Tevhid Allaha dž.š., i nužnost njegove praktične uspostave u našem životu

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
allah.jpg
Šta je suština islamskog tevhida i naše vjere? Kako do nje doći? Kako izgledaju oni koji su pronikli u suštinu islamskog tevhida i vjere? Da li je sprovedba kelime-i-šehadeta i tevhida kod nas samo prazna priča jezika našeg koju nije propratilo naše srce i naše tijelo ili je tevhid prvashodno stanje i ispunjenost srca, duše i prsiju nurom i svjetlošću svjesnosti i obožavanja samo Allaha dž.š., Jedinog, što kasnije zrači svjetlošću naš um i naše tijelo?
Hasan el-Basri rhm., je rekao: "Nije iman i vjera prazno nadanje i gizdanje tijela, već je iman ono što se dobro ureže u tvome srcu, a potvrdi ga djelo!"

Allah dž.š., kaže: "Pravi vjernici su samo oni čija se srca strahom ispune onda kada se Allah spomene, a kada im se riječi Njegove kazuju, vjerovanje im učvršćuju i samo se na Gospodara svoga oslanjaju, & oni koji molitvu obavljaju i dio od onoga što im Mi dajemo udjeljuju. & Oni su, zbilja, pravi vjernici - njih počasti i oprost i obilje plemenito, kod Gospodara njihova, čekaju." (el-Enfal, 2-4.)

Spoznaja Allaha dž.š., i svjesnot o Njemu je stvar nutrine naše, dok je dobro djelo znak njegova postojanja i njegova potvrda, isto kao što je i sumnja i pretvaranje i licemjerstvo stvar nutrine naše dok je loše djelo samo znak njegova postojanja i njegova potvrda.

Ljudska djela su plod ljudskog znanja i ljudskog ubjeđenja, pa stoga iskreno i čvrsto ubjeđenje u Allaha dž.š., je ono što čovjeka tjera na mudžahedu i borbu i istrajnost na Njegovom putu, i taj čvrsti jekin u Allaha dž.š., je ono što čovjeka vodi deredžama i stepenima ihsana i dobročinstva čineći ga iskrenim vjernikom, redovnim namazlijom, revnosnim postačem, brzim u izdvajanju zekata i sadake, žudeći za momentom kada će biti Allahov dž.š., gost na hadždžu, a na drugoj strani potpuno lijenim i sporim kada je grijeh i haram u pitanju!

Suprotno navedenom su riječi Allaha dž.š., koji kaže: "Ima ljudi koji kažu: Vjerujemo u Allaha i u Sudnji Dan – ali oni nisu vjernici!" (el-Bekara, 8.); ili: "Većina onih koji kažu da u Allaha vjeruju, druge pored Njega obožavaju!" (Jusuf, 106.); ili: "Neki beduini govore: »Mi vjerujemo!« Reci: »Vi ne vjerujete, ali recite: ’Mi se pokoravamo!’ - jer u srca vaša prava vjera još nije ušla. A ako Allaha i Njegova Poslanika budete slušali, On vam nimalo neće umanjiti nagradu za djela vaša.« – Allah, uistinu, prašta i samilostan je. 15. Pravi vjernici su samo oni koji u Allaha i Poslanika Njegova vjeruju, i poslije toga više ne sumnjaju, i bore se na Allahovom putu, imecima svojim i životima svojim. Oni su iskreni!" (el-Hudžurat, 14-15.)

Selefus-salih, prve generacije muslimana, su se žestoko plašili i bojali po sebe da im se njihova nutrina i njihova vanjština ne razmimoiđu; bojali su se od toga da im se njihove riječi i njihova djela međusobno ne suprostave; bojali su se od toga da im se kraj života ne razlikuje od njegova početka i sredine.

Ibnu Ebi Mulejka rhm., je rekao: "Sreo sam se sa trideset ashaba Alahovog Poslanika s.a.w.s. – svi odreda su se plašili licemjerstva i munafikluka svojih duša!"

Ashab Huzejfe b. el-Jeman r.a., je bio vlasnik tajne Allahovog Poslanika s.a.w.s. tj. samo je Huzejfa r.a., znao imena tadašnjih licemjera i munafika međ' muslimanima, i niko drugi. Omer b. el-Hattab r.a., drugi pravovjerni halifa muslimana, prilazi Huzejfi r.a., i pita ga: "O Huzejfe, da me nije Allahov Poslanik s.a.w.s., ubrojao međ' munafike i licemjere?"

