Ovako nas uče Kur'an i Sunnet!!! 1. dio

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Prvo: Kur'an i Sunnet nas uče da je Allah, dželle še'nuh, taj koji odabire za uputu onoga koga On hoće i naređuje nam da mu budemo zahvalni što je nas uputio i počastio uputom pored mnogih ljudi, kaže Uzvišeni:


"... i oni će govoriti: Hvaljen neka je Allah, Koji nas je na pravi put uputio; mi ne bismo na pravom putu bili da nas Allah nije uputio, 'poslanici Gospodara našeg zaista su istinu donosili', i njima će se doviknuti: 'Taj ste Džennet u nasljedstvo dobili za ono što ste činili!'" (Prevod značenja, el-E'araf; 43.)


Drugo: Kur'an i Sunnet nas uče da će samo bogobojazni biti sačuvani straha i tuge na Sudnjem danu, kaže Allah subhaneh:


"Tog Dana prijatelji će jedni drugima neprijatelji biti, osim onih koji su se Allaha bojali: 'O robovi Moji, za vas danas straha neće biti, niti ćete tugovati'; onima koji su u ajete Naše vjerovali i koji su muslimani bili – biće rečeno: 'Uđite u Džennet, vi i vaše supruge, radosni!' Oni će biti služeni iz posuda i čaša od zlata, u njemu će biti sve što duše zažele i čime se oči naslađuju, i u njemu ćete vječno boraviti. Eto, to je Džennet koji ste u nasljedsvo dobili za ono što ste radili..." (Prevod značenja, ez-Zuhruf; 67-72.)


Treće: Kur'an i Sunnet nas uče da će oni koji se udalje od Allahove knjige, slijepim proživljeni biti na danu polaganja računa, kaže dželle še'nuh:...




"A onaj ko se okrene od Opomene Moje, taj će teškim životom živjeti i na Sudnjem danu ćemo ga slijepim oživjeti. 'Gospodaru moj', reći će, 'zašto si me slijepa oživio kad sam vid imao?' 'Evo zašto', reći će On. 'Dokazi naši su ti dolazili, ali si ih zaboravljao, pa ćeš danas ti isto tako biti zaboravljen.'" (Prevod značenja, Ta-Ha; 124-126.)


Četvrto: Kur'an i Sunnet nas uče da je ovaj ummet, jedan ummet, i zabranjuje podjelu, kaže te'ala:


"Ovaj vaš ummet je jedan ummet, a Ja sam Gospodar vaš, pa Me se bojte! A oni su se u pitanjima vjere svoje podijelili na skupine, svaka stranka radosna onim što ispovjeda, zato ostavi ove u zabludi njihovoj još neko vrijeme!" (Prevod značenja, el-Mu'minun; 52-54.)


i kaže Uzvišeni: "... i ne budite od mušrika, od onih koji su vjeru svoju razbili i u skupine se podijelili, svaka skupina radosna onim što ima" (Prevod značenja, er-Rum; 31-32.)

i kaže Gospodar svih svjetova: "Svi se čvrsto držite za Allahovo uže i ne razjedinjujte se! I sjetite se blagodati Allahove prema vama, kada ste bili neprijatelji, pa je On sakupio srca vaša i postali ste, Njegovom milošču, braća! I bili ste na ivici vatrene jame, pa vas je On od nje spasio!" (Prevod značenja, Ali 'Imran; 103.)

i kaže Milostivi: "I ne budite kao oni koji su se razjedinili i razišli, nakon što su im već Jasni dokazi došli! Njima pripada kazna velika!" (Prevod značenja, Ali 'Imran; 105.)


i kaže Plemeniti: "O vi koji vjerujete ne budite kao oni koji ne vjeruju..." (Prevod značenja, Ali 'Imran; 156.)


i kaže Moćni: "Tebe se ne tiču oni koji su vjeru svoju raskomadali i u stranke se podijelili, Allah će se za njih pobrinuti. On će ih o onome što su radili obavijestiti." (Prevod značenja, el-En'am; 159.)


i kaže Stvoritelj: "Doista, ovaj vaš ummet – jedan je ummet, a Ja sam vaš Gospodar, pa Meni ibadet činite! I oni su se između sebe u vjeri podvojili, a svi će se Nama vratiti." (Prevod značenja, el-Enbija; 92-93.)


