NE TUGUJ JER GOSPODAR TVOJ GRIJEHE PRASTA I POKAJANJA PRIMA

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Brate moj, neka se tvoje grudi ispune mirom, nek prestanu tvoje brige i problemi. Neka te Uzviseni blagodati srecom. Raduj se milosti Njegovoj i poslusaj sljedece rijeci iz Kur'ana:

"Reci: 'O robovi Moji koji ste se prema sebi ogrijesili, ne gubite nadu u Allahovu milost! Allah ce, sigurno, sve grijehe oprostiti; On, doista, mnogo prasta i On je milostiv.'" ( Ez-Zumer, 53. )
Pogledaj kako im se Allah obraca rijecima: "O robovi moji" kako bi im srca raznjezio i duse razveselio. Posebno su istaknuti oni koji su "mjeru prevrsili", "ellezine esrefu", jer su oni ucinili jako mnogo losih djela i prijestupa. Ako se na ovaj nacin Uzviseni obraca onima koji su prekomjerno grijesili, sta je onda s drugima ? Njima Svemilosni zabranjuje ocaj i gubljenje nade u oprost, te ih obavjestava kako ce On oprostiti sve grijehe onome ko se pokaje, i velike i male, ozbiljne i bezazlene. Potom se Allah opisao odredjenim atributima koji upucuju na savrsenstvo Njegovih osobina, a to su da On "mnogo prasta i On je milostiv".

Trebamo biti sretni i radosni zbog Njegovih rijeci:

"I nastojte da zasluzite oprost Gospodara svoga i Dzennet prostran kao nebesa i Zemlja, pripremljen za one koji se Allaha boje, za one koji, i kad su u obilju i kad su u oskudici, udjeljuju, koji srdzbu savladjuju i ljudima prastaju - a Allah voli one koji dobra djela cine: i za one koji se, kad grijeh pocine ili kad se prema sebi ogrijese, Allaha sjete i oprost za grijehe zamole - a ko ce oprostiti grijehe ako ne Allah ? - i koji svjesno u grijehu ne ustraju. Njih ceka nagrada - oprost od Gospodara njihova i dzennetske basce, kroz koje ce rijeke teci, u kojima ce vjecno ostati, a divne li nagrade za ne koji budu tako postupili! ( Alu Imran, 133 - 137. )
Trebaju biti sretni i zbog rijeci:

"Onaj ko kakvo zlo ucini ili se prema sebi ogrijesi pa poslije zamoli Allaha da mu oprosti - naci ce da Allah prasta i da je milostiv." ( En-Nisa, 110. )

"Ako se budete klonili velikih grijeha, onih koji su vam zabranjeni, Mi cemo preci preko manjih ispada vasih i uvest cemo vas u divno mjesto." ( En-Nisa, 31. )

"A Mi smo poslali svakog poslanika zato da bi mu se, prema Allahovom naredjenju, pokoravali. A da oni koji su se sami prema sebi ogrijesili dodju tebi i zamole Allaha da im oprosti, i da i Poslanik zamoli za njih, vidjeli bi da Allah zaista prima pokajanje i da je milostiv. ( En-Nisa, 64. )

"Ja cu sigurno oprostiti onome koji se pokaje i uzvjeruje i dobra djela cini, i koji zatim na Pravom putu istraje." ( Ta-Ha, 82. )

Kada je Musa, alejhis-selam, ubio covjeka, uzviknuo je:

"'Gospodaru moj', rece onda, 'ja sam sam sebi zlo nanio, oprosti mi!' I On mu oprosti, On, uistinu, prasta i On je milostiv." ( El-Kasas, 16. )

Svemilosni nam govori o Davudu, alejhi-s-selam, koji je zgrijesio, pa se pokajao i zatrazio oprost: "I Mi smo mu to oprostili, i on je, doista, blizak Nama i divno prebivaliste ga ceka." ( Sa'd, 25. )

Neka je slava nasem Gospodaru, kako li je samo On milostiv i plemenit! Njegova milost i prastanje nadmasuje sve granice jer je ponudio oprost i milost onima koji su priznali trojstvo. O njima Uzviseni kaze:

"Nevjernici su oni koji govore: 'Allah je jedan od trojice!' A samo je jedan Bog! I ako se ne okane onoga sto govore, nesnosna ce patnja, zaista, stici svakog od njih koji nevjernik ostane. Zasto se oni ne pokaju Allahu i ne zamole oprost od Njega, ta, Allah prasta i samilostan je." ( El-Maide, 73-74. )

U vjerodostojnom hadisu Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kaze:

"Allah Uzviseni kaze: 'O sine Ademovc, kad god Me pozoves i ponadas Mi se, Ja cu ti sve oprostiti i na to se necu osvrtati. O sine Ademov, da tvoji grijesi budu toliki da dosegnu oblake na nebesima, a da Mi poslije toga dodjes trazeci oprosta, oprostio bih ti, i na to se ne bih osvrtao. O sine Ademov, da Mi dodjes s grijesima koji bi Zemlju ispunili, ali da Mi druga ne pripises, Ja bih te docekao sa Zemljom punom oprosta.'"
Ebu Musa prenosi od Vjerovjesnika Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem, da je rekao:

"Zaista ce Uzviseni Allah pruzati Svoju ruku nocu da bi se pokajao onaj ko je zgrijesio po danu, a pruza Svoju ruku po danu da bi se pokajao onaj koji je zgrijesio nocu, sve dok Sunce ne izadje sa zapada."