Hafiz Ibnul-Kajjim rhm., govori o šejhul-islamu Ibnu Tejmijji rhm., pa kaže: "Često puta je znao reći: Tako mi Allaha, do ovog momenta ja obnavljam moj islam, i još se nisam prihvatio islama onako kako treba!" (Medaridžul-Salikin, 1/524.) – čovjek koji je za sobom ostavio na stotine tomova i knjiga islamske sadržine i tematike.

Jusuf b. el-Husejn rhm., je rekao: "Najvrijednija stvar na dunjaluku je ihlas-iskrenost, i kol'ko god bi se trudio da iščupam korov nifaka i licemjerstva iz mog srca, primjetio bih da je opet nikao na drugi način!"

Jahja b. Ebi Kesir rhm., je rekao: "Studirajte svoj nijjet, jer vam je iskrenost nijjeta teže od ispravnosti djela!"

Sufjan el-Sevri rhm., je rekao: "Nisam se borio s ničim težim od mog nijjeta, i često puta bi me loš nijjet pobjedio!"

Jusuf b. Esbat rhm., je rekao: "Čišćenje nijjeta od štetnog korova je teže ljudima od činjenja i rada djela!"

Matref b. Abdullah rhm., je rekao: "Srce će biti dobro – ako djelo bude ispravno i dobro, a djelo će biti ispravno i dobro – ako nijjet bude iskren i dobar!"

Allahovi robovi, tevhid je visoko pozicioniran u našoj vjeri, i njegova uspostava u našem životu je najbitnija stvar!

Šejhul-islam Ibnu Tejmijje rhm., kaže: "Tevhid je osnova naše vjere, i Allah dž.š., neće prihvatiti vjeru prijašnjih i potonjih generacija ako je bez tevhida; Allah dž.š., je zbog tevhida stvorio sve što je stvorio, i zbog tevhida je slao Svoje poslanike i objavljivao Svoje knjige!" (Medžmu'ul-Fetava, 1/154.)

Hafiz Ibnul-Kajjim rhm., kaže: "Nema sumnje u to da se sljedbenici šehadeta i tevhida međusobno razlikuju u kakvoći svoga tevhida i svoje vjere kako znanjem svojim tako i spoznajom i svojim stanjem, i ta razlika je tolika da je ne zna niko mimo Allaha dž.š.. Najsavršenijeg tevhida i vjere su bili Božiji poslanici a.s., a posebno od njih resuli – koji su imali zasebne Knjige i objave, a posebno od njih 'ulul-'azm, odlučni poslanici: Nuh, Ibrahim, Musa, Isa i Muhammed s.a.w.s., (kako nam to navodi Mudžahid rhm.. Fethul-Kadir, 5/39.)

Od ovih odabranika najsavršenijeg tevhida i vjere su dva halila Ibrahim i Muhammed s.a.w.s., i niko od ljudi neće biti na stepenu njihove vjere i njihovog tevhida kako u znanju tako i u spoznaji i u svome stanju i u pozivanju ostalog svijeta tome i u borbi na putu tevhida. Dakle nema jačeg tevhida i nema jače vjere od one koju su sprovodili Božiji poslanici, kojoj su pozivali ljude i u ime čega su se protivu nekih ljudi i borili!

Allah dž.š., je naredio Muhammedu s.a.w.s., da se povede za ostalim Božijim poslanicima u tevhidu i svom vjerovanju, kao što je rečeno nakon ajeta koji govore o Ibrahimu a.s., i njegovom debatiranju sa svojim ocem i svojim narodom o ništavnosti širka i ispravnosti tevhida, nakon čega se spomenuše poslanici iz njegove loze, da bi se na kraju tih ajeta reklo: "To su ljudi koje je Allah uputio – pa se ti za njihovom uputom povedi!" (el-En'am, 90.) Najsavršenijeg tevhida su dakle ljudi koji su naređeni Muhammedu s.a.w.s., da ih slijedi i da se povodi za njima.

