Pozitia Sunnei In Islam si Importanta Ei

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
As salamu aleikom wa rahmatullah wa barakatuhu
Definitia Sunnei:
Sunna lingvistic insemna cale,deci sunna inseamna cale din perspectiva lingvistica iar cand spunem sunna profetului Muhammad sallallahu alehi wa sallam spunem….calea profetului Muhammad sallallahu alehi wa sallam.
Daca ne uitam la definitiea din punct de vedere tehnic…data de marii invatati vedem ca sunna inseamna: Toate spusele profetului,toate actiunile lui sallallahu alehi wa sallam si toate acceptarile.
Ce inseamna asta?Lucrurile care au fost spuse de profet sallallahu alehi wa sallam sunt sunna..ceea ce a spus el si ceea ce a facut el..lucrurile pe care el le-a practicat deasemenea sunna si lucruri pe care el le-a acceptat..adica lucruri care s-au intamplat in fata lui si el a pastrat tacerea ceea ce inseamna..ca profetul Muhammad sallallahu alehi wa sallam nu ar fi pastrat tacerea daca se intamplau actiuni haram deci erau lucruri pe care el le-a acceptat.
Avem 4 tipuri de sunna:
1.Spusele …Ceea ce inseamna -sunna qawliah- De exemplu-…Profetul Muhammad sallallahu alehi wa sallam a spus:”….”
2.Apoi avem -sunna fehliah : Lururile pe care el sallallahu alehi wa sallam le-a facut, ne-a aratat cum sa ne rugam ne-a spus : Sallu kama ra aitu muni w sally-Rugati-va cum m-ati vazut pe mine ca ma rog-Invatati ritualurile hajului de la mine-hudu any manasikakom Cum a performat hajul….lucrurile pe care le-a facut,acestea sunt actiuni ale profetului Muhammad sallallahu alehi wa sallam
3.Sunna acceptate…adica s-a intamplat ceva in fata lui iar el sallallahu alehi wa sallam a pastrat tacerea..de exemplu Companioni au adus profetului “soparla ”prajita si a fost pus pe masa in fata lui.Profetul sallallahu alehi wa sallam a fost foarte aproape sa se atinga de ele..apoi i-a fost spus ca este soparla atunci profetul sallallahu alehi wa sallam a renuntat ….nu a mancat.Khaled ibn Waleed Allah sa fie multumit de el sedea langa el si imediat l-a intrebat : O profetule acestea sunt haram?Iar profetul sallallahu alehi wa sallam i-a raspuns: Nu!Dar mie nu-mi plac!(Nu sunt haram dar mie nu-mi plac).Khaled a spus ca imediat a luat si a mancat in fata profetului sallallahu alehi wa sallam iar acesta nu a spus nimic.Deci profetul prin pastrarea tacerii inseamna ca a acceptat si inseamna ca sunt halal deoarece profetul sallallahu alehi wa sallam nu are cum sa aprobe ceva haram.
4.Al patrulea tip de sunna pe care multi musulmani nu il inteleg se numeste sunna tarqiah ceea ce inseamna lucrurile pe care el sallallahu alehi wa sallam le-a abandonat,lucruri pe care el a reununtat sa le faca..deci lucruri pe care el nu le-a facut in ciuda nevoi de ele iar el a renuntat, le-a abandonat
Ca lucrurile sa fie clare va dau un exemplu…Stiti ca profetul Muhammad sallallahu alehi wa sallam a dat ordin pentru adan la salah..dar sunt unele rugaciuni fara adhan.,…cum este salah de aid…avem adan la rugaciunea de aid?Nu avem!!Deci el a abandonat adanul pentru acea rugaciune,deci este sunna sa nu facem adan ptr aid.El Sallallahu aleihi wa sallam nu a facut adanul si noi trebuie sa nu-l facem,a renuntat la adan pentru rugaciunea de eclipsa…deci daca cineva vine si spune..facem adan pentru rugaciunea de aid ii spunem …este bidah..ce ii vom spune..??Ca este bidah…pentru ca profetul sallallahu alehi wa sallam nu a facut adan la salah de aid.Deci avem aceste lucruri pe care profetul sallallahu alehi wa sallam nu le-a facut in ciuda nevoii..adica era nevoie ca lumea sa se adune pentru salah de aid dar el a renuntat la adan.
