Profetul Mohammad (salallahu aleihi w salam) ca si sot glumet

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Foarte multe imagini aveam a profetului (salaahu alehi w salam) si toate au fost decisive in toate timpurile,chiar si cu sotiile lui.Era un sot comic cand era timpul pentru asta ,zambaret si obisnuia sa le imbratiseze.

Aisha(radi aAlahu anha) spune: Pe Allah ca l-am vazut pe profet stand in usa camerei mele si impiedicandu-ma cu hainele sale sa privesc afara abisinians cand se jucau.Mi-am pus capul intre urechea si umarul sau iar fata mea era lipita de orazul sau.Apoi el a spus:O Aisha cand te vei plictisii?I-am spus: Nu(sa stiu cat de draga ii sunt).El a repetat pana am fost eu satisfacuta
(bukhary)
Profetul obisnuia sa glumeasca cu sotiile lui sa le scoata din rutina conjugal.
Aisha(radi Alahu anha)a spus: Odata am calatorit cu profetul(sallahu alehi w salam) cand eram tanara si nu eram grasa.Si am facut o competitie de alergare cu profetul(sallahu alehi w salame) Am alargat pana l-am intercut si am castigat.Apoi dupa un timp m-am ingrasat si am uitat cele intamplate,am calatorit din nou cu el,si mi-a cerut sa facem din nou competitive..eu cum uitasem de prima i-am spus: Cum s ama intrec cu tine,el a spus: hai sa ne intrecem oricum..si am facut-o..el a castigat ,a inceput sa rada si mi-a spus:Aceasta a fost opusul primului concurs.
(bukhary)

Profetul Mohammad i-a spus Aishei : Stiu cand devi suparata pe mine.Ea a spus: Ma intreb cum de sti asta?A spus profetul(salalahu alehi w salam) cand esti multumita tu spui: Nu pe Stapanul lui Mohammad,iar cand esti suparata tu spui: Nu pe Stapanul lui Ibrahim.
(bukhary)

Unul dntre marii invatati spun?: Tratamentul amabil cu sotia nu inseamna numai sa nu o ranesti.Mai mult inseamna sa induri nedreptatea din partea ei sa fi tolerant cand devine nervoasa, urmand exemplul profetului Mohmmad(sallalahu alehi w salam
)
 
Top