Allah dž.š., kaže: "Od Ibrahimove vjere se odbija samo glupa osoba; Mi smo njega odabrali na ovome svijetu, a na budućem svijetu će biti jedan od dobrih. Kad mu je Gospodar Njegov rekao: Primi islam – predaj se, on je rekao: Ja se u potpunosti predajem Gospodaru svih svjetova!" (el-Bekara, 130.) Ovim ajetom je Allah dž.š., podjelio ljude na dvije skupine: na glupe – da gluplji ne mogu biti i na one pametne – da pametniji ne mogu biti. Glupi su svi oni koji se odbiju od tevhida Ibrahima a.s., i late se idolopoklonstva i širka, dok su pametni svi oni koji se odbiju i odreknu idolopoklonstva i širka kako u svojim riječima, tako i u svojim djelima i stanju, a prihvatajući se tevhida (šehadeta i imana), kako svojim riječima tako i svojim djelima i halom i pozivanjem drugih njemu i radom!" (Medaridžul-Salikin, 3/482.)

Na drugom mjestu, hafiz Ibnul-Kajjim rhm., kaže: "Tevhid je traženi cilj svakog stanja, svake riječi i svakog djela, dok ulema samo ukazuje na nužnost njegova ispravljanja i čuvanja!" (Medaridžul-Salikin, 3/477.)

Na trećem mjestu, hafiz Ibnul-Kajjim rhm., kaže: "Znaj da zrake riječi La Ilahe Illallah otklanjaju naslage grijeha sa srca shodno svojoj snazi i jačini. Kod nekih ljudi je ta svjetlost poput svjetlosti sunca, dok je kod drugih ta svjetlost poput svijetlosti zvijezde, kod trećih je ta svjetlost poput plamena vatre, kod nekog poput plamena goruće lampe, a kod nekoga poput male svijeće, pa će zbog toga ljudi na Sudnjemu Danu imati onoliko svjetla i nura koliko su ga imali u svojim prsima i u svojem srcu i u svojoj spoznaji i u svome djelu i u svome halu i u svome stanju. Što su zrake šehadeta i tevhida svjetlije i jače tim bolje i jače spaljuju svaku šubhu i sumnju i svaku šehvu, pohotu i strast koje se mogu naći kod čovjeka!" (Medaridžul-Salikin, 1/330.)

Tevhid je pregnuće duše ka Allahu dž.š., iz ljubavi i straha, zbog pokajanja i nade, zbog dova i molbi i iskrenosti i veličanja i strahopoštovanja i ibadeta. Tevhid je da u tvom srcu ne postoji ništa osim Allah; da tvoje srce ne žudi za onim što je zabranio Allah, niti da mu je mrsko ono što je naredio Allah. To je suština tevhida, i suština riječi La Ilahe Illallah. Bog se obožava i samo se Njemu robuje – pa se preispitajmo kud smo i šta smo!?

Tevhid je čišćenje nas samih od svih širkova, velikih i malih, od svih novotarija, teoretskih ili praktičnih, od svih grijeha, kako javnih tako i onih tajnih, kako ličnih i privatnih tako i onih društvenih.

Šejh Ibnu Usejmin rhm., kaže: Suštinu tevhida ćemo pronaći tek onda ako se budemo čvrsto pridržavali sljedećih tri stvari:

1. 'Ilm – znanje tj. čovjek ništa u životu neće moći dobro uraditi ako ga prethodno dobro ne nauči, što je Allah dž.š., i potvrdio ajetom: "Znaj – saznaj – nauči: da nema drugog boga osim Allaha!"

2. I'itikad – čvrsto ubjeđenje. Ako se čovjek poduči vjeri i propisima ali se u nju čvrsto ne ubijedi i uzoholi se nad njom – neće ostvariti šehadet i tevhid a s time neće biti jedan od spašenih na ovome i na budućem svijetu.

3. Inkijad – povođenje. Ako se podučiš propisima vjere i ubjediš se u njenu istinitost, a ne povedeš se praktično za tim propisima, a možeš i u stanju si, nećeš istinski ostvariti svoj tevhid!

