O, comunitate a Quran-ului!!!

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Salamu aleikom wa rahmatu llahi

Frati si surori in islam,omenirea sufera,oameni sunt in intuneric,oameni au nevoie de cineva sa le arate o cale de iesire si noi musulmani stim calea de iesire,ne-a fost data noua…este aceasta Carte..Quranul,sunt cuvintele lui Allah ,este ultima calauzire care a fost trimisa pentru oameni,oricare musulman stie despre ea,si trebuie sa lase oameni sa stie despre ea,sa o citeasca.Musulmani din trecut au inteles si au realizat importanta a ceea ce Quranul spune, si au impartasit si acelora care erau in intuneric

Fiecare dintre voi ..sau majoritatea dintre voi stie ceea ce profetul Sallallahu alehi wa sallam a spus in ultima lui predica pe muntele Arafah: Cei care sunt prezenti sa transmita mesajul celor care sunt absenti.
Companioni au inteles mesajul si au luat aceasta lumina.Aceasta Carte frati si surori ,Quranul ,este Solutia pentru toate problemele umanitatii,oameni trebuie sa stie despre ea.Ouranul este dovada incontesabila despre profetia lui Muhammad sallallahu alehi wa sallam.Daca vine cineva si intreaba..Care este evidenta ca Muhammad sallallahu alhi wa sallam a fost profetul lui Allah,,noi spunem Aceasta Carte..Quranul.

Evrei nu ne pot demonstra(dovedi) minunile lui Moise Pacea fie cu el,acele miracole s-au intamplat noi credem in ele,s-au intamplat ,dar nu pot fi reproduse si demonstrate,doar cei care au fost in compania lui Moise Allahi salam ne pot spune.Acelasi lucru se intampla si cu crestini..nu ne pot demonstra cu autenticitate miracolele pe care ISUS Fiul Mariei pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lor a tututror profetilor…pentru ca aceste miracole au fost ptr moment..s-au intamplat si gata..si profetul Muhammad sallallahu alhi wa sallam..nu a facut exceptie..a facut si el foarte multe minuni cu voia lui Allah foarte multe miracole…vom mentiona doar cateva dintre ele dar cel mai mare miracol care inca exista este Quranul

Un Exemplu:
Cand apa a tasnit din mainile profetului sallallahu alhi wa sallam.
Apoi:
In mosqee obisnuia sa tina Kuthbah stand pe jos rezemandu-se de un trunchi de copac apoi i-au construit minbarul iar in prima kutbah cand s-a urcat la minbar ..trunchiul de copac a inceput sa planga si toti cei care erau in mosqee au auzit plansetul lui.Trunchiul de copac plangea ca si un copil pana cand profetul Muhammad sallallahu aleihi wa sallam a coborat si l-a imbratisat..si apoi trunchiul s-a linistit iar plansetul nu s-a mai auzit.

Un alt miracol:
Unul dintre companioni a venit la profetul Muhammad sallallahu alehi wa sallam avand in pumnul sau ochiul pierdut in batalie si i-a spus: Uite o ,mesagerule!!Iar profetul sallallahu alehi wa sallam i-a spus: Fi fara grija apoi a luat ochiul si I l-a pus inapoi..iar ochiul acela a devenit mai puternic decat celalalt.

Deci profetul Muhammad sallallahu alahi wa sallam a facut multe miracole..dar cel mai mare miracol este Quranul

Aceasta carte Quranul a transformat viata arabilor dinainte de islam.Arabii inainte de islam erau o natiune moarta,nimeni nu stia nimic de ei,se luptau intre ei inainte de islam..se luptau intre ei pentru motive prostesti

Motivele ptr care se luptau erau cum am spus prostesti..Una dintre celebrele batali s-a numit Dahes wa Dalghabra….Stiti ce este Dahes si DalGabra???Sunt numele a 2 cai care s-au intercut..si unul dintre ei a castigat..un cal apartinea unui trib si celalalt altui trib..asa ca Rabzboiul a inceput si sute de oameni au murit

O alta batalie celebra este batalia Al-Basus…ce e Al-Basus?????Era o camila!!!Si iarasi raboiul a inceput.