Bilježi imam Muslim (6532) u svome 'Sahihu' preko el-E'ameša, od Hajsameta, od Nu'man ibn Bešira, radijellahu 'anhu, da je rekao: Rekao je Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi we sellem: "Muslimani su kao jedan čovjek, ako mu se razboli oko – razboli se sav, ako mu se razboli glava – razboli se sav."


Peto: Kur'an i Sunnet nas uče da se oni prije nas nisu podijelili u vjeri osim kada su im došli jasni dokazi, kaže, Allah tebareke we te'ala:


"Svi ljudi su sačinjavali jednu zajednicu, pa je Allah slao vjerovjesnike da donose radosne vijesti i opomenu, i po njima je slao Knjigu sa Istinom, da po njoj sudi ljudima u onome u čemu se oni razilaziše. A nisu se razišli u tome osim oni kojima je bila data, i to kada su im već bili došli Jasni dokazi – iz međusobne zlobe..." (Prevod značenja, el-Bekare; 213.)


i kaže dželle we 'ala: "A oni kojima je data Knjiga podvojili su se baš onda kada im je došlo znanje, i to iz međusobne zlobe!" (Prevod značenja, Ali 'Imran; 19.)

Šesto: Kur'an i Sunnet nas uče da su svi muslimani braća, naređuju uspostavljanje istinskog islamskog brastva, zabranjuju međusobno nasilje, zlobu, mržnju, prezir, nepravdu, i drugo. Rekao je Allah, dželle še'nuh: "I sjetite se blagodati Allahove prema vama, kada ste bili neprijatelji, pa je On sakupio srca vaša i postali ste, Njegovom milošču, braća! I bili ste na ivici vatrene jame, pa vas je On od nje spasio!" (Prevod značenja, Ali 'Imran; 103.)


i kaže Uzvišeni: "Ako se dvije skupine vjernika sukobe, izmirite ih; a ako jedna od njih ipak učini nasilje drugoj, onda se borite protiv one koja je učinila nasilje sve dok se Allahovim propisima ne prikloni, onda ih nepristrasno izmirite i budite pravedni; Allah, zaista, pravedne voli. Doista su vjernici samo braća, zato pomirite vaša dva brata i bojte se Allaha da bi vam se milost ukazala." (Prevod značenja, el-Hudžurat; 9-10.)


i kaže dželle dželaluh: "... i sami sebe ne ubijajte! Allah je, doista, prema vama milostiv!" (Prevod značenja, en-Nisa; 29.)


Bilježe imami el-Buhari (2442) i Muslim (6521) u svoja dva 'Sahiha' putem Ibn Šihab ez-Zuhrija, od Salima, od Abdullaha ibn 'Umera, radijellahu 'anhuma, da je rekao Allahov poslanik, sallallahu 'alehi we sellem: "Musliman je brat muslimanu."

Bilježi imam el-Buhari (10) u 'Sahihu' od Abdullaha ibn Amra, radijellahu 'anhuma, da je rekao Allahov vjerovjesnik, sallallahu 'alejhi we sellem: "Musliman je onaj od čijeg su jezika i ruku mirni ostali muslimani." Slično je došlo kod imama Muslima (64) da je čovjek upitao Allahovog poslanika, sallallahu 'alejhi we sellem: "Ko je najbolji musliman?" Pa je rekao: "Onaj od čijeg su jezika i ruku mirni ostali muslimani."


Bilježe el-Buhari (2446) i Muslim (6528) u dva 'Sahiha' od Ebu Musaa el-Eš'arija, radijellahu 'anhu, da je rekao Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi we sellem: "Vjernik je vjerniku poput tvrđave, jedan drugog podupiru."


Bilježi Ebu Davud (4918) u 'Sunenu' od Ebu Hurejre, radijellahu 'anhu, da je rekao Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi we sellem: "Vjernik je ogledalo vjerniku, vjernik je brat vjerniku."

[Lanac prenosilaca ovog hadisa je hasen-dobar.]


Bilježi imam Muslim (6793) u svome 'Sahihu' putem el-E'ameša, od Ebu Saliha, od Ebu Hurejre, radijellahu 'anhu, da je rekao Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi we sellem: "... ko prekrije mahanu muslimana, Allah će prekriti njegove i na dunjaluku i na ahiretu. Allah je na pomoći robu dokle god je on na pomoći svome bratu..."


