Postul din zilele de luni si de joi

gabi gharabli

New Member
:salam2:
:bismillah:
Sunt noua in islam si traiesc printre musulmani Alhamdulillah . Mi-au spus ca daca vreau sa tin post luni si joi ca e foarte bine. Eu le tin dar a-s vrea sa stiu unde are originea exacta acest post.
Va multumesc!:shymuslima1:
 

Made Sarah

Servant of Allah
Staff member
Assalamu 3alaykum wa ra7matu Allahi wa barakatuhu.

Surioara, intr-adevar este foarte bine sa incercam sa postim lunea si joia, este un post Sunnah, voluntar - deci nu este Fardh, obligatoiru.

Exista o serie de ahadeeth saheeh (deci relatari autentice) care incurajeaza postul in aceste zile. Astfel, se relateaza de la Abu Qataadah al-Ansaari ca Trimisul lui Allaah (SallaAllahu alaihi wasallam) a fost intrebat despre postul in zilele de luni. El a spus: “(Luni) e ziua in care m-am nascut, si tot intr-o zi de luni am primit si Revelatia”. (relatat de Muslim, 1162)

Un alt hadeeth ne informeaza despre ceea ce a spus ‘Aa’ishah (Allaah sa fie multumit de ea): "Profetul (SallaAllahu alaihi wasallam) era plin de zel cind era vorba despre postul in zilele de luni si joi". (relatat de by al-Tirmidhi, 745; al-Nasaa’i, 2361; Ibn Maajah, 1739; clasificat drept saheeh de Shaikh al-Albaanee in Saheeh al-Targheeb, 1044)

S-a relatat de la Abu Hurayrah (Allaah sa fie multuimit de el) ca Trimisul lui Allah (SallaAllahu alaihi wasallam) a spus: “Faptele ii sint aratate (lui Allah Subhanu Wa Ta'ala) in zilele de luni si joi, si prefer ca faptele mele sa fie aratate pe cind tin post” (relatat de al-Tirmidhi, 747; clasificat drept saheeh de Shaikh al-Albaanee in Saheeh al-Targheeb, 1041)

Unii musulmani se intreaba ce este preferabil, sa tina post lunea si joia, sau sa tina post trei zile pe luna, dupa cum se relateaza in alte ahdeeth, dar daca am face un calcul am vedea ca postind lunea si joia s-ar tine opt zile de post pe luna, deci rasplata ar fi mai mare... wa Allahu 3allim!

Sper ca te-ai lamurit, daca mai ai intrebari, nu ezita, surioara! Jazak Allahu khairan.

Wa 3alaykum assalam w ara7matu Allahi wa barakatuhu.
 

gabi gharabli

New Member
Salam aleicum!
Mashallah surioara! Allah sa te rasplateasca ! Multumesc pt. raspuns , shiar mi-au spus si mie de cele 3 zile din mijlocul fiecarei luni.
 

Made Sarah

Servant of Allah
Staff member
Assalamu 3alaykum wa ra7matu Allahi wa barakatuhu.

Nu ai pentru ce sa multumesti, cu cea mai mare placere, Jazak Allahu khairan!

Shaykh Muhammad ibn Saalih al-‘Uthaymeen (Allaah sa aiba mila de el) a fost intrebat: Este permis sa postim in oricare trei zile ale lunii?

Shaykhul a raspuns:

Este permis sa se posteasca la inceputul lunii, la mijlocul ei sau la sfirsitul acesteia, in zile consecutive sau separat. Insa cel mai bine este sa fie tinut postul in ayyaam al-beed, care sint zilele de 13, 14 si 15 ale lunii. ‘Aa’ishah (Allaah sa fie multumit de ea) a spus: Profetul (SallaAllahu alaihi wasallam) obisnuia sa tina post in trei zile din fiecare luna, si nu conta daca postea la inceputul sau la sfirsitul lunii".

Wa 3alaykum assalam wa ra7matu Allahi wa barakatuhu.
 
Top