Deci cate tipuri de sunna avem?4Tipuri
Acum…sunna este wahii revelatie de la Allah Preainaltul -Wa ma iantikun anil hawa in nama hua wahion yuha……Profetul n-a vorbit din dorinta lui numai ceea ce i-a revelat Allah.
Companioni pe timpul profetului sallallahu alehi wa sallam obisnuiau sa noteze tot ceea ce profetul spunea,iar intr-o zi un companion i-a spus altuia ..Nu mai scrieti tot ceea ce profetul spune!!!Stiti ce i-a zis profetul sallallahu alehi wa sallam atunci?Ba scrie..pe Cel In a Carui Maini este viata mea ca nimic nu iasa din gura mea ..ci numai adevar,,,
Deci sunna este revelatie de la Allah,si Alah protejeaza sunna asa cum protejeaza si Quranul pentru ca El Subhana w Taala a spus: Inna nahnu anzalna dikra wa inna lahu lehafizun………..si nu este nici un dubiu ca pomenirea este Quranul si sunna.

Au fost multi care au incercat sa fabrice hadiisuri si sa le atribuie profetului sallallahu alehi wa sallam ,dar Allah a protejat religia noastra…Cum a protejat sunna??????A protejat-o cu ceva pe care numai musulmani o au..ci anume isnadul..lantul de naratori de aceea aceasta ummah este cunoscuta ca ummah isnadului..Avem si am avut mari invatati ai hadisurilor care ne pot spune cutare si a spus asa…cutare tot asa…pana ajunge la Profetul Muhammad sallallahu alehi wa sallam .Nimeni nu are asa ceva doar musulmani..intrebati crestinii sau orice popa,preot sau cum vreti sa-i spuneti intrebati-l daca poate sa ne spuna relatari autentice ale lui Isus(Pacea fie cu el).Va raspunde cu singuranta Nu!!Pe cand musulmani au relatari autentice,deci Allah asa a pastrat sunna profetului Muhammad sallallahu alehi wa sallam.
Deci cum spuneam multi oameni prosti au fabricat hadisuri si le-au atribuit profetului Sallallahu alehi wa sallam,dar imediat invatati haditurilor le-au extras afara…unde este isnadul????Ah in acest isnad cutare si cutare sunt mari mincinosi deci haidtul este scos.
Stiinta haditurilor este o stiinta uimitoare,pentru fiecare narator avem biografia proprie si aceasta crediteaza sau discrediteaza naratorul.Pentru fiecare narator avem biografia lui in ce data s-a nascut cand a murit..etc totul despre el ,deci cand studiem isnadul mergem la fiecare narator si il verificam,asa Allah a protejat Sunna.Invatatii haditurilor le-au clasificat ,iar in timpul nostru sheik Albanee rahimahullah a avut aceasta autoritate si a verificat toate cartile de sunna..a luat fiecare hadit si a spus ..acesta este autentic acesta este neautentic.Invatati, care si-au dedicat viata sa ajute la protejarea sunnei profetului Sallallahu alehi wa sallam.Deci Sunna este protejata.
Allah subhana w Taala a spus in Sfantul Quran: wa ma ataku wa rasulu fahudhu wa ma nahakum anhu fantahu……………….tot ceea ce profetul va da ..luati!! si ceea ce va opreste stati departe de acel lucru.Spune..daca spuneti ca chiar il iubiti pe Allah si pe rasul..imran?????????????
