Coranul si Evanghelia

gigel61

New Member
Salam Aleykum
Pentru ca nu pot posta la Intrebari puse frecvent de nemusulmni si nici nu pot contacta administratorii incep un nou thread
Spuneti ca nu exista manuscrise din secolele 2,3,si 4,si totusi aveti aici o adresa:
http://www.historia.ro/forum/viewtopic.php?t=112&sid=2021c0c65770024761335ba843559475
Deacord Biblia nu a existat informa de azi imediat dupa Inaltarea Domnului Isus .A fost o lucrare de aprox 50-60 de ani pentru a fi scrise.Nu au umblat impreuna toate cele 27 de carti ale Noului Testament din prima zi,apostoli (urmasii Domului Isus)le cunosteau,Parinti Bisericii din secolul 2 prin lumina data de Dumnezeu le-au confirmat pe cele canonice.Consideram ca nu a fost o lucrare omeneasca ci Duhul Sfant a calauzit. Spuneti de mesajul original al lui Isus.Stiti dvs ca Domnul Isus a scris vreo carte ?Cartile au fost scrise in principal de catre apostoli, urmasi Domnului Isus. Coranul a fost scris de catre Mahomed cu mana sa ?Cred ca nu .Am citit ce mi-ati spus si nu am gasit decat ca ei(evreii )nu au vrut sa se conformeze mesajului pe care il aveau.In doua versete in Surat Al Baqara scrie:in 89......intarind-o pe cea pe care O AVEAU EI;si in 91.......Adevarul ce intareste ceea CE AU EI.Ce aveau ei?Daca ei nu aveau adevarul ce sa intareasca ,ce nu aveau ?Poti sa ai Adevarul si sa nu vrei sa asculti de el.Toti musulmani se conformeaza Coranului ?Inseamna ca nu este Coranul bun daca unii nu vor sa asculte ce scrie in Coran ?
Dumnezeu sa va binecuvanteze
 

Gabriel_k

New Member
Pace
Iti multumesc mult pentru raspuns si intrebare. As vrea sa ma scuz in primul rand pentru ca in raspunsul trecut nu ti-am dat detalii destule pentru ca m-am grabit. Cu voia Domnului o sa sper sa iti clarific in raspunsul acesta. Voi raspunde cu puncte ca sa intelegem cat mai bine

1. Am vorbit despre istoria manuscriselor. Esti de acord ca nu exista manuscrise din primele secole, si cand spun asta spune manuscrisele originale. Nici un parinte sau invatat nu crede asa ceva. Toti sunt de acord ca manuscrisele care sunt in mana bisericii sunt copii ci nu originalele.

M-am uitat pe situl care l-ai pus dar nu se deschide. Oricum ce vrea sa spun este ca toti crestinii stiu ca manuscrisele nu sunt originale. Daca stii istoria bibliei si a crestinismului (cred ca Mircea Eliade are niste carti pe baza ISTORIA RELIGIEI in Romana)
dar daca stii istoria vei stii ca chiar si biblia pe care o avem azi a fost tradusa dupa noua limba Greaca si nu dupa Greaca ce se vorbea pe timpul lui Isus. Traducerea aceasta in multe cazuri a fost bazata special in biserica Catolica (nu sunt sigur de cea Ortodoxa) pe VULGATELE LATINE.

De ce recurg la punctul acesta? Pentru ca traducerea si scrierea are o mare problema. A fost facuta de oameni. Oameni in opozitie de ce crezi tu si ce cred crestinii, nu au fost inspirati sau calauziti de duhul sfant. Dovada? Greselile si adaugarile la biblie
exemplu:

7(Cãci trei sînt cari mãrturisesc în cer: Tatãl, Cuvîntul si Duhul Sfînt, si acesti trei una sînt.)
1 Ion capitolul 5 versul 7

Acest verset este considerat adaugat - daca verifici cele mai noi biblii vei vedea ca este o nota la acest verset spunand ca tatal duhul sfant si cuvantul sunt adaugate. Deci care este cuvantul lui Dumnezeu? Face Dumnezeu greseli?

Acest vers este adaugat cu timpul de acei crestini care profesau sfanta treime. Sfanta treime nu a existat si nu a fost acceptata in total timp de 300 de ani dupa Isus. Numai sub domnia lui Constantin a fost fortata pe oameni. Aerius si parintii care erau cu el au fost exilati, multi care credeau ca Isus a fost un profet (ca si musulmanii) au fost ucisi, si in imperiul Roman, sa declarat ca sfanta treime si Crestinismul Paulin (a lui Paul, sau Pavel) este religia oficiala. Crucea sa introdus ca simbolul crestinismului, ceva ce nu a existat inainte, si numai dupa vreo 2 secole au aparut icoanele. Te-as ruga sa verifici aceasta informatie.

