Zasto svecenici prelaze na islam ?

Lejlla

muslima
Staff member
Zasto svecenici prelaze na islam

Mnogi ljudi me pitaju kako svćenik može ikada preći na islam, naročito uzimajući u obzir sve negativnosti koje čujemo svakodnevno o islamu i muslimanima. Neki ljudi su jednostavno radoznali, a neki duboko prigovaraju o mom «preobražaju» u islam. Neki su pitali kako mogu okrenuti leđa Isusu, ili da li uistinu razumijem Sveti Duh, a neki su ispitivali jesam li se ikada smatrao «Ponovo rođenim» ili da li sam ikada uopšte bio spašen. Ovo su dobra pitanja na koja ću ponuditi odgovor na kraju teksta. Želio bih zahvaliti svima na interesu da objave moju skromnu priču, ako Bog da. Jedan veoma lijep kršćanin, ugledan gospodin me pitao u e-mailu kako i zašto sam napustio kršćanstvo radi islama. Ovo je manje-više kopija pisma koje sam mu poslao.

UVOD

Moje novo ime je Yusuf Estes, ali proteklih godina prijatelji su me zvali Skip. Propovijedao sam kršćanstvo i radio sam u zabavnoj i muzičkoj industriji od kada sam rođen 1950-ih godina. Moj otac i ja smo osnovali muzičke prodavnice, TV i radio programe, kao i druge razonode radi zabave( i profita ). Bio sam muzički kapelan, čak sam i jahao ponija i zabavljao djecu kao «Klaun Skippy». ....

Jednom sam bio delegat Vođa religija na Mirovnoj konferenciji Ujedinjenih Naroda. Sada sam penzionisani muslimanski kapelan za Zatvorski biro SAD-a, Washington, DC i pridružujem se širom Amerike mnogim američkim muslimanima, radeći sa muslimanskim studentima i omladinskim organizacijama, kao i školama za muslimansku djecu.

Tako da putujem širom svijeta podučavajući i šireći poruku Isa,a.s., u islamu. Održavamo dijaloge i diskusije sa pripadnicima svih vjerovanja, koristimo priliku da radimo sa rabinima, i raznim kršćanskim svećenicima. Neka naša djelovanja se odnose na područja institucija, vojske, univerziteta i zatvora. Naš primarni cilj je edukacija i prenošenje ispravne poruke islama i onoga što muslimani uistinu jesu. Iako je islam sada skoro dostigao kršćanstvo kao najveću od religija na zemaljskoj kugli, vidimo mnoge koji tvrde da su muslimani kako pogrešno tumače i neprimjereno predstavljaju poruku «Mira, Predanosti i Pokornosti Bogu» ( na arapskom – 'Islam'). Bojim se da sam se prehvalio. Trudio sam se da ukratko predstavim zaleđe našeg rada kako bi na bilo koji način koristilo onima koji prolaze kroz ono što sam ja već iskusio dok sam pokušavao razumijeti neke nedoumice kršćanstva.

EVO KAKO SE SVE DESILO

Ovo bi moglo izgledati prilično čudno, dok bismo možda mogli dijeliti nekoliko različitih perspektiva i koncepata Boga, Isusa, poslanstva, grijeha i spasenja. Ali vidiš, u jednom trenutku bio sam u istoj «kaši» u kojoj su mnogi ljudi danas. Zaista, bio sam! Dopustite da objasnim!

ODGOJEN KAO STROGI KRŠĆANIN

Rođen sam u jako strogoj kršćanskoj porodici. Moja porodica i preci ne samo da su gradili crkve i škole diljem Amerike, nego su bili i na čelu tih ustanova. Još dok sam pohađao osnovnu školu, preselili smo u Houston, Texas 1949. godine (Star sam J ) Redovno smo išli u crkvu i kršten san u dvanaestoj godini u Pasadeni, Texas. Kao tinejdžer, želio sam posjetiti druge crkve kako bih više naučio o njihovim učenjima i vjerovanjima: baptisti, metodisti, episkopalijanci, karizmatski pokreti, nazareni, Kristova crkva, Božija crkva, Crkva Boga u Isusu (estagfirullah), agape, katolici, prezbiterijanci i mnogi drugi. Razvio sam osjećaj žeđi za Evanđeljem ili kako mi to kažemo «Radosnom viješću». Moje istraživanje religija nije se zaustavilo samo na kršćanstvu. Ni u kom slučaju. Hinduizam, judaizam, budizam, metafizika, vjerovanja američkih starosjedilaca, bili su dio mog istraživanja. Jedino na što nisam ozbiljno gledao je «Islam». Zašto? Dobro pitanje.

