Conferinta -Tawhid

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Frati si surori in islam.Exemplele profetice se bazeaza pe tawhid, dar inainte de a intra in subiect trebuie sa intelgem foarte bine scopul nostru pe acest pamant,in aceasta viata…acela de a arata gratitudine si a ne supune Celui Preainalt,acesta este cel mai important lucru, motivul unic ptr care Allah Subhana w Taala a creat fiinta umana.

Allah Subhana w Taala spune: traducerea sensurilor
Nu am creat pe oameni si pe djini numai ca ei sa Ma Adore.

Deci Allah Subhana w Taala ne-a creat sa-l adoram,sa-L veneram si sa-I aratam supunere.Deci aceasta este misiunea noastra reala in aceatsa viata.

Si stim atunci cand Allah l-a creat pe Adam si acesta nu a fost ascultator ,si Allah subhana w Taala inainte de a-l creea pe Adam a informat ingerii ca locul lui Adam nu va fi Raiul ci va fi Pamantul.
Apoi Adam a coborat pe pamant si si-a cerut incontinu iertare si Allah l-a iertat..apoi copii lui Adam au continuat cu monotiesmul..adorau un singur Dumnezeu,Creatorul Cerului si Creatorul Pamantului SI acela este Allah.Si acest lucru s-a intamplat cu 10 generatii …dar dupa aceea devierile au inceput
230/or 213-baqara

In bukhary gasim relatarea urmatoare-
Intre Noe (Alahi salam) si Adam erau 10 generatii si toate erau pe drumul cel drept apoi s-au ratacit si Allah a trimis profeti sa-i avertizeze si sa le aduca vesti bune.

Allah subhana w Taala a spus:(intr-un hadith qutsy)(adica Allah a spus-este atribut lui Allah).I-am creat pe toti robi mei sub o singura religie,apoi sheitanul a venit la ei si i-a ratacit, le-a comandat sa-mi faca asociati.

Arabi erau dupa religia lui ibrahim(Alahi salam) si ei obisnuiau sa performe hajul in fiecare an,si Quraisi obisnuiau sa stea in Mina ,iar ceilalti mergeau la Arafah ,iar scuza quraisilor era ca ei sunt oameni regiuni Haram si nu trebuie sa o paraseasca.
Intre arabi e o boala..si anume a urma orbeste pe lider,si asta vedem si in istorie,tribul Huza'a detinea Meka si liderul lor era Amru Ibn Hail Huza'ai ,si acesta din urma a plecat in Damasc si a gasit acel popor ca adorau Idoli,si i-a intrebat..De ce faceti asta?Ei au raspuns: Acestia sunt doar intermediari intre noi si Creator..si i-a spus: Ok da-mi si mie un idol...i-au dat..si l-a pus langa Kabah..asaa cei din trib cand au vazut pe liderul lor ce face, fiecare si-a luat cate un zeu..si au ajuns intr-un final mai mult de 30o de idoli .Asa deviatile au intrat in arabia prin acest om...Deci deviatile intre arabi nu au fost deviati filosofice, nu ca si greci Shirk,nu ca si Persienii shirk,a fost un shirk primitiv,shirkul la arabi..shirk primitiv
Daca citim in sira lui Ibni Hisham cand Abdul Mutalib a vrut sa sacrifice PENTRU unul dintre copii si a mers la un magician care i-a pus sa traga o sageata din mai multe sageti..doar pe una dintre ele scria camila iar daca el o nimerea atunci arata ca idoli sunt satisfacuti
ah LA FIECARE TRAGERE PLATEA cate 10 CAMILE...dar ce vreau sa spun aici..este ca in timp ce tragea la sort...Abdul Mutalib ridica mainile spre cer La Allah dar el sedea langa Hubal(Hubal fiind un Idol)crezand ca Hubal ii va raspunde rugilor lui
De aceea profetul Muhammad sallallahu alahi wa sallam cand l-a intalnit intr-o zi pe tatal lui Imran Husain..i-a spus:
O Husain!!cati idoli venerezi?
Iar Husain i-a raspuns: 7..6 pe pamant si unul in Cer
.Iar profetul sallallahu alahi wa sallam i-a zis:pe care il simti mai aproape??
Iar el i-a raspuns: pe cel din Cer..
Apoi mesagerul a continuat: Venereaza-L pe Cel din ceruri si renunta la cei de pe pamant.

