Za nove clanove -Esselamu alejkum!

Esselamu Aleykum braco i sestre!!

Maloprije sam se registrovala na ovoj stranici i sve mi je jos novo.

Imam jedno pitanje za vas, na kojoj vec duze vremena pokusajem naci odgovor.

Prije sedmicu dana, moj djed - Rahmet mu u dusi- je preselio na Ahiret. Mi bosnjaci moramo 40 dana (ceteresnica) da zalimo i nesmijemo da slusamo muziku niti da gledamo tv prijemnik. Ovo godinama ovako pratim, i sve Bosnjake sto poznajem, u to vjeruju.

Ali sam pricala o tome, s bracama i sestrama Muslimanima, koji nisu Bosnjaci. Neki od njih isto imaju ovu tradiciju, ali neki su mi pricali kako nigdje u Hadisima nepise da ta zalost traje 40 dana, vec da je 3 dana i da su ljudi to sami tako iz navike jedno drugog naucili i da je postalo to jedno pravilo.

Tko meni moze na ovo dati odgovor? Dugo trazim istinu, jer nezelim da vjerujem i pratim izjave drugih, dok' sama ne procitam i vidim dokaz da je izjava o Islamu zaista prava.

:blackhijab:
Es selamu alejki we rahmetullah sestro :) ja sam isto iz Bosne, ali sam elhamdulillah odgojena da slijedim praksu Poslanika, sallallahu alejhi we sellem, a nasa bosnjacka tradicija nije bas nesto na tom putu. Odgovore mozes naci u knjizi "Put pravog muslimana", a ja ti navodim samo jedan dio.
Kaze Poslanik, s.a.w.s.: "Zeni je zabranjeno zaliti za umrlim duze od tri dana, osim za njenim muzem, za kojim je duzna zaliti 4 mjeseca i 10 dana." (Muttefekun alejhi)
Plac je dozvoljen, jer je to na kraju krajeva milost koju je Allah, subhanehu we teala, ulio u srca ljudi, ali je naricanje zabranjeno.

Znaci ukratko, ceteresnica je novotarija u Islamu. Nadam se da si se okoristila. :)
 

Konjanik

Hic Rhodus Hic Salta
Es selamu alejki we rahmetullah sestro :) ja sam isto iz Bosne, ali sam elhamdulillah odgojena da slijedim praksu Poslanika, sallallahu alejhi we sellem, a nasa bosnjacka tradicija nije bas nesto na tom putu. Odgovore mozes naci u knjizi "Put pravog muslimana", a ja ti navodim samo jedan dio.
Kaze Poslanik, s.a.w.s.: "Zeni je zabranjeno zaliti za umrlim duze od tri dana, osim za njenim muzem, za kojim je duzna zaliti 4 mjeseca i 10 dana." (Muttefekun alejhi)
Plac je dozvoljen, jer je to na kraju krajeva milost koju je Allah, subhanehu we teala, ulio u srca ljudi, ali je naricanje zabranjeno.

Znaci ukratko, ceteresnica je novotarija u Islamu. Nadam se da si se okoristila. :)
Dobra je bošnjačka tradicija bila, sve dok se i to nije upropastilo :/ ali budimo pozitivci, sve će doći na svoje ;)
 

nepoznata

New Member
Ksko ovdje izbrisati profil ?????????
Esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu!

Evo i ja sam jos nova pa ne nadodjoh ovu temu posvecenu novim clanovima pa rijesih da otvorim ovu . Evo ova tema je posvecena svim novim clanovima pa novi DOBRO DOSLI javite se poslamite ostale clanove ,pitajte ako vas nesto interesuje ili vam nije jasno u vezi foruma .Takodje sva pitanja vezana za islam su dobrodosla pa eto pitajte ne stedite na slovima .Neko ce se ovdje inshAllah uvijek naci da odgovori na vasa pitanja ,sugestije a mozda bude i kritika.

Eto za sada toliko od mene ostajte mi u Allahovoj milosti.

Esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu!

sestra Lejla

wa alejkumussalam i dobro dosla sestro.

weselam
Kako ovdje izbrisati profil ??????
 
Top