MUZIČKI KAPELAN


Postao sam veoma zainteresovan za različite vrste muzike, naročito gospel i klasika. Pošto je cijela moja porodica bila religiozna i nadarena za muziku, podrazumijevalo se da ću i ja također početi proučavati ta dva područja. Sve ovo me dovelo na logičnu poziciju muzičkog kapelana u mnogim crkvama u kojima sam bio član dugi niz godina. Počeo sam podučavati klavijaturne instrumente 1960., i 1963. sam posjedovao vlastiti studio u Laurelu, Maryland, koji se zvao «Estes Music Studios.»

POSLOVNI PROJEKTI U TEXASU, OKLAHOMI I FLORIDI

Tokom slijedećih 30 godina moj otac i ja smo radili zajedno na mnogim poslovnim projektima. Imali samo zabavne programe, show i atrakcije. Otvorili smo prodavnice klavira i orgulja od Texasa i Oklahome do Floride. Zaradili smo milione dolara tokom tih godina, ali nisamo mogli naći duševni mir koji je mogao doći jedino kroz saznavanje Istine i pronalaženje stvarnog plana spasenja. Siguran sam da ste se i sami pitali « Zašto me je Bog stvorio?», ili « Šta Bog želi da ja radim?» ili «Ko je ustvari Bog?» «Zašto vjerujemo u 'originalni grijeh'?» i «Zašto bi Adamovi sinovi bili primorani da nose njegove 'grijehe' i zbog toga bili kaženjeni zauvijek?» Ali, ako ikome postaviš ova pitanja, vjerovatno će ti reći da trebaš vjerovati bez zapitkivanja, ili da je to 'misterija' i da to ne trebaš ni pitati – «Samo imaj vjere, brate.»

KONCEPT TROJSTVA

Čudno, riječ «trojstvo» ne postoji u Bibliji. I ovo je bila briga za religiozne učenjake i poslije 200 godina nakon što je Isus uzdignut od strane Svemogućeg Boga. Volio bih pitati propovjednike i svećenike da mi objasne kako 'jedan' može da postane 'tri', ili kako sam Bog, Koji može učiniti sve što hoće, ne može jednostavno oprostiti ljudima grijehe, nego mora postati čovjek, sići na Zemlju, biti ljudsko biće i zatim preuzeti grijehe svih ljudi; stalno imajući na umu da za svo to vrijeme On je i dalje Bog cijelog univerzuma i radi ono što On hoće. Nikada nisu sposobni da daju išta osim mišljenja i čudnih analogija.

OTAC – ODLIKOVANI NE-DENOMINALNI SVEĆENIK

Moj otac je bio vrlo aktivan u podržavanju crkvenog rada, naročito crkvenog školskog programa. Postao je odlikovani svećenik 1970-ih. On i njegova supruga (moja maćeha) su poznavali mnoge TV-evanđeliste i propovjednike, čak su posjetili Oral Roberts i pomogli u izgradnji «Prayer Tower» u Tulsi, Oklahoma. Također su bili velika potpora Jimmyju Swegartu, Jimu i Tammy Bakker, Jerryju Fallwellu, Johnu Haggiju i najvećem neprijatelju islama u Americi, Patu Robertsonu.

DISTRIBUCIJA «PRAISE» KASETA ZA ISUSA

Tokom ranih 80-ih moj otac i njegova žena su radili zajedno i bili jako aktivni u snimanju «Praise» kaseta i njihovoj besplatnoj distribuciji ljudima u domovima penzionera, bolnicama i staračkim domovima. Zaista smo «pridobijali duše Bogu – za Isusa» dan za danom.

UPOZNAVANJE ČOVJEKA IZ EGIPTA

Bile su rane 90-e kada je moj otac započeo business sa jednim Egipćaninom i kada mi je rekao da će me upoznati s njim. Ova ideja mi se svidjela kada sam pomislio o ideji da proširim djelovanje na internacionani nivo. Znate, piramide, Sfinga, rijeka Nil i sve ostalo.

