NAREDIVANJE DOBRA I ZABRANJIVANJE ZLA Odlika Najboljih

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
NAREDIVANJE DOBRA I ZABRANJIVANJE ZLA
Odlika Najboljih

Hvala Allahu a neka je salavat na poslanika

Uzviseni Allah kaze: ”I neka medu vama bude onih koji ce na dobro pozivati i traziti da se cini dobro, a zabranjivati zlo, - oni ce sta zele postici” ( Imran; 103 )
”Vi ste narod najbolji od svih koji se ikada pojavio: naredujete dobro, i zabranjujete zlo, i u Allaha vjerujete” ( Imran; 110 )
”Oni koji se kaju, i Njemu klanjaju, i Njega hvale, i poste, i molitvu obavljaju, i nareduju dobro, a zabranjulu zlo” ( Tewba; 112 )
"Jezikom Davuda i Isaa, sina Merjemina, prokleti su oni od sinova Izrailovih koji nisu vjerovali – zato sto su se bunili i uvjek granice zla prelazili. Jedni drugima nisu zabranjivali da cine zla koja su radili. Ruzno li je zaista to kako su postupali!" ( Ma´ida; 78-79 )
Pored ovih ajeta ima jos puno ajeta koji govore o Farzu naredivanju dobra i zabranjivanju zla.
Muslim biljezi od Abu Sa´ida, r.a., da je Poslanik, s.a.v.s., rekao: ”Ko god vidi neko zlo treba ga sprijeciti sa svojom rukom. Ako ne moze, onda sa svojim jezikom; a ako ne moze cak ni tako, onda ( treba da to osudi ) u svome srcu. A ovo ( zadnje ) je najslabiji stepen imana”.
On takoder biljezi od Ibn Mas´uda da je Poslanik, s.a.v.s., rekao: ”Svaki Poslanik kojeg je Allah poslao prije mene imao je svoje pomagace i drugove koji su prihvatili njegovu poruku i slijedili njegov put. Zatim bi poslije njih dosli njihovi nasljednici, koji su govorili ono sto nisu radili, a radili ono sto im nije bilo naredeno. Ko se protiv takvih bude borio svojom rukom, vjernik je; ko se bude borio rijecima, vjernik je; ko se protiv njih bude borio osudivanjem u srcu, vjernik je. Poslije ovoga nema vise imana ni koliko je zrno gorusice."
Buhari i Muslim biljeze da je Zajneb, r.a.,Poslanikova, s.a.v.s, zena rekla: ”Poslanik, .s.a.v.s., se jednom probudio, a lice mu je bilo tamno, a onda je rekao tri puta: ”Niko nije zasluzan da se obozava osim Allah! Tesko Arapima, zbog zla koje ce uskoro doci! Danas, bariera izmedu Jedzudz i Medzudza je naceta ovoliko, i onda je napravio krug sa palcem i kaziprstom”. A zejneb primjeti: ”Ja upitah: “O Allahov Poslanice! Cak i onda dok jos bude pravednih izmedu nas? ”Da, kada khubth ( nemoral ) postane rasprostranjen na sve strane”.
Malik ibn Dinar je jednom proucio ajet: “U gradu je bilo devet osoba koje su izazivale nered na zemlji, a nisu uspostavljali red” ( Naml; 48 ) I zatim rekao: “Danas postoje ljudi u svakom plemenu i oblasti koji izazivaju nered na zemlji, a ne uspostavljaju red”.
U nasem vremenu postoje osobe u svakom gradu, cak i u Mekki i Medini gdje ni sam Dedzal - najveci smutljivac - nece moci da unide, koje izazivaju nered, a ne uspostavljaju red.
Prenosi Anas ibn Malik da je Poslanik s.a.v.s. rekao: ”Ad-Dadzdzal ce doci i smjestiti se kod mjesta blizu Medine a onda ce se Medina zatresti tri puta zbog cega ce svaki Kafir ( nevjernik ) i munafik ( licimjer ) izaci napolje iz ( Medine ) da bi se susreo sa njim” ( Buhari, Vol. 9, Knjiga 88, Broj 239 – prevod sa Engleskog )
Ovo znaci da ce u Medini ( Mekki ) bit kafira i munafika prije pojave Dedzdzala.
Malik ibn Dinar je takoder rekao: “Mi smo stekli naviku da volimo dunjaluk, tako da nismo naredivali dobro i zabranjivali zlo jedni drugima. Allah s.w.t. nam sigurno nece dozvoliti da nastavimo sa ovim, vec ce, a ja ne znam kakvu vrstu kazne poslati na nas!”
Omer ibn Abdul Aziz kaze: “Obicaj je da Allah s.w.t. ne kaznjava obicne ljude za grijehe koje pocini elita; ali kada je zlo ucinjeno otvoreno, a oni neodbiju da mu se pokore, oni ce postati oni koji zasluzuju Njegovu kaznu”

Hvala Allahu a neka je salavat na poslanika

neka vas Allah nagradi
 
Top