noua...caut sfaturi , multumesc

Mouadra

New Member
Buna , as dori niste sfaturi dk se poate sa ma ajute cineva... Am o relatie cu un musulman de 1 an , el ascunde relatia de familia lui care nu ii permite asa ceva,ne iubim insa si eu personal sper intr-un viitor cu el. El insa refuza sa discute despre aceste impedimente si as vrea sa stiu in ce masura este posibila o casnicie intre noi . Multumesc
 

ummraschid

Active Member
Staff member
Buna si bine ai venit...

Draga Mouadra,

unui barbat musulman ii este permis sa se casatoreasca cu o femeie credincioasa, dintre oamenii cartii, adica evreii si crestinii...asta in primul rand...
...in al doilea rand...unui musulman nu ii este permisa intretinerea unei relatii in afara casatoriei...
...in al treilea rand...se pare ca prietenului tau ii este mai mult teama de familia lui, ascunzandu-se, decat de Allah subhanahu wa ta'ala, intretinand totusi relatia cu tine...

...cam asta este situatia...ramane ca tu sa te gandesti bine: daca esti credincioasa...stii bine ca este pacat si pentru tine...el, la fel face un pacat mare...si ar trebui sa-i amintesti acest lucru...insa daca el nu tine cont de poruncile lui Dumnezeu, cred ca ar trebui sa te gandesti de doua ori...

inshaAllah, numai bine, si daca mai ai intrebari, intreaba... vom incerca sa ajutam si sa iti raspundem dupa posibilitati, inshaAllah... deasemenea, ma poti contacta prin PM, oricand...:hearts:
 
Top