Consiliul din Niseeah in 325 sau 326 a fost la baza caruia sa composit biblia. Multe evanghelii care nu au fost de accord cu doctrina lui Paul au fost arse. Oricum de ce zic acest lucru. Pentru ca ne putem pierde timpul aici si sa discutam despre manuscrise. Dar nu aceasta este problema. Problema este intrebarea: CARE ESTE CUVANTUL LUI DUMNEZEU? DACA DUMNEZEU ESTE PERFECT, NU AR FI CUVANTUL LUI PERFECT?

Pentru a raspunde la intrebarea asta trebuie sa citim si coranul si biblia, si sa le comparam. Deci eu te invit sa citesti coranul, si te invit sa te rogi la Dumnezeu sa iti arate cuvantul Lui.

2. Evangheliile nu au fost scrise de apostolii lui Isus. Cine este Mark, cine este Ion, cine este Mat, Luka? Stim foarte putin despre ei. Mark su Luka? Nici nu sunt mentionati ca apostoli care au umblat cu Isus. Cine sunt ei?

http://en.wikipedia.org/wiki/Apostles#The_Twelve_Apostles - nu stiu daca intelegi engleza dar aici vei vedea lista apostolilor, daca nu poti sa o vezi in biblie.

Deci ce vreau sa spun - in istorie Paul a venti a scris scrisorile lui, astea sunt cele mai vechi scriieri. El a stabilit sfanta treime, si doctrina. Erau alte docrine, si mai exista si azi. Unitarieni mentin ca isus este un om. Ebioniti si alti nu credeau asa ceva. Erau multi care nu credeau ce Constantin a impus. Ce sa intamplat? Au fost omorati.

Paul a scirs intre 50 -64 EPISTOLELE
64 PERSECUTIA LUI NERO
70 DISTRUGEREA TEMPLULUI
IN 70 AD EVANGHELIA LUI MARK (NU A UMBLAT CU ISUS SI NU A FOST APOSTOL)
85-90 MATEI SI LUKA (LUKA NU A FOST APOSTOL)
100-110 ION (DIN CARTEA LUI ION VINE IDEA CA ISUS ESTE DUMNEZEU, CUVANTUL)
120 IUD SI PETRU

Nu are rost sa ma duc la istoria vechiului testament ca ne vom pierde

Deci ce vreau sa zic este ca a luat mult mai mult timp decat crezi. Au fost certuri mari si numai in 325 sa stabilit biblia. Sau ars multe alte evaghelii pentru ca nu erau de acord cu doctrina lui Paul.

Au fost certuri mari intre preoti. DAR CEL MAI MIPORTANT LUCRU CARE VREAU SA IL VEZI ESTE CA PAUL A SCRIS PRIMUL SI DUPA CE DOCTRINA LUI A INTRAT DUPA ACEA SA SCRIS EVANGHELIILE, CU EVANGHELIA LUI ION FIIND ULTIMA SI CEA MAI DIFFERITA DE CELELALTE.

3. Despre Coran : Imi cer iertare din nou dar ti-am explicat ca limba romana nu este limba coranului. Noi ca musulmani trebuie sa citim limba originala a coranului. traducerea este numai o traducere o interpretare. Deci musadiah inseamna in araba a veghea, a tine marturie peste, a arata adevarul, a tine marturie asupra. Deci coranul spune ca ei aveau cu ei scripturile si mesajul, dar cand a venit coranul, ei lau respins. Desi aduce acelasi mesaj. UN DUMNEZEU. SLAVITI-L PE EL NUMAI.

As vrea sa marchez niste puncte aici. In primul rand versetul nu vorbeste despre biblie. Vorbeste despre adevarul care il aveau cu ei. Referinta ii la Jidani, nu la Crestini. STii prea bine ca jidanii si musulmaii cred numai intr-un Dumnezeu.
Crestinii cred in sfanta treime.

Al doilea punct este ca in versetul 89 spune (daca luam traducerea care ai dat-o tu INTARIND) - de cate ori trimite Dumenzeu o carte intarind ceea ce aveau cu ei au respins mesajul. Cand Domnul la trimis pe Isus, ei l-au respins pe Isus, cand l-a trimis pe Muhammad l-au respins si pe Muhammad. Interesant ca si in biblie si in coran si isus si muhammad au fost acuzati de evrei si de alti ca sunt posedati de diavol, si ca sunt sub magie. Interesant ?

