Neki od hadisi o zekatu i sadaci

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Ummu Seleme je upitala Allahovoga Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem: “Ja nosim jednu narukvicu od zlatnika; smatra li se to blagom?” “Kad imovina dostinge vrijednost na koju se daje zekat, podaj na nju zekat. Ako tako uradiš, tada se to neće smatrati blagom i gomilanjem imovine,” odgovori Poslanik.

Ebu-Davud, br. 1564, “O zekjatu,” poglavlje “Gomilanje zlata i šta se smatra zekjatom na nakit,” Darekutni, 2/105; Hadis je hasen, a prenosi ga Ummu Seleme, r.a., Malik, br. 678, od Ibn Omera direktno prenesen od njega.
Neka žena je upitala Allahovoga Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem: “Ja imam nakit, a moj muž je siromah, a imam i bratića; je li mi dozvoljeno da njima udijelim zekat na svoj nakit?” “Dozvoljeno ti je,” reče joj Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem.
Ibn-Madže, br. 1835, poglavlje “Udjeljivanje sadake rodbini”; Hadis prenosi Ummu Selema, r.a., a sened hadisa je hasen.

Dvije žene su upitale Allahovoga Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, o tome je li im dozvoljeno dati sadaku svojim muževima, pa je odgovorio: “Njima pripadaju dvije nagrade: nagrada za održavanje rodbinskih veza i nagrada za sadaku.”
(Muttefekun alejhi)

Esma je upitala Allahovoga Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem: “Ja nemam svog imetka, osim onog što mi Zubejr daje, pa hoću li udijeliti sadaku?”, a on joj reče: “Podaj sadaku ali nemoj sve podijeliti, pa da tebi poslije bude teško.”
Buhari, 3/228, “O zekjatu,” poglavlje “Dijeljenje sadake shodno mogućnostima.” Muslim, 1029, “O zekjatu,” poglavlje “O podsticanju na udjeljivanje.” Ebu-Davud, br. 1699. “O zekjatu”, poglavlje “O škrtosti.” Tirmizi, br. 1961. “O dobročinstvu,” poglavlje “O darežljivosti.” Nesai, br. 5/74, poglavlje “O zekjatu”; Hadis prenosi Esma bint Ebi Bekr, r.a.

Neki čovjek je upitao Allahovome Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem: “Allahov Poslaniče, umrla mi je majka; hoće li ona imati koristi ako za nju dam sadaku?” “Da,” reče mu Poslanik.
Buhari, 5/289. “O oporukama.” Ebu Davud, br. 2882, poglavlje “O oporukama.” Tirmizi, br. 669. “O zekjatu.” Nesai, 6/252, 253. “O oporukama”; Hadis prenosi Abdullah b. Abbas, r.a.

Suraka b. Malik je upitao Allahovoga Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, o devama koje dolaze na njegovo pojilo. “Hoću li imati nagradu za to?” “Hoćeš, ti imaš nagradu za svaku napojenu devu.”
Ahmed, br. 17131, 4/175; hadis prenosi Suraka b. Dž’asem, a hadis je sahih.
 
Top