Deci Allah a facut obligatorie urmarea traditiei profetului sallallahu alehi wa sallam de catre noi.Iar noi dragi surori …fara sunna nu am sti religia noastra ..fara sunna nu am fi capabili sa intelegem islamul.
Imaginati-va ca nu ar fi existat sunna,nu am sti cum sa ne rugam,nu am sti sa dam zakat etc…De accea sunna explica Cartea lui Allah,deci relatia,relatia dintre sunna si Quran este directa.Mai mult veti gasi ca invatati de usul fiq spun: Sunna detaileaza rezumatul.Allah Subhanaw taala a facut un rezumat ne-a dat explicatii generale,ordine..a spus El: wa aqimu salah, El subhana w Taala a stabilit rugaciunea: Poate careva sa ma invete rugaciunea din Quran???De aceea sunt multi care se numesc Quraniun..spuneti-le invatati-ma rugaciunea din Quran cate unitati trebuie sa fac…uite Quranul invata-ma…Quranul a stabilit rugaciunea…iar sunna este cea care o explica deci rolul sunnei este de a detaila aceste texte din Quran.
Niciodata dragi surori..niciodata nu vom gasi contradictii intre Quran si Sunna,daca exista vreo contradictie este doar in mintea ta,in realitate nu exista nici o contradictie.Niciodata nu veti gasi o contradictie intre Quran si sunna autentica a profetului Muhammad sallallahu alehi wa sallam de ce?Foarte simplu…pentru ca amadoua sunt de la aceasi sursa…de la Allah si este ratioanl sa nu existe vreun conflict sau vreo contradictie.Daca totusi gasesti vreuna…ori haditul nu este autentic ori tu nu ai inteles corect.Dar daca haditul este autentic nu se va gasi contradictii dimpotiva vor fi in armornie amandoua.Corect?
Acum uni spun..noi mai bine urmam ceea ce este in Quran..trebuie sa le spunem ca gresesc si ca trebuie sa urmeze si Quranul si Sunna,pentru ca ne-a fost ordonat de catre Allah Preainaltul sa urmam Quranul si Sunna.
O femeie a venit la Abdullah ibn Masoud …ibn masoud a spus despre pacatul pentru ca o femeie sa-si smulga sprancenele ca (este scris in in cartea Lui Allah in Quran.).deci el spunea ca aceasta este mentionat in Quran.Iar acea femeie a venit la el si i-a spus..Ibn Masoud ce tot vrobesti acolo..eu am citit Quranul de la inceput pana la sfarsit nu am gasit acest lcuru…hai arata-mi tu/!!!(Ea fiind dintre cele care isi pensa sprancenele)Ibn masoud care era unul foarte apreciat… el a parasit Mediana devreme deci multe dintre hadituri ale profetului Muhammad sallallahu alehi wa sallam nu le-a auzit.
De exemplu la inceputul islamului oameni obisnuiau sa isi puna mainile intre genunchi la ruku…aceasta a fost la inceput apoi aceasta practica a fost abrogata..Ibn Masoud nu a stiut despre aceasta si a stat in rugaciune cum a stiut el dinainte..putem sa-l invinuim??Nu ,pentru ca nu a ajuns la el acea abrogare.
