Inca mai asculti muzica???

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Asalamu aleikom w rahmtulah w barakatu

Acest articol este pentru cei care nu pot renunta la ascultarea muzicii.

O poveste a unui ofiter de politie...

Aceasta poveste este scrisa de un ofiter dintr-o tara islamica adresata unui sheik unde descrie un accident (un eveniment )care l-a facut sa se intoarca la Alah Subhana w Taala.

Accidentele erau ceva obisnuit pentru el ..dar de aceasta data totul a fost diferit.El si tovarasul sau stateau de vorba pe strada si la un momet dat au auzit o bubuietura dupa sunetul emis era vorba de un accident.Au fugit spre locul incidentului si au scos doi tineri care erau intr-o stare critica..Ceilalti din masina a doua murisera pe loc.Tovarasul sau a inceptut sa dicteze celor doi care erau in viata sahada(marturisirea de credinta..la ilaha illa lah Mohamadan rasulu Alah..Nu exista alt Dumnezeu inafara de Alah si Mohamamd este robul si mesagerul Sau...Soapta lor era neinteleasa...Au inceput sa murmure cateva versuri a unei melodii..iar eu am ramas terifiat.Partenerul meu continua...iar eu eram socat...nu puteam sa ma misc..Niciodata in viata mea nu am vazut asa ceva..de fapt nu am vazut pe nimeni sa moara intr-un asa fel ....Satanic.
Tovarasul meu continua si continua dar aceasta marturisire nu s-a auzit din gura lor ci doar murmurul acelor versuri dupa care unul dintre ei s-a oprit deoarece murise iar celalat l-a urmat imediat.

hammad AlShareef, obtained from Khutbah.com

Tradus de pe TTI

WALEIKOM SALAM W RAHMTULAH
 

roxana_amel

New Member
buna

am si eu o nelamurire?
de ce nu e bine ca un musulman sa asculte muzica?
de ex este sami yusuf, un musulman ca in versurile lui spune numai lucruri frumoase despre Allah (swt) si islam. nu stiu de ce ar fi rea ascultarea muzicii lui
 

AISCIA

New Member
am si eu o nelamurire?
de ce nu e bine ca un musulman sa asculte muzica?
de ex este sami yusuf, un musulman ca in versurile lui spune numai lucruri frumoase despre Allah (swt) si islam. nu stiu de ce ar fi rea ascultarea muzicii lui

Aslam aleikum wa rahmatullahi wa barakatuhu...

In islam sunt interzise instrumentele muzicale,draga mea:astag:...Iar in ceea ce priveste Sami Yusuf, sincer cantecele lui nu cred ca se pot numi nasheed islamice.Allahu alem...E mai mult muzica decat cuvinte...:shymuslima1:
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
As salamu aleikom wa rahmtu llahi wa barakatuhu
Allah sa fie multumit de voi surioarelor.Asa este Sami Yusuf putem spune ca are cateva nasheduri..in rest foloseste instrumente muzicale.Allah sa ne ajute sa fim dintre cei cu teama de el Amen.

