Cel mai bun Ramadan!!!

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah



-Cel mai bun ramadan-
Sheik Waleed basyouni





Aceasta lectura inshaAllah ne va ajuta sa intelegem multe lucruri despre aceasta luna binecuvantata si inshaAllah vom incerca sa facem acest Ramadan dintre cele mai bune .

Am sa va prezint inshaAllah cateva idei care ne vor ajuta sa sarbatorim, sa ne bucuram, de aceasta luna,in cel mai adecvat mod,si in cea mai buna cale.

Dragi frati si surori, inainte de a va impartasi acetse idei,as vrea sa incep cu o poveste..o poveste minunata relatata de Imam Bukhary si Imam Muslim
.Profetul Muhammad sallallahu alehi wa ali wa sallam a spus ca cel care face lucruri bune in mod constant va fi chemat de la aceasta poarta a Raiului..(si ca sa intelegm mai bine trebuie sa citam tot haditul..deci mesagerul lui Allah sallallahu alahi wa sallam a spus apoi: acela care este constant in efectuarea rugaciunii el va fi chemat de la poarta rugaciunii din rai,iar cel care se lupta pe calea lui Allah va fI chemat de la poarta jihadului din Rai si acela care posteste regulat va fi chemat de la poarta ar-raian,cel generos va fi chemat de la poarta caritatii,atunci Abu Bakr a intrebat,O profetule sallallahu alahi wa sallam: Va fi chemat careva de la portile acestea?Mesagerul lui Allah sallallahu alahi wa sallam a raspuns: Da si sper ca tu sa fi unul dintre ei….intr-o alta relatare (abi hiban) profetul sallallahu alahi wa sallam spune: Da! Si unul dintre ei esti tu(abu bakr)!

Dragi frati si surori ..am inceput aceasta lectura cu voi azi..ptr a va reaminti ca trebuie sa avem aceasi gandire ca si companioni ALLAH SA FIE MULTUMIT DE EI ca si abu bakr de exemplu…el Allah sa fie multumit de el ,cand l-a intrebat pe profet sallallahu alahi wa sallam daca va intra careva pe vreo poarta din cele mentionate de mesager sallallahu alahi wa sallam.Abu Bakr a stiut ca daca intri pe o poarta in Paradis nu mai iesi de acolo…

………dar el a intrebat deoarece vroia sa fie cel mai bun..cel mai bun dintre generosi..cel mai bun dintre cei care posteau…cel mai bun dintre cei care luptau pe calea lui Allah.

De acest gen de mentalitate avem nevoie noi pentru a reusi sa avem cel mai bun Ramadan .Daca ar intreba pe oricare dintre noi azi …pe ce poarta ai vrea sa intri in Paradis ….noi am spune..Nu mi-ar parea rau sa intru si pe geam …noi am spune..Oricum ar fi numai sa fim acolo sa intram in Paradis…

dar Abu Bkar Nu!! El a avut speranta ca va fi chemat de la cele 8 Porti ..dragifrati si surori vreau ca fiecare dintre noi sa fie entuziasmat de aceasta luna sa facem tot ce putem in aceatsa luna…..

Inainte de a vorbi de cum am putea castiga din aceasta luna.,.,..trebuie sa intelegem si de ce am face acesta..

Profetul Muhammad sallallahu alahi wa sallam a spus: Este in pierdere cel care a ajuns luna Ramadan si Allah nu i-a iertat pacatele.

Profetul Muhamamd sallallahu alahi wa sallam a vrut sa spuna ca daca in aceatsa luna ,Allah nu ti-a iertat pacatele…in Luna in care portile raiului sunt deschise ..atunci nu vei fi capabil in alte luni sa fi iertat .Daca nu ajungi la Mila Lui Allah in aceasta luna esti departe de Mila Lui in celalelte luni.

Dragi frati si surori..cand Allah Subhana w Taala a creat aceasta lume..el a creat si timpul si l-a impartit in ani..si ani in 12 luni si dintre aceste luni a ales una sa fie speciala-luna Ramadan-Pe parcursul acestei luni Allah a coborat Quranul Kareem

Quranul a fost coborat din Baitul Oza’a…Iar ibn Abas ne-a spus ca Baitul Oza’a este un loc sacru in primul cer despre care nu stim noi multe dar stim ca QUranul a fost pastrat in acest loc..


