Poucna prica

Esedullah

New Member
Ovo sam nasao na jednom sajtu pa reko da podijelim sa vama de se zajedno okoristimo insaAllah. Uzivajte...

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

Čula sam ovih dana jednu neobičnu priču, koja se nedavno desila ovdje, u gradu Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, pa sam poželjela da je s vama podijelim. Priču prenosi hatib jednog od mesdžida u ovom svetom gradu, uzimajući je za temu džumanske hutbe. Naime, događaj se desio nedavno, a istinitost priče svjedoči ovaj uvaženi hatib lično.

Njegov prijatelj je poznavao dva brata, mlade momke, ista ih je majka rodila, ali su bili različiti. Jedan od njih je odabrao pravi put i svoje vrijeme, uglavnom, trošio u hajr.

Prisustvovao je halkama, islamskim predavanjima raznih šejhova, kada god bi bio u mogućnosti. Drugi, pak, svoje vrijeme je provodio sa neznalicama poput njega, u igri i zabavi i raznim haramima, da nas Allah sačuva nepokornosti Njemu! Međutim, imali su jedan automobil, koji su koristili obojica. Zamislite, kako uskladiti njihove tako različite aktivnosti, sa jednim automobilom!

Jedne prilike, ovaj prvi je otišao na predavanje jednog alima, naravno , autom. Drugi brat je ljutito upitao majku gdje je otišao, na što mu ona odgovori da je u mesdžidu, na predavanju. On, sav srdit, povika kako je imao nešto dogovoreno, i da mu auto treba. A samo Uzvišeni Allah zna šta je imao dogovoreno! Ljut na brata, jer mu je uzeo auto kad mu je bilo najpotrebnije, pitao je majku u kom je mesdžidu halka, i odmah požurio tamo. Ušao je u mesdžid i ugledao šejha u vrhu mesdžida, a oko njega puno ljudi. Tražio je pogledom svoga brata. Kada ga je ugledao, sjeo je u kraj mesdžida da sačeka da šejh završi izlaganje. Kada je završio, prišao je bratu i odmah ga napao. Brat, onako dobroćudan i blage naravi, odmah mu dade ključeve od auta. On uze ključeve i ode. Više se nije vratio. Poginuo je u automobilskoj nesreći! Kako su, samo, danas česte ovakve nesreće! I kakve, samo, čudne priče možete čuti od onih koji ih svjedoče, o iznenadnom završetku života dobrih, a i loših ljudi! Tu su pouke, za one koji razmišljaju! Zamislite kakav završetak za ovog mladića! Zaista, niko od nas ne zna u kakvom trenutku će mu melek smrti doći! Molim Allaha da nam podari lijep završetak!

Preselio mu je brat, i treći dan nakon dženaze, usnio je čudan san. Sanja svoga brata u Džennetu i džennetskim ljepotama, lijep, nasmijan, zadovoljan.Pa ga upita začuđeno: ' Otkud ti u Džennetu? ' , na što mu on odgovori: ' E, brate moj, oprostio mi je moj Gospodar! Oprostio mi je zbog jedne stvari. Zbog one halke zikra, kojoj sam prisustvovao, čekajući tebe! ' . Allahu Ekber!
Pa zar nije rekao Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, onaj koji istinu govori:

"Allah ima meleke koji kruže putevima tražeći one koji čine zikr. Kada nađu ljude koji spominju Allaha, poviču:'Dođite onome što ste tražili', pa ih obaviju svojim krilima sve do nebesa. Njihov Gospodar upita ih tada: 'Šta govore Moji robovi?' Oni odgovoriše:'Slave Te, veličaju, zahvaljuju Ti i hvale Te.' Allah će tada upitati: 'Da li su Me vidjeli?' Odovorit će: 'Da su Te vidjeli, još više bi Ti činili ibadet, veličali Te i slavili.' Upitat će: 'Šta traže od mene?' Odgovorit će: 'Traže Ti Džennet.' Upitat će: 'Jesu li ga vidjeli?' Odgovorit će: 'Ne, tako nam Allaha, nisu ga vidjeli.' Upitat će: 'A šta da su ga vidjeli?' Reći će: 'Da su ga vidjeli, još bi više za njim žudjeli i još bi ga više tražili i željeli.' Upitat će: 'Od čega zaštitu traže?' Reći će: 'Od vatre.' Upitat će: 'Jesu li je vidjeli?' Odgovorit će: 'Ne, tako nam Allaha, nisu je vidjeli.' Upitat će: 'A šta da su je vidjeli?' Reći će: 'Da su je vijdeli, još bi više od nje bježali i još bi je se više bojali.' Reći će: 'Uzimam vas za svjedoke da sam im oprostio.'