Vreau totusi sa atrag atentia asupra unui lucru..Allah nu da nimenui decat atat cat poate duce...Rasul sallallahu alehi wa sallam cand a venit cu ultimul mesaj..nu a adus totul intr-o zi...ci incet incet ..unele lucruri au fost interzise treptat ptr ca oameni sa poata accepta la final interzicerea.Si ei erau companioni profetului sallallahu alehi wa sallam..ei erau cu el acolo..pe cand noi...Suntem atat de departe de cum au fost ei.Asa ca..haideti sa incepem cu inceputul..sa ne formam baza puternica apoi incet incet vom ajunge in sha Allah sa facem cat mai multe.Sa ne uitam la l
lucrurile importante sa nu facem asociati..voi stiti ca sunt atatea tipuri de shirk...cel mai grav lucru este acesta.. haideti sa ne facem rugaciunile asa cum trebuie si sa ne tinem departe de pacatele mari...iar oricum Alah stie ce se afla in inimile noastre.Deci nu va chinuiiti sa nu ascultati o melodie si de fapt voi nu faceti rugaciunea...sau rugaciunea este facuta..fara hushur(fara concentrare)Trebuie dragi surori sa ne cunoastem religia...daca noi nu ascultam muzica dar suntem un exemplu prost in casa si afara.ce am rezolvat???Fiecare pacat are pedeapsa lui asta asa este.
Bun deci haideti sa nu ne pierdem timpul ascultand muzica si sa invatam despre Islam.Si sa traim islamic sa fim o invitatie la Islam.
Cum am mai spus sunt musulmani care daca ii vezi spui..wow acesta este cel mai musulman dintre musulmani...dar daca deschizi un subiect cu el...un subiect esential el nu stie despre ce vorbesti si face shirk bidah si toate cele.
Deci este important dragi surprori sa le luam pe rand..imbracati-va islamic,invatati despre Islam si puneti in aplicare islamul cu toata vointa voastra pentru ca Allah ususureaza.
I-a fost spus unui sheik despre o tenismena musulmana care poarta fuste scurte..Iar imamul a raspuns: Acea musulmana daca face rugaciune este mai buna decat una care se imbraca islamic si n-o face.Hijabul este o obligatie si pedeapsa nepurtarii lui este foarte aspra cum avem relatat de la profetul Muhamamd sallallahua lehi wa sallam atunci cand el a vazut iadul si acolo erau niste femei care chinuiau foarte tare iar el l-a intrebat pe ingerul Gavril...Ce au facut acetse femei..iar ingerul Gabvril a raspuns: Acste femei cand au iesit din casa si-au aratat frumusetile nu au purtat vesmantul islamic.
Deci ...FIE CA ALLAH SA NE ADUCA CAT MAI APROAPE DE EL SI IN SHAALLAH SA PREZENTAM ADEVARATUL ISLAM.NIMENI NU ESTE PERFECT DECAT ALLAH CU TOTII GRESIM NUMAI ESTE IMPORTANT SA NE EVALUAM GRESELILE..AMEN

wa aleikom salam wa rahmatu llahi wa barakatuhu
 
Salam aleikum sant noua in islam si destul de mik ca varsta dar ,imi spun si eu parerea legat de a te lasa de asculatul de muzik,cred k e mai bine sa tai raul de la radacina,adik sa iti zici de azi nu mai ascult muzik si gata ,pt k altfel nu vad cum ai reusi. Dak zici k asculti numai o melodie pe zi ea pote devenii treptat din una 2 .Si eu ascultam foarte multa muzik clasik (deci ceva inofensiv ) dar cand am auzit k e haram am zis -fara muzik - si din ziua aia nu mai ascult,am sters toate melodiile si din PC k sa nu ma mai tenteze. Sant am inlocuit muzk cu reciari din Qu`ran si nasheduri de care sant sigura k sant ok:blackhijab:
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Asalamu aleikom wa rahmatullahi

Allah sa te binecuvanteze surioara ma sha Allah..cat de repede Allah te calauzeste subhan Allah.Alhamdulilah
Sa sti ca ne mandrim cu tine..ma sha Allah.LAhawla wa la kwata illa billah.
wa aleikom salam
 

Made Sarah

Servant of Allah
Staff member
Assalamu 3alaykum wa ra7matu Allahi wa barakatuhu.

MA SHA ALLAH surioara Khadija! Allah Subhanu Wa Ta'ala sa te tina pe siratul mustaqeem, surioara, In sha Allah, Ameen. Chiar sintem foarte mindre de tine, ma sha ALlah!

Wa 3alaykum assalam wa ra7matu ALlahi wa barakatuhu.
 

Alessia

La ilaha illAllah!
muzica asta...

:tti_sister:Salam alaikum wa rahamtullahi wa barakatuhu

Ieri am decis cu sotul sa nu mai ascultam deloc muzica.Am sters tot dar a fost atat de greu pt mine...si azi dimineata uitasem ca am sters tot si vroiam sa ascult o melodie si sotu imi zicea:nu asculta!si cand am dat clic pe ea...lipsea...deci...bine ca le-am sters ca daca nu, iarasi cadeam in pacat....of cum ne trage sheitan de partea sa...
Important e sa incercam din rasputeri sa nu ne lasa, condusi de sheitan inshallah!:blackhijab:
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
:hearts::hearts::hearts::hearts:Aslaamu aliekom wa rahmatu llahi


Surioara ma sha Allah fie ca Allah sa va ajute pe amandoi...

ma sha Allah Tabarak Allah.la hawla wa la quata illa billah

sunt f f f f mandra de tine surioara cat de repede credinta ta creste..fie ca Allah sa te ajute in continuare

wa aleikom salam
:hearts:
 

umm aisha

Junior Member
Alhamdulillah. Va felicit pe toti cei care ati renuntat la muzica. Si care ati luat decizia sa stregeti toate melodiile din calculatoarele voastre. Mashallah, Allah sa va tina fermi pe pozitii si sa il dezamagiti pana la capat pe Sheytan.

