Sufletul unui necredincios

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Sufletul unui necredincios-

Moartea,este o usa prin care cu totii vom trece indiferent de ceea ce ne asteapta dupa accea usa ..vom trece de ea...cu totii...este ceva care nu poate fi explicat sau descris in cuvinte , nu putem asocia nici o imagine in mintea noastra, se poate intelege doar prin revelatia divina ,moartea, nu face distinctie intre cel bogat si cel sarac ,tanar sau batran,sanatos sau bolnav,alb sau negru,inalt sau scund,slab sau gras,dar moartea face distinctie intre credinta si necredinta,intre un credincios si un necredincios,intre intuneric si lumina...si intr-adevar pentru un credincios este frumusete este o eliberare din inchisoare este eliberare de stress,depresie,nenorociri si pe Allah ,wallahy un credinicos nu va atinge toate acestea pana ce nu-l va intalni pe Cel care l-a creat,pana il va intalni pe Domnul lui,pe Creatorul sau,pana cand il va intalni pe Allah subhana w Taala,

asa cum Abdullah Ibn Masoud radhia Allahu anhu a mentionat: Ca un credinicos nu va fi linistit pana ce nu-l va intalni pe Domnul sau.Allahu azawa Jeal

O Allah iubim intalnirea cu tine ,te rog iubeste sa ne intalnesti.O Allah Taala

Moartea pe de alta parte,pentru un necredinicos...pe Allah, ca cuvantul in sine ar trebui sa-ti sparga timpanele,acest cuvant este inspamantator de pronuntat.
Moartea pentru un necredinicos este teroare,este ceva groaznic,socant,nu este nimic altceva decat o ploaie de teroare..Allah sa ne pazeasca!

Asa cum profetul nostru sallallahu alahi wa ali wa sallam a mantionat,intr-o relatare colectinata de Abu Dawood

Atunci cand un necredincios este pe punctul de a parasi aceatsa lume si intra in Viata de apoi, ingeri puternici si fermi cu fete negre coboara, asezandu-se la nivelul ochilor lui ,apoi ingerul mortii vine si sta la capul sau si va spune : o ,sufelte nemultumit,care ai carat un corp nemultumit vin-o afara du-te la un Domn care nu este multumit de tine..du-te la un Domn care este maniat pe tine,du-te la un Domn care nu este fericit sa te intalneasca
sufletul cand aude toate acestea Nu vrea sa iasa afara ..nu vrea sa-si faca bagajul asa cum credinciosul a facut-o,devine terifiat...speriat...panicat...se prinde..apuca de tot ce poate in corp..ptr a nu iesi...frica..regret..teama...cu asta se confrunta

Moartea de care te temi...asa cum Allah a spus...


de ce se va tine??De inima...?de intestine??de coaste????de corp????

Asa ca ingerul Mortii prinde sufletul cu putere si il trage afara..cauzandu-i durere din toate partile este ca si cand ai incerca sa scoti un cui din perete..si devine f greu ptr tine...

Si iasa afara... imediat ce iasa din corp..toti ingeri din cer si de pe pamant blestema acel sulfet

Stiti ce inseamna acest blestem??Realizati???


Inseamna ca nu vei avea Mila lui Allah..Ei il roaga pe Allah Taala sa nu aiba mila asupra acestui suflet...unde sunt toate sambetele din clubruri..unde sunt pacatele tale care te faceau sa te simti bine...alcolul..adulterul...etc
Unde sunt toate acestea acum?????