Deci aceasta era situatia arabilor de atunci..erau alcolici majoritatea dintre ei,mancau animale moarte,venerau idoli,isi ingropau fiicele de vii,beau sange etc aveau toate relele, dar aceasta Carte Quranul le-a schimbat viata si au devenit cei mai civilizati oameni de pe pamant in acel moment

Cu toti stim cand profetul Muhammad sallallahu alehi wa sallam si-a trimis ambasadorul la regale Persiei.Stiti ce a spus regale?OHH..ce te-a adus aici??De ce ai venit?Vrei mancare?Vrei faina?Vrei curmale?pentru ca in mod normal arabi veneau pentru aceste lucruri.Dar de data aceasta ambasadorul a spus: Nu,Nu …adevarat ca inainte pentru asta veneam dar azi ne-am reinascut si avem datoria de a averitza pe cei care venereaza idoli

Deci acest Quran a schimbat lumea araba

Omar bin Hatab radiAllahu anhu cu toti stim cum a devenit el musulman..il cauta pe profet sa-l omoare..Dar aceasta carte l-a schimbat…Daca ii citim biografia lui Omar el avea intotdeauna 2 lini negre(2 canale) de-alungul orbajilor… Poate va intrebati De ce? Deoarece plangea f des de la un om dur, islamul l-a schimbat si a devenit f sensibil.Daca i-ai fi spus ..O Omar teme-te de Allah…el cadea in genunchi ,aceasta carte Quranul l-a schimbat pe Omar Bin Hatab.

Acum..unde este schimbarea in vietile noastre??


Allah a spus ca aceasta carte daca i-ar fi fost trimisa unui munte acel munte s-ar prabusi…dar inimile nostre in ziua de azi sunt foarte Tari..Si o citim in fiecare zi si nu plangem ,o citim, o sarutam, o punem in masinile noastre sa protejeze masina de orice rau,o punem sub capul copilului…DAR URMAM NOI CEEA CE ESTE INAUNTRUL EI?????????
Asa cum a spus un mare invatat te duci si vezi musulmani facand comert cu ceea ce este haram dar la intrare in magazine gasesti un verset din Quran si sunt versete selectate asta e si mai trist.
Sau o alta gresela..citim Quranul cand cineva a murit si nu numai asta..voi stiti dragi surori ca Quranul a devenit un semn rau in ochi unor musulmani?
Si asta se intampla in tarile arabe..stiti televiziunile arabe incep programele cu Recitarea Quranului..iar imediat dupa recitare intra muzica deci Quranul va fi urmat de muzica iar dup ace se termina tot programul avem din nou Quran deci la inceput si sfarsit Quran si intre ele orice orice sa-l multumeasca pe Sheitan.Deci asta este programat in mintea oamenilor ..ascultam Quran atunci si acum..iar orice recitare care intervine intre aceste 2 insemana ca cineva a murit.Iar cel care a murit trebuie sa fie un presedinte sau vreun conducator oricum cineva important ..nu oricine deci imediat ce auzi Quranul spui Audu bilah ce sa intamplat??Cine a murit?

Quranul a devenit un semn rau din pacate si din aceatsa cauza aceasta comunitate este umilita suntem multi dar suntem slabi,nu avem nici o greutate de ce???Pentru ca neglijam aceasta carte Quranul..cand noi stim ca aceasta carte a schimbat oameni si aveam in ea franghia lui Allah ,Daca vrem sa revenim inapoi la glorie si la ceea ce am avut..trebuie sa ne intoarcem la aceasta carte.

Profetul Muhammad sallallahu alahi wa salam a spus: V-am lasat 2 lucruri..Quranul si Sunna daca voi va tineti strans de ele niciodata nu veti fi rataciti.

Acest Quran este cuvantul lui Allah…si se va duce inapoi la Allah,..stiti asta..stiti ca la sfarsitul lumii..inainte de sfarsitul lumii oameni se vor trezi dimineata si nu vor gasi nici o litera in Sfantul Quran..nimic..foaie alba..nu numai din Quran deasemenea li-I se va lua si din inimile lor

Voi ati gasit vreo carte care sa provoace cititorul??Nu veti gasi..in schimb aceasta Carte Da!! Il provoaca ii spune : Dute si gaseste alta carte ca si aceasta..dar nicodata nu va gasi..pentru ca aceste vorbe sunt a lui Allah
Orice alta carte pe care o cititi vedeti in introducere cum autorul isi cere scuze in avans ,apoi vei vedea ca a aparut o alta versiune revizuita,apoi o alta si tot asa..Dar aceasta Carte este Doar una..Calatoreste peste tot si nu vei gasi nici o greseala in ea.Deci asta este franghia lui Allah..trebuie sa ne tinem strans de ea…daca toti musulmani s-ar tine de aceasta franghie..nici o putere din toata lumea n-ar putea sa ne faca nimic.


Aceasta religie se va transmite, cu noi sau fara noi….iar Quranul este foarte puternic pentru ca sunt cuvintele lui Allah..cineva o recita iar tu de ex nu sti araba dar lacrimile iti curg pe obraji..aceatsa este puterea ascunsa a Quranului ,are inauntru o forta magnetica..unul nu stie araba ,dar cand Quranul este recitat il vezi cum pleaca capul..acesta este impactul Quranului asupra nostra..imaginati-va daca ati fi stiut limba araba??