Si mai apoi a devenit musulman.Alhamdulilah

Amru Ibn Hail Huza'ai cel care a adus idoli in regiune..profetul Muhammad sallallahu alahi wa sallam l-a vazut in Foc..el sallallahu alahi wa sallam a zis: L-am vazut Amru ,inecanduse in intestinele lui in Focul iadului,deoarece el a fost cel care a adus idoli in Arabia.

Si astazi dragi frati si surori paganismul este reinviat,chiar si printre Oamenii Cartii...si paga)nismul castiga locuri,oameni care sa-l urmeze,din pacate numarul paganilor creste,si acelasi lucru printre musulmani..paganismul este reinviat
cum?
Prin cei care adora sfinti si morminte. Pagani obisnuiau sa ceara ajutor oamenilor morti in locul lui Allah..O,Abdul kader jelani..
aceasta inseamna shirk..si acest lucru este reinviat printre sufi daca intri pe internet si vrei sa alfi despre orice sfant sufi gasesti tot ...deci paganismul este reinviat,si asta este impotriva invataturilor lui Muhammad sallallahu alahi wa sallam si impotriva invataturilor tuturor profetilor anteriori.
Allah subhana wTaala a spus in Sfantul Quran ca daca cineva ii aduce asociati toate faptele lui bune ii sunt in zadar si va fi printre cei pierzatori.
Astea fiind spuse dragi frati si surori..trebuie sa realizam si trebuie sa intelegem tawhidul ,,,credinta noastra..sa nu-i asociem pe nimeni Lui Allah,Sa nu cerem numai Lui,Sa ridicam manile nostre si sa plangem doar Lui Allah,ne prosternam numai in fata lui Allah,nu ne temem de nimeni numai de Allah,etc
Pentru ca toti profetii au chemat asupra unui singur mesaj..Tawhidul...toti profetii au chemat pe cei care i-au urmat sa venereze un singur Dumnezeu Allah,si sa nu-I faca asociati ..si tot Quranul dragi frati si surori..de la Alif,Lam ,Mim pana la sfarsitul surei An-Nas este despre Tawhid..este in jurul tawhidului,ori ca este vorba despre numele Lui Allah,atributele Lui,Drepturile Lui,sau ceea ce Allah Subhana w Taala a pregatit pentru dreptcredinciosi pentru cei care ii asculta ordinele,deci in tot Quranul se vorbeste despre Tawhid..

Profetul Muhammad sallallahu alahi wa sallam cand l-a trimis pe Moad in Iemen i-a spus: O Moad, te trimit oamenilor din yemen ,la oameni scripturii ,deci fi pregatit pentru acest lucru,si primul lucru la care sa-i chemi este tawhidul..in acceptarea unui singur Dumnezeu ...iar apoi daca accepta , informeaza-i ca trebuie sa faca 5 rugaciuni pe zi,apoi daca accepta spune-le despre zakat,asa ca profetul sallallahu alahi was allam i-a spus lui Moad prioritatile.Deci asa trebuie si noi sa incepem..daca le lasam la urma ce se intampla??De fapt ceea ce se intampla in ziua de azi musulmanilor..Daca vrei sa vorbesti despre tawhid,.ti I se spune: O frate ,nu e nevoie acum de tawhid...cu ttoi stim asta...

cum??
dragi Frati si surori milioane de musulmani mor necredinciosi..milioane de musulmani mor facand shirk si nu exagerez ..Pe Allah,mii de musulmani fac tawaf in jurul mormintelor,cer ajutor mortilor,si nici un hilafa nu va fi stabilit pe pamant fara tawhid..
Allah Subhana w Taala a promis dreptcredinciosilor ca El va stabili religia pe pamant si El ii va numi pe cei care vin la conducere ,dar conditia este ..ca ei sa Il adore doar pe Allah si sa nu faca asociati.

Hilafa nu va fi ales dintre politeisti..nu va fi ales dupa sistemul politeistilor,democratie sau cum vrei sa o numiti.

Deci tawhidul este prima prioritate,de aceea profetul Muhamamd sallallahu alahi wa sallam nu a tolerat nici o idee care ar putea sa afecteze tawhidul sa ii ia din puritatea acestei religii..
Si ,daca stim tawhidul..cunostem si shirkul,daca nu stim tawhidul cadem cu usurinta in shirk.Si shirkul este singurul lucru pe care Allah nu il va ierta.

