Razmisli prije nego li uèiniš grijeh!

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Prijevod: Smail L. Handžiæ, prof.
Jednom je neki èovjek došao Ibrahimu ibn Edhemu, radijallahu 'anhu, te mu rekao: „O Ebu Ishaèe, doista sam ja onaj koji, zaista, pretjeruje u pogledu svoje duše! Da li bi mi mogao kazati štogod što bi mojoj duši bilo veliko upozorenje, ali i njen spasilac?!“


Ibrahim mu reèe: „Ako prihvatiš slijedeæih pet èinjenica, i budeš ih krajnje svjestan, znaj da æeš biti u stanju da se suprostaviš svojoj duši, i grijesi ti neæe moæi štetu nanijeti!“
Reèe: „Kaži ih, Ebu Ishaèe!“

Reèe: „Ako želiš da budeš neposlušan Allahu, u tom sluèaju nemoj konzumirati Njegovu opskrbu!“
Reèe: „Odakle æu, onda, jesti, kada je sve što je na zemlji Njegova opskrba?!“
Reèe: „Pa, zar je lijepo od tebe da konzumiraš Njegovu opskrbu, a prema Njemu i dalje griješiš?!“
Reèe: „U pravu si, to nije lijepo! Reci šta je drugo?!“

Reèe: „Ako želiš da Mu budeš neposlušan, onda nemoj nigdje na Njegovoj zemlji stanovati!“
Reèe: „To je nemoguæe! Gdje da stanujem?“
Reèe: „Zar je lijepo od tebe da konzumiraš Njegovu opskrbu i da stanuješ na Njegovoj zemlji, a i pored toga da Mu bivaš neposlušan?!“
Reèe: „U pravu si, to nije lijepo! Reci šta je treæe?!“

Reèe: „Kada budeš želio da Mu budeš neposlušan, i pored toga što konzumiraš Njegovu opskrbu i što stanuješ na Njegovoj zemlji, onda, pronaði bar neko mjesto gdje te neæe vidjeti, pa onda prema Njemu griješi!“
Reèe: „Dobro Ibrahime, kako to?! Pa, On je apsolutno upoznat i sa onim što je dobro skriveno!“
Reèe: „Pa zar je lijepo od tebe da konzumiraš Njegovu opskrbu, da boraviš i stanuješ na Njegovoj zemlji, te da prema Njemu griješiš iako te On posmatra i dobro poznaje ono što javno ispoljavaš i ono što kriješ?!“
Reèe: „U pravu si, nije lijepo! Reci šta je èetvrto!“

Reèe: „Kada ti doðe trenutak tvoje smrti i kada ti dušu budu èupali, ti im reci: „Odgodite mi smrt da se iskreno pokajem i da Allahu èinim dobra djela?!“
Reèe: „Oni taj zahtjev neæe prihvatiti!?“
Reèe: „Pa, ako nemaš moguænosti da odgodiš svoju smrt da se iskreno pokaješ, i kada dobro znaš da, kada ti ona doðe, da za nju nema nikakvih odgaðanja, na osnovu èega se nadaš svome spasenju?!“
Reèe: „Hmm... Šta je peto?“

Reèe: „Kada ti na Sudnjem danu priðu meleki zebanije, želeæi da te za kiku odvuku i ubace u Vatru, ti nemoj poæi sa njima!?“
Reèe: „Oni me neæe pustiti, niti æe takvo što od mene prihvatiti!?“
Reèe: „Pa, na osnovu èega misliš da možeš biti spašen?!“
Reèe: „Ibrahime, to je dovoljno! Zaista je to dovoljno! Ja æu veæ sada zatražiti oprost i pokajaæu se Allahu!“

Uistinu, održao je obeæanje da æe se pokajati, bio je privržen ibadetu i klonio se grijeha sve dok nije napustio ovosvjetski život!
 
Top