Neko od meleka će tada reći: 'Među njima ima neki čovjek koji nije od njih, nego je došao tu zbog neke potrebe.' Reći će: 'Oni su narod s kojim niko ko sjedne ne može biti upropašten.'" (Buhari)

U Muslimovom rivajetu stoji: "...medu njima je jedan griješnik, naišao je i sjeo uz njih? ' Reći će (Allah): 'I njemu sam oprostio! Oni su narod s kojim niko ko sjedne ne može biti upropašten."

islambosna.ba
 

AAminAA

Amatullah
:salam2:

Masha'Allah prelijepa pricha :)

Nadam se da se necesh ljutiti, imam prijedlog da ovdje na ovu temu postavljamo sve pouchne priche, kako nebi otvarali druge.Ako se slazhesh, super...ako ne, halali
 

Esedullah

New Member
:salam2:

Masha'Allah prelijepa pricha :)

Nadam se da se necesh ljutiti, imam prijedlog da ovdje na ovu temu postavljamo sve pouchne priche, kako nebi otvarali druge.Ako se slazhesh, super...ako ne, halali

Zasto da ne. Naravno da se slazem. Da Allah s.w.t. dadne da se okoristimo od tekstova koji ce biti postavljeni na ovoj temi. Amin
 

Lejlla

muslima
Staff member
Mali Tahir

U prvoj klupi, sjedio je mali Tahir, kojeg su u razredu svi smatrali “ružnim pačetom”. Učiteljica Merjema ga je tokom cijele godine promatrala i ustanovila da je on svakim danom sve lošiji đak i da se sve manje druži s drugom djecom. Odjeća mu je bila prljava i neuredna, a njemu je konstantno nedostajalo kupanje. Znao je biti vrlo neugodan. Postao je problem cijelog razreda. Počeo je dobivati i...

lošije ocjene. U školi gdje je učiteljica Merjema radila, morala je pratiti i voditi evidenciju o uspjehu i vladanju svih đaka. Kada je konačno došlo vrijeme da pregleda zabilješke o Tahiru iz prethodnih razreda, jako se iznenadila. Tahirov učitelj iz prvog razreda je napisao o njemu sljedeće: “Tahir je divno dijete i uvijek nasmijan. Jako je uredan i ima lijepo vladanje. Ugodan je za okolinu.”

Učitelj iz Tahirovog drugog razreda je napisao: “Tahir je odličan učenik. Dobro se slaže sa kolegama u razredu. Katkada je tužan zbog majke koja je teško bolesna. Život u takvoj porodici je sigurno vrlo težak.” Na kraju trećeg razreda učitelj je napisao: “Teško mu je pala majčina smrt. Daje sve od sebe kako bi održao korak sa školom, ali njegovom ocu nije stalo. Ima osjetno slabije ocjene.”

Učitelj iz četvrtog razreda je napisao sljedeću zabilješku: “Tahir je utučen i ne pokazuje mnogo interesovanja za školu. Nema mnogo prijatelja i ponekad spava u razredu.” Učiteljica Merjema je sada shvatila šta se događa sa Tahirom i postidila se što je prošlo toliko vremena, a da nije spoznala svu istinu. Posebno joj je bilo teško kada su joj njeni đaci kupili bajramske poklone, umotane u svijetli papir, osim Tahira.

Njegov poklon je bio nespretno upakovan u grubi, sivi papir od papirnate vrećice. Učiteljica Merjema je odabrala da prvo otvori baš njegov poklon. Neka su se djeca stala smijati kada su vidjela bisernu narukvicu u kojoj je nedostajalo nekoliko bisera. Uz narukvicu bio i parfem, više od pola potrošen. Stišala je djecu i kazala Tahiru kako joj se sviđa narukvica i parfem kojeg je mirisala.

Toga dana izlazeći iz učionice zapazila je Tahira kako je čeka. Kada mu se primakla Tahir joj je kazao: “Gospođo Merjema, danas ste mirisali kao i moja majka.” Okrenuo se i otišao. Kada su toga dana djeca otišla svojim kućama, ostala je u učionici i plakala pun sat. Od toga dana njen odnos prema djeci i podučavanju se promijenio. Posebnu je pažnju posvetila Tahiru. Što je više s njim razgovarala, on je postajao življi i veseliji.