In aceasta luna Allah Subahna w Taala i-a revelat profetului sallallahu alahi wa sallam Quranul.
Deasemenea in luna Ramadan a fost batalia de la Badr unde Allah a trimis ingeri sa sprijine musulmanii ,in aceasta luna musulmanii au cucerit Meka si au distrus zeitatile.

In luna Ramadan usile Raiului sunt deschise iar usile Iadului sunt inchise ,si diavoli in lanturi..si stiti de ce dragi surori?Pentru ca in aceasta luna actiunile majoritatii oamenilor ii va conduce spre Paradis ,de accea portile Raiului sunt deschise….pentru ca fiecare fapte buna cat de mica ar fi ea…va fi acceotata de Allah Subhana w Taala multiplicata si te va conduce spre Paradis.

Dragi frati si surori Diavoli sunt in lanturi pe parcursul acestei luni deoarece nu au nici o intrare la tine..deoarece tu cand esti in post te protejezi ,asa cum profetul Muhamamd sallallahu alahi wa sallam a spus: Postul este aparare pentru ca postul va salveza de sheitani.

Iar profetul Muhamamd sallallahu alahi wa sallam a mai spus ca sheitan este cu noi …aleagra in venele nostre..iar invatati au spus..Atunci cand nu mananci mult sau atunci cand postesti..sangele nu curge cu viteza in vene deci venele devin mai subtiri iar sheitan nu are loc sa alerge.Deci sa ne imaginam cat de aproape e sheitan de noi…si sa ne gandim ca prin post ne protejam de el,avem o aparare impotriva soaptelor lui si de a ne ratacii.

Deasemenea postul este o aparare in Ziua Judecatii.. postul te va proteja de caldura folcului,o aparare impotriva arsitei soarelui cand el va fI adus aproape de oameni si cu totii vor transpira din cauza calduri pe care soarele o va emana, iar postul in acea zi va fi umbra ptr tine,,,,,,
…………postul te va apara in ziua judecatii cand vei fi pe seratul mustakim si acel pod Allah Subhana w Taala l-a creat intr-un mod minunat SubhanAllah este foarte scurt mai scurt ca o sabie si foarte subtire ,mai subtire decat un singur fir de par..dar oameni vor trebui sa treaca acel drum.. iar uni dintre ei vor cadea..si stiti unde vor cadea..?In Iad!

pentru ca acest pod este deasupra Iadului..si oricine va trece acest pod va ajunge in Paradis dar cine va cadea ..va cadea in Iad…fie ca Allah s ane protejeze.amen

Asa ca vei vedea in Ziua Judecatii ca aceste luni de post te vor proteja inshaAllah, daca ai fost sincer vei vedea ca postul ..acest act de adorare te va proteja in toate cazurile mentionate mai sus si deasemeena in alte cazuri inshaAllah.

Dragi frati si surori de ce trebuie sa facem din acest Ramadan sa fie mai bun decat toate celallete..imi amintesc ca obisnuiam sa conduc rugaciunea spune sheikul intr-o mosqe mica si aveam un om
care obisnuia sa se roage cu noi tarawih,in prima zi de Ramadan l-am intrebat..cum a fost postul tau azi?A fost greu sau usor?Si dintr-data am vazut ochi lui plini de lacrimi si am fost surprins..asa ca l-am intrebat ce are!Stiti dragi surori ce mi-a spus? Ma simt foarte prost ca ramadanul este pe sfarsite…Am spus eu atunci/..Cum?Astazi este prima zi de Ramadan!!!Mi-a spus: NU MAI E MULT DIN EL…mai avem 9 zile si 10 si inca 10 si asta este…El a facut sa para atat de scurt ramadanul ,dar avea dreptate..intrebati-va pe voi insiva …de fiecare data cand incepem luna Ramadan suntem in criza de timp iar timpul se scurge repede..ohh azi e 9 apoi 19 apoi 29 apoi ultima zi..aidul e maine subhanAllah ..asta este natura acestei luni este scurta dar gasim mare binecuvantare in ea iar noi trebuie sa fim destepti sa ne alegem cu acea binecuvantare.

