Conferinte despre Islam online (limba romana)

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
O noua conferinta Turn To Islam

Asalamu aleikom wa rhmatu llahi w abrakatuhu


Cu toate stim ca in fiecare Luni avem conferinta TuntoIslam intre surori..de ieri alhamdulilah am inceput o alta conferinta TurnToIslam sub titlul-Calea mea spre Islam(in fiecare miercuri ora 21 ora romaniei pe yahoo mesenger)

In aceasta conferinta sunt invitati frati sau surori care sa-si prezinte poveste lor ce i-a determinat sa accepte aceasta minunata religie.

In prima conferinta l-am avut ca si invitat pe fraele nostru Jibril care s-a nascut in Romania si traieste in Canada .Are doar 25 de ani si 5 ani de islam dar ma sha Allah s-a dovedit a avea multa stiinta fie ca Alah sa-l binecuvanteze.

Faceti cunostinta cu fratele Jibril:


[yt]vklQ-C_Xi4g[/yt]
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Asalamu aleikom wa rahmatu llahi
Multumim fratelui Sorin din Craiova pentru ce ne-a impartasit povestea convertiri lui in aceasta miercuri..Allah sa fie multumit de tine frate si de familia ta.
Inca un roman musulman cu care ne mandrim

wa aleikom salam
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Asalamu aleikom wa rahmatu lahi wa barakatuhu
In seara aceasta insha Allah vom avea un frate convertit din Australia la conferinta My way to Islam
Se numeste Musa si a crescut intr-o familie catolica in Australia .A imbratisat islamul acum 6 ani cautand religia adevarata.El are multe inteviuri inclusiv la televiziunea Peace Tv(in 2007).La conferinta va vorbi in limba englza cu pauze ca fratele Sorin insha Allah sa ne traduca.

Pregateste o grupa de copii din Australia (Melbourne) si isi continua studile participand la diferite conferinte in aceasi tara.

Haideti sa-l cunostem pe fratele nostru si insha Alah mai multe aflam despre el deseara
[yt]cBaf2sD5AB0[/yt]
[yt]8LwLdwJhnsY[/yt]
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Asalamu aleikom wa rahmatu llahi wa barakatuhu

Miercuri seara, la ora 22:00, la conferinta "My Way To Islam" l-am invitat pe fratele Gabriel sa ne vorbeasca despre conferintele la care a luat parte cateva zile in urma in Toronto unde au fost invitati Bilal Philips, AbdulRahman Green si altii...

Insha Allah, l-am rugat sa ne prezinte niste idei generale despre ceea ce s-a discutat acolo.

Va asteptam cu drag si noi si fratele Gabriel, In sha Allah.


[yt]94tqIu3QUgA[/yt]
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Asalamu aleikom wa rahmatu llahi

Maine,Vineri, ora 22 ora Romaniei conferinta speciala "My Way To Islam"
Invitat este fratele Husain ma sha Allah care are o poveste cutremuratoare

-DE LA PUSCARIE LA ISLAM-
Aflati maine mai multe depre fratele nostru
pana atunci haideti sa facem cunostinta cu el:

[yt]Ar_0mSqCM64[/yt]

cu implicare activa in Dawah ma sha Allah-
[yt]sk5kxUM1GVM[/yt]

Va asteptam vineri adica maine seara ora 22 ora Romaniei

wa aleikom salam wa rahmatu llahi
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Asalamu aleikom w arahmatullahi

ma sha Allah aseara a fost o conferinta extraordinara fratele Husain ne-a facut cunoscuta povestea convertiri lui ..si a fost una interesanta..chiar la un moment dat parca vizionam un film cu Pac pac...

din rezumat:
Fratele Husain a fost parasit de mic de tatal sau ramanad cu mama lui si fratiorul mai mic.Mama a incercat tot posibilul sa-i educe dar era nevoita sa lucreze ..in doua locuri pentru ai intretine." Nu am avut un model de urmat spune fratele nostru " ptr ca modelul(adica tatal sau)nu era langa ei.A mers la biserica dar cand a ajuns la adolescenta s-a razvratit si a renuntat.Umbla noptie..venea tarziu acasa ..arunca cu pietricele in geam ptr ca fratele sau mai mic sa-i deschida..el s-a simtit liber sa faca ceea ce vroia...pana la un moment cand mama lui i-a interzis sa iasa noptile si in acelasi timp i-a interzis si celuilalt fiu sa-i deschida usa .Zis si facut ..dar cel mic incasa batai de la Husain ....intr-un final mama lui l-a trimis la un centru social dar fara nici un rezultat,....