Sedmo: Kur'an i Sunnet nas uče da se musliman sa muslimanom ne izruguje, niti ismijava, niti podcjenjuje, niti omaložava, niti naziva ružnim i pogrdnim nadimcima, kaže Allah te'ala:


"O vjernici, neka se narod ne izruguje sa narodom, možda su oni bolji od njih, a ni žene drugim ženama, možda su one bolje od njih. I ne kudite jedni druge klevetom i podrugivanjem, i ne zovite jedni druge ružnim nadimcima! O kako je ružno griješničko ime nakon vjerovanja! A oni koji se ne pokaju – ti su doista nasilnici." (Prevod značenja, el-Hudžurat; 11.)


Bilježi imam Muslim (6487) u svome 'Sahihu' od Ebu Hurejre, radijellahu 'anhu, da je rekao: Rekao je Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi we sellem: "Ne zavidite jedni drugima, nemojte lažno jedni drugima dizati cijene, ne mrzite se, ne okrećite jedni drugima leđa, nemojte se jedni drugima nametati u kupoprodaji, i budite, Allahovi robovi, braća. Musliman je brat muslimanu, ne čini mu nasilje, ne ostavlja ga na cjedilu, ne laže ga, ne omaložava ga. Bogobojaznost je ovdje – reče pokazujući na svoja prsa tri puta. Dosta je zla čovjeku da omaložava svoga brata muslimana. Musliman je muslimanu haram – zabranjen; njegova krv, čast, i imetak."

U drugoj predaji kod imama Ahmeda u 'Musnedu' (12442) i el-Bejhekija u 'Sunenus-sagir' (3377) od Enesa ibn Malika, radijellahu 'anhu, došao je dodatak: "... i ne prekidajte međusobne odnose"


Bilježi imam Muslim (3441) u 'Sahihu' putem Ubejdillaha, od Nafi'e, od Ibn 'Umera, radejellahu 'anhu, da je rekao Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi we sellem: "Neka se čovjek ne nameće u trgovini svome bratu, niti pravi zaruku na njegovu zaruku, osim po njegovoj dozvoli."


Bilježe el-Buhari (48) i Muslim (218) u dva 'Sahiha' putem Šu'be, a on od Zubejda, a on od Ebu Vaila, a on od Abdullaha ibn Mes'uda, radijellahu 'anhu, da je rekao: Rekao je Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi we sellem: "Psovanje muslimana je veliki grijeh, a njegovo ubistvo nevjerstvo."

Bilježi imam Ahmed (22451) u 'Musnedu' i Ebu Davud (5004) u 'Sunenu' putem el-E'ameša, od Abdullah ibn Jesara, od Abdurrahmana ibn Ebi Lejle, koji prenosi od nekih ashaba Allahovog poslanika, sallallahu 'alejhi we sellem, da je rekao: "Nije dozvoljeno muslimanu da plaši muslimana!"


[Lanac prenosilaca ovog hadisa je sahih-vjerodostojan.]


Bilježi imam Muslim (279) u svome 'Sahihu' putem Suhejla ibn Ebi Saliha, od Ebu Saliha, a on od Ebu Hurejre, radijellahu 'anhu, da je rekao Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi we sellem: "Ko na nas podigne oružje nije od nas! Ko nas vara nije od nas!"

Bilježe imam Malik (1908) u 'Muvetti', el-Buhari (6288) i Muslim (5658) u dva 'Sahiha', i drugi putem Abdullaha ibn Dinara, od Abdullaha ibn 'Umera, radijellahu 'anhuma, da je čuo Allahovog poslanika, sallallahu 'alejhi we sellem, da kaže: "Kada budu trojica, neka se dvojica ne došaptavaju pored trećeg."


U predaji kod imama Muslima (5661) je došao dodatak: "... jer ga to doista žalosti." A u predaji kod Ebu J'ale (2387) u 'Musnedu': "... jer ga to doista ezijeti (ometa), a Allah ne voli da se vjernik ometa."


A predaji kod imama Ahmeda (5832) u 'Musnedu' dodatak: "... i neka ne diže čovjek čovjeka sa mjesta na kojem je sjedio."


Bilježe imami el-Buhari (5550) i Muslim (4359) u dva 'Sahiha' putem Muhammed ibn Sirina, od Abdurrahman ibn Ebi Bekreta, od Ebu Bekreta, radijellahu 'anhu, da je rekao Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi we sellem, na danu Arefata na oprosnom hadždžu: "Doista su vaša krv, i vaši imetci, i vaše časti vama svete, kao svetost ovog vašeg dana, u ovom vašem mjesecu, u ovom vašem gradu. Doista ćete sresti vašeg Gospodara, pa će vas pitati o vašim djelima, i nemojte se nakon mene vratit postajući zabludnici – u predaji nevjernici – udarajući jedni druge po vratovima. Neka prisutni obavjesti odsutnog!"