«BIO JE MUSLIMAN»

Ubice, otmičari, bombaši samoubice, teroristi – i ko zna šta još? Zatim je moj otac spomenuo da je taj čovjek musliman. Prvo, mrzio sam ideju o upoznavanju ubice, otmičara, bombaša, teroriste, nevjernika. Svaki normalan čovjek bi bio iznerviran tom idejom. Nisam mogao vjerovati vlastitim ušima. «MUSLIMAN». Nema šanse! Posjetio sam oca na mnoge različite stvari koje smo čuli o ovim ljudima.

Laži protiv muslimana i islama – rekli su nam da muslimani: - Uopšte ne vjeruju u Boga - Obožavaju crnu kutiju u pustinji - Ljube tlo pet puta dnevno.

NEMA ŠANSE! NISAM SE HTIO UPOZNATI S NJIM!

Nisam se želio upoznati s tim 'muslimanom'. Nema šanse! Otac je insistirao da se upoznam s njim i uvjerio me da je on bio vrlo fina osoba. Ovo je bilo previše za mene. Posebno otkako su evanđelisti s kojima smo putovali okolo svi jako mrzili muslimane i islam. Čak su govorili stvari koje nisu bile istinite da bi se ljudi plašili islama. Dakle, zašto bih ja želio imati išta s ovim ljudima?

IDEJA – «PREVESTI GA NA KRŠĆANSTVO»

Onda mi je došla ideja, «Možemo ovoga čovjeka prevesti na kršćanstvo.» Tako sam popustio i pristao sam na sastanak. Ali, pod mojim uslovima.

UPOZNAO SAM GA IMAJUĆI BIBLIJU, KRIŽ I KAPU SA NATPISOM «ISUS JE GOSPODAR»

Pristao sam da se upoznamo u nedjelju nakon posjete crkvi tako da ćemo svi biti u molitvi i u dobrom položaju s Gospodarom. Nosit ću svoju Bibliju pod rukom kao i obično. Imat ću svoj veliki sjajni križ oko vrata i kapu na kojoj piše «Isus je Gospodar» tačno preko sredine. Moja žena i dvije mlađe kćerke su mi se pridružile i bili smo spremni na naš prvi susret sa 'muslimanima'.

GDJE JE ON?

Kada sam ušao u radnju i upitao svoga oca gdje je 'musliman', on je pokazao i rekao: »On je ondje.» Bio sam zbunjen. To nije mogao biti musliman. Nema šanse.

TURBAN I BRADA?

Tražim ogromnog čovjeka sa širokom odjećom, velikim turbanom na glavi, bradom dugom do stomaka i sa obrvama koje se spajaju na čelu, sa mačem ili bombom ispod kaputa.

NEMA TURBANA – NEMA BRADE – ( NEMA KOSE UOPŠTE! )

Ovaj čovjek nije imao bradu. Ustvari, nije imao uopšte kose na glavi. Bio je gotovo ćelav. Najbolje od svega, bio je veoma ljubazan sa toplom dobrodošlicom i rukovao se. Ovo nije imalo smisla. Mislio sam da su teroristi i bombaši. Šta je sve ovo?

ON TREBA ISUSA Nije bitno. Odmah sam pošao da radim na ovom čovjeku. On je morao biti 'spašen' u 'Ime Isusa', i ja i Gospodar ćemo to uraditi.

UPOZNAVANJE I ISPITIVANJE


Nakon kratkog upoznavanja,

pitao sam ga: »Vjeruješ li u Boga?»
Odgovorio je: «DA.» - ( Dobro! ) Zatim sam rekao: «Vjeruješ li Adama i Evu?» Odgovorio je: «DA.» - ( Vrlo dobro!) Reko sam: « Šta je s Abrahamom? Vjeruješ li u njega i kako je htio žrtvovati svoga sina radi Boga?»

Rekao je: «DA.» - ( Još bolje!) Tada sam pitao: «Šta je s Mojsijem?» «Deset zapovjedi?» «Rastavljanjem Crvenog mora?»
Opet je rekao: «DA.»
- ( I još bolje! ) Zatim: « Šta je s drugim poslanicima, David, Solomon i Ivan Krstitelj?» Rekao je: »DA.» - ( Sjajno! )

Pitao sam ga: »Vjeruješ li u Bibliju?»
Opet je rekao: »DA.» - ( OK! )
Dakle, sada je bilo vrijeme za veliko pitanje: «Vjeruješ li u Isusa? Da je on bio Mesih (Krist) Božiji?»
Opet je rekao: «DA.» - ( Fantastično!)
Dakle – «Ovo će ići lakše nego što sam mislio.» Bio je gotovo spreman za krštenje samo što on to nije znao. A ja sam bio taj koji će to uraditi, također.