Eu la inceput cand am trecut la Islam nu stiam ca muzica este haram. Dar cand am aflat si eu am facut la fel ca si voi, am stres tot ce aveam pe calculator si am aruncat toate CD-urile cu muzica.:jumpclap:

Dupa care am avut mai mult timp sa invat Coran sa citesc despre Islam. Acum cand aud afara muzica ma irita, ma deranjeaza.
 

cynthia

New Member
Alhamdulillah. Va felicit pe toti cei care ati renuntat la muzica. Si care ati luat decizia sa stregeti toate melodiile din calculatoarele voastre. Mashallah, Allah sa va tina fermi pe pozitii si sa il dezamagiti pana la capat pe Sheytan.

Eu la inceput cand am trecut la Islam nu stiam ca muzica este haram. Dar cand am aflat si eu am facut la fel ca si voi, am stres tot ce aveam pe calculator si am aruncat toate CD-urile cu muzica.:jumpclap:

Dupa care am avut mai mult timp sa invat Coran sa citesc despre Islam. Acum cand aud afara muzica ma irita, ma deranjeaza.

salam aleikom
:shake: masha allah surioara

de aproape 3 ani de cand sunt convertita aveam mari dificultati sa nu ascult muzica si chiar aici sau pe rasarit citisem ca muzica e haram.clar _ nu puteam accepta :lol:
:SMILY71:tot fredonam si memoram melodii ,le atribuiam fiecarui moment al vietii mele,eram foarte obisnuita.dupa aceea am trecut mai mult pe nasheeduri ..curand renuntates sami yusuf ma plictisea.gaseam mare mare placere in alea fara instrumente pt ca dependenta mea cerea
din1 aprilie de cand mam casatorit cu un Necunoscut asa f rapid ! pe care Allah mi l-a dat cadou dupa atatea rugaciuni ,un om minunat si destept pe care il iubesc deplin mia explicat cu surse de ce muzica e haram si ca defapt e "adhan" pt sheitan,ma speriat ca aveam frica mare de jinni
acum alhamdulillah nu mai ascult(desi aveam 1-2 scapari) dar am ajuns sa redc volumul daca merge muzica la desene animate de exemplu:D
si mi frica doar de Allah,alhamdulillah
 

Leila87muslimah

New Member
Salam Aleikom,
mashAllah fetelor ca ati putut renunta la muzica, va respect foarte mult
eu nu pot deloc sa renunt la muzica:SMILY23::SMILY23::SMILY23:,sunt convertita de 3 luni si stiam de dinainte ca muzica este haram si mi-am sters si eu toate melodiile de pe pc, din mp3, am aruncat si cd-uril din masina, mi-am descarcat nasheeduri si mi-am pus si pe mp3, dar tot nu pot sa renunt la muzica:SMILY23:,
am incercat sa ascult si putine nasheeduri si cateva melodii, am zis ca poate asa ma obisnuiesc treptat, sa le reduc cu timpul, dar nu a mers, desi le-am sters din PC, acum mi le descarc iar sau le ascult pe youtube:SMILY23:, eu nu pot sa inteleg foarte bine de ce este haram:girl3:
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Surioara inshaAllah va veni si timpul acela in care nu vei mai asculta..Allah sa te ajute..ne rugam ptr tine..:tti_sister::tti_sister:


Uite o conferinta a lui Bilal Phlips despre Muzica in islam


Allah a creat oameni cu instinctul de a iubii muzica,vedem cum mamele le canta copiilor,asemea exemplu ,islamul nu-l interzice doar pentru dragul de a interzice.

De fapt islamul nu a interzis muzica ci a interzis aspectele daunatoare ale acesteia.
Profetul Mohammad a interzis INSTRUMENTELE in afara de daff.

