Vreau sa lupt cu sufletul meu!

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Assalamu 3alaykum wa ra7matu Allahi wa barakatuhu.



Vreau sa lupt cu sufletul meu

Nawwal Bint Abdullaah


Toata Lauda I se cuvine lui Allah, Stapanul Lumilor si pacea si binecuvantarea asupra profetului Muhammad.
In numele lui Allah Cel Milostiv,



Foarte multi oameni se plang, referindu-se la sufletul lor, care le porunceste sa faca rau. De asemenea, ei se mai plang si de actiunile lor.

Unul dintre ei a spus:
Intr-adevar, am fost incercat de patru ori, nu m-a doborit
In afara de nenorocul si nefericirea mea
Iblees, lumea, sufletul si dorinta
Cum se va sfarsi cind cu totii sint dusmani, cu totii...

Deci auzim ca unii dintre ei spun: 'Am fost incercat de multe ori, in mod repetat, sa imi intorc sufletul de la acte de nesupunere, dar intotdeauna toate eforturile mele au esuat'.

Altul spune: Am incercat sa-mi invat sufletul sa faca acte de supunere fata de Allah, fapte bune si drepte, insa nu reusesc sa raman ferm in efectuarea lor'.

Altii spun: 'M-am cait pentru multe fapte rele si mi-am promis ca nu le voi mai face, dar dupa ce a trecut un timp m-am intors la ele, si mai mult, am cazut in altele, asa ca acum sunt mai multe la numar!".

De fapt ei si-au descatusat sufletele si au dat la o parte tot ceea ce ii infrina, astfel incit sint condusi si manipulati.

Daca ne uitam la starile descrise de acesti oameni vom vedea ca ei nu au fost capabili sa-si stapaneasca sufletul si nu au reusit sa ramana fermi dupa ce s-au indreptat. Daca nu luptam cu sufletul si cu comenzile pe care le avem, posesorul acelui suflet va comite greseli si acte de nesupunere. Acesti oameni nu au luptat cu sufletul lor si daca nu au incercat sa-l controleze prin ceea ce Allah iubeste si Il face multumit si nu au reusit sa fie constanti in faptele lor bune. Prin urmare este necesar ca oamenii sa isi controleze dorintele lor pentru multumirea lui Allah.

Este de o importanta vitala pentru o persoana sa lanseze un razboi impotriva sufletului sãu, un razboi care nu este intamplator sau fara rost ci mai degraba unul ferm si bine determinat, utilizand armele credintei (eeman) si devenind astfel capabil sa invinga acest dusman care este ascuns intre cele doua parti a corpului (sufletul care indeamna la pacate).
In final el isi imblanzeste sufletul si il face supus, modest, pios si ascultator fata de poruncile lui Allah.
Acesta este motivul pentru care Ibn Qaim rahimahu-llah a spus: 'Jihadul este un razboi impotriva dusmanilor lui Allah, si o parte a jihad-ului este al robilor impotriva sufletelor lor, de dragul lui Allah...
Jihadul care este mult mai mare si mai puternic decat cel impotriva necredinciosilor sau paganilor, este jihadul unei persoane cu propriul suflet de dragul lui Allah, asa cum iubitul nostru Profet (Pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa si asupra familiei lui) a spus : Martirul este unul care se lupta cu sufletul sãu pentru ca acesta sa-i fie supus lui Allah.
(Tirmidhi hasan sahih hadith-Sheikh Al-Albanee a spus ca are un lant bun de naratori)


Cand o persoana nu este capabila sa lupte impotriva sufletului sau si sa-l invinga prin ceea ce Allah iubeste, el nu va fi capabil sa lupte impotriva unui dusman extern nici sa-l invinga. Cum ar putea el, atunci cand este slab din ambele parti (si mental si spiritual) si nu poate castiga controlul asupra sufletului sãu slab.

Inainte de a intra in subiect si a afla cum sa luptam impotriva sufletului nostru, este necesar sa mentionam o serie de aspecte legate de natura sufletului. Apoi vom spune despre tratamentul acestuia si modul cum putem purifica sufletele de dorinte si pofte inshaAllah.