ŠOKIRAJUĆE SAZNANJE – MUSLIMANI VJERUJU U BIBLIJU?

Jednoga dana u proljeće 1991. godine, saznao sam da muslimani vjeruju u Bibliju. Bio sam šokiran. Kako je to moguće? Ali to nije sve, oni vjeruju u Isusa kao: Istinskog Božijeg vjerovjesnika; Božijeg poslanika; Čudnovato rođenje bez ljudske intervencije; Bio je 'Krist' ili Mesija kao što je predviđeno u Bibliji; On je sada s Bogom, i veoma je važan; Doći će pred Sudnji dan da prevodi vjernike protiv 'Antikrista'. Poslije «pridobijanja duša Bogu - za Isusa» dan za danom, ovo bi bilo veliko postignuće za mene, uhvatiti jednog od ovih ' muslimana' i 'prevesti' ga na kršćanstvo.

ŠOLJICA ČAJA – DISKUSIJA O VJEROVANJIMA

Pitao sam ga da li želi šoljicu čaja i odgovorio je da želi. Otišli smo u malu prodavnicu u tržnom centru, sjeli i razgovarali o mojoj najdražoj temi: vjerovanjima. Dok smo sjedili u tom malom kafeu i satima razgovarali (Ja sam pričao uglavnom!) došao sam do saznanja da je jako fina osoba, tih, pa čak pomalo i stidan. Pažljivo je slušao svaku riječ koju sam rekao i nije me prekinuo čak ni jednom. Svidio mi se način i pomisao da ovaj čovjek ima definiran potencijal da postane dobar kršćanin. Malo sam znao o slijedu događaja koji će se rasplesti ispred mojih očiju.

DOGOVOR DA SKLOPIMO BUSINESS

Kao prvo, složio sam se sa svojim ocem da tebamo započeti posao sa ovim čovjekom, i čak da on putuje sa mnom na mojim poslovnim putovanjima sjevernim područjem Texasa. Dan za danom ćemo putovati zajedno i razgovarati o pripadanju različitim vjerovanjima koje ljudi imaju. U toku putovanja moći ću naravno ubaciti neke od mojih najdražih radio programa o obožavanju i molitivi za pomoć pri donošenju poruke do ovog sirotog individualca. Razgovarali smo o konceptu Boga; značenju života; svrsi stvaranja; poslanicima i njihovoj misiji i kako je Bog otkrio Svoju Volju čovječanstvu. Također smo dijelili mnogo ličnih iskustava i ideja.

PRESELIO SE U NAŠ DOM


Jednoga dana saznao sam da će moj prijatelj Muhamed iseliti iz doma koji je dijelio sa svojim prijateljem i da će živjeti u džamiji neko vrijeme. Otišao sam do svoga oca i pitao ga da li možemo pozvati Muhameda da dođe u naš veliki dom na selu i da tamo ostane s nama. Naposljetku, može dijeliti neki dio posla i iskustva i bit će tamo kada budemo trebali ići putovati okolo. Moj otac se složio i Muhamed se uselio.

NASTAVAK PROPOVIJEDANJA

Naravno, još uvijek sam mogao naći vremena za posjetu mojim prijateljima svećenicima i evanđelistima u Teksasu. Jedan od njih je živio na teksaško-meksičkoj granici, a drugi je živio blizu granice s Oklahomom. Jedan svećenik je volio golemi drveni križ koji je bio veći nego automobil. Nosio ga je preko ramena i vukao po tlu i išao niz ulicu ili autoput vukući ove dvije grede (daske) formirane u obliku križa. Ljudi bi zaustavljali auta i prilazili bi mu i pitali ga o čemu se radi, a on im je davao brošure i letke o kršćanstvu.