Profetul Avram Pacea fie cu el s-a rugat la Allah spunand -O Allah ,Fa acest loc unul sigur si tine-ma pe mine si pe fii mei departe de at-i aduce asociati..deci profetul Avram plange la Allah..sa-l tina departe de a-i asocia parteneri si acesta era Avram da/.Profet.
Profetul sallallahu alahi wa sallam a spus: Oricine are un lucru care el crede ca va indeparta raul cu el sau ca il va vindeca de ceva care se numeste Tamima..deci profetul sallallahu alahi wa sallam a spus: ORICINE POARTA tamima..dorintele lui niciodata nu se vor implini si oricine poarta weda'a (de indepartare a raului)Alah il va lipsi de pace si liniste.
Pentru ca daca iti atasezi inima ta altuia decat lui Allah...atunci vei suferi,talismanele nu te vor vindeca chiar daca este ceva din QURAN..acestea sunt inovatii..stiti sotia lui ibn Masood Allah sa fie multumit de el purta intr-o zi un colier in jurul gatului,iar Ibn Masood a intrebat-o ce e cu el?Este un colier primit de la un evreu ca sa ma ajute deoarece ochiul meu lacrima incontinu si dupa ce l-am pus la gat lacrimile au incetat .Iar Ibn Masood a spus: Subhan Allah ..acest lucru se petrece in familia lui Abdullah asa ca el l-a luat si la rupt si stiti ce s-a intamplat???Ochiul ei a inceput din nou sa lacrimeze iar Ibn Masood i-a spus: Aceasta este de la sheitan asa ca a pus mana lui pe ochiul ei si a recitat Quran iar lacrimile au incetat.
Deci trebuie sa ne intoarecem La Allah azawa jell si sa stam departe de shirk.
Ibn Abi Hatem relateaza ca Hudaifa a vazut un om cu o ata rosie legata la mana si care credea ca acel simbol il va proteja de boli,iar Hudaifa a taiat-o si l-a intrebat-
-ce e cu ea?Tu ii asociezi parteneri lui Allah?Aceasta nu te va vindeca de nimic.


Profetul Muhammad sallallahu alahi wa sallam a spus despre sacrificiul in numele altuia decat in numele lui Allah..stiti in unele tari musulmane se sacrifica animale in numele mortilor,a sfintilor,ei merg la morminte si sacrifca animalul..aceasta se numeste shirk
Deci profetul Muhammad sallallahu alahi wa sallam a spus intr-un hadith relatat de Ali radiaAllahu anhu :Allah a blestemat pe cel care sacrifica in numele altuia in locul lui Allah. Allah blestema pe inovatori si pe cei care ii protejeaza,Allah blestema pe acel care isi blestema parintii.,.
Prima categorie este aceea in care cineva sacrifica animalul ptr altcineva decat Allah..chiar daca el spune -Bismillah-este shirk si carnea animalului este nepermisa.Nu poate fi mancata.
Imam sahfee'a rahimahullah a spus: Daca cineva sacrifica un animal ptr altcineva decat Allah,din momentul in care a inceput sacrifcarea si pana o termina a devenit kafir,apostat ..afara din Islam.
De ce?Pentru ca a dedicat aceast sacrificiu acest act de adorare altuia decat lui Allah Subahna w Taala.Deci dupa ce a terminat aceasta sacrificare el este Kafir.Pentru ca faptele trebuie dedicate exclusiv Lui Allah.
Deasemenea Allah i-a blestemat pe acei care isi blesteama parintii,Ne intrebam cum ar putea cineva sa-si belesteme parintii..dar daca cineva bleseteama parinti altei persoane indirect isi blesteama parinti lui.
Este ca si acei care blestema timpul..ohh ce groaznica zi!!!Oameni blesteama timpul...si poate uni dintre ei se cred piosi etc..Daca blestemi timpul..Il blestemi pe Allah.Sau poate faci momentul mai dulce..spunand-i sotiei..in ce moment groaznic te-am intalnit!!!Ati mai auzit dinastea?Nu inca..alhamdulilah..insha Allah sa nu auziti asemenea fraza intr-o zi!!
Deci daca blestemam timpul il blestemam pe Allah....pentru ca cine a planuit toate acestea ..??Allah NU?
Cu o saptamana in urma am fost invitat la Iqra si o surioara a sunat si a spus”: Oameni imi spun de ce ma acopar ...ca este foarte cald...i-am spus: Ridica-ti capul in fata lor fi mandra ptr hijabul tau..da! Simti caldura ,asa este ,dar spune-le ca simti caldura din focul Iadului mai tare ..spune-le ca nu-ti vei da jos hijabul din aceatsa cauza..