Acum din nou aceasi intrebare..de ce trebuie sa facem acest Ramadan mai bun ca si celalelte? Simplu!!!
Pentru ca nu stim daca vom mai prinde urmatorul Ramadan.


Cunosc oameni pe care i-am pierdut anul trecut..si ei asteptau luna Ramadan din acest an,sperau sa posteasca in aceasta luna …

dragi frati si surori, nu stim cand vom parasi aceasta lume,nu stim cand Allah subahna w Taala ne va lua inpoi sufletele,pentru ca toate suletele noastre ii apartin Lui Subhana w Taala si la un moment le va lua ..atunci cand nimeni nu va putea sa-si extinda viata nici macar cu o secunda


Dragi frati si surori trebuie sa facem cat de multe apte bune putem ,pentru ca nu stim daca vom mai avea sansa sa traim pana la urmatorul Ramadan,poate fi acesta ultimul tau Ramadan.

Iar acum am sa mentionez cateva puncte importante si inshaAllah vom reusi sa intelegem anumite aspecte

1.Virtutile acestei luni

Abu Huraira Allah sa fie multumit de el a spus ca profetul Muhammad sallallahu alahi wa sallam a zis: Cand luna Ramadan a intrat portile Raiului sunt deschise,IAR PORTILE Iadului sunt inchise si sheitani in lanturi
(Bukhary si Muslim)

Si pe parcursul acestei luni Allah Subhana w Taala va stabilii dintre sclavi lui ..care vor fi salvati de la focul Iadului


Abi Ummamah a spus ca profetul Muhammad sallallahu alahi wa sallam zis: Cand musulmani rup postul in fiecare zi din Ramadan,Allah Subahna w Taala numeste dintre oameni pe unii care vor fi eliberati de pedeapsa focului


In alta relatare : Allah subhan w Taala in fiecare noapte va stabili dintre robi lui ,oameni care nu vor fi atinsi de focul iadului.


Imaginati-va dragi frati si surori, imagineaza-ti ca esti tu cel pe care Allah subhana w Taala il va numi in aceste zile..si vei intra in Paradis fara sa fi atins de foc.Acesta este cel mai minunat lucru pe care il poti obtine vreodata.Acesta este adevaratul success pe care il cautam cu totii.

Dragi frati si surori putem noi sa fim dintre aceia pe care Allah ii numeste in fiecare zi?Putem sa ajungem la acel nivel??

Ca Allah subhana w Taala sa te numeasca in fiecare noapte din Ramadan!!De 29 de ori sau 30 de ori..Allah va spune..ea, nu va fi atinsa de focul Iadului ,El nu va fi atins de focul iadului,,putem noi sa percepem acum ceea ce inseamna cu adevarat acest lcuru..sa intelegm ca am putea sa fim salvati de la focul care mistuie pietrele si oamenii??Allah AKbar


O alta binecuvantare a acestei luni este ca Allah Subahna WA Taala va accepta rugile nostre

Abu Saaid- Allah sa fie multumit de el a spus ca profetul Muhammad sallallahu alahio wa sallam a zis :fiecarui musulman si musulmane in fiecare zi si noapte din Ramadan vor fi acceptate rugile lor

Abu Huraira Allah sa fie multumit de el a spus ca profetul Muhamamd sallallahu alahi wa sallam a zis: De la rugaciune la rugaciune de la rugaciunea de vineri la urmatoare rugaciune de vineri si de la Ramadan la Ramadan Allah iarta pacatele oamenilor atata timp cat ele nu au fost majore.(Muslim)

Ramadanul sterge pacatele tale te purifica de ele si acest lcuru este unul din cele mai importtante virtutii ale acestei luni.

3,Actele de adorare

U nul dintre cele mai importante acte de adorare este postul

Profetul Muhammad sallallahu alahi wa sallam a zis: Islamul este bazat pe 5 stalpi si unul dintre ei este POSTUL in luna Ramadan.