Abu Huraira care obisnuia sa stea cu profetul o mare parte din timp el a reusit sa memoreze multe hadituri,,iar mai tarziu cand Omar bin Hatab spunea vreun hadit il intreba acesta pe Abu huraira ..a spus profetul asa??Si I se raspundea da Omar ,dar tu erai ocupat eu am fost langa umarul lui sallallahu alehi wa sallam.V-am dat acest exemplu ca sa va spun ca atunci cand Omar bin Hatab era in Siria si a auzit despre o epidemie care se raspandea ,el i-a intrebat companioni,..ce credeti ca trebuie sa facem?Iar opinia lor sa divizat in doua -unii spuneau Da mergem mai departe ….iar ceilalti spuneau Nu ,nu vom ramane aceasta boala este foarte periculoasa chiar fatala .Atunci Omar a decis sa nu paraseasca tinutul.Din 100 de companioni inclzandu-l si pe Omar bin Hatab nu au auzit haditul pentru acea situatie..iar acum cum suntem noi si ne intrebam..este posibil ca imamul sa nu stie despre acest hadit,,,,,DA SIGUR..este posibil
Deci toti acesti companioni nu au stiut de haditul referitor la epidemii..doar unul Abdul Rahman ibn Awf l-a auzit….. El.fusese sa-si faca nevoile fiziologice si s-a intors gasindu-i pe companioni nemiscati si i-a intrebat ce se intampla….dupa ce I s-a raspuns a spus?l-am auzit pe profetul Muhammad sallallahu alehi wa sallam spunand : Daca auzi ca este o epidemie in oras si tu esti in nauntru lui..nu parasi orasul ,iar daca esti in afara lui nu intra inauntru.Omar a spus :Alhamdulilah
Si acum sa ne intoarcem la ibn Masoud care este un imam un mare invatat un jurist,deci femeia respectiva i-a spus: O ibn Masoud am citit tot Quranul la care Ibn Masoud a raspuns..Daca l-ai fi citit ai fi gasit,dar nu ai citit atenta,nu ai citit ca Allah a spus: : wa ma ataku wa rasulu fahudhu wa ma nahakum anhu fantahu …orice profetul va permite accetat iar ceea ce interzice lasati.Ai citit acea aye?A spus ..Da!!!
Ibn Masoud a spus:Atunci despre ce vorbesti???Apoi acea fameie a vrut sa-l faca pe Ibn masoud furios..stiti ce i-a spus? Da,Dar sotia ta tot o face !!!!Apoi Ibn Masoud a spus: Du-te acasa la ea si verifica ,,asa ca femeia a placat in casa nevestei lui ibn Masoud iar cand s-a intors a spus: Iarta-ma, ea nu o face..Apoi i-a spus Ibn Masoud crezi ca mai era in preajma mea daca facea acel lucru??Divortam de ea imediat!!!Deci sunna explica Qoranul.
Deci ca o recapitulare:
1.Sunna detaileaza rezumatul din Quran
Al doile lucru : Specifica aspecte generale ceea ce inseamna Tu hasis al aam-DE exemplu avem un text general cu aspecte generale.Ordine a lui Allah…Allah a spus: Apoi sunna vine si explica exceptile..
De exemplu avem 2 recipiente: Pe unul dintre recipiente scriem Animale moarte.!.iar pe celalalt scriem Sange!
Acum..avem oaie moarta,vaca moarta,peste mort ,tot ce este mort punem in recipientul cu animale moarte…Deci cei care urmeaza doar Quranul ar trebui sa nu manance peste mort pentru ca ar fi haram pentru ca in surat Al maida sura nr 5 din Sfantul Quran Allah spune: Hory mat aleikom al maita..orice animal mort este interis si ei urmeaza doar Quranul…iar pestele in super market este mort ar fi trebuit sa nu-l mancam.Intelegeti?Pentru ca Quranul spune

Orice sange il punem in recipientul cu sange-ficatul de ex este carne sau sunge???Sange..il punem in recipientul cu sange….Splina???Sange!!!Deci ficatul este haram si splina la fel pentru ca sunt sange. Dar sunna a venit si a spus NU!!!Avem exceptii din acest recipient scoatem afara 2 componente..2 componente permise,pestele si lacustele care sunt halal.Deci profetul Muhammad sallallahu alehi wa sallam a spus: lacusta este moarta dar este halal sa o mancati la fel si pestele.Asa ca cine a facut aceasta exceptie????Sunna..pentru ca aya respectiva este generala..animalele moarte sunt interzise..