Exista faimosul hadith:

Si vor exista oameni din comunitatea mea care vor legaliza cele interzise,prostituria,purtatul matasii pentru barbati,bautul vinului si utilizarea instrumentelor muzicale
(buhkary)

Cativa oameni din comunitatea mea vor bea vinul..numindu-l cu alt nume.


Cee ce este permis in islam ca si intrument este dafful,in festivaluri,nunti,dar sa nu fie o obsesie,sa nu ascultam foarte des pentru ca sa nu ne acapareze atentia si sa uitam de rugaciune de pomenirea lui Allah Preaainaltul.

Uitati-va la cantareti celebri,multi dintre ei se drogheaza,alti beau.comit adultere,sunt homosexuali,alti se sinucid..toate aceste lucruri se intampla deoarece in spatele acestor instrumente se afla ceva rau,ceva daunator ptr inima si minte,.


Aceste INSTRUMENTE au o cale spre inima.
De exemplu melodia favorita de acum 10 ani..poate pe moment nu ti-o amintesti..dar daca auzi cateva sunete din ea..imediat ti-o amintesti pe toata cu tot cu versuri.Aceste instrumente au o cale de a captiva inimile,aceste sunete au puterea de a captiva inima
(bilal philips)
 

umm aisha

Junior Member
Asalamu aleikum

draga surioara, eu inteleg de ce este greu pentru tine sa renunti la muzica si la fel este pentru multi musulmani, nu esti tu singura.

Dar eu iti spun acum ceva din experienta mea. Acum ca ai ales drumul corect si ca Allah(swt) te-a ghidat pe drumul bun, alhamdulillah, acum Sheytan iti acorda o atentie mai spreciala. El incearca acum prin tot ceea ce poate sa te faca sa nu urmezi voia lui Allah(swt). Trebuie sa intelegi ca de acum in colo el va sta langa tine la fiecare pas sa te ispiteasca pana va reusi sa faci voia lui si nu a Lui Allah. Acum tu ai o singura sansa in fata lui, sa muncesti foarte tare si sa il faci sa esueze in eforturile lui. Un mod este acela de a asculta Coranul. Asta il va tine la distanta de tine. nu va fi capabil sa stea in preajma ta pt ca recitarea Coranului il face sa fuga de langa tine.

Pe mine m-a testat cu prietenii mei si nu prea mult cu muzica, desi inainte de a trece la Islam cantam la chitara. Slabiciunea mea a fost faptul ca eu sunt o persoana sociabila si aveam multi prieteni.Imi placea sa imi petrec timpul cu ei, numai ca noul meu stil de viata nu era in concordanta cu ceea ce faceau ei, locurile unde mergeau ei, etc...si asa unul cate unul au inceput sa ma paraseasca si sa raman singura, mai ales ca eram la facultate, departe de casa, de familie nimeni cu care sa vorbesc, mi-a fost tare greu...ajunsesem aproape de depresie.

Sheytan ma facea sa cred ca aceasta cale va fi foarte grea pentru mine si ca noi voi fi in stare sa tin pasul, dar Allah nu a vrut asta pentru mine si mi-a aratat ca cel care are rabdare si se incredere in El va izbandi.

Am inceput sa merg la moschee tot mai des sa imi fac noi prieteni si sa nu ma mai gandesc la ceea ce Sheytan imi soptea mereu in urechi.

Am reusit sa imi inving slabiciunea mea, cu ajutorul Lui Allah(swt).

Ca musulmani avem o viata cu mai multe incercari, pentru ca Sheytan nu ne vrea pe calea buna. Imi amintesc cand eram in Romania, cateodata ma uitam in jurul meu si ma gandeam de ce cei de langa mine au viata mai usoara? De ce nimeni nu se uita urat la ei si pe mine ma imping jos din autobuz??? Sheytan era acolo langa mine incercand sa ma faca sa ma intorc la viata de dinainte. Roaga-te mereu la Allah(swt) asa cum te-a indrumat la Islam sa te tina pe calea Islamului, aici este adevaratul test. Cum sa stai pe calea dreapta. Aici vin piedicile si capcanele Sheytanului.

Nu uita ca in Coran Allah(swt) ne avertizeaza si ne spune ca Sheytan a amenintat pe toti fii lui Adam(pacea fie asupra lui) ca el (Sheytan) ne va astepta pe calea dreapta pe fiecare dintre noi si va face tot ce va putea ca sa ne devieze traseul.