Dimineata abu jahal si abu lahab spuneau ..sunt vorbele unui magician..etc despre profetul Muhamamd sallalahu alahi wa sallam…dar noaptea mergeau si il ascultau pe profet stiati asta?Stiati ca Abu Jahal si abu sufian dimineata il batjocoreau pe profet si spuneau ca este vraci,magician..iar noaptea cand profetul se ruga in mosqee veneau si ascultau.
Si mai tarziu dupa ce abu sufian a devenit musulman a spus: De foarte multe ori ma intalneam cu abu lahab eu luam un colt si ascultam Quranul iar abu jahal in celalat colt ,dar cand ziua se zarea trebuia sa fugim sa nu ne vada cineva…Sa nu ne muster lumea ca dimineata il blamam pe Muhamamd sallallahu alahi wa sallam si seara il ascultam :D Si tot asa se intalneau ei intre ei se se intrebau..ce cauti aici?Si isi promiteau ca va fi ultima data cand vor veni..si fiecare se gandea..mi-a promis inseamna ca nu va veni si mergeau in fiecare seara..de ce??Ceva ii atragea…



Stiti ,in zilele de atunci de dawa…jihadul lor era recitarea Quranului,deci asta este frangia si trebuie sa ne tinem de ea.
In Quran Alah a cerut musulmanilor in surat Imran: Sa fie rabdatori fata de dusmani lor

Inainte de islam era un erou faimos ,foarte cunoscut ,numele lui era Antar bin Shadat iar un om intr-o zi l-a intrebat..Care este secretul din spatele puterii tale?Cum reusesti intotdeauna sa castigi?
A spus: Chiar vrei sa sti?
Celalalt a raspuns: Da
Atunci i-a spus: Pune-ti degetul in gura mea si eu sa pun degetul meu in gura ta si tu imi vei musca degetul si eu iti voi musca degetul...zis si facut....iar dupa putin timp celalalt a scos un tipat si si-a retras degetul cu lacrimi in ochi..iar marele luptator i-a spus: “ daca mai asteptai o clipa incepeam eu sa plang..dar nu ai mai avut rabdare”..Deci este Rabdarea..tine de rabdare

Deci cu rabdare vom invinge..deoarece ALLAH ESTE PROTECTORUL NOSTRU,Allah ne protejeaza pe noi
Profetul Muhammad salla llahu alehi wa sallam a desenat odata o linie dreapta si doua lini scurte care ieseau din acea linie lunga una la drapata si una la stanga,deci calea Salvarii este una singura si este acea linie lunga,iar daca vrei sa ramai pe acea linie ,pe acel drum..tine-te de Cartea Lui Allah deoarece drumurile celelelte te duc in Foc,deci calea adevarului este una singura si este lunga sau scurta???
Lunga!! Si foarte multi dintre noi nu avem rabdare,deci este un drum lung..dar singurul care ne va duce in Paradis in sha Allah.Stiti altceva..uni musulmani fie ca Allah sa-I calauzeasca….deci profetul a desenat o linie din care ei Fie ca Allah sa-I calauzeasca au desenat un cerc cu un punct inauntru si daca intrebam pe oricine care a studiat matematica: Cate cai din raza ceruclui sunt ca sa ajungi in punctul central????..Raspunsul este ca din orice punct din circumferinta cercului putem ajunge .

Deci pe cine ar trebui noi sa urmam???

Acum..Care este obligatia noastra?Care sunt obligatiile noastre ca si musulmani fata de Quran?

Dupa cum am spus,foarte multi dintre noi au abandonat aceasta Carte,o neglijeaza,este adevarat…nu vreau sa va simtiti rusinati dar va intreb de cate ori o cititi pe zi?Ar trebui sa o citim in fiecare zi,10 min ,15 min ,dar trebuie sa o citim.Cel putin un capitol in fiecare zi iar la sfarsitul lunii terminam Quranul,ar trebui sa ne facem o obisnuinta in asta.Trebuie sa-mi citesc Cartea mea!!!


Profetul muhamamd sallallahu alahi wa sallam s-a plans Lui Allah ca oameni vor neglija Quranul,ca nu vor urma ceea ce este inauntru lui.


Imam Ibn Qaim rahimahullah a vorbit despre tipurile de abandon al Quranului.