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
In legatura cu sangele..sunna din nou a venit si a spus : Nu!! Ficatul este halal si splina la fel

Un alt exemplu in legatura cu hotii..Allah a spus: a sarik wa sarika faktao aydihoma …….Hotii dintre femei sau barbati taiati-le mainile.In limba araba cuvantul mana are multe intelesuri..poate sa insemne de la umar pana la degete de la cot la degete sau de la incheietura pana la degete.Deci Quranul spune sa taiem mainile hotilor…De unde ar trebui taiate???Si ei nu accepta sunna..atunci se poate taia din orice parte a maini???Asa ca sunna vine si explica limita in aceasta situatie,si spune ca mana trebuie taiata doar de la incheietura,daca nu ar fi fost sunna nu am fi fost capabili sa stim de unde trebuie taiata mana in cazul unui hot.
Sunna de asemenea afirma ceea ce deja exista in Sfatul Quran,Allah subhana w Taala a facut alcolul haram iar sunna spune la fel ca este haram.Urmatorul aspect este cand sunna aduce noi reguli care nu existau in Quran.
Acum..noi avem voie sa mancam carne de magar???Este haram sau halal sa mancam carne de magar domestic???haram???Unde este scris?In Quran….???Sau in sunna???In sunna este acest lucru stabilit!Dar despre zebra care este un magar salbatic???Zebra este halal….!!!Acela este magar si acesta este tot magar!!!Zebra este halal si era vanata pe timpul profetului Muhamad sallallahu alehi wa sallam,iar magaru domestic este haram,acum..poate cineva sa se casatoreasca cu matusa paterna sau materna a sotiei lui in timp ce ei sunt inca impreuna,deci sotia unuia si matusa ei impreuna sa fie sotiile lui este permis in islam????Nu!Este haram!!Este mentionat asta un Quran???Nu !!!Este in sunna mentionat.Reguli noi care nu se aflau in Quran ci in sunna.Deci sunna este revelatie de la Alah subhana w Taala si aceasta este relatia dintre cele doua..dintre Quran si Sunna …sunna explica Quranul si noi nu putem sa lasam sunna si sa luam doar ceea ce este scris in Quran.
Acum daca avem 2 hadituri pentru aceasi situatie.Amandoua sahih amandoua in buhkary sau muslim si exista un conflict intre ele
Am sa va dau cateva exemple:
Profetul Muhammad sallallahu alehi wa sallam intr-un hadit el a spus: Daca cineva isi atinge partile intime trebuie sa-si refaca ablutiounea.
Un alt hadith desemenea autentic: A fost intrebat despre atingerea partilor intime si a raspuns..este parte din tine!!!Deci nu iti anuleaza ablutiunea
Un haidt spune ca wodo este anulat iar celallat spune ca nu este anulat.Ce facem acum..se pare ca exista o contradictie dar in realitate nu exista nici o contradictie
Bineinteles vom gasi diferite opini ale invatatilor..uni vor spune ca un hadit este mai puternic decat celallat si au dat fatwa ca daca cineva isi atinge partile intime trebuie sa-si refaca ablutiunea,alti vor spune ca al doilea hadit a fost abrogat,a fost inainte dar apoi a fost anulat de celalalt,la inceput era permis sa iti atingi partile intime iar mai apoi a fost abrogat.Cum inainte a fost permis sa te rogi cu fata la Ierusalim apoi a fost abrogat.Dar ca sa pretinzi abrogarea trebuie sa aduci data haditului cand a fost revelat unde este data ca acest hadit a fost primul iar celalalt l-a abrogat.Dar nimeni dintre marii invatati nu au puttut aduce data..deci aceasta pretindere ca ar fi fost abrogat a fost respinsa.
