Islam: De ce? Pentru cine? Cand?

AISCIA

New Member
ISLAM.....DE CE?
1.Pentru ca islamul este religia stabilita de Allah pentru intreaga umanitate.
2.Pentru ca islamul este religia tuturor profetilor de la Adam pana la MOhamed(pace si binecuvantarea lui Allah asupra lor)
3.Pentru ca islamul este sigiliul tuturor religiilor divine.
4.Pentru ca mesagerul islamului este ultimul dintre profetii lui Allah.
5.Pentru ca Cartea purtata de el (quranul) este ultima dintre scripturile sfante a lui Allah.
Spune Allah ta'ala in Sfantul Quran :"Doresc ei alta religie decat religia lui Allah, de vreme ce Lui I s-au supus, de voie ori de nevoie, toate creaturile din ceruri si de pe pamant si cand la El se intorc?"(3;38)Si mai spune:"Acela care doreste o alta religie decat islamul,nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti."(3;85)

ISLAM...PENTRU CINE?

1.Pentru toate persoanele la care Allah le-a dat viata si inteligenta.
2.Pentru cine reuseste sa obtina mila lui Allah
3.Pentru cine reuseste sa auda cuvintele lui Allah
4.Pentru cine reuseste sa inteleaga semnele lui Allah
5.Pentru cei ale caruri inimi sunt pline de dragoste si multumire pentru Allah.
6.Pentru tine si pentru mine si pentru cei ale caror inimi sunt deschise milosteniei.

ISLAM....CAND?
1.Acum,nu maine
2.Urmeaza chemarea credintei care provine din inima ta
3.Este sansa vietii tale
4.O sansa de aur care s-ar putea sa nu mai se prezinte niciodata in inima ta
Raspunde la chemarea lui Allah.El te chiama

"Si pentru fiecare comunitate am randuit noi o ofranda, pentru ca ei sa pomeneasca numele lui Allah asupra vitei cu care i-a inzestrat.Si Domnul vostru este un Dumnezeu Unic.Deci supuneti-va Lui!Si binevesteste acelora care se umilesc..."(22;34)
 

adrianrc_10

New Member
Allahu Akbar

AISCIA;169465[COLOR="blue" said:
ISLAM....CAND?[/COLOR]
1.Acum,nu maine
COLOR]



in legatura cu acum nu maine.....eu pot spune ca Allah ma inzestrat cu rabdare shi am asteptat un an de zile ca sa ma convertesc.Dar iubirea fata de islam este la fel de puternica shi astatzi ca shi acum un an.Al Hamdulillah!!!:laila:
 
Top