Dragi frati si surori..daca postim in luna Ramadan implinim un stalp al islamului si asta inseamna mult.Foarte multi dintre noi nu isi dau seama ca prin acest post implinim un stalp important al islamului..religia ta,islamul tau se bazeaza pe 5 stalpi si tu realizezi acum unul inhsaAllah de exemplu foarte multi dintre noi suntem extaziati de haj (de pelerinajul la MEKA) iar cand mergem la Haj simtim ca facem ceva foarte important pentru ca este unul din stalpi islamului………. si el o face doar odata in viata,dar tu in timp ce postesti in luna Ramadan faci un lucru asemenea hajului,ar trebui sa avem acelasi sentiment ,ca tu realizezi ceva extraordinar si noi stim ca Allah Subhana w Taala a ales ca postul sa fie unul din stalpi islamului ptr ca este un act de adorare special ,foarte important si unul iubit de catre Creator ……..realizati asta in timp ce mancati suhurul -spuneti-va voua insiva ca maine voi face un lucru pe care Allah il iubeste cel mai tare,….aminteste-ti in fiecare zi in timp ce rupi postul la apus ca tocmai ai inchiat un act de adorare care este cel mai iubit de catre Allah Subahna w Taala

Allah subhana w Taala a spus asa cum profetul Muhammad sallallahu alhi wa sallam ne-a informat atunci cand ne-a spus despre fii lui Adam -Fiecare act de adorare este pentru el(adica ptr noi insine) inafara de Post care este ptr Allah Subhana w Taala si Allah va trimite mare rasplata ptr aceatsa.Allah subhana w Taala nu ne-a spus cata rasplata vom primi.,,,ci doar ca El ne va rasplati..de ce nu en-a spus?Ptr ca vrea sa fie surpriza ptr noi in Ziua Judecatii-
Profetul Muhammad sallallahu alahi wa sallam ne-a dezvaluit unele din binecuvantari si unele rasplati pe care le-am primi.
Gasim in Bukhary urmatoarea relatare ca profetul Muhammad sallallahu alahi wa sallam a spus: El sau ea care posteste in luna Ramadan cu speranta in rasplata pacatele lor vor fi iertate


Deasemenea abu Saaid relateaza ca mesagerul lui Allah subhana w Taala a zis: Orice rob a lui Allah daca posteste o zi de dragul lui Allah,Allah va proteja fatza lui de focul Iadului

Asta daca postesti o zi de dragul lui Allah.Nu neaparat in luna Ramadan…asa ca imaginati-va ce rasplata este ptr cei care postesc in luna Ramadan cu credinta si speranta ca pacatele lui s-au sters si cautand rasplata de la Domnul lui.

In aceste zile ale ramadanului, servesti suhurul si profetul Muhammad sallallahu alahi wa sallam a zis: Allah lauda pe cei care servesc suhurul in timpul lunii Ramadan si Allah Subhana w Taala trimite mila si iertare asupra lor si aceia care rup postul la timpul lui(la timpul exact)Allah Subhana w Taala ii iubeste.

Dragi frati si surori in timpul acestei luni facem rugi multe si Alah subhana w Taala iubeste acest lucru.

Urmatorul punct pe care vreau sa-l mentionez este sa realizezi ca faci parte din comunitatea profetului Muhammad sallallahu alahi wa sallam si sa realizezi binecuvantarea pe care Allah subhana w Taala ne-a daruit-o, oferindu-ne aceasta luna sa-L adoram.Allah Subhana w Taala a pastrat aceasta luna ,toti acesti ani doar ptr noi, pentru comunitatea profetului Muhamamd sallallahu alehi wa ali wa sallam..nicicarei comunitati dinaintea noastra nu le-a fost prescris postul in ramadan ....uni invatati spun ca Allah Subhana w Taala ar fi prescris postul in ramadan ptr Noe dar nu avem nici o dovada ptr asta.

Allah subhana w Taala a spus ca a oranduit postul ptr comunitatile dinaintea noastra…Dar postul lor era diferit fata de al nostru.Felul in care noi postim este special,noi postim intr-o luna speciala aleasa de Allah.Si dupa cum am zis..Allah a pastrat aceasta luna toti acesti ani..El nu a oferit-o nicarei comunitati dinaintea noastra SI TE-a calauzit pe tine..la asta te-ai gandit??Te-ai gandit vreodata sa-I Multumesti lui Allah Taala ca te-a ghidat sa postesti in aceasta luna de Ramadan.