Bilježe imam Ahmed (1361) u 'Musnedu' i et-Tirmizi (2510) u 'Sunenu' od Zubejra ibnul-Avvama, radijellahu 'anhu, da je rekao Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi we sellem: "Neprimjetno se među vas uvukla bolest prijašnjih naroda: zavist i mržnja. Mržnja je kao britva, brije vjeru a ne dlake. Tako mi onoga u čijoj je ruci Muhammedova duša, nećete vjerovati dok se ne budete voljeli! Želite li da vas obavjestim o onome ako ga budete radili zavoljet ćete se? Širite međusobno selam!"


[Lanac prenosilaca ovog hadisa je hasen-dobar.]
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Ovako nas uce Kuran i Sunnet!!! 2. dio

Osmo: Kur'an i Sunnet nas uče da musliman ne izbjegava svoga brata, kaže Allah dželle še'nuh: "A vjernici i vjernice zaštitnici su jedni drugima..." (Prevod značenja, et-Tevbe; 71.) "... vi ste jedni od drugih." (Prevod značenja, Ali 'Imran; 195.)


Bilježe imami el-Buhari (6237) i Muslim (6478) dva 'Sahiha' putem ez-Zuhrija, od Ata' bin Jezid el-Lejsija, a on od Ebu Ejjuba el-Ensarija, radijellahu 'anhu, da je rekao Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi we sellem: "Nije dozvoljeno muslimanu da izbjegava svoga brata preko tri dana, susretnu se, pa se jedan od drugog okreće, a bolji od njih dvojice je onaj koji prvi počne sa selamom." Bilježi imam Ebu Davud (4915) u svome 'Sunenu' od Ebu Hiraša es-Sulemija, radijellahu 'anhu, da je rekao Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi we sellem: "Ko bude izbjegavao svoga brata godinu, to je kao proljevanje njegove krvi." [Lanac prenosilaca ovog hadisa je sahih-vjerodostojan.]


Deveto: Kur'an i Sunnet nas uče da je oholost jedan od najvećih grijeha. Bilježi imam Muslim (261) u 'Sahihu' putem Ibrahima en-Neha'ija, od Alkame, a on od Abdullaha ibn Mes'uda, radijellahu 'anhu, da je rekao Allahov vjerovjesnik, sallallahu 'alejhi we sellem: "Neće ući u Džennet ko bude imao u srcu koliko je i trun oholosti!

Reče čovjek: Doista čovjek voli da mu odjeća i obuća budu lijepi!



Reče: Allah je lijep i voli lijepo, oholost je odbijanje istine i ponižavanje ljudi." Bilježe el-Buhari (6071) i Muslim (7118) u svoja dva 'Sahiha' od Hariseta ibnu Vehba, radijellahu 'anhu, da je čuo Allahovog poslanika, sallallahu 'alejhi we sellm, da je rekao: "A zar ne želite da vas obavijestim o stanovnicima Dženneta? Svaki slabić, kojeg svi smatraju slabim, a kada bi od Allaha zatražio nešto, udovoljio bi mu. "A zar da vas ne obavjestim od stanovnicima Džehennema? Svaki grubi i žestoki, koji prelazi granicu u raspravi braneći neistinu, krupne građe i nadmenog hoda, oholnik" Bilježe imam el-Buhari (4850) i Muslim (7104) u dva 'Sahiha' putem M'amera, od Hammam ibnu Munebbiha, a on od Ebu Hurejre, radijellahu 'anhu, da je rekao Allahov poslanik, sallallahu, 'alejhi we sellem: "Prepirali su se Džennet i vatra. Pa reče vatra: Naseljeni će u mene biti oholnici i silnici. A reče Džennet: U mene neće ući osim slabići od naroda i oni koji su u očima drugih omalovaženi i umanjeni. Pa reče Allah Džennetu: Ti si Moja milost, i sa tobom se smilujem kome hoću od Mojih robova. A reče vatri: Ti si Moja kazna, i sa tobom kažnjavam koga hoću od Mojih robova."