Što ga je više hrabrila to je on brže reagovao i postajao aktivniji. Do kraja godine, postao je jedan od najboljih učenika u razredu., Tahir joj je postao ‘ljubimac’. Godinu dana kasnije, našla je Tahirovu ceduljicu ispod vrata svoga kabineta na kojoj je stajalo da je ona najbolja učiteljica koju je Tahir ikada imao. Od ovog malog djecaka je izrastao jedan uspjesan covjek, koji je zavrsio magistraturu kasnije u zivotu.

Rekao je Allahov Poslanik Muhammed, saws,: ” "Najdrazi ljudi Allahu swt jesu oni koji najvise koriste ljudima, a najdraze djelo Allahu swt jeste radost koju uneses u srce muslimana."
 

hawra'

New Member
salamailim3roct5.gif


ALLAHOVA ODREDBA

Moja prica je duga, a njen kraj je bolan i gorak zbog strahote koja me je pogodila >Bilo nas je tri sestre i brat. Ja, sestra i brat nismo klanjali. Stalno smo slusali pjesme, isli na zabave, gledali filmove i setali. Skoro cijeli dan smo provodili u gardu, kada bismo stigli kuci gledali bi satelitske progarme. Ako tu ne bismo nista nasli, ukljucili bi video a ako ne bismo imali ni jedan film onda bismo citali casopise. Ostatak raspolozivog vremena provodili smo u jelu i spavanju daleko od Allahove vjere kao istok od zapada. Nismo znali ni kada nastupa vrijeme namaza. Sve je ovo bilo bez ikakvog racuna.uzivanje i udovoljavanje strastima bio je prioritet. Ljeti smo putovali daleko kako bismo nadoknadili izgubljeno tokom skolske godine.
otac je bio zauste kompanijom i poslovnim putovanjima s majkom. vecinu vremena smo provodili daleko od njih. Imali su svoje brige, a mi svoje. Nismo imali nikakve kontrole niti ikoga ko bi nas podsjetio na namaz i zikr. Ko ce nam to govoriti sluzavka koja je jos gora od nas? Ali ipak u nasoj kuci je bio neko ko je spominjao i obozavao Allaha. starija sestra je zivjela u Allahovoj vjeri. U poredjenju sa nama bila je susta suprotnost.
Cesto nam je bila zamjena za majku, uvjek nas je podjecala na namaz. Mi je nebismo slusali, vec grdili i govorili: Nemas ti nista s nama.. Ostani ti sa svojim Gospodarom. Ali cijeli zivot je bio ispunjen tugom i nesrecom. Mi smo to zanemarivali, uvjereni da cemo bit sretni ukoliko vrijeme ispunimo zabavama i zurkama.

Logika nam je bila pogresna. Svakodnevno smo radili iste stvari, umorili smo se od zivota. Ali smo mu se vracali povecavajuci udaljenost i otudjenost os Allaha, uprkos sestrinim upozorenjima.

Bila je divna, klanjala, postila i udjeljivala sadaku os dzeparca. odjecu koju smo joj donosili iz inostranstva davala je siromasnim i potrebnim, nije marila zbog toga. Zeljela je ono sto je kod Allaha.

Jednog dana zeljeli smo ici tetki. Posla je sa nama. Zajedno smo bile sve tri, a brat se poceo okretati oko kasete. Mi smo pjevale uz njega, a ona ga upozori: utisaj ovog sejtana! Ucuti ga! Svi smo odbacili njena predlog. Takodjer je trazila da smanji brzinu, ali se nismo slozile.

Iznednada, bez prethodnog upozorenja, dogodi nam se saobracajni udes. Auto se prevrnulo nekoliko puta, posto je udarilo o metalni barnik pored puta.Auto je u potpunosti unisten. Uz veliki napor su nas izvadili i hitno prebacili u bolnicu. Nesreca je bila stavrno teska. imali smo lomova, ozljeda i potres mozga. Kada smo ustali iz kome i upitlai za sestru, rekli su da je van zivotne opasnosti, ali da je na oporavku zbog teskih povreda.