deci oamenii il blesteama pe Allah...iar haditul profetului Muhammad sallallahu alahi wa sallam: Allah a spus: Fii lui Adam ma blesteama ,blesteama timpul si Eu sunt Timpul.Iar haditul continua ...Eu ordon ziua si noaptea...

iar ziua si noaptea semnifica Timpul nu?Deci ceea ce inseamna ca Allah nu este timpul dar evenimentele care se intampla in timp cine le-a creat?Allah!!Deci daca tu blestemi ceea ce se intampla in timp..inseamna ca l-ai blestemat pe CEL care le-a creat.
Asa ca haideti sa ne uitam de cate ori il blestemam pe Stapanul nostru?
De ce facem asa?Pentru ca nu intelegem tawhidul.

O alta categorie este despre cei care uremaza pe inovatori-si avem foarte multi inovatori din pacate care vin si spun.,.eu sunt khalifa in Londra Allah sa te binecuvateze...si avem foarte multi frati si surori naivi care ii urmeaza pe acesti khalifa..si khalifa etse vazut cand se roaga pe la guvern///va imaginati asa un khalifa???ma sha Allah..
Una dintre responsabilitatile unui khalifa este sa protejeze pe cei care il urmeza..este el capabil sa-i protejeze?..
Un altul spune: EU sunt liderul tau spiritual,te voi ghida spre Paradis!!Stiti este un sufi din Cipru,sheik Nazen bin sheitan(nu e nici o indoiala)el spune celor care il urmeaza ca in morminte va veni si ii va ajuta..si cei care il urmeaza cred asta!!


Acestia sunt Inovatori!!!!Deci daca tu ii protejezi blestemul lui Allah va fi asupra ta.


Deasemenea profetul sallallahu alahi wa sallam a spus: Alah ii blesteama pe cel care schimba semnele (insemnarile) de pe pamant.
Mai demult oameni obisnuiau sa separe pamantul punand pietre.bolovani,ca si marcaj..asta e partea ta si asta e partea mea,

Deci la hotare se vor afla gramajoare de pietre sau pietre mai mari. Dar cineva ar putea veni, in timpul noptii, si sa le modifice pozitia, sa schimbe hotarele cu citiva metri. Si Allah Subhanu Wa Ta’ala vede acest lucru, insa proprietarul terenului repsctiv nu are cum sa urmareasca ceea ce se intimpla, asa ca blestemul lui Allah sa fie asupra acelei persoane.

Nader – a jura. Nu este un lucru recomandat. Multi frati mi-au tot spus, spune Shaykh-ul, ‘am jurat. Am facut juramint ca…’ iar o sora il suna odata pe Shaykh si-i spune ‘Am jurat ca voi posti un an intreg’. O intreaba Shaykhul ‘De ce?’. ‘Pentru ca, stiti , eram in timpul Ramadanului si am simtit ca nivelul meu spiritual s-a ridicat pina la cer. Si vreau sa ma mentin la acel nivel’.
Ei nu stiu ca eeman-ul creste si scade, ca la bursa, de exemplu.

Si in Ramadan ajunge la cel mai inalt nivel, iar in ziua de ‘Eid dam faliment! Nu e asa? Si stiti de ce ? E foarte simplu. Pentru ca faptele noastre bune se multiplica in timpul Ramadanului,
rugaciunea de taraweeh, recitare si citire din Qu’ran etc. Iar in ziua de ‘Aid – incepem iar cu intrebarile generale si superficialitatile, eemanul scade in mod dramatic.In timpul ramadanului ne intalnim si iar in mintea noatra nu e loc de altceva decat de dikr.. dar dupa ramadan...ne intalnim..salamu aliekom ce mai faci...cum o mai duci....
Deci, frati si surori, evitati sa jurati. Profetul SallaAllahu alayhi wasallam a spus ca juramintele nu ne aduc nimic bun. Juramintele ii vor forta doar pe cei zgirciti, de la care putem sa obtinem ceva cu greutate, sa plateasca.
Zgircitul isi va spune ‘A, am jurat, acum trebuie sa platesc…’. Dar nu va aduce binecuvintare sau ceva bun.
In plus, oamenii se poarta nepoliticos cu Allah Subhanu Wa Ta’ala atunci cind jura. Pentru ca ei conditioneaza, stipuleaza o conditie – daca si numai daca.
De exemplu ‘Daca iau examenul cu succes, postesc trei zile’. Studentul pica examenul – deci nu mai posteste! Subhan Allah! Cine sintem noi ca sa impunem conditii Creatorului?!
................
De asemenea, este un act de Shirk sa cautam ajutor la altcineva in afara de Allah Subhanu wa Ta’ala. Trimisul lui Allaah (SallaAllahu allayhi wasallam) il invata pe Ibn Abbas pe cind acesta din urma era foarte tinar, i-a spus : ‘Daca tu cauti ajutor, cauta-l doar la Allah. Teme-te de Allah Subhanu wa Ta’ala iar Allah te va apara, oriunde ai fi. Si tine minte, fiul meu, chiar daca intreaga umanitate s-ar uni pentru a-ti face rau, nu vor reusi sa faca nimic, numai daca a fost decretat astfel de catre Allah Subhanu wa Ta’ala ».