Deseto: Kur'an i Sunnet nas uče da su mnoga sumnjičena, gibet, i nemimet zabranjeni, kaže Uzvišeni Allah: "O vjernici, klonite se mnogih sumnjičenja, neka su sumnjičenja, zaista, grijeh. I ne uhodite jedni druge i ne ogovarajte jedni druge! Zar bi nekom od vas bilo drago da jede meso umrlog brata svoga – a vama je to odvratno – zato se bojte Allaha, Allah zaista prima pokajanje i Milostiv je." (Prevod značenja, el-Hudžurat; 12.)


Bilježe imam el-Buhari (5143) i Muslim (6482) u svoja dva 'Sahiha' od Ebu Hurejre, radijellahu 'anhu, da je rekao Allahov poslanik, sallallahu, 'alejhi we sellem: "Čuvajte se sumnjičenja, jer je sumnjičenje najlažniji govor. Nemojte jedan drugog uhoditi, niti prisluškivati, niti zaviditi, niti mrziti, niti leđa okretati. Budite, Allahovi robovi, braća." Bilježi imam Muslim (2589) u 'Sahihu' od Ebu Hurejre, radijellahu 'anhu, da je Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi we sellem, rekao: "'Znate li šta je gibet-ogovaranje?' Rekoše: 'Allah i Njegov poslanik najbolje znaju!' Reče: 'Da spomeneš svoga brata po onome što prezire.' Neko reče: 'A šta ako to što se spomene bude pri njemu?' Reče: 'Ako bude to što kažeš pri njemu – ogovorio si ga, a ako ne bude pri njemu – potvorio si ga!'" Bilježi imam Ahmed (17661) u 'Musnedu' putem Šehr ibn Havšeba, a on od Abdurrahmana ibn Ganema da prenosi od Allahovog poslanika, sallallahu 'alejhi we sellem, da je rekao: "Najodabraniji Allahovi robovi su oni, koji kada budu viđeni, podsjećaju na Allaha, a najlošiji Allahovi robovi su oni koji idu putem nemimeta – prenošenja tuđih riječi, oni koji razdvajaju osobe koje se međusobno vole, i oni koji potvaraju čedne i čestite za blud." [Hadis je da'if-slab radi ravije Šehr ibn Havšeba, o čijoj se pouzdanosti razilaze hadiski kritičari, također i radi Abdurrahmana ibn Ganema, čiji susret sa Allahovim poslanikom, sallallahu 'alejhi we sellem, nije pouzdan. Ali došle su predaje koje ovaj hadis dižu na stepen hasena-dobrog, a Allah najbolje zna. Pogledaj: 'Silsiletu ehadis ed-da'ife' 4/360 i 'Sahihu tergibu we terhib' 3/47 od šejha el-Albanija, rahimehullah.]


Jedanaesto: Kur'an i Sunnet nas uče da popravljamo međusobne odnose, kaže Allah dželle še'nuh: "Ako se dvije skupine vjernika sukobe, izmirite ih..." (Prevod značenja, el-Hudžurat; 9.) i kaže, dželle dželaluh: "Doista su vjernici samo braća, zato pomirite vaša dva brata..." (Prevod značenja, el-Hudžurat; 10.) i kaže, te'ala: "... bojte se Allaha, i popravite međusobne odnose." (Prevod značenja, El-Enfal; 1.) i kaže, 'azze we dželle: "Nema dobra u mnogim njihovim potajnim govorima, osim u govoru onog ko traži da se sadaka udjeljuje, ili dobro čini, ili popravlja odnose među ljudima!" (Prevod značenja, En-Nisa'; 114.) Bilježe imam Ahmed (26876) u 'Musnedu' i Ebu Davud (4919) i et-Tirmizi (2509) u svojim 'Sunenima' i Ibnu Hibban (5179) u 'Sahihu' od Ebu Derda'a, radijellahu 'anhu, da je rekao Allahov vjerovjesnik, sallallahu 'alejhi we sellem: "Hoćete li da vas obavijestim o vrijednijem od stepena namaza, i posta, i sadake? Rekoše: Naravno, o Allahov poslaniče! Reče: Popravljanje međusobnih odnosa, jer je pokvarenost međusobnih odnosa kao britva." [Lanac prenosilaca ovog hadisa je sahih-vjerodostojan.]