SVEĆENIK IMAO SRČANI UDAR

Jednoga dana moj prijatelj sa križem imao je srčani udar i morao sam ići u bolnicu veterana gdje je bio smješten na duži period. Posjećivao sam ga u bolnici nekoliko puta sedmično i vodio sam Muhameda sa sobom u nadi da svi možemo zajedno dijeliti teme vjerovanja i religija. Moj prijatelj nije bio vrlo impresioniran i bilo je očito da ne želi znati ništa o islamu. Zatim je jednoga dana čovjek koji je dijelio sobu sa mojim prijateljem došao u sobu u svojim invalidskim kolicima. Otišao sam do njega i pitao ga kako se zove, a kada sam ga pitao odakle je odgovorio je da je sa planete Jupiter. Razmišljao sam o tome šta mi je rekao i počeo sam se pitati da li sam na kardiološkom ili psihijatrijskom odjelu.

ČOVJEK U INVALIDSKIM KOLICIMA – TREBAO JE GOSPODARA

Znao sam da je čovjek usamljen i u depresiji i da je trebao nekoga u svom životu. Tako sam počeo 'svjedočiti' mu o Gospodaru. Čitao sam mu iz knjige o Joni (Junus a.s.) u Starom Zavjetu. Dijelio sam priču o poslaniku Joni koji je poslan od Gospodara da poziva svoj narod na pravi put. Jona je napustio svoj narod i pobjegao brodom. Došla je oluja i brod se skoro prevrnuo i ljudi koji su bili ukrcani na brod izbacili su Jonu preko broda. Došla je velika riba na površinu i zgrabila ga, progutala ga i zatim otišla na dno mora gdje je proveo 3 dana i 3 noći. Ipak, zbog Božije Milosti, uzrokovao je da se velika riba podigne do površine i izbaci Jonu da bi se vratio sigurno kući u njegov grad Ninivu. Ideja je bila da mi ustvari ne možemo pobjeći od naših problema jer uvijek znamo šta smo uradili. I još više, Bog također uvijek zna šta smo uradili.

KATOLIČKI SVEĆENIK


Nakon što sam podijelio ovu priču sa čovjekom u invalidskim kolicima, pogledao me je i ispričao mi se. Rekao mi je da mu je žao zbog svog nekulturnog ponašanja i da je iskusio neke ozbiljne probleme nedavno. Zatim je rekao da mi želi priznati nešto. Ja sam rekao da ja nisam katolički svećenik i da ja ne radim priznanja (ispovijed). On mi je odvratio da je znao to i rekao je: »Ja sam katolički svećenik.» Bio sam šokiran. Evo ovdje sam pokušavao propovijedati kršćanstvo svećeniku. Šta se zaboga dešavalo ovdje?

SVEĆENIK U LATINSKOJ AMERICI

Svećenik je počeo pričati svoju priču, da je bio crkveni misionar proteklih 12 godina u južnoj i centralnoj Americi i Meksiku pa čak i u New Yorku u 'Hell's Kitchen'. Kada je pušten iz bolnice trebao je mjesto gdje će ići da se oporavi, bolje nego da stanuje sa katoličkom porodicom, rekao sam ocu da bismo ga trebali pozvati da dođe živjeti s nama na selo, zajedno sa našim porodicama i Muhamedom. Bilo je dogovoreno da će tako uraditi, odmah se doselio.

SVEĆENIK MORA IZUČAVATI ISLAM? – DA!


Putujući prema kući razgovarao sam sa svećenikom o nekim konceptima vjerovanja u islamu i na moje iznenađenje pristao je na razgovor i tada podijelio čak i više o ovoj temi sa mnom. Bio sam šokiran kada mi je rekao da katolički svećenici ustvari izučavaju islam, a neki čak imaju doktorate u ovoj oblasti. Ovo je bilo vrlo prosvijetljujuće za mene. Ali slijedilo je još mnogo toga.

RAZLIČITE VERZIJE BIBLIJE

Nakon što smo se smjestili, svi smo se počeli skupljati oko kuhinjskog stola poslije večere da bismo razgovarali o vjeri. Moj otac je donio svoju King James verziju Biblije, ja sam donio svoju Reviziranu Standardnu verziju Biblije, moja žena je imala drugu verziju Biblije (možda nešto poput Jimmy Swaggartove «Radosne vijesti za modernog čovjeka»). Svećenik je naravno imao katoličku Bibliju koja je imala 7 knjiga više od protestantske Biblije. Tako smo provodili više vremena razgovarajući koja je Biblija bila prava i najispravnija, zatim smo pokušavali uvjeriti Muhameda da postane kršćanin.