Realitatea despre Suflet


Sufletul in mod continu cheama pe cel care il poarta ,la exces,iubirea pentru aceasta lume ,si la dorinte si pofte.Dar Allah Subhana w Taala cheama pe servitori Sai sa se teama de El,sa-L venereze,si sa le interzica sufletelor lor poftele(mofturile).El (Allah) a pregatit o mare rasplata pentru cel care ii urmeaza comenzile

"Iar in ce-l priveste pe cel care se teme de Ziua cand se va infatisa Domnului sau si si-a oprit sufletul de la pofte Raiul ii va fi salas”
{Traducerea sensurilor Quran 79:40,41}


Sufletul cheama la Rau.Allah Subahna w Taala a spus:

"Eu nu ma dezvinovatesc pe mine,caci sufletul este inclinat catre rau,afara de cel pe care il pazeste Domnul meu prin Indurarea Lui caci Domnul meu este Ieratator si Indurator “
{Traducerea sensurilor Quran 12:53}


Sufletul a fost creat ignorant si inclinat spre exces .

Cunoasterea, calauzirea si corectitudinea sint aspecte care se datoreaza inspiratiei divine, apoi prin lupta dusa de cel implicat, incadrind acel efort in jihaad.

Allah subhanaw Taala a spus:

“Iar pe aceia care lupta pentru Noi ii vom calauzi Noi pe caile Noastre,caci Allah este cu cei credinciosi care fac bine.(mohsinoon)”
{Traducerea sensurilor Quran 29:69}


Allah Azzawajall a garantat celui pe care il gaseste ca se lupta si incearca sa isi indrepte sufletul,ca va fi cu el,Il va ajuta..

Ce altceva isi poate dorii omul?

Si Ibn Al-Qayyim (rahimullah) a spus: "Cei care se afla pe drumul catre Allah, cu toate caile lor diferite si diversitatea modalitatilor lor - au cazut de acord ca sufletul este bariera intre inima si Allah si ca inima nu se va apopia de El, Cel Sublim, si nu va ajunge la El decit dupa disparitia sufletului, abandonindu-l prin opozitia fata de el si fiind victorios asupra lui"
Din acest motiv este obligatoriu pentru noi sa luptam impotriva dorintelor in ordine de a fi pe calea cea dreapta si spre succesul pe care Allah ni l-a prescris asa cum cel mai bun dintre creatii Muhammad sallallahu alahi wa ali wa sallam a explicat pentru noi.

Lupta impotriva sufletului nostru nu se poate face doar prin 4 cai:
Oricine le urmeaza si le aplica sufletului sau,va fi protejat cu voia lui Allah.Ibn Qaim rahimahu-llah a mentionat aceste cai si ele sunt urmatoarele:
1..Sa tinem socoteala sufletului nostru
2.Oponandu-ne in a urma dorintele si mofturile lui
3.Facandu-l rabdator in supunerea la Allah
4.Sa ne abtinem de la a fi neascultatori Creatorului


Va urma inshaAllah
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Distrugerea sufletului si a inimii are ca si cauza neglijarea socotelii acestora.Vei gasi foarte putini dintre robii lui Allah ca isi cheama sufletul la “socoteala”.

Unul va intreba in mod constant: Ce intentii am cu acel cuvant,sau ce intentie am avut in sfatul acela pe care l-am dat ,sau atunci cand am chemat la Calea lui Allah?

Prin acel cuvant care limba mea s-a angajat sa-l spuna,am cautat multumirea lui Allah ?
Ce am dorit prin actiunea mea?De a fost post,rugaciune,act de caritate?Am cautat rasplata de la Allah?Sau am dorit multumirea si uimirea oamenilor?

Allah sa-si arate Mila Sa asupra robului sau Al-Hasan al-Basree care a spus:Nu vei gasi un dreptcredincios doar daca el tine socoteala sufletului sau in mod constant.
Ce intentionez cu acest cuvant?Ce intentionez cu mancarea mea?Ce intentionez cu bautura mea?

Imam Ahmad a scris: “Cel inteligent este acela care isi controleaza sufletul sau si il pregateste pentru ceea ce va veni dupa moarte”.Si ce este dupa moarte?Dupa moarte este Barzakh,dupa moarte este socoteala si pedeapsa,dupa moarte este balanta,si apoi vom gasi Paradis ori Iad.Deci ce am pregatit noi pentru acea zi?