Za dvadeset cetiri sata su dosli roditelji. Pitali su doktora za sestru, rekao im je da je umrla. tada smo saznali sta se dogodilo, nismo se mogli uzdrazati. Zestoko smo plakali, imali smo osjecaj da smo uzrok njene smrti. Dugo smo ostali u bolnici. Odbijala sam hranu zbog tuge zbog nje. Dusevno sam oslabila, pa su mi doktori i roditelji pokusavali pomoci.
Poslije izlecenja ja, sestra i brat smo zamolili Allaha za oprost. Iskreno smo se pokajali Uzvisenom i Plemenitom Allahu.On nas je uputio na put svjetla s kojeg smo skrenuli. Ali, opomena je bila gorka-otisla je nasa sestra u 21. godini zivota.
Hvala Allahu u Ramazanu smo svi obavili umru. Otac je obavio hadz za sestru. Sada smo puno sretni zbog Allahove blizine. Poceli smo ciniti dobra djela, udeljivali sadaku, prisustvovati vjerskim predavanjima i angazirati se na polju da ve kako bi smo pozivali one koji su daleko od Allaha, ne bi li ih Allah uputio na pokornosti kao sto je nas. Otac i majka su nakon ovoga vise vremena provodili s nama, jer su spoznali da imetak i bogastvo ne predstavljaju sve u zivotu, vec da je to istinski ibadet i robovanje Allahu i oslanjanje na NJega,jer On je Svemocan.
Molim Allaha da nas ucvrsti u pokornosti Njemu i u slijedjenju sunneta Njegovog Poslanika s.a.v.s.
 

Dinaa

Junior Member
Tri brata


Zivio jedan covjek zajedno sa svoja tri brata. Jedan dan dodje mu iznenadna vijest da mora ici na jedan tezak put. Covjek se zabrinu, pa se obrati jednom bratu, da mu pomogne na tom putu, ali mu brat rece da mu ne moze pomoci, da on ima svoj zivot i svoje obaveze.

Covjek se obrati drugom bratu, pa mu ovaj rece da mu ni on ne moze puno pomoci. Na kraju vidjevsi da mu nema pomoci od ova dva brata, covjek se obrati trecem bratu, sa istom molbom, pa mu treci brat rece: "Ja sam s tobom uvijek bio i nisam te napustao, tako da cu i ovaj put krenuti sa tobom".

Tada rece covjek: "Ja sam od sve brace najmanje mislio na tebe i najmanje sam ti paznje poklanjao, a sad me ova dva brata ostavise. Eh, da sam bogdo ranije znao da si mi tako dobar prijatelj, vise bi se brinuo o tebi."

Ovome covjeku je , u stvari, dosla smrt i to je taj teski i iznenadni put na koji je morao ici.

Njegov prvi brat je njegova familija, drugi brat je njegov imetak a posljednji brat su njegova djela.

Rekao je Allahov Poslanik Muhammed saws: "Umrlog (na dzenazi) prate tri stvari: njegova porodica, njegov imetak i njegova djela. Dvoje se vraca, a jedno ostaje sa njim, vracaju se porodica i imetak, a s njim ostaju njegova djela".
 

hawra'

New Member
KAKO JE DIVNA SMRT

Bio je maldić kao i svi drugi.Rođen je u jednom kurdistanskom selu s ocem je otišo u Damask.U Damasku je uspio.Učio je pred brojnim učenjacima, a dvadeste godina je apsolvirao šerijateske nauke. Obuzela ga je velika oholost zbog znanja sve dok ga Allah nije uputio.

Jednom prilikom mu dođe neki obični čovjek i posavjetova ga da prisustvuje sijelu kod jednoh šejha na brdu Kasijun. U prvi mah odbi. Za kratko vrijeme, Allah mu prosiri prsa, te ode na to sijelo. Ustrajno je prisustvovao svim sijelima. Ona su na njega utjecala te se promijenio iz korena.