KUR'AN IMA SAMO JEDNU VERZIJU – NA ARAPSKOM JEZIKU – I JOŠ UVIJEK POSTOJI

U jednom trenutku sjetio sam se da pitam Muhameda o Kur'anu i koliko je bilo verzija Kur'ana tokom 1400 godina. Rekao mi je da postoji samo

JEDAN KUR'AN.

I nikada nije mijenjan. Još mi je rekao da ga zna napamet stotine hiljada ljudi u njegovoj potpunosti i da je proširen na Zemlji u različitim državama. Tokom stoljeća od kada je Kur'an objavljen milioni su ga zapamtili u potpunosti i prenosili ga drugima koji su ga u potpunosti zapamtili, od korica do korica, savršenih slova bez greške. Danas, preko 9 miliona muslimana zna napamet Kur'an od korica do korica.

KAKO JE TO MOGUĆE?

Ovo mi nije izgledalo moguće. Naposlijetku, originalni jezici Biblije su svi bili mrtvi jezici vjekovima, sami dokumenti su bili izgubljeni od svojih originala stotinama i hiljadama godina. Dakle, kako je moguće da se nešto takvo lahko čuva i citira od korica do korica.

SVEĆENIK ODLAZI U DŽAMIJU

Ipak, jednog dana svećenik je upitao Muhameda ako može da mu se pridruži do džamije da vidi kako je tamo. Vratili su se pričajući o svom iskustvu tamo i nismo mogli dočekati da pitamo svećenika kako je bilo i kakve vrste ceremonija izvode. Rekao je da ustvari nisu ništa 'radili'. Samo dođu, pomole se i odu. Rekao sam: «Odu? Bez ikakvog razgovora ili pjevanja?» Rekao je da je tako.

SVEĆENIK PRIMA ISLAM!

Prošlo je još nekoliko dana i katolički svećenik je pitao Muhameda može li ponovo s njim ići u džamiju. Ali ovoga puta je bilo drugačije. Nisu se dugo vraćali. Pao je mrak i zabrinuli smo se da im se nije nešto dogodilo. Konačno su stigli i kada su došli na vrata odmah sam prepoznao Muhameda, ali ko je ovaj do njega? Neko ko je nosio bijelu haljinu i bijelu kapu. Samo malo! To je bio svećenik. Rekao sam: «Pete? – Jesi li postao 'musliman'?». Rekao je da je taj dan prešao na islam.

SVEĆENIK JE POSTAO MUSLIMAN!! ŠTA JE SLIJEDEĆE? (Vidjet ćete).


MOJA ŽENA OBJAVLJUJE SVOJ ISLAM!

I tako, otišao sam na gornji sprat kuće da malo razmislim o svemu i počeo sam razgovarati sa svojom ženom o cijeloj temi. Ona mi je zatim rekla da će i ona primiti islam, zato što zna da je to istina.

ŠOKIRAN!

Sada sam zaista bio šokiran. Otišao sam dole i probudio Muhameda i pitao ga da iziđe vani sa mnom na razgovor. Hodali smo i razgovarali cijelu noć

ISTINA JE DOŠLA!

Do vremena kada je bio spreman da klanja sabah namaz (jutarnja molitva muslimana) znao sam da je istina došla na kraju i sada je bilo na meni da odradim svoj dio. Otišao sam iza očeve kuće i pronašao sam komad drvene ploče koji je visio i tačno tamo sam stavio svoju glavu na tlo, licem okrenut kako se muslimani mole pet puta dnevno.

VODI ME! O BOŽE, VODI ME!

Sada u toj poziciji, sa svojim tijelom istegnutim na drvenoj ploči i sa glavom na tlu, pitao sam: «O Bože, ako si tamo, vodi me, vodi me.»

ZNAK U MENI

Zatim, nakon nekog vremena podigao sam glavu i primjetio nešto. Ne, nisam vidio ptice ili anđele koji dolaze s neba, niti sam čuo glasove ili muziku, niti sam vidio svjetlost i munje. Ono što sam primijetio je bila promjena unutar mene. Bio sam svjestan sada više nego ikada prije da je vrijeme da prestanem svaku laž i svaku podlu radnju. Bilo je vrijeme da stvarno radim na tome da budem pošten i pravedan čovjek. Sada sam znao šta moram učiniti.

ISPRATI «STARO»

Tako sam otišao uz stepenice i istuširao se sa jasnom idejom da sapirem grešnu staru osobu kojom sam postao proteklih godina. I sada sam ulazio u novi, svježi život. Život baziran na istini i dokazu.