U hadisi-kudsiju kaze se:

"O robovi Moji, vi grijesite nocu i danju, a Ja grijehe prastam i na njih se ne obazirem. Zato Me za oprost molite, Ja cu vam ga podariti."

U sahih-hadisu Poslanik, alejhis-selatu ve selam, kaze:

"Tako mi Onoga u Cijoj je ruci moja dusa, da ne grijesite, Allah bi vas unistio i stvorio novi narod koji bi grijesio i trazio oprosta od Allaha Uzvisenog, pa bi im se On smilovao. Zato molite Allaha za oprost, dobit cete ga."

Nadalje, Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, veli:

"Tako mi Onoga u Cijoj je ruci moja dusa, da ne grijesite, pobojao bih se za vas necega sto je teze i gore od grijesenja. To je samoljublje i egoizam."

U drugom hadisu kazano je: " Svi ste vi grijesnici, a najbolji grijesnici jesu oni koji se kaju."
Enes ibn Malik el-Ensari, omiljeni sluga Poslanikov, pripovijeda da je Allahov Poslanik Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, rekao:

"Allah se vise obraduje tevbi Svoga roba koji se pokaje nego sto bi to ucinio neko od vas kada bi putovao na devi kroz pustinju i izgubio je, a na njoj mu sva hrana i voda, pa je dugo trazio, i izgubio svaku nadu da ce je pronaci, a onda zastpi i kada se probudi ugleda svoju devu u njegovoj neposrednoj blizini kako mirno stoji, te odmah skoci i uhvati povodac i od silne radosti uzvikne: 'Boze moj, Ti si moj rob, a ja sam Tvoj gospodar', pogrijesno se izrazivsi od silne radosti."
I na kraju navodimo jos jedan vjerodostojni hadis u kojem nam Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kaze:

"Doista neki rob pocini grijeh pa kaze: 'Boze, oprosti mi moj grijeh jer samo Ti grijehe prastas', nakon toga on opet pocini grijeh i kaze: 'Boze, oprosti mi moj grijeh jer samo Ti grijehe prastas'; nakon toga on opet pocini grijeh i kaze: 'Boze, oprosti mi moj grijeh jer samo Ti grijehe prastas'. Onda Allah Svemilosni rekne: 'Moj rob zna da ima Gospodara, Koji kaznjava zbog grijeha, i Koji grijehe prasta, pa neka cini sto zeli.'"
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
GRJEŠNIK

Piše: Irfan Kasumović

I kada se u noći osamiš, ne reci: "Niko me ne vidi", jer nad tobom je Onaj koji nad svim bdi. Nemoj misliti da Allah zanemari i sahat jedan i da je ono što je tajno Njemu skriveno.Zar ne vidiš da dani lete i da je sutra za one koji ga čekaju blizu?!