Stoga, molimo Allaha dž.š., da nas pomogne u praktičnoj sprovedbi šehadeta i tevhida, kako na nutarnjem planu (srce, duša, prsa), tako i na spoljašnjem planu (tijelo, jezik, oko, ruka, noga...); molimo Ga dž.š., da nas učini jednim od onih koji će ući u džennet bez polaganja računa. Neka je slavljen i hvaljen On, nema drugog boga osim Njega; od Njega oprosta tražimo i Njemu tevbu i pokajanje činimo. Amin, ja rabbel-'alemin!
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
allah%202.jpg
Svrha, zadatak i cilj našeg postojanja na Zemlji jeste uspostava i sprovedba šehadeta i tevhida Allaha dž.š., i to na najiskreniji, najispravniji i najpotpuniji način. "Muhammedun Resululah" su vrata na koja treba ući onaj koji želi stići do "La ilahe illallah", i drugog prolaza ka tome nema! Jedino se stazom Muhammeda s.a.w.s., može stići do iskrenog i pravog "La ilahe illallah", i jedino je ona utabana i prohodna. Svi drugi putevi, za koje mislimo da će nas povesti šehadetu i tevhidu Allaha dž.š., su neprohodni i zakrčeni!
Da bi smo bili iskreni i ispravni u tevhidu i ibadetu - obožavanju Allaha dž.š., Jednog, Jedinog, koji je Stvoritelj nebesa i Zemlje, koji jedino i zaslužuje da bude obožavan, moramo ostvariti jedinstvo i jednoću tevhida na nekoliko nivoa:

1. Jednoća i jedinstvo primjera i uzora u vjeri – koja se ogleda u doslijednom slijeđenju Allahovog Poslanika s.a.w.s., njegovih ashaba, i svih onih koji se u dobru za njima povedoše. Allah dž.š., kaže: "Reci: »Ako Allaha volite, mene slijedite, i vas će Allah voljeti i grijehe vam oprostiti!« – a Allah prašta i samilostan je." (Alu Imran, 31.); "Vi u Allahovom poslaniku imate divan uzor - za onoga koji se nada Allahovoj milosti i nagradi na onome svijetu, i koji često Allaha spominje." (el-Ahzab, 21.)

Poslanik s.a.w.s., je rekao: "Strogo se držite moga sunneta, kao i sunneta pravovjerno-upućenih halifa nakon mene; čvrsto ga se držite i kutnjacima svojim se za njega uhvatite!" (Ebu Davud, br.4607., Tirmizi, br.2676., Ibnu Madždže, br.42.)

Abdullah b. Mes'ud r.a., je rekao: "Ko hoće da slijedi nekoga – neka slijedi onoga koji je umro, jer se od živog nije sigurno hoće li u kakvu fitnu zapasti. Oni koji su davno umrli su ashabi Allahovog Poslanika s.a.w.s., koji su bili najbolja generacija ovog ummeta. Ashabi Muhammeda s.a.w.s., su bili muslimani najboljih srca, najdubljeg znanja i najmanje su bili opterećeni dunjalučkim ljepotama. Allah dž.š., ih je odabrao za društvo i prijatelje Svome Poslaniku s.a.w.s. – stoga im znajte cijenu, stope njihove slijedite i držite se, koliko možete, njihova ahlaka i ponašanja, zbog toga što su oni bili na pravome putu!" (Hiljetul-Evlija', 1/305.)

2. Jednoća i jedinstvo izvora vjere – što se ostvaruje stalnim i konstantnim vraćanjem Kur'anu i Sunnetu, razumjevajući ih i shvaćajući onako kako su ih razumjevale i shvaćale prve generacije ovoga ummeta, a ne tumačiti ih kako se nama to čini ili kako bi mi to razumjeli i shvatili.

Poslanik s.a.w.s., je rekao: "Ostavio sam vam dvije stvari – nećete zalutati ako ih se budete držali: Allahovu Knjigu i sunnet Njegova Poslanika!" (Muvetta' imama Malika rhm., rivajet Jahje el-Lejsija, br.1594.)

3. Jednoća i jedinstvo načina vraćanja Kur'anu i Sunnetu – na taj način što će se Kur'an i Sunnet učiti izravno iz svojih originalnih izvora preko ruku uleme i učenih ljudi.

