Profetul Mohammad(salallahu aleihi w salam) ca si sot fidel

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
:salam2:
In general loialitatea(fidelitatea) este o virtute a islamului.Allah Preainaltul ne vorbeste in Quran in foarte multe versete despre loialitate.
Allah a cumparat de la dreptcredinciosi sufletele si bunurile lor,in schimbul Raiului si astfel ei lupta pe calea lui Allah omorand si fiind omorati.Aceasta este o fagaduinta cu adevarat pe care a luat-o asupra Lui in Tora si in Evanghelie si in Quran.

Si cine este mai credincios legamantului Sau?Bucurati-va asadar pentru negotul pe care tocmai l-ati tocmit,caci aceasta este marea izbanda
Quran-Traducerea sesnurilor- 9:111)

Allah de asemeena a spus despre credinciosi:

Aceia care-si implinesc fagaduinta fata de Allah si nu incalca legamantul facut
(Quran-Traducerea sensurilor-13:20)

Allah Atotputernicul de asemenea a ordonat robilor Lui sa ia loialitatea ca si "aparare" ca si ornare a sufletelor lor…

Tineti-va legamantul fata de Allah dup ace l-ati facut si nu incalcati juramintele dup ace le-ati intarit…./
(Quran-Traducerea sensurilor-16:91)

Profetul Mohammad(salalahu alehi w salam) a dat un exemplu foarte frumos ptr noi in loialitate fiind loial si sotiilor exemplul hadijei in timpul vietii si dupa mnoartea ei.Cand hadija a murit profetul a tinut in inima sa toate amintirile care ii legau.
Aisa a spus: odata a venit o femeie batrana sa-l viziteze pe profet(salalahu alehi w salam).El a intrebat-o Cine esti? Iar ea a raspuns: Juthama al mazniyya.Chiar esti Hussanah?Ce mai faci?a spus profetul.Iar femeia i-a raspuns: Am lasat ceea ce au urmat parinti mei pentru tine.Cand a plecat aisha l-a intrebat pe profet cine era femeia.Iar profetul (sallahu alehi w salam)a raspuns ca obisnuia sa o viziteze pe hadija.Apoi adaugat loialitatea este un semn al credintei.……

Aisha(radia Allahu anha) a mai spus: Niciodata nu am fost geloasa pe nici o sotie a profetului exceptie facand doar Hadija.Niciodata nu am vazut-o dar profetul nu a uitat-o.
Cateodata el sacrifica cate un miel in memoria ei si il dadea saracilor.Odata i-am spus : mi-I se pare ca nu exista in lumea asta alta femeie doar Hadija.Apoi profetl(salalalhu alehi w salam) a spus:" a fost asa si asa si mi-a daruit mie urmasi

Acest tratament ptr Hadija profetu(SALLLAHU ALEHI W SALAM) l –a aplicat atat in cat era in viata ea cat si dupa moartea ei ceea ce indica lioalitatea si caracterul frumos al mesagerului lui Allah .Cu toate ca era mai in varsta decat el iar Aisha era mult mai tanara,frumoasa si inteligenta profetul i-a fost loial HADIJEI(memoriei ei) toata viata.
 
Top