Fetva: Priželjkivati smrt (Shaykh uthejmeen)

muharram23

New Member
Staff member
Šejh Ibn ‘Uthaymeen
Fataawa al-Mar’ah

Pitanje:

Suočila sam se sa toliko nevolja u životu da sam zamrzila ovaj život. Svaki put kad bih se utekla Allahu, molila sam Ga da mi oduzme život što prije. Ovo je i sada moja želja, pošto ne vidim nikakve solucije mojim problemima osim smrti, to je jedina stvar koja me može spasiti ove kazne. Da li je ovo ponašanje meni zabranjeno?

Odgovor:

Kada osoba želi smrt radi nečega što je zadesilo, čini nešto što je Poslanik (sal-Allahu ‘alejhi we sellem) zabranio. Poslanik (sal-Allahu ‘alejhi we sellem) je rekao:


Niko od vas ne treba da se nada smrti zbog nečega što mu se desilo. Ako mu se ta želja pojavi, neka kaže «O Allahu, daj mi život ako Ti znaš da je život bolji za mene i daj mi smrt ako Ti znaš da je smrt bolja za mene.»

Zato nije nikome dozvoljeno željeti smrt zbog neke nevolje ili potešskoće koja ga je zadesila. U stvari bi takva osoba trebala biti strpljiva i očekivati nagradu od Allaha zbog onoga što trpi, te očekivati olakšanje jer je Poslanik (sal-Allahu ‘alejhi we sellem) rekao:

Znajte da pobjeda dolazi sa strpljenjem, sa uznemirenošću dolazi spokojstvo, a sa poteškoćom olakšica.

Onaj kojeg zadesi neka nevolja treba da zna da ta nevolja briše neke grijehe koje je počinio. Nijednog vjernika ne zadesi bilo kakva briga ni bol, a da mu Allah zbog toga ne briše grijehe, pa ni ubod trna. Kada osoba ima strpljenje i očekuje nagradu od Allaha, dostiže stepen da je jedan od strpljivih. Ovaj stepen je visok stepen. Allah o takvima kaže:

«A ti obraduj strpljive. One koji , kad ih kakva nevolja zadesi, samo kažu: Mi smo Allahovi i Njemu ćemo se vratiti.» (Sura 2, ajeti 155 i 156)

Žena koja je postavila pitanje osjeća da nema solucije njenim problemima osim smrti. Vjerujem da je ovo pogrešan stav. Smrt ne rješava nikakve probleme. U stvari se nesretna situacija može čak i pogoršati. Koliko ljudi umire dok ih zadešavaju problemi i bol ali sami sebi čine zlo jer se ne kaju za grijehe i ne traže oprost od Allaha. Takvima je smrt samo brži dolazak kazne. Da su živi, možda bi ih Allah uputio tewbi, traženju oprosta te strpljivosti pri suočavanju sa problemom i očekivanju olakšanja. Sve ovo bi bilo dobro za njih. Zato je odgovor osobi koja je postavila pitanje da mora biti strpljiva i očekivati olakšanje od Allaha. Allah kaže u Svojoj knjizi:

«Ta, zaista s mukom je last, s mukom je last. Zaista s mukom je last.» (Sura 94, ajeti 5 i 6)
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
selamu aleikum

mashAllah fin post brate, napomenu neke stvari samo nastavi

selam
 
Top