Deci sa nu ne fie frica de necredinciosi, sa ne temem de pacatele noastre. Pentru ca Allah Subhanu wa Ta’ala i-a promis Profetului SallaAllahu alayhi wasallam ca nu va fi distrusa Ummah de catre necerdinciosi si dusmani, ci din cauza celor din Ummah. Deci este momentul sa inlaturam teama din inimile noastre. Sa ne temem DOAR de Allah Subhanu Wa Ta’ala.

De exemplu, dupa evenimentele de pe 11 septembrie, ne povesteste Shaykh-ul, multi frati au inceput sa isi rada barbile. Un frate din Egipt calatorea, intorcindu-se de la Umrah, catre tara sa. Trebuiau sa treaca cu feribotul – erau un grup de barbati, toti purtau barbi.
La un moment dat, toti cei care fusesera cu el la Umrah au disparut si au revenit peste ceva timp, proaspat barbieriti. Eu nu m-am barbierit, am parasit feribotul si am continuat sa conduc. Conduceam masina cind m-a oprit politia si un barbat si m-a intrebat daca pot sa il duc pina in Cairo. Am fost de acord, eram singur asa ca s-a urcat in masina. La un moment dat au fost opriti pentru control, la un punct de trecere, iar politistul care il oprise l-a salutat respectuos pe ocupantul locului din dreapta, ceea ce inseamna ca era o oficialitate. Era, de fapt, responsabilul cu siguranta pentru zona Marii Rosii.
El a spus ca de acum inainte nu-i mai intreaba nimic pe cei care poarta barba, ci ii interogheaza doar pe cei barbieriti, pentru ca acela care poarta barba vine deschis si spune ‘Aici sint, nu am nimic de ascuns’, in timp ce aceia care se barbieresc, desi poarta de obicei barba, stirnesc suspiciuni. Si sint usor de recunoscut, pentru ca acea zona nu este bronzata, pentru ca a fost acoperita de barba atita timp, deci culoarea va fi mai deschisa
Deci, frati si surori, luati-va adio de la teama, de la frica..

...De ce va este frica?

Stiti- Exista mai multe nivele ale fricii: primul este teama de cei morti, este Shirk ; alt tip – este Ibada – teama de Allah Subhanu Wa Ta’ala ; cel de-al treilea nivel este haraam – este teama de fiinte vii, de oameni, si poate deveni Shirk daca se intrec limitele; exista si teama naturala – de exemplu teama de foc. Cind ia foc ceva, ce facem fugim? Nu/. Aceasta e teama naturala, este normala.

Cum au aparat Profetii Tawheed-ul?

Profetul Muhammad (SallaAllahu alayhi wasalam) a spus intr-un hadeeth relatat de Abu Dawood: ‚Nu va transformati casele in morminte, si nici nu transformati mormintul meu intr-un loc de sarbatoare. Trimiteti-va binecuvintarile asupra mea, spunind SallaAllahu alayhi wasalam, pentru ca imi vor fi transmise oriunde ati fi voi”. Acest hadeeth este minunat, ma sha Allah

Cind spunem Tashahudul intreg, un inger ii transmite Profetului Muhammad (SallaAllahu alayhi wasalam) binecuvintarile pe care i le trimitem, deci cu siguranta ajung la Profet SallaAllahu alayhi wasalam.
Si ...Nu cedati fratilor care va roaga, atunci cind mergeti la Hajj, sa ii transmiteti sallam din partea lor Profetului (SallaAllahu alayhi wasalam). Subhan Allah, e de ajuns sa spunem Tashahud si SallaAllahu alayhi wasalam, si sallam-ul nostru va ajunge la Profet (SallaAllahu alayhi wasalam).
Si nu ascultati nici speculatiile celor care sustin ca Profetul este in viata la el, in mormint, pentru ca 24 din 24 de ore exista oameni care fac salah. Intrebati-i ce dovada au pentru a afirma asa ceva?