I POSTANI NOVI!

Oko 11 sati ujutro, ustao sam pred dva svjedoka, jedan bivši svećenik, prije poznat kao otac Peter Jacob's, i drugi Muhamed Abel Rehman i objavio sam svoj 'šehadet' (svjedočenje da je Bog jedan i poslanstvo Muhammeda s.a.v.s.). «Svjedočim da nema drugog božanstva osim Allaha Svemogućeg , Koji je sam i nema partnera i svjedočim da je Muhamed Njegov poslanik i rob.»

MOJA SUPRUGA JE BILA SLIJEDEĆA

Nakon nekoliko minuta, moja supruga je isto posvjedočila. Ali njezino je bilo ispred 3 svjedoka (ja sam bio treći svjedok).

ZATIM MOJ OTAC Moj otac je bio malo više rezervisan na ovu temu i čekao je još nekoliko mjeseci prije nego što je izgovorio šehadet (javno svjedočenje). Ali konačno je primio islam i počeo klanjati sa mnom i drugim muslimanima u lokalnom mesdžidu.

DJECA TAKOĐER!

Djecu smo ispisali iz kršćanske škole i upisali ih u islamsku. I sada, deset godina nakon toga, uče Kur'an napamet i druge islamske nauke.

OČEVA SUPRUGA (MAĆEHA) JE BILA SLIJEDEĆA

Supruga mog oca je konačno shvatila, prije nego što je umrla, da Isus ne može biti Božiji sin i da on mora biti Božiji poslanik, a ne Bog. Umrla je nekoliko mjeseci nakon što je izgovorila šehadet, u 86. godini. Da Uzvišeni Allah primi njeno svjedočenje vjere, amin!

PUNA KUĆA NOVIH MUSLIMANA – ŠTA JE SLIJEDEĆE?

Sada zastanite i razmislite. Cijelo kućanstvo koje čine ljudi različitih zaleđa i etničkih grupa ulaze zajedno u Istinu da bi naučili kako spoznati i obožavati Stvoritelja i Onoga Koji održava cijeli univerzum. Razmisli. Katolički svećenik, muzički kapelan i propovjedač Evanđelja, i odlikovani svećenik i graditelj kršćanskih škola, i djeca, čak i prabaka – svi primaju islam.

NJEGOVA DŽ.Š. MILOST I UPUTA

Samo Njegovom dž.š. milošću svi smo vođeni da vidimo istinu islama, skidajući prekrivače s naših ušiju i sljepoću s naših očiju, i nemajući više pečate na našim srcima – On nam je dao uputu.

NEVJEROVATNA PRIČA – PORODICA I PRIJATELJI PRIMAJU ISLAM – SVE SEBEBOM JEDNOG ČOVJEKA

Kada bih ovdje završio priču, siguran sam da biste morali barem priznati da je ovo nevjerovatna priča, zar ne? Naposljetku, tri religijske vođe i tri različite vjeroispovjesti prelaze u jedno totalno suprotno vjerovanje u isto vrijeme, a kasnije i oslali članovi porodice.

JOŠ? – DA! STUDENT BAPTIST SEMINARA ČITA KUR'AN – PRIHVATA ISLAM

Ali, to nije sve. Ima toga još. Iste godine, dok sam bio u Grand Prairie, Texas (u blizini Dallasa) upoznao sam studenta Baptist seminara iz Tennesija koji se zvao Joe, koji je također prešao na islam čitajući Kur'an dok je bio na Baptist Seminary Koledžu.

JOŠ? - DA! KATOLIČKI SVEĆENIK VOLI ISLAM – ALI TREBA SVOJ POSAO!

Tu su i ostali također. Sjećam se slučaja jednog katoličkog svećenika na akademiji koji je pričao o dobrim stvarima u islamu toliko da sam bio primoran da ga pitam zašto nije prešao na islam. Odgovorio je: «Šta? I da izgubim posao?» - Njegovo ime je otac John i još uvijek molimo da ga Uzvišeni Allah uputi na pravi put.

JOŠ JEDAN KATOLIČKI SVEĆENIK IZGOVARA ŠEHADET

Slijedeće godine upoznao sam katoličkog svećenika koji je bio misionar 8 godina u Africi. Naučio je o islamu dok je bio tamo i prešao je na islam. Tada je promijenio ime u Omar i preselio je u Dallas Texas.


