Primjer za ZENE

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Kad je Fatimu, radijallahu 'anha, cerku Božijeg Poslanika, s.a.w.s., zaokupila bolest od koje ce ubr-zo preseliti na bolji svijet, došla joj je Esma bint Umejs, radijallahu 'anha, pa joj je Fatima, radijal-lahu 'anha, rekla: Tako mi Allaha ja se stidim toga da moje tijelo iznesu na ovom tabutu sutra kada umrem. Tabut je u to vrijeme bio široka daska na koju su se stavljali umrli, bez razlike da li bio covjek ili žena, a zatim bi tijelo prekrivali platnom ispod kojeg bi se nazirao oblik tijela. Hoceš li da ti napravimo nešto slicno onome što sam vidjela u Abesiniji - rece joj Esma, radijallahu 'anha.

Zatim su Fatimi, radijallahu 'anha, napravili tabut koji je slicio sanduku, isprepleten mladim prucem, a zatim su ga prekrili prostranim caršafom koji više nije oslikavao oblik tijela!? Vidjevši to, Fatima, radijallahu 'anha, je rekla Esmi, radijallahu 'anha: Allah te zaklonio kao što si ti mene zaklonila. Rekao je Ibnu Abdul-Ber: Fatima, radijallahu 'anha, je prva žena u Islamu ciji je tabut bio prekriven na taj nacin. (Sijeru e'alamin-nubela, Imam Zehebi rhm.)



Druga prica

Glavni junak ove price je žena poznatog ashaba Abdullah b. el-Zubejra, radijallahu 'anhu, koja je bila poznata po izrazitoj ljepoti, a narocito njeni zubi i oblik usta(tacnije usana). Nakon što je njen muž preselio od ruke nesretnog el-Hadždžadža, i nakon isteka njenog priceka (ideta), zaprosio ju je Emevijski halifa Abdul Melik b. Mervan. Glavni razlog ženidbe njome bila je njena ljepota, dok je ona prezirala brak sa bilo kakvim covjekom, izražavajuci tako žalost za svojim mužem, i pokazujuci da joj poslije njega muškarci nisu potrebni. Odbijanje halifine ponude moglo je sa sobom donijeti neželjene posljedice, stoga je ona uzela kamen i njime polomila svoje zube, kako bi time umanjila svoju ljepotu i halifinu želju za njom. Kada je došao halifin izaslanik, zapro-sio ju je za halifu nakon cega mu je ona dozvolila da je vidi kako bi mu mogao prenijeti ono što je vidio. Kada je završio sa prosidbom ona mu re?e: Ja nemam ništa protiv udaje za halifu, ali kao što vidiš ja sam izgubila zube i sa njima je otišla moja ljepota, pa ako me halifa želi ovakvu ja sam mu na raspolaganju i prihvatam njegovu prosidbu. Nakon što se izaslanik vratio i obavijestio halifu o svemu što se desilo halifa mu rece: Tako mi Allaha ja sam ženidbu sa njom želio samo zbog toga što sam cuo o njenoj ljepoti, a sada nakon što sam cuo tvoju pricu, ne želim je uzeti sebi za ženu! (Ahbarun-nisa, Imam Ibnul-Dževzi rhm.)

Treca prica

Pripovijedao je Hasan b. Salih, Allah bio njime zadovoljan, da je imao robinju koju je prodao. Prvu noc koju je provodila kod novog vlasnika ustala je u želji da klanja nocni namaz, te je povikala ostalim ukucanima: namaz, namaz - pa su je upitali: Zar je nastupilo vrijeme sabah namaza!? Ne - odgovori ona, a zar vi ne klanjate ništa više osim propisanih namaza?! Ne, ne klanjamo ništa osim propisanih namaza odgovoriše ukucani. Kada je osvanulo otišla je do Hasana (starog vlasnika) te mu rekla: O gospodaru, lošim ljudima si me prodao, oni cak ni nocni namaz ne klanjaju, te ga je zamolila da je povrati što je on i ucinio. (Sikatul-adl)

Cetvrta prica

Živješe u Meki žena koja je bila izrazito lijepa. Jednog dana dok je gledala svoje lice u ogledalu, zadivljena svojom ljepotom, rece svome mužu: Misliš li da ima neko ko bi mogao vidjeti moje lice, a da ga to ne zavede. Naravno da ima, ponosno odgovori on. A ko je to - upita ona znatiželjno. Ubejd b. Umejr - odgovori on. Hoceš li mi dozvoliti da ga probam zavesti - upitno ce ona?