Dvanaesto: Kur'an i Sunnet nas uče da je od osobina vjernika međusobna blagost, kaže Allah 'azze we dželle: "O vjernici, oni od vas koji od vjere svoje otpadnu – pa, Allah će sigurno umjesto njih dovesti ljude koje On voli i koji Njega vole, prema vjernicima ponizne, a prema nevjernicima ponosite; oni će se na Allahovom putu boriti i neće se ničijeg prijekora bojati. " (Prevod značenja, el-Maide; 54.) i kaže, te'ala: "Muhammed je Allahov poslanik, a njegovi su sljedbenici strogi prema nevjernicima, a samilosni među sobom..." (Prevod značenja, el-Feth; 29.)

Bilježi imam Muslim (6529) u svome 'Sahihu' putem eš-Š'abija, od Nu'mana ibn Bešira, radijellahu 'anhu, da je rekao Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi we sellem: "Primjer vjernika u njihovoj međusobnoj ljubavi, samilosti, i naklonjenosti, je kao primjer tijela. Ako se razboli jedan njegov dio, čitavo tijelo obuzme vrućica i nesanica." Bileži imam Muslim (192) u 'Sahihu' putem Veki'e, od el-E'ameša, od Ebu Saliha, od Ebu Hurejre, radijellahu 'anhu, da je rekao: Rekao je Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi we sellem: "Tako mi onog u čijoj je ruci moja duša, nećete ući u Džennet dok ne bude vjerovali, a nećete vjerovati dok se ne budete voljeli. Želite li da vas obavijestim o onome ako ga budete radili zavoljet ćete se? Širite međusobno selam!"

Trinaesto: Kur'an i Sunnet nas uče da je obaveza na svakom muslimanu da se potpuno pokori i odazove tekstovima Kur'ana i Sunneta, i prijete onome ko se uzoholi i okrene bolnom kaznom, kaže Allah, subhaneh: "Ni vjernik ni vjernica nemaju izbora da, kada Allah i Poslanik Njegov nešto odrede, po svom nahođenju postupe. A ko Allaha i Njegova poslanika ne posluša, taj je očito skrenuo s Pravog puta." (Prevod značenja, El-Ahzab; 36.) i kaže, te'ala: "Neka se pripaze oni koji postupaju suprotno naređenju njegovu, da ih iskušenje kakvo ne stigne ili da ih patnja bolna ne snađe." (Prevod značenja, En-Nur; 63.) i kaže, dželle še'nuh: "A onaj ko se Allahu i Poslaniku Njegovu bude pokoravao – postići će veliki uspjeh." (Prevod značenja, El-Ahzab; 70.)

Četrnaesto: Kaže Uzvišeni i Plemeniti Allah, u Svojoj knjizi: "Muslimanima i muslimankama, i vjernicima i vjernicama, i poslušnim muškarcima i poslušnim ženama, i iskrenim muškarcima i iskrenim ženama, i strpljivim muškarcima i strpljivim ženama, i poniznim muškarcima i poniznim ženama, i muškarcima koji dijele sadaku i ženama koje dijele zekat i sadaku, i muškarcima koji poste i ženama koje poste, i muškarcima koji čuvaju svoja stidna mjesta i ženama koje čuvaju svoja stidna mjesta, i muškarcima koji često spominju Allaha i ženama koje često spominju Allaha – Allah je, doista, za sve njih oprost i veliku nagradu pripremio." (Prevod značenja, El-Ahzab; 35.) "Oni koji nose Arš i oni koji su oko njega, slave i hvale Gospodara svoga i vjeruju u Njega, i mole se da budu oprošteni grijesi vjernicima: 'Gospodaru naš, Ti sve obuhvaćaš milošću i znanjem; zato oprosti onima koji su se pokajali i koji slijede Tvoj put i sačuvaj ih patnje u Vatri!' 'Gospodaru naš, uvedi ih u vrtove Adna koje si im obećao, i pretke njihove, i žene njihove, i potomstvo njihovo – one koji su bili dobri od njih; Ti si, uistinu, Silan i Mudar.' 'I sačuvaj ih zala, jer, koga Ti toga dana poštediš zala – Ti si mu se smilovao, a to će, zaista, veliki uspjeh biti!" (Prevod značenja, Gafir; 7-9.)


Molimo Allaha da nas sačuva bolne kazne i uvede nas u Džennetska prostranstva, i da da koristi u spomenutom, a poslijednja dova je "... zahvala Allahu, Gospodaru svjetova." i neka je salavat i selam na Allahovog poslanika, Muhammeda, njegovu čestitu porodicu, plemenite ashabe, i sve koji ih budu slijedili u dobročinstvu i bogobojaznosti do Sudnjeg dana.
 
Top