"Iar cel incapabil este acela care isi lasa sufletul sa urmeze dorintele lui si se mai asteapta si la rasplata lui Allah”

O astfel de persoana este aceea persoana care spune: “Allah ma va ierta”Allah isi va arata Mila Lui asupra mea”

El ravneste la toate aceste lucruri,dar in acelasi timp nu cauta sa se apropie de Allah prin fapte bune si acte de adorare, mai mult cade in foarte multe pacate si acte de nesupunere.Actele drepte sunt acelea prin mijlocul carora intri in Paradis.Nu este suficient sa avem speranta (de la Allah) fara sa facem eforturi sau sacrificii sau fara sa luptam cu sufletul nostru pentru a efectua acte drepte
Allah Azzawajall uneste emaanul(credinta) cu acte de adorare si de asemenea este o cale de a intra in Paradis.II cerem lui Allah sa ne ingaduie Gradinile lui.

Umar Ibn Al-Khatab (Allah sa fie multumit de el) a spus:Cheama-ti sufletul tau la socoteala inainte de a fi chemat tu la socoteala faptelor tale.Maine socoteala ta va fi mai usoara daca iti chemi sufletul azi.[Relatat de Ahmad in Musnad]


Maalik Ibn Deenaar(rahimahu-llah)a spus: Fie ca Allah sa-si arate Mila asupra robului care zice:Nu esti tu faptasul acestei actiuni?Nu esti tu faptasul acestei actiuni?Apoi el se mustra,si ia Cartea lui Allah ca si calauza.

Cate suflete controleaza pe cei care le poarta si ii conduc in intunericuri apoi la distrugere..!!
Trebuie ca persoana sa fie liderul,comandorul si el sa interzica sufletului nu invers.

Al-Hasan rahimahu-llah a spus: Un dreptcredincios este pazitorul sufletului sau.Si isi cheama sufletul la socoteala de dragul lui Allah.Socoteala din Ziua Judecatii va avea lumina asupra oamenilor care si-au controlat sufletele,si Socoteala din Ziua Judecatii va fi grea pentru acei oameni care nu au dat importanta acestui subiect

Ibn Katheer rahimahu-llah a spus: Credinciosul in mod repetat isi controleaza sufletul si el(credinciosul) va spune: “Ce intentionez prin faptele mele?



Cum sa ma pun la socoteala?

Avem doua posibilitati:
1/Inainte de actiune
2/Dupa actiune


1.Primul tip.Este necesar pentru cel care cauta sa-si controleze sufletul ,sa-si socoteasca cuvintele inainte de a le rosti,sau actiunile inainte de a le face.El trebuie sa se opreasca si sa se uite la aceatsa fapta pe care doreste sa o faca ,cu discernamant clar,nu cu dorintele lui .Este aceasta actiune una buna?Va avea recompensa pentru ea?
Daca vede ca aceasta actiune este una buna,si are beneficii dupa ea in religia lui si viata lui,atunci el se muta la alt subiect..si anume dorinta de a vedea Chipul Lui Allah,Multumirea lui,si casa din Viata de Apoi.

Cand el termina acea actiune este din nou necesar sa-si cheme sufletul la socoteala.Acest lucru il va ajuta pe el sa vada daca a facut acea fapta cu sinceritate sau a facut-o ca o fapta oarecare pentru ca lumea sa spuna ma sha Allah.
Pentru acest motiv gasim ca profetul sallallah alahi wa sallam ne-a incurajat puternic sa pastram tacerea daca nu gasim ceva bun de spus, sau daca nu gasim fapte bune de facut.

El,Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca a spus:Cel care crede in Allah sau in Ziua Judecatii sa vorbeasca frumos sau sa ramana tacut
(Sahih Bukhary si Muslim)


Imam an-Nawawi a spus: Cand cineva doreste sa spuna un lucru ,daca este un bine in acele cuvine pentru care va fi rasplatit,lasati-l sa vorbeasca dar daca acele cuvinte nu ar fi bune, mai bine sa pastreze tacerea.


Al doilea tip.Sa ne chemam sufletul la socoteala dupa ce fapta este facuta, si aceasta are are 3 categorii:

O persoana isi va aduce sufletul sa dea socoteala pentru un act de ascultare pe care l-a implinit si care nu a fost suficient pentru a aduce la indeplinire ceea ce Allah Subhanu Wa Ta'ala a ordonat.Ceea ce inseamna ca nu la efectuat in modul cel mai corect.