Huzejfe b. el-Jeman r.a., je rekao: "O vi što želite čitati i učiti (kurra/'ulema') – bojte se Allaha, i drž'te se puta prvih generacija muslimana; ako se budete toga puta držali - daleko će te stići, a ako budete išli čas desno čas lijevo – daleko će te zalutati!" (Sahihul-Buhari, 6853.; Kitabul-Sunneh, od Abdullaha b. Ahmeda rhm., br.106.)

Poslanik s.a.w.s., je, kada je čuo neke ljude kako suprostavljaju određene kur'anske ajete jedan drugom, rekao: "Prijašnje generacije su propale zbog toga što su ajete iz Božije Knjige suprostavljali jedne drugima! Allahova Knjiga je objavljena na taj način da jedni ajeti potvrđuju druge, stoga nemojte suprostavljati ajete jedne drugima! Ono što sigurno znate to zborite, a ono što ne znate prepustite to učenijem od vas!" (Musned Ahmed b. Hanbel, br.6741.)

4. Jednoća i jedinstvo brige.

Poslanik s.a.w.s., je rekao: "Ko sve svoje brige pretoči u samo jednu brigu – brigu za Ahiretom, Allah dž.š., će mu namiriti dunjalučke brige, a ko se razbriži za dunjalukom i dunjalučkim uživanjima – Allah dž.š., neće mariti za njega ni za to na kojem će polju stradati!" (Ibnu Madždže, 257.)

Na drugom mjestu, Allahov Poslanik s.a.w.s., kaže: "O sine Ademov, predaj se 'ibadetu i pokornosti Meni – prsa ću ti ispuniti bogatstvom i siromaštva ću te izbaviti, a ako ne postupiš tako, ruke ću ti zauzeti poslom a neću te iz siromaštva izbaviti!" (Sahih. Sunen Tirmizi, br.2466.)

5. Jednoća i jedinstvo stremljenja, poriva i have.

Poslanik s.a.w.s., je rekao: "Niko od vas neće biti pravi vjernik sve dok se njegove strasti i porivi (hava), ne povedu za onim s čime sam ja došao!" (Ehadis fi Zemmil-Kelami ve Ehlihi, Imam Ebul-Fadl el-Mukri', 2/169.)

6. Jednoća i jedinstvo cilja – a naš cilj je postizanje raziluka i zadovoljstva Allaha dž.š., i zasluga džennetskih uživanja.Allah dž.š., kaže: "Allah je od vjernika kupio živote njihove i imetke njihove u zamjenu za džennet koji će im dati – oni će se na Allahovu putu boriti, pa ubijati i ginuti. On im je to zbilja obećao u Tevratu i Indžilu i Kur’anu - a ko od Allaha dosljednije ispunjava obećanje Svoje? Zato se radujte pogodbi svojoj koju ste s Njim ugovorili, i to je veliki uspjeh." (el-Tevba, 111.)

7. Jednoća bajraka i programa rada. Poslanik s.a.w.s., je rekao: "Ko se bude borio pod džahilskim bajrakom, srdeći se zbog svog plemena/nacije, ili pozivajući plemenu/naciji, ili pomažući se na plemenskoj/nacionalnoj bazi – pa kao takav bude ubijen – umro je džahilijetskom smrću!" (Muslim, br.1848.) Valja spomenuti to da se prijetnja ovog hadisa prvenstveno odnosi na to kada muslimani međusobno, jedni spram drugih, forsiraju pripadnost određenom plemenu ili određenoj naciji – što ne smiju nikako činiti. Jedina validna razlika među ljudima je takvaluk i bogobojaznost i po tome se moramo ravnjati i upravljati.

Poslanik s.a.w.s., je rekao: "Ko se bude borio da Allahova riječ bude gornja – ta osoba je na Allahovom putu!" (Muttefekun 'alejh) Allahova riječ je Kur'an; Allahova riječ je Sunnet; Allahova riječ je šeri'at; Allahova riječ je ahlak; Allahova riječ je pravda, rad zalaganje za ostavrenje dobra... Ko god je na ovome ta osoba je na Allahovom putu!

8. Jednoća i jedinstvo vjersko-političkog vođstva.

Ibnu Sirin rhm., je rekao: "Ovo znanje je vjera, stoga dobro pazite od koga uzimate svoju vjeru!" (Muslim, 1/12.)