Aceste doua hadituri vorbesc de 2 lucruri identice dar cu aplicatii diferite.Haditul in care spune ca daca ti-ai atins partea intima trebuie sa refaci wodo..se refera la atingerea cu dorinta…acea persoana in cazul respectiv trebuie sa-si refaca wodo.Iar celalalt hadit vorbeste despre atingerea partilor intime accidental.Cineva de ex face dush iar cand se usuca cu prosopul accidental isi atinge partile intime..deci daca se intampla accidental nu e nevoie sa-ti refaci ablutiunea.Sau de exemplu daca este o nevoie…imaginati-va un om cu un handicap care trebuie spalat iar sotia lui ii face ablutiunea atunci si ea trebuie sa-si refaca wodo de fiecare data cand il spala.?Deasemenea cu schimbatul scutecelor.
Imam ibn Huzaima a fost un invatat al haditurilor a spus”: Provoc pe oricine sa-mi aduca 2 hadituri autentice care sa aiba contradictii aparente sau un conflict intre ele si pe care sa nu-l rezolv.Iar imamii au mentionat mai mult de 100 de cai de a rezolva aparentele conflicte dintre 2 hadituri.Deci nicodata nu vor fi conflicte sau contradictii intre ele fara ca sa fie rezolvate.

Un alt exemplu: Profetul Muhammad sallallahu aleihi wa sallam a spus: Sa nu va uitati la coapsele unei persoane chiar daca este in viata sau moarta.La femeie tot corpul este awra dar awra barbatului sunt partea coapselor de la ombilic la genunchi.Acest hadit i-a fost spus lui Ali.
Iar altui companion i-a spus .O Jarfad acopera-ti coapsele pentru ca coapsele sunt awa.
In zilele noastre vedem multi musulmani purtant pantaloni scurti short ceea ce nu este permis sau de ex jucatori de fotbal…Uni frati cand le spui ca tu vezi acum coapsele jucatorilor..ei se apara spunand ca nu vad doar mingea , imi focalizez atentia doar la jocul de fotbal..oricum ….deci acestea sunt 2 hadituri autentice in care profetul Sallallahu alehi wa sallam spune: Coapsele sunt aawra.In ce tip de sunna este aceasta a actiunilor sau a spuselor???A spuselor!!!Luand un alt hadit in care profetul Muhammad sallallahu alehi wa sallam intr-o zi statea in casa lui iar Abu Bakr Sadiq a intrat la el acoperamantul sau era putin ridicat si coapsele erau la vedere iar el sallallahu alehi wa sallam a ramas in aceasi pozitie,apoi Omar ibn Hatab a venit iar profetul sallallahu alehi wa sallam a ramas in aceasi pozitie,apoi Othman a venit si profetul Muhammad sallallahu alehi wa sallam si-a acoperit coapsele..si a spus: Sa nu ma simt rusinat de un om de care ingeri se rusineaza?

Acum…el ne-a spus noua ca coapsele sunt awra iar in acest hadit coapsele lui erau la vedere .In acest caz cand avem 2 relatari cu un conflict aparent si o relatare este o actiune iar cealalta este o spusa..care o domina pe alta? Cea Spusa sau actiunea??? Cea Spusa!!Cea spusa are mai multa putere decat actiunea .De ce\???Pentru ca spusele profetului Muhammad sallallahu alehi wa sallam sunt generale pentru toti musulamnii,iar cateodata unele actiuni sunt particulare lui …sallallahu alehi wa sallam,,adevarat ca profetul a avut lucruri speciale pentru el particulare…nimeni nu poate sa se casatoreasca cu mai mult de 4 femei..poate cineva??Sunna pentru noi in rugaciune nu este obligatorie..putem sa ne rugam sau nu..dar profetul sallallahu alehi wa sallam nu a putut sa le lase aceste rugaciuni.
Deci, daca ma apropii de acele doua relatari si mi-I se pare ca ar fi o contradictie am sa urmez ceea ce s-a spus,Iar actiunea se poate explica..ori ca ar fi fost ceva special lui Rasul sallallahu alehi wa sallam,sau s-a intamplat fara voie,poate ca nu si-a dat seama pana ce Othman a intrat si abia atunci a realizat ca awra lui sallallahu alehi wa salam era descoperita.Deci nu putem sterge ceea ce a spus ca si instructiune din cauza unei actiuni.