Fiecare act de adorare se bazeaza pe 6 stalpi:

-Sinceritate in actiune(sa fie facuta doar de dragul lui Allah)
-Devotiune pentru Allah
-Urmarea si imitarea profetului sallallahu alahi wa sallam, prin ea
-A vedea meritul din ea
-A vedea binefacerile lui Allah din ea
-Recunoasterea propriilor defecte / neajunsuri (in implinirea acestor fapte) dupa aceasta.


A doua categorie: Persoana va socoti fiecare actiune facuta,a carei abandonare ar fi fost mai buna pentru ea, decit sa o implineasca.

A treia categorie si ultima: cineva isi cheama sufletul la socoteala pentru un lucru care este permis(dar cu nici o rasplata sau pedeapsa pentru implinirea lui)



Cineva se va gandi ca intr-o zi avea 60 de ani,isi va numara zilele si va gasi ca are 21.600 de zile..dupa care spune: Vai mie,il voi intalni pe Domnul meu cu 21.600 de pacate.Cum e sa il intalnesc pe Domnul meu cu toate aceste pacate?Cum va fi cand ai 1000 de pacate doar intr-o zi ?


Haideti prin urmare sa ne uitam la intensitatea prin care cineva se cheama la socoteala si la modul cum isi vede pacatele lui impotriva sa.

Unul dintre salafi,alegea un anume timp tarziu in noapte,pentru a-si socoti sufletul

Se va intreba in primul rand despre lucrurile obligatorii,si daca gaseste ceva deficiente in ele le va duce la bun sfarsit ,
Apoi isi va chema sufletul sa-l socoteasca ,despre lucrurile interzise,daca a facut ceva ceea ce este interzis in Sharee'ah,sau dintre lucrurile pentru care profetul sallallalhu alahi wa sallam ne-a avertizat.Asa ca el isi cere iertare daca a gresit.

Apoi se va uita spre lucrurile care le-a facut din neatentie,si daca nu isi aduce aminte,il va ajuta pomenirea lui Allah,si actele de adorare,iar daca a fost neatent cu lucruri care ii aduc pacate atunci el se caieste si isi cere iertare

Prin urmare el lanseaza 2 intrebari impotriva oricarei actiuni sau oricarui cuvant .

1.Pentru cine am facut-o?
A fost pentru Allah sau pentru altcineva?

2.A fost in concordanta cu Quranul si Sunnah?A fost in concordanta cu sharee'ah sau in contradictie?



Exista mari beneficii in chemarea sufletului la socotire:
Printre ele avem:


1.Realizarea defectelor si slabiciuni sufletelor.Cel care nu isi cunoaste slabiciunea sufletului sau ,nu va putea sa le opreasca(aceste slabiciuni)
.
Putem observa aceste calitati la predecesori piosi,in intenitatea cu care ei isi socoteau sufletele isi cunoasteau toate slabiciunile si greselile.
Yoonus bin Ubaid a spus: Intr-adevar cunosc sute de caracteristici bune pe care le poate avea un sulfet dar nu stiu daca o posed pe vreuna dintre ele.
Prin urmare ,el isi cunostea sufletul si dorintele lui.

Muhammad Bin Waasi a spus: Daca pacatele ar produce miros,nimeni n-ar fi capabil sa stea langa mine.

2.Cunoscand drepturile lui Allah fata de tine.Acest lucru te va impinge sa-ti urasti partea negativa a sufletului.

Ibn Qaim a spus:Intr-adevar ura fata de propriul suflet de dragul lui Allah este una din caracteristicile celui drept si sincer.

Uni oameni cand sunt afectati de vreo calamitate sau de vreo nenorocire devin suparat,nervosi,nemultumiti..Ei nici macar nu se intreaba: Care este cauza acestei nenorociri?

O alta cale este de a lupta cu sufletul impotriva dorintelor

Ibn Taymiah rahimahu-llah a spus: Aceasta inseamna inlaturarea dorintelor si opunerea la ceea ce sufletul ne ispira.Cu alte cuvinte este vital sa ne impotrivim inspiratilor lui Steitan si sa cautam refugiu la Allah de soaptele si planurile celui rau.

Seitan intra in suflet si il penetreaza prin doua lucruri sau prin doua usi.Este foarte important pentru noi sa le cunoastem sa ne impotrivim lor sa le inchidem in fata lui Sheitan cel Blestemat.



