Kontrola bijesa

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Koliko ste puta vikali na svoje roditelje? Koliko ste puta bili toliko bijesni da ste umalo udarili nekoga? Dešava li vam se to često? Niste jedini.

Mnogi ljudi se ne mogu kontrolisati i svađaju se s drugima, a često su to oni koje vole, roditelji, braća, sestre, muževi i supruge. Ovdje ćemo spomenuti neke od razloga koji pokreću bijes i načine da savladamo bijes i kontrolišemo sebe koje nam daju Kur´an i Sunnet.

Kad je Bog stvorio čovječanstvo On je stvorio mnogo emocija i želja unutar svake osobe koje mi zovemo ljudskim instinktima. Oni uključuju pozitivne osobine, kao što su vrednovanje istine i njeno prakticiranje, ljubav i suosjećanje, čisto fiziološke potrebe, kao što su žeđ, glad i potreba za seksom. Zatim su tu i neka negativna osjećanja, kao što su mržnja i bijes koji rezultiraju nasiljem i depresijom.

Allah u Kur´anu kaže: A kada Gospodar tvoj reče melekima: "Ja ću na Zemlji namjesnika postaviti!" - oni rekoše: "Zar će Ti namjesnik biti onaj koji će na njoj nered činiti i krv proljevati? A mi Tebe veličamo i hvalimo i, kako Tebi dolikuje, štujemo." On reče: "Ja znam ono što vi ne znate." (El-Bekare: 30)

Allah je u nas usadio i neke zaštitne mehanizme da se borimo s ovim negativnim osjećanjima.

Allah u Kur´anu kaže: "A čovjek je stvoren kao nejako biće."
U trenucima slabosti pokoravamo se našem neprijatelju, šejtanu, koji nas napada "sprijeda, otpozada i sa strane" kako bi nas odvratio od Božijeg puta i vratio nas našoj životinjskoj prirodi. Prema tome, bijes sam po sebi nije neprirodan, ali izražavanje bijesa na pogrešan način može izazvati probleme. Divlje zvijeri i divlji ljudi razlikuju se po slobodnoj volji.

Kad je lav ili vuk bijesan, on ne razmišlja. Kad se čovjek razbjesni zato što je isprovociran, on ima izbor da kontroliše svoj bijes i reaguje na njega onako kako ga uče Kur´an i Poslanikov sunnet ili da zaboravi sve to i postane divlja životinja. Dakle, bijes se pojavljuje u trenutku kad mi ne možemo kontrolisati sebe, pa šejtan preuzme kontrolu nad nama. Bijes je prirodan osjećaj. Allah je usadio u nas takav osjećaj da bismo reagovali protiv onoga što nam šteti, da bismo zaštitili svoje živote, imovinu i porodice. Ali ne bismo smjeli ići dalje od toga. To znači da je uredu osjećati bijes, ali je opasno i Allah nam ne dopušta da se prepustimo bijesu da nas vodi dokle želi (a može vas odvesti dotle da ubijete nekoga).
Bijes blokira razmišljanje. To je osjećaj koji najviše razdvaja prijatelje, on sprečava rasuđivanje i vodi u depresiju, ludilo i pogrešne poteze zbog kojih se kajemo kasnije kad prestanemo biti bijesni. Ali zašto pobjesnimo? U pitanju je ili neočekivana provokacija ili neočekivana situacija koja izaziva frustraciju i reakciju bijesa.

Dok je bijesan, čovjek može fizički ili verbalno zlostavljati osobu koju voli, povrijediti drugo živo biće ili životinju, a u depresivnoj fazi bijesa može čak povrijditi i sebe ili počiniti samoubistvo.
Poslanik Muhammed nam je dao lijek za to riječima:
"Rukujte se i ljutnja će nestati. Poklanjajte jedni drugima i volite se, to će izbrisati neprijateljstvo među vama."

Poslanik je, također, rekao: "Nije snažan onaj ko nadjača svoje protivnike. Snažan je onaj ko se suzdrži kad je bijesan."

Prirodno zadovoljavanje potreba, bilo da se radi o hrani ili seksu, preduvjet je za prevenciju bijesa. Mnoge hemijske supstance i hormoni utječu na naše raspoloženje i ponašanje. Poznato je da prenizak nivo šećera u krvi i pojačan rad štitnjače izazivaju razdražljivost kod osjećaja bijesa. Moramo održavati ravnotežu hormona da bismo održali svoje duhovno zdravlje.