A ales sa fuga de acasa..sa plece..o perioada a dormit prin statii de metrou ,pe la prieteni cand acestia il primeau pana cand a dat de o gasca care i-a promis ca il vor ajuta dar i s-a cerut sa li-i se alature.
pe cind se alaturase grupului - ne avea bani, era sarac , fara casa Prietenii lui proveneau din familii asemanatoare cu a lui - dezorganizate, fara tati
Apoi a inceput sa o ia pe un drum gresit..faceau jafuri organizate si a vazut ca ieseau foarte multi bani din asta asa ca a continuat..pana cand a fost prins si bagat in inchisoare 2 ani de zile..unde a meditat asupra vietii ....si unde a cunoscut islamul .Amintindu-si de verisoarul lui care trecuse la islam...a cerut gardianului un Quram si a inceput sa citeasca din el...In momentul in care a inceput sa citeasca s-a simtit cel mai mic om de pe pamat.....cel mai neinsemnat..si asta a fost un semn..

Alhamdulilah dupa un timp fratele nostru a trecut la islam..si acum subhan Allah...este un frate umil,si respectous

Povestea lui ne aduce putin aminte ..(deci putin!!!!! sa nu se inteleaga gresit .. ) de povetsea converitrii lui omar Bin HATTAB Allah sa fie multumit de el , care a fost un om dur care a facut multe rele si islamul l-a schimbat intr-un om simplu...milos...care intotdeauna plangEa...subhan ALlah..Allah akbar

Insha ALlah ne vom mai intalni cu fratele Husain ...
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Asalamu aleikom w arahmatu llahi wa barakatuhu


Joi insha ALlah ora 00.00 (12 Am) va invitam la conferinta TURNTOISLAM ..invitat fratele Musa care ne va vorbi despre: Care este adevaratul Islam? si...Cine sunt marii invatati ai Islamului??

Va asteptam cu drag insha Allah.

Fratele Musa la conferinta din Mubai India(Peace Tv)


DSC_5943.jpg
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
As'salamu aleikom wa rahmatullahi

Alhamdulilah fie ca Allah sa ne fi iertat pacatele si fie ca Allah sa fi acceptat postul nostru.
Am revenit cu forte noi alhamdulilah si cu tot dragul va invitam Luni 20 octombrie la o conferinta extraordinara in care il avem ca si invitat pe fratele Mutah Beale.

Mutah Wassin Shabazz Beale s-a nascut in Newark,New Jersy in octombrie 11 1977.Mama lui Aquillah Beale a fost crestina si tatal sau Salek Beale a fost musulman.Cand el avea 3-4 ani parinti lui au fost asasinati iar fratele sau Saike Beale s-a sinucis.Dupa toate acestea el si fratele sau mai mare Moonie Beale si fratele cel mic Kamil Beale s-au mutat la bunica lor in New Jersey.. dupa un timp s-a imprietenit cu 2 PAC si de aici viata lui i-a o alta intorsatura..afla cum ..in Conferinta Turntoislam de Luni 20 octombrie ora 22.00 ,ora Romaniei.

Ptr invitatii va rog sa imi trimiteti Pm si am sa va dau instructiunile necesare inshaAllah


Haideti sa-l cunoastem pe noul Napoleon-fratele Mutah Beale-Allah sa fie multumit de el ptr ca a acceptat invitatia noastra si totodata multumim celor de la www.livinghalal.com


[yt]WzOwsUPLxoI[/yt]
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Lectii de limba araba online - numai pentru surori

As'salamu aleikom

Vreau sa va anunt ca incepand cu ziua de azi in sha Allah vom incepe lectile de limba araba online in internet

Pentru a participa la ele aveti nevoie de programul Hichatter si un id.Lectile se vor tine in camera Turntoislam.

pentru cele interesate va rog sa-mi scrieti Pm.

wa aelikom salam
 

muslim68

New Member
as salam aleikom.iarta-mi indiscretia iman99 dar vreu sa te intreb de ce doar pt.surori? indiferent de raspuns Allah sa-ti rasplateasca pt. enorma munca pe care o depui.


ps. TurnToIslam este doar pentru femei? nu prea ma pricep la aceste lucruri. eu am vrut doar sa invatz despre islam pe limba materna, si daca se poate ar
aba. wa aleikum salam. nici macar nu stiu cum trebuie sa scriu, scuze daca am facut ceva gresit
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Wa 'aleikom salam

Stai linistit frate,spuneam ca sunt doar pentru surori pentru ca cea care va preda este o surioara.In sha Allah pe viitor sa gasim un frate care stie araba si care poate preda si ptr frati nostri.