Prima usa:

Prin excese si risipa


Prin daruirea sufletului si celui care il poarta tot ce isi doreste in materie de mancare,vorbe,somn si multe altele pe care sufletul le inspira posesorului.

O minunata arma impotriva somnuluie excesiv este rugaciunea Thajjud,impiedica persoana sa doarma mult,chiar daca sufletul se opune,el trebuie sa lupta pana cand il va invinge si sufletul va deveni umil si supus acestor acte de adorare.Apoi sufletul isi va gasi fericirea in post si rugaciune inshaa'Allah



 

Made Sarah

Servant of Allah
Staff member
De asemenea intelepciunea islamica ii cere musulmanului sa ramina tacut in toate situatiile in care nu are ceva benefic de comunicat. Mesagerul lui Allaah (sallallaahu alaihi wasallam) a spus: "oricine crede in Allaah si in ziua cea din urma sa rosteasca cuvinte bune sau sa ramina tacut”.

Este posibil ca din cauza unei comunicari prelungite sau a ridicarii tonului sa nu poata sa se fereasca de birfa, minciuna, defaimare sau astfel de alte lucruri neplacute.

Cea de-a doua modalitate: ignorarea sau neglijarea Dhikr-ului. Shaytaan se extenueaza in incercarea lui de a lua in stapinire sufletul omului, astfel incit sa il impiedice de la a-l pomeni pe Allah Subhanu Wa Ta’ala. Cel care se face Dhikr se afla intr-o fortareata, e protejat de Shaytaan atita timp cit el nu uita de Dhikr si nu il neglijeaza. Oricine cade in neglijenta va deschide o mica portita care ii poate permite dusmanului sa patrunda in interiorul sufletului lui si sa ii sopteasca (wiswas). De aceea trebuie incurajat si recomandat un comportament constant, in cadrul caruia sa facem suplicatii si sa recitam diverse sure din Qur'an, in orice moment si in orice loc, astfel incit acest mod de viata sa devina o masura preventiva pentru cel care le rosteste.

Exista, de exemplu, rugi si pomeniri care se rostesc dimineata, seara, cind intram in casa sau cind iesim afara, unele pe care le spunem inainte de a adormi sau dupa ce ne trezim etc. Lupta impotriva sufletului are loc prin curmarea dorintelor si poftelor sale, precum si prin pomenirea lui Allah Subhanu Wa Ta’ala. Astfel se construieste o veritabila bariera impotriva dorintelor destructive si ale poftelor care intrec limita permisa.

Abu Hafs a spus: "Oricine neglijeaza sa i se opuna sufletului sau, in orice moment si in orice situatie, si nu il forteaza sa faca acele lucruri care ii displac, intotdeauna, se afla in eroare si si-a distrus sufletul".

Al-Hasan (rahimullah) a spus: "Un credincios este uimit de ceva ce ii place si spune: pe Allah, te vreau si cu siguranta te numeri printre lucrurile de care am nevoie. Insa, pe Allah, nu exista nici o cale care sa ma duca la tine. Cit de departe te afli, exista o bariera intre mine si tine!"

Fiecare stie ce anume vrea si doreste sufletul sau. Deci este extrem de important sa nu ii ofere toate lucrurile dupa care tinjeste, pe care si le doreste. De asemenea este de o importanta vitala pentru fiecare sa seteze anumite limite si hotare pentru sufletul sau, astfel incit sa nu faca excese in a-i oferi ceea ce cauta.

Stim ca Umar (radiallahu anhu), i-a interzis sotiei sale sa consume un fel de mincare dulce, pe care ea si-l dorea, stiind ca daca ea cere azi acest lucru miine va dori ceva si mai important. Deci i-a inchis usa inca de la inceput. Insa situatia majoritatii oamenilor ii prezinta ca fiind generosi cu sufletul lor, coplesindu-l prin daruirea a tot ceea ce el isi doreste, ba oferindu-i chiar si lucruri pe care nu le vrea. Asa ca sufletul lor oboseste si se satura din cauza acestor extravagante si excese. Atunci care este starea noastra, in comparatie cu cea a piosilor predecesori?! Noi ne directionam nemultumirile catre Allah Subhanu Wa Ta’aala!

