Sabatorirea zilei de nastere a profetului (saws)

umm aisha

Junior Member
Asalamu aleikum wa rahmatullah wa barakatuh

Mashallah sora Iman, ieri am urmarit videoul acesta si ma gandeam la ce fac musulmanii din ziua de azi din cauza ignorantei, subhanallah.

Si la noi in tarile islamice se sarbatoreste aceasta INOVATIE, pe care si noi ne zbatem din rasputeri sa o scoatem din obiceiul musulmanilor. Anul trecut imi aduc aminte si chiar si un an inainte s-a dat zi libera de la guvern, nimeni nu a fost la munca. Si vorbeam cu sotul ce sa faca el ca sa nu stea acasa si sa nu se considere ca sarbatoreste "Ziua de nastere" a Profetului (saws) astaghfirullah.

Alhamdulillah ca sotul lucreaza in sistemul de sanatate si s-a oferit in ziua aceea sa il treaca pe lista sa faca garda voluntar la spital numai sa nu stea acasa. As sfatui pe fratii si surorile noastre care stiu de raul acestei INOVATII sa se fereasca de ea, si sa isi desfasoare ziua cat mai normal cu putinta. Daca puteti merge la munca, mergeti. Daca puteti face ceva acte voluntare pentru vreo asociatie islamica, faceti. Numai nu dati satisfactie la Sheytan prin a sta acasa, sau a merge la iarba verde, sau a sarbatori in vreun fel. Ci mai degraba munciti si invatati copiii sa nu sarbatoreasca aceasta Bidah. Eu inshallah dau fetita la gradinita si aici se da liber si de la gradinite si vorbeam cu sotul sa fac cu ea o zi de scoala acasa, ca ea sa nu prinda gustul pt aceasta asa zisa "Zi de nastere".

Alhamdulillah sora Iman pentru munca ta, si pt informatiile pretioase pe care ni le pui la dispozitie, ca numai prin invatat Islamul corect ne putem feri de Sheytan.
 
Top