Mi muslimani slijedimo primjer poslanika Muhammeda, zar ne? A ko je bolji primjer strpljivosti od našeg blagoslovljenog Poslanika?
Poslanik Muhammed koji je poslan da usavrši moral kod ljudi naučio je kontrolisati svoj bijes prema nevjernicima i učio ih je kako da ispravno reaguju. Bio je protivnik srdžbe. Mi mislimo da nam je teško, a jedan njegov dan vjerovatno je bio teži od cijelog našeg života!

Kad pogledamo njegov život, naše teškoće u poređenju s tim izgledaju tako jadno. Zamislite da je on proveo 13 godina potpuno posvećujući svoj život širenju poruke islama i trpeći strašne teškoće. To je bio čovjek koji je na svojim plećima nosio teret kompletne budućnosti čovječanstva. A ipak je bio tolerantan i imao je samokontrolu i snagu da oprosti onima oko sebe koji su bili grubi i netaktični.

Najbolji primjer za to je kad je Poslanik otišao u gradić Taif. To je bilo u vrijeme kad su sljedbenici islama bili najslabiji i kad je Poslanik pretrpio gubitak svoje supruge Hatidže i amidže Ebu Taliba. Došao je u ovaj grad nadajući se da će oni saslušati njegovu poruku. Umjesto toga, djeca su ga napala i protjerala su ga iz grada bacajući kamenje na njega, sve dok mu iz nogu nije potekla krv i napunila mu sandale. Poslanik je bio toliko utučen da je zatražio pomoć od Allaha, a Allah mu je poslao meleka koji je zatražio njegovu dozvolu da sudari planine i sravni sa zemljom sve koji su živjeli tu. Ali kakav je bio Poslanikov odgovor? "Ubijte ih sve zato što me nisu slušali"? Naravno da ne! Njegov odgovor je bio: "Nadam se da će ih Allah uputiti i da će postati vjernici koji će obožavati samo Njega i neće mu pripisivati druga". Ovo je bio primjer Poslanika. Iako je osjećao ogorčenost i bio vrlo bijesan na njih, on je imao samodisciplinu i uspio je kontrolisati svojee emocije da ne upravljaju njegovim postupcima. Oprostio im je shvatajući da su oni samo zalutali.

Jedan od ashaba je tražio od Poslanika da mu ukaže na stvar koja će mu donijeti dobro na budućem svijetu, a on je rekao: "Ne srdi se". Drugi čovjek ga je pitao: "Šta će me udaljiti od Allahove srdžbe?" Poslanik, s.a.v.s, mu je rekao: "Nemoj se srditi".
Treći čovjek je tri puta pitao: "O Allahov poslaniče, preporuči mi nešto dobro", a Poslanik mu je odgovorio: "Nemoj se srditi". (Buhari)
Jednom je Poslanik upitao ashabe: "Koga među vama smatrate snažnim?" Oni su rekli: "Onoga ko može pobijediti tog i tog hrvača u borbi." Poslanik je odgovorio da nije tako, već da je snažan onaj ko se može kontrolirati u srdžbi.
On je također istakao da je bijes poput vatre koja vas uništava iznutra, a može vas odvesti i u džehennemsku vatru zbog zuluma koji nanesete u tom stanju.

Bijesan čovjek je sličan pijanom čovjeku. U oba slučaja ne znamo šta radimo, nanosimo štetu sebi ili drugima, a nakon toga, kad opijenost nestane, osjećamo kajanje. Hasan el-Basri rekao je da je jedna od osobina vjernika to da ne dopušta da bijes ovlada njime.

Treba uočiti razliku između bijesa i prirodne reakcije na loše djelo. Osoba koja ne pokazuje nikakve osjećaje prema tlačenju i lošim djelima emocionalno je prazna. Postoji izreka: "Zlo cvjeta kad dobri ljudi ne učine ništa da mu se suprotstave." Prema tome, reakcija na nepravdu i djelovanje protiv nje na civiliziran način opravdano je izražavanje bijesa. Biti neutralan prema nepravdi jednako je podržavanju nepravde.