Cea de-a treia modalitate: sa ne antrenam sufletul sa fie rabdator in supunerea sa fata de Allah Subhanu Wa Ta’ala.

De multe ori vedem cum sufletul incearca sa scape de anumite acte de venerare, pentru ca acestea se numara printre lucrurile pe care nu le doreste. Acest fapt continua sa se petreaca din cauza unor motive care o impiedica pe acea persoana sa isi doreasca sa implineasca aceste acte de venerare. Printre ele se numara lenea de a indeplini anumite acte de adoarare, cum ar fi rugaciunea, sau placerea gasita in timpul somnului. Ca rezultat, acea persoana nu se va stradui sa faca mai mult (sa dea tot ce e mai bun in ea), nu va da sadaka si nu va implini alte aspecte care sint obligatorii pentru ea, insa aceste actiuni obligatorii vor deveni dragi sufletului iar el va incepe sa aspire la ele, dupa ce fugise de ele odata.

Deci este e o importanta vitala ca acest razboi spiritual sa fie purtat, ceea ce se va dovedi a fi intens si dificil, insa cu vointa puternica, intorcindu-ne catre Allah Subhanu Wa Ta’ala, facind du'a incontinuu si cerind ajutorul Lui Allah Subhanu Wa Ta’ala in acest act de a ne supune Lui – toate vor devin mai usoare. Iar Allah Subhanu Wa Ta’ala ii va usura povara pina cind aceste acte de adorare vor deveni dragi sufletului…

Toate acestea nu pot avea loc decit dupa ce s-a purtat lupta impotriva sufletului. Fiecare om se va gasi in multe incercari si lupte intense, ingreunate si de capacitatea lui de a evita astfel de actiuni. De exemplu – o persoana care are nevoie de post si este capabila sa il tina, nu va posti din cauza ca isi va urma capriciile si dorintele, sau desi este capabil si poate – nu isi va implini rugaciunea – iar rezultatul va fi satisfacerea dorintelor sale, sa isi multumeasca sufletul care o indeamna la rau.

In acelasi timp putem intilni personae care postesc in mod voluntar, din proprie initiativa, desi respectivul post nu este obligatoriu (pentru a-si infrina dorintele) si nici sufletul sau nu aspira catre a tine post. Si totusi acea persoana declara razboi sufletului sau si lupta impotriva lui, prin post si rugaciune, astfel incit il determina sa faca ceea ce vrea persoana respectiva, ceea ce ii porunceste si ceea ce doreste ea.

Prin urmare, rabdarea insotita de implinirea acestor actiuni (cum ar fi rugaciunea sau postul) in care sufletul persevereaza – este considerata a fi cea mai mare forma de rabdare, cea perfecta, dupa cum a explicat Ibn Taymiyyah (rahimullah). Si Ibn al-Qayyim (rahimullah) a spus: "Intr-adevar, rabdarea in ascultarea fata de Allaah Subhanu Wa Ta’ala se demonstreaza prin implinirea unui act de adorare, apoi prin pastrarea persistentei in indeplinirea lui."

Acesta este lucrul pe care foarte putini dintre noi sint capabili sa il implineasca, si anume sa fim insistenti in a-L asculta pe Allah Subhanu Wa Ta’ala si sa persistam in aceasta insistenta. Acest lucru se intimpla din cauza ca sufletul se ‘plictiseste’ pe parcurs, si isi pierde dorinta de a-l efectua inca o data. In acest stadiu este necesar sa se deomnstreze rabdarea si sa se inteleaga pe care o are o astfel de actiune in ochii lui Allah Subhanu Wa Ta’ala. Actiunile cele mai iubite de Allaah Subhanu Wa Ta’ala sint cele care sint indeplinite in mod continuu, chiar daca e vorba despre fapte aparent marunte. Mesagerul lui Allaah (sallallaahu alaihi wasallam) obisnuia sa ramina constant in indeplinirea unor astfel de actiuni si iubea acest lucru.

Profetul (sallallaahu alaihi wasallam) i-a spus lui Abdullaah bin Umar: "Nu fi ca si cutare, care obisnuia sa se roage pe parcursul intregii nopti si apoi a abandonat obisnuinta sa"; acesta nu era decit un mijloc de a-l incuraja sa sa fie constant in faptele sale bune. De asemenea este necesar ca oamenii sa infrumuseteze si sa exceleze in actele lor de adorare, pe linga aplicarea principiului continuitatii in cadrul lor; si pentru asta trebuie sa aiba Ikhlaas (sinceritate) si sa le indeplineasca in conformitate cu poruncile lui Allaah Subhanu Wa Ta’ala si ale Mesagerului Sau (sallallaahu alaihi wasallam).