Sa luam un alt exemplu: Profetul Muhammad sallallahu alehi wa sallam a spus : Sa nu bem apa in timp ce stam in picioare in multe hadituri.Si a mai spus ca daca bei in timp ce stai in picioare mai bine bagati degetul in gat si vomit-o afara.Aceasta a spus profetul Muhammad ..si cu toti stim ce dureros este sa vomitam
Intr-un alt hadit profetul sallallahu alehi wa sallam a vazut un om band apa din picioare si i-a spus: ti-ar place ca pisica sa bea impreuna cu tine?Omul a raspuns Nu!!! Iar profetul a zis: Cel cu care imparti bautura ta este mai rau ca pisica..adica *!*!*!*!an..deci daca bem din picioare sheitan bea alaturi de noi.Aceasta a spus profetul Muhammad aallallahu alehi wa sallam deci astea sunt spusele lui.
Deasemenea citim un alt hadit in care Ali radia allahu anhu a spus: ca profetul Muhammad salallahu alehi wa sallam a venit intr-o zi iar geanta de piele(pentru apa) era agatata in pom iar profetul sallallahu alehi wa sallam a baut stand in picioare.Acum ca si regula..ce facem….urmam ceea ce a spus sau actiunea???Ceea ce a spus!!!Dar invatati au spus ca profetul Muhammad sallallahu alehi wa sallam a baut stand in picioare ca sa ne dea de inteles ca nu este haram sa bem stand in picioare dar este mai bine sa stam jos.Deci invatati spun ca este makruh pentru ca el sallallahu alehi wa sallam a baut in timp ce a stat in picioare.Deci nu este haram este makruh(neplacut)
Sau profetul Muhammad sallallahu alehi wa sallam a facut-o sub necesitate geanta era agatata in pom nu avea alta posibilitate
Multi musulmani spun..ca apa zam zam sa o bem in timp ce stam in picioare ei spun ca este sunna sa bei in timp ce stai in picioare.Trebuie sa le spunem….cine ti-a spus ca este sunna sa bei din picioare zam zam??unde este mentionat???Este inovatie.!!
Deci trebuie sa luam spusele pentru ca ele sunt generale pentru toti musulmani.
Fie ca Alah sa ne indrume pasi pe calea cea buna.

Acum stiti ca primul lucru de care vom fi intrebati in ziua de apoi va fi Rugaciunea!!O persoana care nu se roaga sunna este in mare pierdere.Poate cineva sa spuna ca rugaciunea lui este 100% ?Noi incepem cumparaturile odata cu rugaciunea..spunem Allahu akbar iar imamul spune salamu aleikom salamu aleikom si noi suntem tot in Mal la cumparaturi.Spunem Allahu akbar si sheitan ne aduce lista cu ceea ce trebuie sa cumparam scrisa de sotii…numai in salah.
Un om a venit la Abu hunifa rahimahullah si i-a spus.O imamule am ceva de valoare care am pastat-o de multa vreme dar nu mai tin minte unde am pus-o.Iar abu hunifa i-a spus..Nu stiu unde ai pus-o dar iti voi spune ceva..Trezeste-te in noapte si roaga-te cu concentrare si ins ha Allah vei gasi acel lucru.Si asa a si facut..s-a trezit in noapte, iar sheitan a venit la el si i-a soptit sti unde e lurul acela?..acolo.!.i-a amintit in rugaciune!!A doua zi a venit la imam si i-a spus jazakaAlah hair YA imam..iar imamul a spus: Macar ti-ai incheiat rugaciunea?sau te-ai oprit.
Deci este un sheitan special pentru salah numele lui este hinzib iar jobul lui este sa-ti aminteasca in salah.
Walhamdulilahi rabial alamin
 
Top