As'salamu aleikom
 

sana'

New Member
mi-ai captat atentia draga surioara

As'salamu aleikom

Vreau sa va anunt ca incepand cu ziua de azi in sha Allah vom incepe lectile de limba araba online in internet

Pentru a participa la ele aveti nevoie de programul Hichatter si un id.Lectile se vor tine in camera Turntoislam.

pentru cele interesate va rog sa-mi scrieti Pm.

wa aelikom salam

salam aleikum wa rahmatullahi wa barakatuhu!
in primul rand iti spun jazakallahu khairan! pt. tot ceea ce faci pt. noi surorile tale si ALLAH S.W.T SA-TI DEA PUTEREA SI INSPIRATIA DE A CONTINUA SI MAI BINE DECAT AI FACUT-O PANA ACUM.
DOLEANTA MEA PT TINE ESTE ACEEA CA SI EU SUNT INTERESATA DE ACESTE LECTII IN LB. ARABA SI TE ROG DACA POTI SA-MI DAI MAI MULTE DETALII CUM SA INTRU SA PARTICIP SI EU LA LACTII SI CUM SSE DESFASOARA ACESTEA
SALAM ALEIKIM!:hearts:
 

Made Sarah

Servant of Allah
Staff member
Lectii de limba araba online

Assalamu 3alaykum wa ra7matu Allahi wa barakatuhu.

Lectiile de limba araba se vor tine saptaminal pe Highchatter, In sha Allah. Dupa cum a precizat si surioara Iman - este nevoie de un ID pe Highchatter (intii downloadati programul - cautati-l pe Google, apoi il instalati si creati un ID; va aparea o scurtatura pe Desktop - Highchatter Messenger, exista si optiunea de memorare a parolei, deci nu va va fi dificil sa va logati de fiecare data cind este conferinta; pentru a participa trebuie sa cautati camera numita Turn To Islam, este la Religion and Spirituality, scrieti Lock Code-ul si apoi apasati Join).

Urmatoarea lectie va avea loc saptamina viitoare, In sha Allah, sambata seara la ora 21:00 (ora Romaniei).
 

Alessia

La ilaha illAllah!
O mica corectie:)

Assalamu alaikum wa rahmatullahi wa barakatuhu

Programul este f usor de folosit, se numeste Hichatter(tastati pe google), se downloadeaza, instaleaza si apoi faceti un cont.Din intrati la room si acolo veti gasi in sectiunea religie, camera turntoislam.

Allah sa te rasplateasca si sa fie multumit de tine surioara Iman:tti_sister:
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
As'salamu 3aleikom

Vreau sa va anunt ca mai avem o zi in care vom tine conferinta online.Aceatsa conferinta va fi tinuta de fratele Hamza si sunt invitati toti frati si surorile sa participe ,in fiecare vineri ora 21 (ora Romaniei).JazakaAllah khairan

va rog contactati-ma daca aveti neclaritati, printr-un Pm

Doar intre surori Luni ora 20 cu mine si surioara Sarah

Mama Gabi(de pe situl rasarit) tine deasemenea doar cu surorile in fiecare marti si miercuri.

Allah sa fie multumit de voi.

wa 3aleikom salam wa rahmtulahi wa barakatuhu


 

sana'

New Member
multumesc

ALLAH SUBHANAHU WA TA'ALA SA VA RASPLATEASCA PT CA M-ATI LUMINAT SI MI-ATI DAT ACESTE INFORMATII UTILE PT A PUTEA PARTICIPA LA LECTII.:tti_sister:
INSHA'ALLAH SA NE USUREZE INVATATUL SI SA FIM RASPLATITE PT ASTA.
ALLAH MAAKUM!
 

dragos

New Member
question

as sallamu aleykum Iman. Am vazut ca aveti conferinte in fiecare vineri de la ora 21 seara, dar doar pt frati si surori. InshaAllah, eu pot asista la ele? Si ce trebuie sa fac?
 

dragos

New Member

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Pacea fie si asupra ta.Dragos poti lua parte la cele care sunt tinute de fratele Hamza si Gabriel uite de exemplu in fiecare vineri are fratele Hamza la ora 21.Trebuie sa fi online pe yahoo mesenger ..eu am sa te vad si iti voi face invitatie inshaAllah.
 
Top