Urmatorul punct este realizarea a ceea ce inseamna postul si motivul ptr care noi postim..Postul in limba araba este al-imtina’a ceea ce inseamna a se abtine de la ceva,cand postim ne abtinem sa bem sa mancam s isa avem relatii sexuale cu sotul (sotia).Daca ne gandim putin vedem ca noi ne abtinem sa facem lucruri care sunt in mod normal premise..si de ce oare Alah Subhana w Taala ne-a spus sa stam departe de aceste lucruri premise??
Deeoarece daca te poti abtine, daca te poti controla de la lucrurile care sunt premise ..care sunt halal acest lucru inseamna ca este mult mai usor ptr tine sa te abti de la lucrurile haram…da?de la pacate
Deci daca tu te poti abtine de la mancare de la lapte de la curmale de la apa de la carne etc..si daca tu te poti abtine sa nu o atingi pe cea care este langa tine ptr toata viata..pe sotia ta….care traieste cu tine in aceasi casa cum ai putea sa atingi o alta femeie…

Dragi frati si surori postul este un un antrenement ptr noi sa ne dezvoltam pietatea si sa ne sporim imanul(credinta noastra),frica.

Pe langa ca ne abtinem de la mancare ..impreunarea cu partenerul-partenera de viata…deasemenea trebuie sa ne controlam furia.

Profetul Muhammad sallallahu alahi wa sallam a spus: oricine posteste si nu abandoneaza falsitatea si actiunile urate ..Allah nu are nevoie de infometarea lui.

Ce inseamna asta???-in aceasta categorie intra ..minciuna,barfa,furia,privitul la ceva haran,,ascultatul la ceva haram..etc

Abu Huraira a spus: Daca vreunul dintre voi tine post el ar trebui sa nu ridice vocea si sa nu aibe discutii desarte iar daca cineva il supara el trebuie sa-I spuna: Eu postesc,eu postesc!!


Aceasta declaratie ar trebui sa insemne-Postesc-adica imi controlez faptele,sunt o persona care se poate controla,sunt o persoana care are control asupra mintii ,limbii si inimii.Daca realizam aceste lucruri ramadanul nostru…postul nostru ar fi mult mai bun.

–Duah(ruga)

Dragi frati si surori niciodata sa nu uitam sa-l rugam pe Allah Taala sa faca acest Ramadan cel mai bun Ramadan al nostru

Companionii Profetului Muhammad sallallahu alahi wa sallam obisnuiau sa-I ceara lui Allah cu 6 luni inainte de Ramadan sa-i ajute sa prinda acel Ramadan si sa posteasca, iar dupa ce ramadanul a trecut, urmatoarele 6 luni se rugau ca Allah sa accepte de la ei ceea ce au facut in acel ramadan ..asta ne arata cat de atashata ar trebui sa fie inima noastra de aceasta luna,

De azi..de acum dragi surori rugati-l pe Allah sa deschida inimle voastre ,mintile voastre sa ne salveze de raul din sufletele noastre,sa ne salveze de toate gandurile rele si sa ne ajute sa ne purificam in aceasta luna sa facem tot ce putem in aceasta luna sa citim tot Quranul,sa ne rugam in fiecare noapte ,sa ne ridicam mainile in noapte El este Cel Mai Milostiv,El este Cel care Te Vede si Te asculta in timp ce te rogi Lui,Roaga-l sa te ajute sa fi un musulman bun sa fi cel mai bun musulman

Un alt punct foarte important

Nu lasa ca ramadanul sa inceapa si tu sa pastrezi in suflet invidie ptr frati sau surorile tale musulmane,curateste-ti sufletul..pentru ca invidia este ceva ce blocheaza inima si o inbolnaveste..Eliberati-va inimile de orice invidie de orice gelozie de orice rautate si cereti-va iertare Domnului vostru ..caiti-va..Ce inseamna asta..inseamna sa te schimbi ,inseamna sa-ti schimbi viata, sa fie religia prioritatea in viata ta.