Njegova supruga priča " šejh je bio probirljiv. Kada bi mu ranije , prinijela hranu koja je bila slana ili neslana žestoko bi se uznemiro.Posto je počeo slijediti vjeru, kada bi mu donijela slano jelo, samo bi se nasmiješio i rekao "daj mi jos malo soli,kako me ne bi uvrijedio.
Šejh je počeo s predavanjima i podučavanjem. Allah je mnogim ljudima dao da se okoriste njegovim znanjem. Pred kraj života se jako razbolio,veoma teško se kretao i pomjerao, ali je ipak vazio.Čvrsto je vjerovao da mu neće propasti ni jedan posao i da je Uzvišeni Allah uz lijepo mišljenje Svoga roba o Njemu.smrt je ovog plemenitog šejha napustila u njegovoj 63. godini zivota. Uz njega su bili učenici i sin Ahmed. Osjetio je da mu se primakla smrt.To su osjetili i oni oko njega, te ga htjedoše podsticati da izgovori šehadet. Ali on se okrenuo prema njima i rekao " Recite la ilahe illallah, recite la illahe illallah''-umjesto da to oni njemu kazu. Glas mu je oslabio, pogled uzdigao a usne prošaputale:

''A ti o dušo smirena, vrati se Gospodaru svome zadovoljna.
A i On sa tobom zadovoljan, pa uđi medju robove Moje,i uđi
u džennet Moj!''

Okrenuo se prema prisutnim i svom snagom izgovrio "Esselamu alejkum we rahmetullah!

predao je Allahu dušu u toj blagoslovljenoj kadrskoj noći koja je bolja od hiljadu mjeseci.

Kako je divna ovakva smrt!
 

muharram23

New Member
Staff member
selamu alejkum

Odakle su sve te price izvadene? Dali su autenticne? Halalite mi, ali moramo biti oprijezni u autenticnosti prica. Zaista dosta ljudi izmisljaju price i onda sire drugima. Dovoljan nam je quran i hadisi poslanika :saw:. U njima imamo i prica a i pouka autenticnih koje mozemo ALlaha radi siriti. Jer bojim se da mozda nisu istinite a mi ih sirimo dalje. Nemojte se naljutiti, barakallahu feekum.

veselam
 

hawra'

New Member
We alejkumusselam brate, ove priče koje sam ja postavila su iz knjige ''Otvorili su dušu i srce'' autor je Amr Halid.

Čisto sumnjam da bi neko širio priče u kojoj nema istine a Allah s.w.t. najbolje zna.
 

muharram23

New Member
Staff member
We alejkumusselam brate, ove priče koje sam ja postavila su iz knjige ''Otvorili su dušu i srce'' autor je Amr Halid.

Čisto sumnjam da bi neko širio priče u kojoj nema istine a Allah s.w.t. najbolje zna.

salamu alaykum

Moramo vrlo biti oprezni od koga uzimamo znanje. Znanje se neuzima od svakog. Kao sto je jedan od nasih selefa rekao "ova vjera je znanje, zato pazi od koga uzimas znanje". Amr Khalid, hmm. Neki od ucenjaka su opominjali ljude o njemu govoreci da nije ucenjak i da ima dosta stvari sto ili nezna a prica ili nezna ispravno znacenje. A takoder mi se neuzima znanje od golobradih lica :). Nemislim nista lose ali morajmo znati da sljedeje poslanika :saw: jeste bas i u tome da je obaveza muskarcima da pustaju bradu. Kako neko moze reci da slijedi poslanika :saw: a tek jos da se zove ucenjakom? Ko god objasnjava vjeru onako kako to nisu prve tri generacije radile, moramo se cuvati takvih. Takvi samo mogu biti novotari ili oni koji sljede svoje strasti.

Allah zna najbolje
veselam
 

Lejlla

muslima
Staff member
Slazem se sa ovim sto je iznio brat Muharrem da ga Allah nagradi inshAllah. Ni ja nisam sigurna u istinitost prica koje sam i sama postirala da mi Allah oprosti. :astag:

Sto se tice ovih prica od Amra Khaleda ja sam neke citala i meni to vise djeluje kao iz spanskih sapunica nego li istina. Evo ovdje sam bas i sama upozoravala na to ,jer neke od ovih postiranih prica djeluju previse neozbiljno da bi bile istinite u sta se na ovom linku mozete i sami uvjeriti.

http://bosnjakinja.net/php/index.php?option=com_forum&Itemid=43&page=viewtopic&t=1748

E sad idemo dalje kako mogu uzimati znanje i kako mi moze biti uzor u vjeri neko po cijem se izgledu ne da naslutiti ni po cemu da taj slijedi sunnet Allahovog poslanika,s.a.v.s.,?Nemoj da se neko nadje uvrijedjen zbog ovoga sto cu sada reci ali kako moze meni biti uzor u vjeri i praktikovanju islamskih propisa sestra bez hidzaba ili brat bez brade i potkracene odjece ?

