Esselamu Aleykum from Turkiye

Turkiye

New Member
merhaba to all people. i'm from turkiye. This is my first subject. i like listening quran el kerim. Especially mustafa ismail. but near that i like kamil yusuf el behtimi, muhemmed rifat, abulayneyn shaisa, abdulbasit abdussamed etc.

in turkiye i and my friends are getting some quran videos and audios difficultly. For example there is no video of kamil yusuf's in turkiye. i don't know other countries. if you have please can you give us a link for download. 'll write again.

:salam2:

shaheed

From TURKEY
:salam2: hosgeldin kardesim.Inshaallah hayrilsi olmsutur.Güzel bir sitede bulunuyorsun.Bir sorun oldugu zaman yardım ederim.PM atarsın.
:wasalam:

alisenay

New Member
Selamun aleykum kardeslerim...
Bende bir turkum..Her ne kadar turkiyede bulunmuyorsamda kalbim orda, ezan sesini cok ozledim :((
dualarinizda bizleri unutmayin insallah
Selamun aleykum...

Globalpeace

Banned
Asslamo Allaikum,

Merhaba. Bir şey değil TTI. Benim adım GlobalPeace.

Memnun oldum

İngilizce biliyormusunuz?

Teşekkür ederim

merhaba to all people. i'm from turkiye. This is my first subject. i like listening quran el kerim. Especially mustafa ismail. but near that i like kamil yusuf el behtimi, muhemmed rifat, abulayneyn shaisa, abdulbasit abdussamed etc.

in turkiye i and my friends are getting some quran videos and audios difficultly. For example there is no video of kamil yusuf's in turkiye. i don't know other countries. if you have please can you give us a link for download. 'll write again.

:salam2:

olsem

New Member
esselamu aleykum

hi brothers and sisters ,
i am from Türkiye too,it is very nice to see ummah here

LeyL

New Member
Selamun Aleykum

MaşaAllah .. Tavafuk sonucu rast geldik Türk kardeşlerimi burada görünce daha bir mutebessüm olduk.. dil olarak yabancısı olabilirim yardım edersiniz inşAllah : )) Kalpler birdir

Baki Muhabbet

wizra

Junior Member
wa alaikumus salaamu wa rahmatullaahi wa barakaatuh

merhaba arkadaşlar, bende türküm.

www.quranicaudio.com sayfasina giderseniz, kuran okuyucularin mp3'leri indirebilirsiniz. mekke'nin ve medine'nin imamlari da var o sayfada. ses kalitesi de cok iyi maşa'Allah