Fii cu bagare de seama si nu ii face pe plac, nu il lasa sa sara de bucurie langa tine. Fa-l sa planga de necaz si sa nu isi gaseasca loc de innoptat in casa ta.

Inshallah Allah sa fie langa tine tot drumul si sa iti dea forta si tarie in a depasi acest test. Ameen
Sora ta in islam Umm Aisha.
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
As'salam 3aliekom

Ma sha Allah surioara Um Aisha..minunata postare...Alah sa fie multumit de tine.
InshaAllah sa luam aminte cu totii la mesajul tau ..Allah sa va binecuvanteze :ma::ma:

wa 3aliekom salam
 

cynthia

New Member
salam aleikom wa rahmatu Allahi wa Barakatuh

ca sa fiu mai explicita iata o poveste
de cand is in islam am renuntat la muzica si cantat,offf greu mia fost
eram un fel de rockeritza spurcata fff sociabila
de cand intrasem in islam 2 ani nu purtam hijab,am luate moale,incepusem sa port haine lungi largi si esarfa la gat nonstop inclusiv vara de veneau ai mei "lumea zice ca esti bolunda" :)) ei cred ca daca purtam hijab lumea nu mai zicea nimic ca intelegea.uite azi intelege si nu comenteaza,alhamdulilah
stateam in satu mare ,orasel micut cu oameni foarte curiosi si toti ii cunosc pe toti!de la inceput inaintea convertirii mele deja vedeam cum acei oameni care mii numeam drept prieteni ma batjocoreau si isi spuneau ei ideile despre dumnezeu ba jignitoare ba aberante cum ar fi "dumnezeu e iubire,daca ai iubire ai dumnezeu" sau "dumnezeu nare nevoie sa il lauzi".pai nare,noi avem nevoie sa il laudam,El nu are nevoie de noi,noi avem mare nevoie de El.ei insa nu intelegeau.toti prietenii mei m-au lasat si aduceau jigniri precum "hai sa bem pentru ca e Ramadan".fetele ma vorbeau non stop si radeau.Da ce o sa rad eu de ele in ziua judecatii : D
:muslim_child:
dupa convertire aveam miii si mii de scandaluri cu familia.tata la iceput inainte de islam incerca sa ma tina acasa sa nu mai ies in oras ,decand is in islam sheitan il tot impinge pe tata "dute in oras,distreazate,bea o bere si tu ca oamenii normali" desi era impotriva alcolului si fumatului pt fete pe vremuri.
sa nu iti zic ca eu fumam si am renuntat pentru Allah
la muzica am renuntat pentru Allah
hijab port pt Allah si pt ca e obligatie si nu vreau pur si simplu sa arat ca necredicioasele,imi place sa arat ca sunt musulmana,sunt mandra,ma simt ca o ambasadoare a islamului:D
:SMILY303:
doar asa se poate renunta,cand tii drag Allah si vrei sa faci tot ce iti cere,roagate sa iti dea putere sa traiesti doar pt El caci asta e datoria omului ,omul a fost creat ca sa Il adore pe Allah(swt)
mama zicea ei si ea crede doar intrun singur dumnezeu dar cynthia exagerezi cu musulmanismul tau,e dis-pe-ra-ta
paaaaanaa in ziua de azi acestea continua
niciodata nu ma pupau prietenii lui tata,acum sheitan ii impinge pe toti sa ma pupe :((((((((((((( ba si tata mia dat un branci cand am fugit de unul care in final ma prins si m-a pupat pe obraj cu forta,am izbucnit in plans la care tata nici na mai vorbit cu mine,apoi zile intregi scandal:(((( vai greu e.dar ma bucur caci Allah testeaza oamenii dupa credinta,niciodata nu da omului decat poate el duce,si sa ne bucuram de probleme de acestea
bucurate de aceste incercari,cu astea Allah se indura de tine si iti sterge pacatele.in ziua de apoi vom regreta fiecare clipa de bucurie si vom dori ca sa ne reintoarcem sa cerem doar chinuri ca sa ne stergem pacatele
vai Ziua acea,va grea va fi
Allah sa ne calauzeasca si sa dea sa fim cei cu fetele luminate
uite cei care traiesc bine,vor traii rau pe viata de apoi,Vai si ce chin dureros vor avea ei parte!