Toata fericirea...wallahi ca imediat ce va vedea ingerul morti ca coboara asupra lui ,va uita de toate....totul va disparea..toata fericirea ,toate zilele bune...toate noptile ...toti banii..toate femeile,,,dispar...nu mai sunt...e ca si cum el nu s-ar fi distrat niciodata ..nu s-ar fi simtit bine nici macar o secunda in viata ..nici macar o secunda

Apoi ingerul mortii imediat ce trage sufletul afara ingeri iau acest suflet ,acest suflet slab si urat mirositor si iasa din el cel mai urat miros care a existat vreodata pe acest pamant..pe Allah ca nu vei putea sa stai langa asa un miros..fara sa vomiti...


de ce nu ai facut Quranul ,viata ta?
Nu suntem in stare sa deshidem Quranul sa citim?De ce n-o facem?
Dar va fi prea tarziu cand vei muri!!!

apoi ingeri urca cu el si ingeri care il intalnesc..spun: Ce e cu mirosul acesta groaznic a acestui suflet slab...iar cei care il duc..spun..el este fiul/fica lui cutare si cutare folosind cele mai urate nume auzite vreodata de el..
cand ajung la cel mai jos cer si cer permisunea sa treaca..credeti ca I se va permite??Cerurile sunt curate..nu poate asa un suflet sa le contamineze cu mirosul lui...

profetul Muhammad sallalahu alahi wa sallam a spus: nu se va deschide usile cerului pentru un necredincios si nu va intra in Paradis doar cand camila trece prin urechile acului


SubhanAllah noi abia bagam o ata in ac..si ne chinuim..dar cum s a trecem o camila, o camila, cu doua cocoase ??Allah akbar ....in alte cuvinte...va fi respins

Si atunci Alah Taala spune: Inregistrati faptele robului meu in sijin..si ce e sijin?E cel mai jos loc din pamant si odata ce a fost inregistrat Allah Taala spune: Il intoarcem in pamant din el te-am creat si in el te intoarcem si din el va voi invia.Dar cum credeti ca va fi dus inapoi in pamant??
Credeti ca vor pluti cu el si il vor legana?in confort?
Nu!!
Nu!!El este aruncat inapoi in corpul sau.


Allah sa ne fereasca !

Si acum corpul este carat de oameni la cimitir..si acest rob necredinicos ce va spune?Unde ma duceti???????

Unde te ducem?Te duc in gaura neagra..in groapa ta!!in groapa de care te-au infromat zi de zi..asa cum facem si noi azi ..in fiecare zi esti avertizat ca vei muri...unde te duc?In groapa ta ...acolo te duc!!!!

Unde e mama ta?Unde e tatal tau?Unde e fratele tau?Unde sunt bodyguarzi tai?
Unde sunt faptele tale bune??Unde sunt faptele tale bune?Acestea sunt singurele care te pot ajuta!!cu voia lui Allah Taala

deci il duc in groapa..sufletul este unit cu corpul si imediat ce sufletul aude pasi companionilor departandu-se?CE SE INTAMPLA????

Incepe ultimul test..ultimul examen!!Unde e certificatul tau ?unde e masterul?totul este pulbere!!acesta este testul..Multi cauta prestigiu in viata asta..vreau sa fiu doctor ,inginer,profesor..dar el nu stie nimic despre islam

Asa ca aude pasi companionilor departandu-se si apoi cei 2 ingeri suparati care il vor face sa stea in picioare intr-o stare de frica,teroare,imanginati-va pe voi insiva...acestea nu sunt basme..este realitatea ...cu totii vom ajuge sa fim chestionati de Muncar si Manakir

Cine este Domnul Tau?Il vor intreba..
Ohh..Nu stiu(va raspunde)

Care este religia ta?
Ohh Nu stiu!

Cine este omul trimis pentru voi?
Ohh...am auzit ca lumea spune de cutare si spun si eu ca el e
Atunci I -i se va spune..Nu stiai?chiar nu ai auzit de el??Si atunci va fi lovit cu un ciocan de metal care va cauza dureri severe si tipete pe care toata creatia le va auzi inafara de oameni si djini.