Poslanik Muhammed,s.a.v.s., kaze :"Puštajte brade, kratite brkove" (muttefekun 'alejhi).

Ako Poslanik,s.a.v.s., koji nam svima treba biti uzor u vjeri kaze da se brada pusta a brkovi krate a musliman uradi u suprotnosti sa tim pa obrije bradu a pusti brkove pa kako onda taj moze tvrditi da slijedi poslanika,s.a.v.s., i kako meni i bilo kome drugome takav moze biti uzor u vjeri ?Ako imam Ebu Hanife nije uzimao svjedocenje od muskarca bez brade kako onda da mi danas takvog insana slijedimo u bilo cemu i da od takvog uzimamo islamsko znjanje ?

Ja iskreno nisam puno znala o Amru Khaledu citala sam neke price od njega koje mi se bas nisu ni svidjele .Nego kad procitah sta je brat Muharem gore napisao upitah cika googla za vise informacije te mi on pokaze evo ovo to jest kako izgleda Amr Khaled .

http://video.google.com/videosearch?hl=en&q=Amr Khaled&ie=UTF-8&oe=UTF-8&sa=N&tab=wv#
 

hawra'

New Member
Primjer pokornosti Poslaniku

Dzulejbib je bio siromasan i pomalo neugledan mladic. Zbog toga se nije mogao lahko ozeniti, pa je trazio savjet od poslanika, s.a.v.s, koji ga je poslao jednome Ensariji da od njega zatraži kcerku i da se s njome vjenca. Kad je Dzulejbib to saopstio Ensariji, ovaj mu je rekao da saceka dok upita zenu, a ona saznavsi ko je prosac i musterija njenoj kceri ponudu odmah odbi. Otac djevojke krenu Poslaniku da se opravda i saopsti da se zena ne slaze s ponudom, kad u tom trenutku izadje djevojka i upita:”Ko me to od vas trazi”? Majka joj onako neobavezno rece o kome se radi i time stavi do znanja da tu ponudu apsolutno iskljucuje, a djevojka s cudjenjem upita:”Zar cete odboti naredjenje Poslaniku? Vodite me njemu, jer on me sigurno nece upropastiti”!
Ensarija krenu sa kcerkom Poslaniku i obavjesti ga o njenoj odluci i pristanku, a Poslanik je vjenca za Dzulejbiba. Kasnije je Allah dao neizmjeran bereket tom bracnom paru zbog djevojcine pokornosti Poslaniku, s.a.v.s i njegovom naredjenju.
 

hawra'

New Member
Mladic i zlatan prsten

Jedne prilike Poslanik, s.a.v.s, ugleda na ruci jednog mladica zlatan prsten, uhvati mladica za ruku, zguli prsten, baci ga i rece mu:”Neki od vas uzmu vatrenu zeravicu i stave je na ruku”!
Kad je Poslanik otisao, jedan ashab predlozi mladicu da uzme prsten i iskoristi njegovu vrijednost, medjutim mladic mu na to odgovori:”Velikog mi Allaha, ja vise necu uzeti ono sto je Allahov poslanik bacio”!
Naravno, Poslanik nije zabranio mladicu da iskoristi vrijednost prstena, vec mu je zabranio da na sebi nosi zlato, ali je mladic iz ljubavi prema Poslaniku i iz pokornosti prema njemu odbio prsten vise i dodirnuti. Allah je muskarcima zabranio nosenje zlata i svile, a zenama je dozvolio da to koriste za ukrase i uljepsavanje svojim muževima.
 

muharram23

New Member
Staff member
Slazem se sa ovim sto je iznio brat Muharrem da ga Allah nagradi inshAllah. Ni ja nisam sigurna u istinitost prica koje sam i sama postirala da mi Allah oprosti. :astag:

Sto se tice ovih prica od Amra Khaleda ja sam neke citala i meni to vise djeluje kao iz spanskih sapunica nego li istina. Evo ovdje sam bas i sama upozoravala na to ,jer neke od ovih postiranih prica djeluju previse neozbiljno da bi bile istinite u sta se na ovom linku mozete i sami uvjeriti.

http://bosnjakinja.net/php/index.php?option=com_forum&Itemid=43&page=viewtopic&t=1748

E sad idemo dalje kako mogu uzimati znanje i kako mi moze biti uzor u vjeri neko po cijem se izgledu ne da naslutiti ni po cemu da taj slijedi sunnet Allahovog poslanika,s.a.v.s.,?Nemoj da se neko nadje uvrijedjen zbog ovoga sto cu sada reci ali kako moze meni biti uzor u vjeri i praktikovanju islamskih propisa sestra bez hidzaba ili brat bez brade i potkracene odjece ?