Regulile postului:

Dragi frati si surori haideti sa ne schimbam stilul de viata ,haideti san e deschidem mintile noastre,sa ne indreptam spre sursele Islamului care sunt : Quranul Si sunnah,haideti sa invatam despre profetul Muhammad sallallahu alahi wa sallam cum obisnuia sa posteasca…nu va uitati in jurul vostru..cum postesc cei de langa voi…poate ei nu postesc asa cum o faceau companioni Allah sa fie multumit de ei,intoarceti-va la sursele Islamului..la Quran si Sunnah faceti rost de carti care sunt bazate pe sunnah autentica(asigurat-va ca practicati religia voastra in felul cel mai correct) carti in care sa puteti citi care sunt regulile postului..si cum postea profetul Muhammad sallallahu alhai wa sallam.Trebuie sa avem grija sa nu urmam nici o inovatie in religie sau Allah sa ne fereasca sa inovam noi in religie .

Alegeti-va prieteni sa va ajute in Ramadan…alegeti unul care este mai bun in religie decat voi..care stie mai multe si cereti-I sfaturi ajutor sa cititi din Sfantul Quran,…sa memorati versuri,sa va daruiasca carti pe care sa le cititi in aceasta luna..mergeti impreuna la tarwawih (referitor la barbati in general)in loc sa mergeti in restauante….rupeti postul la mosqee…impartiti mancare saracilor etc..
Stati departe de pacate de cele majore si cele minore.in special in aceasta luna.
O persoana cand comite un pacat Allah Subhana w Taala va pune in inima lui o pata neagra.Ptr fiecare pacat cate una..deci trebuie sa stam departe de pacate

Stati departe de ceea ce v-ar putea scadea imanul (credinta) cum sunt companiile rele,sau televizorul.

Toate acestea va face sa va pierdeti timpul si nu va va lasa sa va utilizati acest timp ptr cauze bune..stati departe de ele stati departe de muzica ,protejati-va ochii..care sunt ferestrele voastre,protejati-va urechile voastre …sa auda ceva care este interzis.

Mergeti la lectii de Quran de islam cititi…acestea sunt cele mai bune lucruri pe care le puteti face in Ramadan.


Cateva indicatii ptr frati nostri!!!!!
---,nu va tineti femeile in bucatarie nu le cereti sa gateasca mult ..nu le faceti sa piarda toata ziua gatind…gatiti doar atat cat sa fie necesar ptr voi si copii vostri dar nu va aruncati banii pe mancare si timpul care este mai pretios..fiecare secunda ,fiecare minut in ramadan este important..nu le cereti sa va gateasca,…nu le obositi…….


Chiar imi amintesc anul trecut m-a sunat o surioara si mi-a spus: Sheik Nu am citit nici macar un vers din Sfantul Quran si astazi este 15 ramadan nu am reusit sa ma rog nici o raka de tarawih pe Allah dragi surori ea mi-a spus acele lucruri in timp ce plangea si am intrebat-o de ce s-a intamplat acel lucru..mi-a raspuns: In fiecare zi eu si verisoara mea care e casatorita cu fratele meu ,gatim ptr 18 persoane in fiecare zi de cand ramadanul a inceput si trebuie sa gatim feluri diferite si pe langa asta trebuie sa avem grija de casa dupa ce musafiri pleaca..deoarece sotul meu invita in fiecare zi pe toti verisorii lui, icare sunt tineri si studiaza aici..asa ca trebuie sa gatim ptr 18 persoane in fiecare zi, iar in timpul ramas trebuie sa am grija de copii mei care sunt inca mici..si plangea saraca..mi-a spus-ma simt plina de pacat ca nu m-am rugat noaptea iar acum mi-e teama ca menstra mea va veni si nu voi fi capabila sa fac o singura rakah tarawih-

la hawla wa la kwata illa billah-i-am raspuns: InshaAllah Allah te va rasplati ca ai fost ascultatoare sotului si rabdatoare cu el dar sotul ei trebuie sa-I dea sansa sa citeasca Quran, sa faca tarawih sa faca dwah si dikr..de ce surioarele noaastre in timpul cand postul se rupe le vedem in bucatarii servind persoanele prezente in loc sa foloseasca aceste momente ptr a face ruga de inchidere a postului.