Profetul Muhamamd sallallahu alahi wa sallam in noapte Isra'a a spus: Am trecut pe langa mormantul fratelui meu MUSA..si l-am vazut pe el stand in picioare si rugandu-se...spuneti-mi acum..cum puteti sta in picioare in mormant?Puteti intelege acest lucru?
Imaginati-va mormantul ..cum puteti sta/?
Deci aceasta nu se poate aplica la logica umana...si multi dintre oameni isi folosesc ratiunea in orice ...si nu dau atentie textelor sacre,

Omul trece prin trei faze:
Lumea asta
Viata din Barzah
Viata de apoi.

Acum...viata din Barzah este similara unui somn, in viata asta vedem cu ochii deschiosi totul nu? Dar aici in viata din barzah ochii ne sunt inchisi,dar cu toate acetsea vezi,Daca cineva intreaba cu care dintre cele 5 simturi vezi
deci noi vedem cu ceva despre care nu stim..
si inca un lucru..noi cand dormim cel mai lung vis este de cateva secunde..cel mai lung...dar ce se intampla cand il povestesti in dimineata?Cate minute iti ia??Deci somnul este moartea minora..moartea majora va fi diferita,

Asa ca profetul Muhamamd sallallahu alahi wa sallam a spus NU faceti din casele voastre morminte.
......ptr ca in morminte nu puteti face saalah.
Si din pacate vedem oamenii ca merg la morminte si se roaga..fac salah...si acest lucru se intampla si in MEDINA..Stiti ca in MEDINA cand vreti sa mergeti in casa profetului Muhamamd sallallahu alahi wa sallam ...inauntru este politie care vegheaza...si cei care sunt musriks(idolatrri ) care vin acolo..ii urasc pe acei politai (ei sunt sauditi in general) iar acestia (da?cei care sunt idolatrii spun: Acestia sunt « asa cum ii numesc ei -wahabi « si acum este o propaganda impotriva wahabismului pentru ca wahabismul este islamul pur..nu este nici o secta pe nume..ci ei se refera la miscarea lui Muhamamd wahab rahimahullah care a fost reformator ...chemand la Quran si Sunna asa cum au inteles companioni ..
Deci daca mergi in orice tare musulmana si le spui..nu venera morminte nu cere mortilor..ei iti spun ca --esti Wahaby .
Sheik Al-ALBANE rahimahullah a spus: Cand eram studenti in siria..profesorul nostru era crestin(profesorul de limba araba) asa, si cand a inceput sa laude miscarea lui Muhamamd wahab ca si reformator...am auzit pe unul dintre colegi ca a spus: Profesorul nostru este Wahaby si el era crestin subhan Allah...
.
deci nu este nimic care sa se numeasca wahabism, ....

de ex....daca vrei sa calatiresti in orice tara ,musulmana...si vrei sa afli depsre islamul pur..il intrebi pe soferului de taxi care te ia de la aeroport...Aveti ceva wahabi pe aici?unde e mosqeea wahabilor..du-ma la ei.. sunt fratii mei...

deci politia care sta acolo in casa profetului sallallahu alahi wa sallam..nu iti da voie sa saruti geamurile,sau sa le atingi..etc

stiti ce a facut o femeie acolo?care era mai musculoasa..a venit prin spatele politaiului..l-a prins ..l-a scos afara...si le-a strigat celor care erau inauntru...pupati acum fereastra....:SMILY346::astag::astag::astag:

deci ei i se paruse ca acel 'wahabi' o impiedica de la a face ceva ce trebuie facut in timpul hajj-ului, sa sarute ceva din casa unde a trait Profetul SallaAllahu alayhy wasallam.

Allah sa ne fereasca de shirk si Allah s ane calauzeasca spre sunnah profetului Muhamamd sallallahu alahi wa sallam
 

Alessia

La ilaha illAllah!
Ameen

:tti_sister:Salam alaikum wa rahamtullahi wa barakatuhu

Foarte frumos Iman, mashallah!

Multumim mult pentru efortul depus, Allah sa te rasplateasca si sa fie multumit de tine!:ma:
 
Top