Cea de-a patra modalitate: lupta impotriva sufletului si infrinarea acestuia de la neascultare fata de Allaah Subhanu Wa Ta’ala.
Acest lucru se refera la a-si tine sufletul sa dea socoteala, astfel incit sa nu cada in neascultare, pastrind in acelasi timp in minte faptul ca motivele care ne determina sa cadem in pacat sint numeroase.

Atunci cind o persoana se indeparteaza de un act de neascultare, desi are capacitatea si ocazia de a-l face, ea s-a opus sufletului ei si l-a intors din actiunea nepotrivita, multumindu-L astfel pe Allaah Subhanu Wa Ta’ala si ascultindu-L. Ca rezultat, acea persoana isi invinge si isi domina dorintele lumesti ale sufletului si va dobindi succes si prosperitate atit in aceasta lume cit si in cea vesnica, cu permisiunea lui Allaah Subhanu Wa Ta’ala.

Iar Shaikh-ul-Islaam (rahimullah) a spus: "Rabdarea demonstrata in evitarea lucrurilor nepermise este mai buna decit rabdarea aratata in timpul nenorocirilor si calamitatilor. Oricine a abandonat o actiune de neascultare, desi ar fi fost capabil sa o indeplineasca, se numara printre cei a caror lupta cu sufletul lor a ajuns la gradul cel mai inalt, la excelenta. Aceasta din cauza ca a renuntat la un lucru care ii tenta sufletul si il facea sa aspire catre acela. Asa ca i s-a opus si a fost capabil s ail invinga."

Acesta este motivul pentru care tinarul ispitit de o femeia frumoasa si de rang inalt care ii spune ei: "Ma tem de Allaah Subhanu Wa Ta’ala" se va numara printre cei sapte ce se vor gasi adapostiti la umbra in ziua judecatii, pentru ca si-a impiedicat sufletul de la a face fapta pe care o dorea, desi ar fi putut sa cada in ispita.

La fel si in cazul celor care isi coboara privirea, desi au atit prilejul cit si posibilitatea de a privi ceva ce nu este permis, si ei se numara printre cei care isi infrineaza dorintele sufletesti. De aceea o astfeld e persoana va primi o rasplata insemnata atit in viata lumeasca, cit si in cea vesnica.

Tot aici se incadreaza si aceia care se straduiesc sa nu auda lucruri interzise, cum ar fi muzica, cintece, birfe, defaimari, minciuni – ei lupta impotriva propriilor lor suflete si vor obtine o rasplata de la Allah Subhanu Wa Ta’ala, daca actiunea lor a avut ca scop multumirea lui Allaah Subhanu Wa Ta’ala.

O astfel de analogie poate fi facuta pentru fiecare chestiune care poate indeparta o persoana de Allah Subhanu Wa Ta’ala si care I-ar stirni minia lui Allah Subhanu Wa Ta’ala. Este de importanta majora ca fiecare sa se indeparteze de astfel de lucruri si sa se opuna dorintei sufletului lor de a intreprinde acele actiuni interzise.

Si cit de bune sint aceste spuse:

"Opune-te dorintelor sufletului si lui Shaytaan si protejeaza-l (pe suflet)... Acestea par sa ofere sfaturi sincere, asa ca infringe-le pe amndoua".

Prin urmare, o persoana trebuie sa se opuna sufletului sau si sa il cheme sa dea socoteala in mod constant. Ca rezultat ar trebui sa obtina un sulfet rabdator atunci cind este vorba despre actiuni prin care Ii da ascultare lui Allah Subhanu Wa Ta’ala sis a se abtina de la neascultare. De asemenea, trebuie sa fie constant in implinirea actiunilor bune, astfel incit sa urce odata cu ele, spre locul cel mai inalt, spre multumirea Lui Allaah Subhanu Wa Ta’ala si spre fericirea eterna.

Si Allah Subhanu Wa Ta’ala stie cel mai bine!


Wa 3alaykum assalam wa ra7matu Allahi wa barakatuhu.
 
Top