Nu spun acum sa nu gatim ptr soti …nu!! Dar sa nu mergem la extreme…

ptr femei-

In timp ce sunteti la mesntra puteti citi Quranul fara sa-l atingeti ..puteti asculta Quranul,puteti face dikr..rugi dwah, sa da-ti saracilor de mancare..foarte multe fapte bune se pot face.

InshaAllah Allah sa ne ajute si sa ne deschida inimile sa plangem la El subhana wTaala.jazakaALlah hairan
 

Alessia

La ilaha illAllah!
Assalamu alaikum wa rahmatullahi wa barakatuhu!

Cat de frumos ai spus Iman!Allah sa te rasplateasca si sa te binecuvanteze pentru toate invataturile pe care ni le aduci la cunostiinta!Esti de mare folos mai ales pentru noi cei pitici in Islam, care avem nevoie de astfel de articole!
Ceea ce imi place cel mai mult este felul in care povestesti, se vede ca pui suflet, nu doar traduci.Allah sa te primeasca in Jannah, inshallah!ameen:tti_sister:
 

umm aisha

Junior Member
Mashallah!!!

Asalamu aleikum wa rahmatullah wa brakatuh

Foarte frumos ceea ce a tradus sora Iman mai ales ca ne apropiem cu pasi repezi de luna Ramadan. Mai este o lectura foarte frumoasa care sigur ar fi de mare folos surioarelor si fratilor tot de Sheikh Waleed Basyouni intitulata “186 Rules for Ramadan”​
.


As fi vrut numai sa completez aici la ceea ce a tradus sora Iman un lucru foarte important care trebuie facut si pe care nu trebuie sa il pierdem din vedere si anume este vorba despre RECITAREA CORANULUI.

Stiu ca pentru noi cei care ne-am convertit la Islam si care nu stim limba araba foarte bine ne este foarte greu sa citim Coranul in limba araba. Numai ca trebuie sa stim cat de important este acest lucru si cat de mult avem de beneficiat in urma acestui act de adorare a Lui Allah (swt). Ar trebui sa ne motiveze foarte mult faptul ca citirea unei litere din Coran este egala cu 10 Hasana, si luati aminte o singura litera numai, nu o Ayah nu o Surah.


Abu Umaamah (radiallahu anhu) a spus ca Profetul (saws) a zis:

“Recitati Coranul caci intr-adevar va veni in Ziua Judecatii ca un mediator
(protector) pentru Ashaabii (cei care il citesc, il memoreaza si il implementeaza in viata lor) sai.”


(Sahih Muslim)​


Acest Hadeeth indica meritul de a citi Coranul; maretia rasplatii pe care o vei primi si anume faptul ca el, Coranul va intereveni pentru cititorii sai ca acestia sa intre in Paradis. In ziua in care mama ta, tatal tau, fiul tau, sotia sau sotul tau nu va interveni pentru tine si nu va cere iertare pentru tine din cauza grijilor care ii vor coplesi in acele moment, Coranul va fi cel care va deveni un mediator pentru tine, asta daca l-ai citit si ai implementat in viata ta ceea ce Allah (swt) iti comanda sa faci.


An-Nawaas Ibn Sama'aan (radiallaahu anhu) a spus:

“L-am auzit pe Trimisul Lui Allah (saws) spunand: <<Coranul va fi adus in Ziua Judecatii la fel si oamenii care obisnuiau sa se comporte conform lui (Coranului). Surah Al-Baqarah si Al-Imran se vor apropia de ei.>> Trimisul Lui Allah (saws) le-a asemanat cu trei comparatii (exemple), pe care nu le-am uitat niciodata. El (saws) a spus: <<Ca si cum ar fi doi nori sau doua umbre negre cu lumina intre ele sau ca doua stoluri de parasari care isi intind aripile in aer cerand mila pentru cel care le-a recitat.>>”

(Sahih Muslim, 804)​


Abdullaah Ibn 'Amr (radiallaahu anhu) a spus ca Profetul (saws) a zis:


“Postul si Coranul vor interveni pentru sclavii Lui Allah in Ziua Judecatii. Postul va spune: “Domnul meu, eu l-am restrictionat de la mancare si bautura, deci permite-mi sa intervin pentru el. Si Coranul va spune: “Eu l-am impiedicat sa doarma noaptea, deci permite-mi sa intervin pentru el.” Asadar li se va permite lor sa intervina.”