JOŠ NEKO? PONOVO – DA! ORTODOKSNI NADBISKUP NAPUŠTA CRKVU ZBOG ISLAMA

Dvije godine kasnije, dok sam bio u San Antoniu, Texas predstavili su mi bivšeg nadbiskupa Ortodoksne ruske crkve koji je naučio o islamu i odustao od svoje pozicije da bi prešao na islam.

KĆERKA HINDU RELIGIOZNOG VOĐE – PRIMA ISLAM – POMAŽE HILJADAMA DA UČE O ISLAMU


Upoznao sam jednu ženu u New Yorku koja je željela napraviti naše CD-ove «Šta je Islam?». Nakon što sam joj dao pristanak nekoliko godina kasnije, saznao sam da je ona proizvela i distribuirala preko 600 000 ovih CD-ova nemuslimanima u Americi. Da je Allah Uzvišeni nagradi i učini jakom u njenim naporima, amin!

STOTINE – HILJADE – JOŠ UVIJEK DOLAZE

I od moga prelaska na islam i postanka muslimanskog kapelana kroz Ameriku i svijet, susreo sam još mnogo pojedinaca koji su bili vođe, učitelji i učenici u drugim religijama koji su naučili o islamu i koji su prešli na islam. Oni dolaze iz hinduizma, jevrejske vjere, katoličanstva, protestantizma, Jehovinih svjedoka, grčke i ruske ortodoksne crkve, koptskih kršćana iz Egipta, ne-denominantne crkve, pa čak i znanstvenici koji su bili ateisti.

ZAŠTO? DOBRO PITANJE

Kombinacija je izgleda uvijek ista; ljudi iskreno traže istinu i spremni su da promijene vlastita ubjeđenja i predrasude i počnu pitati Boga da ih vodi kroz život. Dakle, sada imate uvod u priču o mom prelasku na islam i kako sam postao musliman. Više možete naći na Internetu o ovoj priči i tamo je također dosta slika. Molim vas da izdvojite vremena da ih posjetite i da mi pošaljete mail i da zajedno dijelimo iskustva bazirana na istini i dokazima za razumijevanjem našeg porijekla i o našoj svrsi i ciljevima u ovom životu i u slijedećem.


9 KORAKA ZA ČIŠĆENJE SRCA

Da li bih mogao predložiti tragaču za istinom da uradi slijedećih 9 koraka za čišćenje srca? Očisti – svoje misli, svoje srce i dušu – izbaci sve predrasude i ubjeđenja; Zahvaljuj Bogu - za ono što imaš – svakog trenutka, svakog dana; Čitaj – dobar prevod značenja Kur'ana na jezik koji razumiješ najbolje; Razmišljaj o značenjima i razmotri dobročinstvo svoga Gospodara; Traži – oprost od Boga i nauči da praštaš drugima; Pitaj – u svom srcu za uputu na pravi put; Otvori – svoje srce i misli; Nastavi – da ovo radiš nekoliko mjeseci. I budi redovan u tome; Izbjegavaj – otrov zla dok se tvoje srce otvara za « ponovno rođenje tvoje duše.»


ZAPAMTI
:

Čistoća, zahvalnost, čitanje, razmišljanje – zatim: traži i naći ćeš. Pitaj i dobit ćeš. Kucaj, i otvorit će ti se. Zatim: nastavi i izbjegavaj. Ostalo je između tebe i Svemogućeg Gospodara univerzuma. Ako ga istinski voliš, onda On već zna to i On će se obračunati sa svakim od nas i prema onome šta je u našim srcima.
 

Lejlla

muslima
Staff member
Video zapis bivšeg kršćanskog misionara koji je pozivao u ovu vjeru na raznim kontinentima (Afrika, Azija, Sjeverna i Srednja Amerika) a nakon toga prešao na islam. Veoma poučno i zanimljivo.



EDownload:
Jusuf Andree: bio sam kršćanski misionar

Trajanje: 14 min. 27 sec.
Veličina fajla: 39MB

Bujrum za Download: .........................

http://islam.dzemat.org/modules.php?


http://www.islamtomorrow.com/

http://www.islamalways.com/

http://www.islamyesterday.com/

http://www.whatsislam.com/

http://www.islamnewsroom.com/
 
Top