Halifa Alija se jednom borio u ratu i izašao je na dvoboj s vođom nevjernika. U toku borbe Alija ga je savladao, oborio ga na tlo i krenuo da ga ubije. Znajući kakav ga sudbina očekuje, on je pljunuo Aliju u lice. Ovaj je odmah skočio i pustio ga. Čovjek je potrčao prema njemu i upitao ga: "Imao si priliku da me ubiješ, zašto to nisi uradio?" Alija je rekao: "Nemam ništa lično protiv tebe, borio sam se s tobom zato što si nevjernik, a prema Božijem naređenju. Da sam te ubio nakon što si mi pljunuo u lice, to bi bila moja lična osveta, a to nisam želio." Taj čovjek je odmah postao musliman i posvjedočio je da nema boga osim Allaha i da je Muhammed Božiji poslanik.

Kad bi Poslanik Muhammed bio bijesan zbog nečijeg lošeg postupka ili nevjerovanja, on to nikad nije izrazio svojom rukom ili jezikom. Njegovi ashabi znali su da je bijesan čim bi pogledali njegovo lice, koje bi pocrvenjelo, na čelu bi mu izbio znoj i šutio bi nekoliko trenutaka pokušavajući se kontrolisati.

Šta se dešava u našem tijelu kad smo bijesni?

Naše srce počne ubrzano kucati i krvni pritisak nam poraste, a to direktno utječe na rast adrenalina u našem organizmu. Fizička snaga nam se poveća, a duhovna snaga opadne. Naš razum i moć rasuđivanja potpuno prestanu funkcionirati, a stvari koje ne bismo smatrali opravdanim u normalnom stanju postaju prihvatljive.

Kako možemo savladati bijes?

Kontrola bijesa na islamski način

Potpuno uništiti bijes je nemoguće i neprirodno, a to bi bilo čak i štetno. Ali ono što trebamo uraditi je da kontrolišemo ovaj osjećaj i da mu ne dopustimo da nas odvede na pogrešnu stranu i u ono što naša vjera zabranjuje.

Na prvom mjestu treba izbjegavati sve što vas čini "gluhim i bezosjećajnim". Nekima koristi da se zabave nečim drugim što im odvlači pažnju od onoga na što su bijesni. Drugima pomaže zikr i meditacija, ali većini ljudi su potrebne neke sofisticiranije metode.
Poslanik Muhammed savjetuje da kad se razbjesnite, trebate promijeniti položaj tijela. To znači da, ako stojite, trebate sjesti, a ako sjedite, ustati. Ako ovo ne pomogne, onda otiđite uzmite abdest i pripremite se za namaz.
Kad ste bijesni, mislite na Allaha. Sjetite se Allahove srdžbe i kazne. Je li Allahova srdžba slabija od vaše? I šta će se desiti kad On izrazi svoju srdžbu? Mi ljudi koji tražimo oprost od Allaha prvo moramo oprostiti drugima. Kad oprostite nekome, to vaše srce ispunjava smirenošću.

Prvo Allahovo ime kojeg se sjetimo je Er-Rahman, Er-Rahim, Milostivi, Samilosni. Sam Bog je rekao da Njegova milost prevladava Njegovu srdžbu. U jednoj hadisi kudsiji On je rekao: "O sine Ademov, kad te obuzme srdžba, sjeti se Mene."

Prema tome, podsjećanje na Allaha i zikr vratit će nas na pravi kolosijek. Jedno od Allahovih imena koje treba ponavljati je Ja Halim (Blagi). Čovjek također može obaviti namaz kako bi uspostavio kontrolu nad sobom. Moramo se sjetiti da je naš život koji nam je tako drag samo privremen i ne smijemo zaboraviti smrt. Ne smijemo uništiti vječni život zbog ovog života. Umivanje hladnom vodom i hladan tuš također nam mogu pomoći da se smirimo.

Čovjek će postati smiren tek kad uspostavi mir sa samim sobomm, sa Allahom i svojom okolinom. Bijes je korov koji ima visoku cijenu, on uništava čovjekovo zdravlje, život na ovom svijetu i život na budućem svijetu. Treba ga zaustaviti u korijenu, kako bi izrasla zdrava biljka dobrih djela, pobožnosti i pokornosti Allahovim odredbama. Bijes je jedno od šejtanovih oružja, pa moramo biti pažljivi da ne postanemo žrtva njegovog oružja, a najbolje ćemo se zaštititi strpljivošću.
 
Top