(Sahih Muslim)​


Asadar este esential pentru persoana care posteste sa recite Coran cat de mult poate in aceste binecuvatate zile si venerabile nopti. Pentru ca este intr-adevar un merit special pentru recitarea abundenta in aceste zile de Ramadan care nu exista in alta luna a anului. Ar trebuie sa folosim acest avantaj pe care Allah (swt) ni l-a dat o data cu aceasta binecuvantata luna a anului in care a fost coborat Coranul.
Este un merit aparte pentru recitarea Coranului in noptile de Ramadan. Pentru ca noaptea aduce sfarsitul problemelor pe care le intampinam zilnic, entuziansmul se trezeste la viata si atunci inima si limba sunt indreptate catre reflectare. Si la Allah noi cautam ajutor si sprijin.


Este relatat ca Ingerul Gabriel (aleihi salam) obisnuia sa se intalneasca cu Profetul (saws) in fiecare seara din luna Ramdan si studiau impreuna Coranul.

(Sahih Bukhari si Sahih Muslim)​


Acest Hadeeth ne arata cat de important este sa ne adunam in noptile de Ramadan si sa studiem si sa recitam Coranul, Cuvantul Lui Allah (swt).

Predecesorii acestei Ummah recitau Coranul in mod constant in timpul Ramadanului. Si atunci cand posteau obisnuiau sa stea in moschee si sa spuna: “Ne vom pazi postul nostru si nu vom barfi pe nimeni.”​

Recitau Coranul in timpul rugaciunii si in afara ei. De exemplu Uthman (radiallahu anhu) recita Coranul in intregime o data pe zi. Si altii il recitau in intregime in timpul de Qiyyam Layl in Ramadan in trei nopti la rand. Unii reuseau sa il recite in intregime la fiecare 7 zile si altii la fiecare 10 zile.
Imam Ash-Shaafi'ee recita Coranul in intregime de 6 ori pe parcursul Ramdanului, in afara rugaciunii. Al-Aswad recita Coranul in intregime la fiecare doua nopti in timpul Ramadanului.


Qataadah mereu recita Coranul in intregime la fiecare 7 zile, iar in timpul Ramadanului la fiecare 3 zile si in ultimile 10 zile din Ramdan recita Coranul in intregime in fiecare noapte.

Al-Haafidh ibn Rajab (rahimahullaah) a spus:


“Interzicerea recitarii Coranului in mai putin de 3 zile (asa cum este mentionat in Hedeeth) a fost mentionat numai in legatura faptul daca se face fara a fi inteles si la ordinea zilei. Cat despre o situatie specifica care are un merit aparte, asa cum este Luna Ramdan sau Noaptea Destinelor este recomandat sa recite Coranul cat de mult poti. Asta este parerea lui Imam Ahmad si Abu Ishaaq si alti savanti. Si din cum procedau Sahabah in timpul Ramdanului cu privire la recitarea Coranului ne arata cat de important este sa recitam cat de mult Coran putem.”


Persoana care recita Coran trebui sa fie atenta la eticheta adecvata cu privire la recitarea Coranului. Cateva dintre acestea ar fi: intentia sincera pentru Allah, ca il recita intr-o stare de puritate (wudu), sa foloseasca Siwaak si sa reflecteze la ceea ce el recita si sa fie cat se poate de atent. Allah (swt) spune:


"A Book, which We have revealed to you in order that its verses may be
pondered upon, so that the people of understanding may be reminded."



De asemenea tot dintre eticheta adecvata face parte si faptul ca atunci cand suntem mai multi si recitam Coranul nu trebuie sa ne oprim pentru a vorbi cu alte persoane. Si intr-adevar, atunci cand mai multi oameni stau si recita Coran aceasta se intampla, se opresc din recitat sis tau de vorba, nu este indicat deloc asa ceva.
Nu trebuie sa oprim citirea Coranului fara un motiv serios.

Iar cel care recita Coranul trebuie sa implementeze ceea ce este Halal si sa intrezica ceea ce este Haram, pentru ca Sfantul Coran sa poata fi o dovada pentru el in Ziua Judecatii, dovada care sa ii faciliteze drumul spre Jennah.

Inshallah amin
 
Top