Naravno da hocu - odgovori on.

Nakon toga ona ode, te se uljepša, namirisa, obuce najljepšu odjecu, a zatim ode kod iskrenog Allahova roba, Ubejda b. Umejra koji je bio u mesdžidu Kabe. Ušla je u mesdžid pretvarajuci se da ga želi upitati neko pravno pitanje, pa kada ljudi napustiše Ubejda i on osta sam pridze mu kao da želi da ga nešto upita. Kada mu se dovoljno približila otkrila je svoje lice pred njime, koje je blještalo kao da je dio mjeseca. Vidjevši šta je uradila, Ubejd obori pogled, pa joj rece: O Allahova robinjo, pokrij svoje lice. O Ubejde, ja sam zavedena tobom, moje srce izgara od ljubavi prema tebi, i ti znaš šta ja hocu od tebe, pa ispuni moju želju - rece ona. Upitacu te nešto - rece on, pa ako mi iskreno odgovoriš razmisli?u o tvojoj ponudi. Tako mi Allaha sve što me upitaš iskreno cu ti odgovoriti - rece ona.

Reci mi kada bi melek smrti došao da ti uzme dušu dali bi voljela da sam ti ispunio tvoju želju? Ne, tako mi Allaha - odgovori ona! Iskreno si odgovorila - rece on.

Reci mi, da si sada spuštena u kabur, i da si u išcekivanju kaburska patnje, da li bi voljela da sam ti ispunio tvoju želju? Ne, tako mi Allaha - odgovori ona. Iskreno si odgovorila - rece.

Reci mi, kada bude podjela knjiga na sudnjemu danu, a ti neznaš u koju ruku ceš je dobiti - u ljevu ili u desnu, da li bi voljela da sam ti ispunio tvoju želju. Ne, tako mi Allaha - odgovori ona. Iskreno si odgovorila - ponovo ce on.

Reci mi, kada budeš prelazila preko sirat cuprije, i budeš u neizvijesnosti da li ceš uspijeti ili ne, da li bi onda voljela da sam ti ispunio želju. Ne, tako mi Allaha - odgovori ona. Iskreno si odgovorila - ponovo ce Ubejd.

Reci mi, kada dodzeš do vage na kojoj ce se vagati dijela, i budeš u neizvijesnosti da li ce prevagnuti tvoja dobra ili loša dijela, da li bi tada voljela da sam ti ispunio želju. Ne, tako mi Allaha - odgovori ona. Iskreno si odgovorila - rece on.

Reci mi, kada staneš pred Allahom polagati racune, da li bi voljela da kod sebe imaš to djelo koje sada tražiš. Ne, tako mi Allaha - odgovori ona. Iskreno si odgovorila - rece.

Zatim joj se obrati rijecima: Boj se Allaha, o robinjo Svevišnjeg i Mocnog, Allah je Taj koji je prema tebi neizmijerno dobar, i koji te mnogim blagodatima obdari - zatim ustade i ode. Ona, došavši kuci, muž je upita: Šta si uradila sa Ubejdom?! Ona mu odgovori: Ti si propalica, i ja sam propalica, i svi smo mi propalice, samo je Ubejd onaj iskreni. Nakon toga ova žena se iskreno pokajala, te se okrenula iskrenom obožavanju i robovanju Allahu dž.š. putem namaza, posta, skromnosti, a njen muž bi govorio: Šta mi uradi Ubejd?! Pokvari mi ženu; svaku noc mi je bila kao nevjesta, a sad mi je postala asketa. (Revdatul-muhibbin, Imam Ibnul-Kajjim rhm.)

Pripremio: Miralem Mehic
 
Top