Godine prolaze, dani se smjenjuju, a ti u nemaru i besposlicama opsjednut izgubljeno lutaš.
Ti u svojoj ravnodušnosti hrliš ka dunjalučkim ljepotama,
zanemario si islam i zaboravio Kur'an.
Sakupljanje imetka tebi je kao padanje ničice,
a uživanje u strastima tvoja je molitva.
Šejtan je tebi ukrasio sve što je prezreno i ti hrliš ka onom što je zabranjeno.
O dušo, dosta je! Grijeha je dosta! Obmana tvoja prouzrokovala je zločine.
Ti ne znaš za dan u kojem je vrijeme određeno,
Allah to zna, Jedini i Sveznajući.
Šta ćeš reći kada te ponesu na ramenima i kada te spuste u mezar žestokih tmina?!
To je pitanje, a da li ti znaš odgovor njegov?
Kuda to vodi staza tvoja kada duša do ključnih kostiju dopre?
Tada će nastupiti sahat u kojem će djela biti zapečaćena.
Danas ti radiš sve što želiš i što ti na srcu leži, a sutra ćeš umrijeti i pera će uzdignuta biti.
Šta ćeš odgovoriti kada progovoriš toga dana?
Kada se osamiš – griješiš, a Allah motri. Stidiš se stvorenja, a zaboravljaš na Stvoritelja.
O grješniče, zadovoljavaš prohtjeve svoje i daviš se u moru strasti,
a tijelo tvoje bespomoćno pluta.
Koliko si noći proveo i u griješenju prenoćio?! Rekao si svojoj duši: "Učini to!", i strastima je prevario.
Bojiš se briga i žalosti, a nalaziš se u vrtlogu tame.
Poput onoga si koji u tami korača bez svjetlosti i bez vodiča.
Dosta je, čovječe! Dosta je neposlušnosti!
Griješiš prema Milostivom i zaboravljaš da je kazna nepokornosti tvoje vatra džehennemska,
a užasno je ona boravište.
Ideš, a ne znaš kuda, tvoji grijesi se gomilaju i na Sudnjem danu ćeš nositi veliko breme,
a ti nastavljaš koračati putevima prekrivenim strastima.
A sada razmisli o cilju postojanja svoga.
Nisu isti slijepac i onaj koji vidi, niti su iste svjetlost i tama, niti hladovina i vjetar vrući.
Uzdigni se vjerom u Allaha nad dunjalučkim niskim porivima,
zakoračaj stazom upute, izađi iz tmina grijeha.
Gospodar tvoj te u najljepšem liku stvara, daje ti vid, sluh, razum i ruke dvije. On je Jedan, rodio i rođen nije.
On zna šta tvoje srce krije, tvoje želje, zna šta je bilo, šta će biti i što se dogodilo nije.
Ostavi grijehe i popravi danas mahane svoje.
Priključi se karavani upute i reci: "O Gospodaru, Tebi se vraćam,
Tvoj oprost tražim i želim zadovoljstvo Tvoje."
Neka tvoje srce obasja svjetlost upute i neka zablista svaki atom tvoga bića,
jer dragulj dobije svjetlosti sjaj kada iz tmina izvađen bude.
Tada ćeš shvatiti smisao života svoga i okusit ćeš njegovu slast,
jer šta je čovjek bez vjere u Allaha do mrtvac koji hoda i život mu prođe kao da živio nije.
Skrušeno spusti lice svoje na tlo i dozivaj uzvišeno ime Gospodara svoga i zahvaljuj Mu se što ti je
put upute pokazao i tvoje mrtvo srce oživio.
Tebi pripadaju zahvale sve, iz tmina nevjerstva izbavio si me.
Samo Tebe obožavamo, o Ti koji sudruga nemaš, Tebi se vraćamo i Tebi upućujemo dove svoje.
 

Belajbeg

New Member
Esselamu alejkum
U ime Allaha Milostivog,Samilosnog

Jedno dijete

Jedan od istinskih Allahovih robova, Malik bin Dinar, jednog dana srete neko dijete. Bezgriješno dijete igra se zemljom i malo se smije pa malo zaplače...
Pomisli: Nazvat ću mu selam, medjutim, nefs mu se pobuni i on odustade. Zatim sam sebi reče:
- O, podmukli nefsu, Allahov Poslanik je i odraslima i djeci nazivao selam... Ko si ti pa da u sebi vidiš neku veličinu?
Prišao je djetetu i nazvao mu selam... Dijete podiže svoje tople oči uvis i odgovori:
-Ve alejkesselam ve rahmetullahi ve berekatuh, o, Malik bin Dinare!
Malik se sav zbuni:
-O, dijete, poznaješ me iako me do danas nisi vidjeo?
-U svijetu duša, moja duša se sastala sa tvojom, a i sada te je Živi i Neumirući Allah predstavio meni...
Malik uvidje da je ovo dijete izvanprosječno, pa ga upita :
-Koja je razlika izmedju pameti i nefsa?
Slatko se smiješeći, dijete odgovori :
-O, Malike!... Tvoj nefs je ono što te je odvratilo da mi nazoveš selam, a pamet je ono što je učinilo da mi nazoveš selam...
-Uredu, a koja te je muka natjerala pa se, tako, igraš na ovoj zemlji ?
-Pa, mi smo od nje stvoreni i opet ćemo se njoj vratiti !
-Vidim da, dok se njome igraš, čas plačeš, čas se smiješ...
-Da, radim tako... Kada mi pred oči dodje azab moga Gospodara, ja plačem. A kada se sjetim Njegove milosti, ja se smijem...
-O, čisto dijete! Kakav ti to imaš grijeh pa da plačeš? Ti si nevin...
-Ne govori tako, o Malike!... Svakog dana vidim da, kada moja majka loži vatru, velika krupna drva potpaljuje malima... Zbog toga plačem!
Ovaj odgovr poput puščanog zrna zabi se u Malikovo srce. Počeo je plakati i drhtati…
Nažalost, mi smo u potpunosti utonuli u dunjaluk… Niti u našem oku ima suze, niti u srcu ima drhtaja… Jadni mi!
Jednog dana jedan pobožnjak se opruži u samrtnu postelju. Otvorio je suzne oči i rekao:
-Ne žalim što se odvajam od dunjaluka, tog mjesta svakojake tuge. Jedino sam tužan zbog toga, ako sam iza sebe ostavio jednu prespavanu noć, jedan dan koji nisam postio i jedan dan koji nisam proveo u veličanju Allaha!
 
Top