Coranul intareste ceea ce este cu Jidanii, UN DUMNEZEU FARA FIU

Dar inca un punct important este ca versul nu spune intarind biblia sau ca bibia nu este corupta. Nu face nici o mentiune de asa ceva.

Dar as vrea sa te intreb ceva sincer. Eu recunosc intrebari care sunt puse de crestini luate de pe alte situri care ataca islamul. Ce vreau sa te intreb: chiar ai citit coranul? daca da, ma bucur foarte mult, si eu citesc biblia si imi place sa fiu antrenat in discutii. Dar daca nu ai citit te rog din suflet sa il citesti, coranul.

Te rog sa te rogi la Dumnezeu, singurul Dumnezeu, ca te asculta.

4. Nu toti musulmanii se conformeaza coranului, daca s-ar conforma nu am fii oameni. Adevarul este ca musulmani sunt in mari probleme azi multi din ei, pentru ca nu se conformeaza coranului. Dar toti suntem oameni si facem greseli.

Dar ne cerem iertare si incercam cat mai bine, si avem speranta in Dumnezeu ca ne va ierta pentru ca il iubim pe El si pentru ca ne rugam numai la El. El este singurul care ne poate ajuta. El la ajutat pe Isus si la salvat de la Jidani, si de la cruce, el la ajutat pe Muhammad si el ma ajutat pe mine si te ajuta si pe tine. Intreaba-l


Imi cer schuze daca te-am suparat cu ceva in ce am scris. Te rog sa mergi si sa verifici si daca poti sa citesti istoria crestinismului.

Doamne ajuta.

pace
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
As'salamu aleikom si PACE tuturor

Multumesc pentru raspuns Frate Gabriel..multumim si lui Gigi de intrebare si daca mai sunt nelamuriri inshaAllah vom incerca sa-ti raspundem.

Doamne ajuta!
 

andreea1989

New Member
am nevoie de ajutor

Buna. De la o vreme tot citesc despre cultura araba pentru ca imi place, nu sunt de religie musulmana dar as vrea sa invat limba araba, imi doresc foarte mult asta, mi-ati fi de mare ajutor daca m-ati ajuta. Multumesc frumos
 

gamada27

Slave of Allah
Noul Testament

Asalamu 3alaikom wa rahmatu-llahi wa barakatuhu tuturor.
Putini sunt cei ce stiu ca noul testament din biblie si anume cel care face referire la profetul Iisus(Pacea fie asupra sa!) este alcatuita din 4 evanghelii(Evanghelia lui Matei,Marcu,Luca si Ioan) si au fost scrise intre 40 si 115 ani de la inalterea lui Iisus.De asemenea nici unul din cei care au scris aceste evanghelii nu l-a cunoscut personal pe Iisus.
Aceste evanghelii nu a fost singurele scrieri din acele vremuri.Au existat multe altele,cum ar fi Evanghelia dupa evrei, un document scris in aceeasi limba care o vorbea si Iisus(Pacea fie asupra sa!) folosita de nazarineni cei care au negat natura divina a lui Iisus si l-au considerat un mare profet.
Spre sfarsitul sec II cele 4 evanghelii au fost incluse in biblie si declarate "Cuvantul lui Dumnezeu".Cu toate acestea ulterior au mai suferit modificari.
Cand analizam veridicitatea mesajului transmis in aceste evanghelii trebuie tinut cont de urmatoarele aspecte:
1. in timpul vietii lui Iisus(pacea fie asupra sa!) nu a existat nici un text in care sa fie trecute faptele sau predicile sale;
2. primele scrieri despre Iisus care s-au scris imediat dupa inaltare s-au pierdut;
3. evangheliile au fost scrise intre 40 si 115 ani de la inaltare si au avut la baza documente pierdute asa ca ,in consecinta, a existat o manipulare libera a continutului;
4. nici unul dintre evanghelisti nu l-a cunoscut personal pe Iisus si nici nu l-a auzit vorbind;
5. au fost scrise in greaca in timp ce Iisus vorbea aramaica;
6. timp de 100 de ani acestea nu au avut autoritate canonica si au fost modificate de scriitorii din diferite secte in functie de propriile nevoi;
7. sunt pline de contradictii.
Toate acestea demonstreaza ca Evanghelia lui Iisus(Pacea fie asupra sa!) asa cum i-a fost relevata de Allah PreaInaltul, nu a ajuns la noi in forma sa originala.
:wasalam:
 
Top