orice gand ai avea si orice problema,dificultate,daca ceva nu intelegi,impartaseste-o cu noi ,foarte probabil ca toti trecem prin acele incercari,dar le invingem cu voia lui Allah Subhanu wa ta'Ala
 

cynthia

New Member
salam aleikom
inca ceva
incearca sa vezi cum muzica is aduce niste sentimente pe care normal fara muzica nu le simti,cum imaginatia iti zboara sau prinzi tupeu sau intrii in depresii,devii trista ( eu ascultam depeche mode si tot plangeam si nu stiam de ce) iar cand muzica se opreste BUM nu mai stii ce e ,unde esti,de ce ai plans ce sa intamplat
sauuuuu continui acel drog implementat de muzica
muzica te schimba
marii savanti ai islamului zic
"ai timp sa asculti muzica?" dar nu este timp draga surioara wallahi nam timp nici de un nasheed halal care e fara instrumente muzicale
pur si simplu nam timp si ascultand un nasheed ma simpt prost ca mai bine invatam o sura mica din Qur'an sau citeam din minhaj ul muslim sau faceam ceva sunnah
nu iti ajunge timpul in viata asta,e atat de scurta si sunt asa multe lucruri de facut pt credinta noastra si pt noi in ziua de apoi
as cumpara timp daca as avea (vorba sotului)
sa nu zic ca dupa casnicie.............nu am timp sa gatesc( ???penal)
fiind si la facultate de medicina *dureri de cap*
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
As'salamu 3aleikom

Allah sa ne ajute fratii si surorile sa inteleaga importanta "cunoasterii" in islam Asa este ,timpul este scurt,este impotriva noastra..si daca imi aduc aminte o relatare a lui Ibn Masood care spunea ca ii este "ciuda" pe tot timpul care s-a scurs in care nu a realizat hasanat.(fapte bune)

Asa si noi trebuie sa luptam..mai precis.."GOANA DUPA HASANAT"


Stateam intr-o zi si zambeam ..imi amintisem cum spun unii....Raiul pe pamant..:astag:..auzisem de tineri care au mers in calatori precum Malaesia si cand s-au intors...nu aveau cuvinte..spuneau acolo e Raiul pe Pamant..

Subhan Allah...asa arata Raiul?:blackhijab::shymuslima1:..adica se pun ei cu Creatorul???Raiul lui Allah este ceva ce mintile noastre nu pot intelege...si nu se compara frumusetea Raiului cu nimic pe acest pamant..O Allah fa-ne dinre \locuitorii lui.Aman


In concluzie: Allah sa ne ajute sa renuntam pe cat putem la cele pe care El Subhana w Taala ni-i lea interzis.

Dar ca si sfat surioarelor si fratilor care nu ati renuntat la muzica...faceti dwah multa si ascultati Quranul,incepeti sa il memorati..ma sha Allah avem atatia recitatori ma sha Allah tabarakAllah cu voci minunate..ei pot lua locul cantaretilor pe care ii ascultati

wa 3aleikom salam
 

moraru

New Member
Assalam aleikum!

Nu stiu cum sa va spun.Eu sunt un tip un pic mai conservator, cand am intrat in islam cautam cat mai multe porunci ale lui Allah sa le indeplinesc si tot mi se parea ca sunt putine.Muzica eu nu ascult decat foarte rar si cu totul intamplator(spre exemplu daca soferul de la autobuz da drumu la radio), dar, trebuie spus ca in islam muzica este interzisa in anumite conditii, si anume:
1) daca versurile melodiei sunt in contradictie cu morala islamica(mai pe scurt sunt haram)
2)daca melodia este interpretata intr-o maniera ce nu corespunde moralei islamice.

Toate acestea nu le-am inventat eu ,ci, sunt scrise cu argumente din Quran si Sunah de catre mari invatati musulmani. Acum nu sunt acasa si nu va pot scrie numele corect, dar voi face asta cat de curand posibil.
Sunt perfect de acord cu voi, totusi, cand spuneti ca de cat sa asculti muzica mai bine faci ceva util(asculti Quran, inveti o sura din Quran, faci dua,etc)


:salah:
 
Top