Na drugom mjestu, Poslanik s.a.w.s., je rekao: "Allah dž.š., neće najedanput otrgnuti znanje od ljudi sa zemlje, već će podizati znanje sa smrću učenjaka, tako da kada nestane alima i učenih, ljudi će uzimati neznalice sebi za vođe, koje će ispitivati i koji će im davati fetve i odgovore bez znanja, pa će odvoditi svijet u zabludu a i sami će lutati!" (Muttefekun 'alejh)

Poslanik s.a.w.s., je rekao: "Ko izađe iz pokornosti i odvoji se od džemata, i kao takav umre – umro je džahilijetskom smrću!" (Muslim, br.1848.)

9. Jednoća i jedinstvo državnog sudstva i zakona. Allah dž.š., kaže: "Ako se u nečemu sporite – kod Allaha vam je rješenje!"; ili: "Oni koji (se) ne vladaju po onome što je Allah objavio – oni su nevjernici ili zulumćari ili griješnici!"; ili: "Tako mi Gospodara tvoga, oni neće vjerovati sve dok tebe Muhammede za sudiju ne prihvate u sporovima međusobnim, i da, nakon presude tvoje, u prsima svojim ni malo tjeskobe ne osjete i dok se sasvim ne pokore!"

10. Jednoća i jedinstvo u ljubavi i prijateljstvu. Allah dž.š., kaže: "Oni koji vjeruju još više vole Allaha dž.š.!"

Poslanik s.a.w.s., je rekao: "Kod koga se nađu sljedeće tri stvari osjetiće slast imana: kome Allah i Njegov Poslanik bude draži od bilo čega na ovome svijetu, da čovjek voli drugog čovjeka ni zbog čega drugog do radi Allaha dž.š., i da mrzi da se vrati u nevjerstvo isto kao što mrzi da bude bačen u vatru!" (Buhari); ili: "Neće vjerovati niko od vas sve dok mu ja ne budem draži od roditelja, djeteta i cijeloga svijeta!"

11. Jednoća i jedinstvo mržnje i neprijateljstva. Allah dž.š., kaže: "Nećeš naći ljude koji vjeruju u Allaha i u Sudnji Dan – da su u ljubavi sa onima koji se protivu Allaha i Poslanika bore, pa makar im to bili očevi njihovi ili djeca njihova ili braća njihova ili rođaci njihovi..."

12. Jednoća i jedinstvo političkog stava, zalaganja i truda. Allah dž.š., kaže: "Vjernici i vjernice – jedni su drugima prijatelji i pomagači, naređuju dobro a odvraćaju od zla!"; ili: "Pokoravajte se Allahu i Njegovom Poslaniku i nemojte se prepirati jer će te zbog toga propasti, pa će te nakon toga oslabiti. Saburajte, a Allah je doista na strani strpljivih!"

13. Jednoća i jedinstvo puta ka Allahu dž.š.. Allah dž.š., kaže: "Ovo je pravi put Moj, pa ga i slijedite, i nemojte se raznoraznim puteljcima upućivat jer će vas skrenuti sa pravoga puta. Ovo vam u amanet ostavlja ne bi li ste se pobojali!"

Ibnu Mesud r.a., kaže: Poslanik s.a.w.s., nam je nacrtao pravu liniju rekavši: ovo je pravi put, pa je sa strane nacrtao druge linije pa reče: Ovo su ti puteljci, na svakome od njih stoji šejtan i poziva, pa nakon toga prouči ajet: "Ovo je pravi put Moj, pa ga i slijedite, i nemojte se raznoraznim puteljcima upućivat jer će vas skrenuti sa pravoga puta. Ovo vam u amanet ostavlja ne bi li ste se pobojali!"

Allahovi robovi, obaveza svakog vjernika je da poradi na ostvarenju spomenutih tevhida kako bi bio u stanju na pravi način živjeti svoj šehadet i svoj tevhid Allaha dž.š.!

Gospodaru naš, molimo te za potpuni iman i iskreni tevhid koji će nas dovesti Tvom rahmetu i raziluku. Molimo te za iman koji će nas čuvati od svake šubhe, kufra i širka, fiska i bida'ata, šehve i strasti. Gospodaru naš molimo te za uputu i da nas na tome putu učvrstiš. Amin.


Priredio: Sead ef. Jasavić, prof.fikha
Imam "Sultanija" džamije, Plav, CG
 
Top