Poslanik Muhammed,s.a.v.s., kaze :"Puštajte brade, kratite brkove" (muttefekun 'alejhi).

Ako Poslanik,s.a.v.s., koji nam svima treba biti uzor u vjeri kaze da se brada pusta a brkovi krate a musliman uradi u suprotnosti sa tim pa obrije bradu a pusti brkove pa kako onda taj moze tvrditi da slijedi poslanika,s.a.v.s., i kako meni i bilo kome drugome takav moze biti uzor u vjeri ?Ako imam Ebu Hanife nije uzimao svjedocenje od muskarca bez brade kako onda da mi danas takvog insana slijedimo u bilo cemu i da od takvog uzimamo islamsko znjanje ?

Ja iskreno nisam puno znala o Amru Khaledu citala sam neke price od njega koje mi se bas nisu ni svidjele .Nego kad procitah sta je brat Muharem gore napisao upitah cika googla za vise informacije te mi on pokaze evo ovo to jest kako izgleda Amr Khaled .

http://video.google.com/videosearch?hl=en&q=Amr Khaled&ie=UTF-8&oe=UTF-8&sa=N&tab=wv#

Salamu alaykum

Jazakallahu khair, uhkti

wasalaam
 

hawra'

New Member
Hubejb bin Adijj, r.a., i kurejšijski nevjernici

Kurejšijski nevjernici osudili su Habiba ibn Adijja, r.a., na smrt i pred samo pogubljenje pitali su ga: „Hubejbe, imaš li neku želju?“ On reče: „Želio bih obaviti dva rekata namaza.“ Kada su mu to dozvolili on se abdesti i žurno obavi ta dva rekata. Kada je završio sa namazom rekao im je: „Tako mi Allaha, da se ne bojim da ćete pomisliti da sam se prepao smrti ova dva rekata klanjao bih znatno duže.“ Neposredno pred samo pogubljenje on je protiv njih proučio sljedeću dovu: „Alahu, pobroj sve ovdje prisutne, uništi ih sve do jednog i nikog od njih ne poštedi.“

Oni ga upitaše: „Da li bi volio sada da je umjesto tebe Muhammed, a da si ti sa svojom porodicom i svojim imetkom?“ On odgovori: „Ne, tako mi Allaha, dž.š.! ne bih volio da Allahovog Poslanika, s.a.v.s., ubode i trn u zamjenu da sam ja sa svojom porodicom i imetkom.“ Nakon toga su ga pogubili.

Historičari pripovijedaju: „Prije nego što je Habib poginuo rekao je: 'Allahu, obavjesti o meni Svoga Poslanika, s.a.v.s. Neka je na tebe spas, o Allahov Poslaniče, neka je na tebe spas, o Allahov Poslaniče, neka je na tebe spas, o Allahov Poslaniče.'“ Ovo se dešavalo u Meki a Allahov Poslanik, s.a.v.s., je u to vrijeme bio u Medini. U tom trenutku Allahov Poslanik, s.a.v.s., govorio je: „Habibe, neka je i na tebe spas, Habibe, neka je i na tebe spas, neka je i na tebe spas.“ (Buhari) Također, neposredno pred smrt Habib je recitirao sljedeće stihove:

„Ne žalosti me ako kao musliman poginem,
Ako pada na Allahovom putu moje tijelo, neka na bilo koju .

Moja pogibija je zbog Allahovog zadovoljstva,
A ako htjedne blagoslovit će...“
 

AAminAA

Amatullah
:salam2:

Hawra' Allah s.w.t., te obilato nagradio sestro za ovo. Masha'Allah, zaista nishta nije ljepshe chitati od Kur'ana i dogadjaje iz Poslanikovog s.a.w.s., zhivota i zhivota ashaba r.a.. Insha'Allah da uzmemo pouku iz ovoga. Doista su oni najljepshi primjer kako se volio Allah s.w.t., i Poslanik s.a.w.s. .

Allah azze we dzelle, te nagradio ! Allahume Amin !
 
Top