Primul tip este: Abandonarea ascultarii lui cu atentie
Quranul este la televizor sau la caseta etc si noi vorbim nu??Deci nu-l ascultam
Noi trebuie sa ne obisnuim sa-l ascultam..Stiti ca profetul Muhammad sallallahu alahi wa sallam obisnuia sa ii roage pe companioni sa recite ca sa-i asculte..il ruga pe Ibn Masooud..Te rog recita din Quran..Si el Allah sa fie multumit de el raspundea: O Profetule,Quranul a fost trimis prin tine ,revelat tie…Si doresti ca eu sa-l recit?Iar profetul a spus sallallahu alahi wa sallam: Imi place sa-l aud de la altii
Stiti sahaba(companioniI) ce faceau cand se intalneau..?Il puneau pe unul dintre ei sa recite Quran! Facem si noi acelasi lucru?Cand ne intalnim noi spunem noi catre frati sau surori le noatsre hai sa recitam Quran???Nu facem , dar companioni o faceau..deci Quranul era in vietile lor tot timpul

Profetul Muhamamd sallallahu alahiw a sallam intr-o noapte a trecut pe langa casa lui Abu Musa Lashary ..pe cand acesta se ruga tahajud(rugaciunea de noapte) si recita Quranul, iar vocea lui era foarte frumoasa iar profetul sallallahu alahi wa sallam il asculta

A doua zi i-a spus lui Abu musa..Ai stiut?
Ai stiut ca stateam si te ascultam?O ,masha Allah vocea ta este foarte frumoasa ca si vocea profetului David

Stiti ce a spus Abu Musa??

Daca as fi stiut as fi incercat si mai frumos sa recit


Deci profetul Muhammad sallallahu alahi wa sallam obisnuia sa asculte Quranul de la altii,iar noi avem multe voci frumoase foarte multi recitatori ma sha Allah si totusi nu ascultam.

Foarte multi musulmani asculta Quranul ma sha Allah..in fiecare zi in magazinele lor, dar ei vand haram

Stit ca majoritatea oamenilor sunt destinati sa mearga in Iad,majoritatea copiilor lui Adam vor merge in Iad..acest lucru a fost spus de profetul Muhamamd sallallahu alahiw a salam

Allah subhana w Taala in Ziua judecatii ii va spune lui Adam: O Adam,(si toti copii lui Adam vor fi acolo adunati in fata lui)trimite-i pe cei care sunt destinati Iadului In FOC..Va dati seama cati???Vreti sa fiti dintre ei???
MAJORITATEa niciodata nu vor fi evidenta pentru noi..cum cred unii daca majoritatea oamenilor fac acest lucru il fac si eu ,ca trebuie sa fie correct.
Daca citim in Quran nu vom gasi ca Allah nu ii lauda ape majoritatea dintre noi,in multe versete ALAH ii condamna, deci nu folositi asta ca si scuza

ALLAH a SPUS vrei sa mergi in Paradis??…Deci urmeaza calea Lui Allah…chiar daca multi dintre oameni fac haram

SHAIRIA legile lui Allah –Cartea lui Allah a fost inlocuita cu legile facute de oameni-deci este abandonata
Al-patrulea tip de abandon este: ca O citim dar nu refletam asupra ei
Musulmani in Ramadan fac concurs uni cu alti..cine citeste mai repede si de mai multe ori Quranul..Nu!!Cartea lui Allah nu se citeste asa..trebuie sa intelegem ceea ce citim,atunci imanul(credinta) noastra se va ridica va creste.

Iar ultimlul lucru mentinat de Ibn Qaim rahimahulla

Quranul este LEAC-
Abu SAAID AL KUDRY era cu unii companioni si au venit la un trib de arabi dar acestia nu i-a primit asa ca ei s-au retras intr-un loc nu foarte departe de ei ,si stiti ce s-a intamplat?
O femeie a venit la ei in fuga si le-a spus ca seful tribului a fost muscat de un sarpe poate careva dintre voi sa-I dea un leac spiritual?
ABU said a spus : Da ! Dar nu o facem pe gratis!
Iar femeia a spus: Iti vom da o turma de oi..
Si asa au mers la seful tribului care era intr-o stare destul de rea ,otrava i-a invadat corpul,iar abu Said a inceput sa suga din acea rana otrava si scuipa afara sangele si recita Al-Fatiha de 7 ori si dupa aceasta omul a fost vindecat imediat-

Quranul este un leac..foarte multi dintre noi cand ne doare capu ce facem?
Ne grabim la doctor nu?

Nu spunem: Stai sa citesc Quran pentru mine!Sa pun mana unde este durerea
Profetul Muhammad sallallahu alahiw a sallam a spus sa punem mana unde simtim durere si sa spunem de 3 ori dwa . iar durerea va pleca imediat..dar asta doar cu conditia sa o spui din inima

Fie ca Allah sa ne pazeasca daca cumva unul dintre noi ar fi muscat de sarpe si ar fi fost adus aici,….O SHEIK VIN-O SA CITESTI AL FATIHA!!!Insha Allah sa nu fiu pus in situatia accea ca va muri omu in fata mea..de ce??Pentru ca noi am recita-o doar cu gura ,nu din suflet…
Fie ca Allah sa ne protejeze si fie ca ALLAH SA sporeasca stiinta noastra

wa aleikom salam
 
Top