Si apoi Allah Taala anunta rezultatul testului,din Cer..
Robul meu Minteeeeee!!!
Imginati-va Domnul Tau sa spuna...Robul Meu minteeeee!!!!O dragi frati si surori asta vreti sa auziti in morminte????Domnul vostru sa spuna....Robul meu minteeeeeee!!!!!!Asta vreti sa auziti?Pe Allah dragi surori Nu!!
Pentru ca ai sansa ca acel raspuns din cer sa fie...Robul meu spune adevarul!!!!!!ai aceasta abilitate...alahmdulilah


deci Allah preainaltul spune: Robul meu minte ,pregatiti pentru el vesminte din Iad,si deschideti pentru el o usa din Iad si de acolo vanturi severe il ating...apoi mormnatul lui se contracta,se restrange..se strange...in jurul lui ...cauzand ruperea oaselor..Allah sa ne fereasca

Apoi apare in fata lui un om cu o aparitie urata,cu haine murdare ,si miros inimaginabil, care ii va spune: Sunt aici sa-ti dau vesti care te vor nemultumii..aceasta tia fost promis..

De fiecare daca cand mergi la un necredincios si ii spuni..Frate asta este adevarul,acesta este islamul,mod de viata,isi va aminti in acea zi de toate glumele si batjocura ..de ce?Pentru ca atunci cand isi aminteste ii va da o stare de mai mare regret..disparare..panika..etc

Si necredinciosul va intreba..cine esti tu?Fata ta inspira Raul!!si va raspunde: Eu sunt faptele tale ..eu sunt noptile tale de prin cluburi,eu sunt acoolul tau,jocurile tale,drogurile ,furaciunile,adulterul,eu sunt raul pe care l-ai facut..

Tot ceea ce el a facut..a dormit ca un animal..a mancat ca un animal,a vorbit ca un animal,wallahi animalele sunt mai bune ca el .animalele il adora pe Domnul Lor ..dar acest om adora viata lumeasca,a fost sclavul banilor,a fost sclavul unor hartii
Dragi surori..daca ai un cec de 1milion de dolari crezi ca te va scapa de Iad?Cum o persoana poate fi sclavul unor harti?
O hartie care poate fi distrusa f usor,
Gandeste-te !!!

Bani care ti-au fost dati, este sa treci ,sa parcurgi ,viata aceasta nu sa fi nesatul si sa vrei din ce in ce mai mult.. si fiecare cent care ti-a fost dat este un test ptr tine..copii mei ..asa spun ei ..copii mei..muncesc pentru copii mei..Minti!!!..

Apoi o usa din Paradis se va deschide pentru el...de unde vine miros placut ,confort,frumusete,dar I se spune: Acesta era locul tau daca credeai..asa ca usa din Iad se deschide si I se va arata locul lui

Apoi un om se apropie de el carand in mana s-a un ciocan de metal si nu va ganditi la ciocanul de pe lumea aceasta...treziti-va aceasta se intampla in mormant..si nu va uitati la mormnat si calculati 1 m pe 2 m..Nu!! Nici Nu ne putem inchipui ceea ce I se intampla unuia acolo ,este viata de interval..si nu stim exact toate lucrurile..tine de cele nevazute si nu vei afla doar cand va veni randul tau..

Allah sa ne fereasca de necredinta si sa ne ajute sa nu devenim necredinciosi
 

umm djamyl

New Member
Assalamu alaikum ua rahmatu-Llahi ua barakatuh!!!
M-au trecut fiori.... si citeva lacrimi mi-au aparut in coltul ochiului....
Cit de pregatiti suntem noi oare pentru acest examen....?
:tti_sister:
Jazak Allahu hair surioara!
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
As'salamu 3aleikom

Oh surioara ,Allah sa ne fereasca de necredinta..daca ne aducem aminte dintre semnele de apoi...Omul se va culca credincios si se va trezi necredincios

Audu bilahi

Allah sa ne tina fermi in credinta noastra!!Ameen
Si cu ocazia asta sa ne rugam ptr rudele noastre ,pentru parintii nostri,sa accepte credinta..Ya Rab

wa 3aleikom salam
 
Top