PITANJA I DISKUSIJE

imenijebitno

New Member
Da te Allah nagradi, seko!

Bas sam na to mislila, ali ima osoba kojima te linije nisu postavljene na taj nacin, tako da ne znace isto.
A Allah najbolje zna sta je u pitanju.

We selam!
 

Meliha

New Member
Sellam Alejkum
Ja sam volela da vam postavim jedno pitanje. I bila bih vam jako zahvalna ako biste mi dali sto precizniji odgovor.Ja sam student i studiram u gradu koji je pun kafira,tacnije pripadnika druge veroispovesti,ja se snalazim Ellhamdulila dosta dobro sa iskusenjima ali moja drugarica,takodje muslimanka,je imala intimne odnose sa jednim kafirom i trazila mi je savet,e ja sad vas molim da mi pomognete jer ja nikad nisam bila u takvoj situaciji i ne znam zaista sta da joj kazem!Kao muslimanka sam osudila svim srcem taj gest ali sta sad,kako da joj pomognem?Da li u postojo oprostaj za tako nesto,kako da ona sebi sada pomogne?
 

muharram23

New Member
Staff member
Sellam Alejkum
Ja sam volela da vam postavim jedno pitanje. I bila bih vam jako zahvalna ako biste mi dali sto precizniji odgovor.Ja sam student i studiram u gradu koji je pun kafira,tacnije pripadnika druge veroispovesti,ja se snalazim Ellhamdulila dosta dobro sa iskusenjima ali moja drugarica,takodje muslimanka,je imala intimne odnose sa jednim kafirom i trazila mi je savet,e ja sad vas molim da mi pomognete jer ja nikad nisam bila u takvoj situaciji i ne znam zaista sta da joj kazem!Kao muslimanka sam osudila svim srcem taj gest ali sta sad,kako da joj pomognem?Da li u postojo oprostaj za tako nesto,kako da ona sebi sada pomogne?

Selamu alejkum

Dobro nam dosla sestro i drago nam je da se brines o stanju svoje sestre u islamu. Kao prvo, zinajluk i blud su jedni od velikih grijeha u islamu. Allah nam navodi da je kazna za blud (ozenjenu ili osobu koja ima odnos sa drugom a ne svojom zenom ili osoba koja je bila jednom ozenjena a ne sada) kazna je kamenovanje do smrti, a za zinajluk (neozenjenu osobu) bicevanje 100 puta. Znaci to su veliki grijesi za koje Allah subhane dao velike kazne da se ispune da bi ljudi znali da su to veliki grijesi.

Drugo: Posto danas nema islamske tako zvane drzave u kojoj se ispunjaju kazne na ljude, vazno je da se osoba iskreno pokaje Allahu subhane. Allah subhane kaze u Quranu i blizem prijevodu da,

"Allah nece oprostiti da mu se neko ravnim smatra, ali oprostice manje od toga kome hoce"

Sta nam ukazuje ovaj ajet?

Ukazuje nam da Allah moze oprostiti grijehe kome hoce ali nece sirk (tj. da mu se neko ravnim smatra). To sto je tvoja prijateljica ucinila, tj. grijeh zinajluka jeste veliki grijeh, ali nije grijeh koji je vodi iz vjere. A takoder, jeste nesto sto ALlah moze da joj oprosti ako se iskreno pokaje.

Da bi ALlah oprostio taj veliki grijeh, tvoja prijateljica a takoder i ti, nesmijete biti u drustvu nevjernika a pogotovo same. U jednom hadisu da je poslanik :saw: rekao kao,

"ako se musko i zensko (koji nisu rod) osame, pa sejtane je treci"

Znaci, da je zabranjeno da se musko i zensko koji nisu rod, bliski rod, da se osamnjuju sami zato sto ce ih sejtan navesti da ucine veliki grijeh.


Dosta uleme (ucenjaka) nedozvoljavaju zenama da igdje putuju ili ostaju same bez mahrema (staritelja). A pogotovo da se mjesaju sa drugim spolomima (muskarci i zene).

Medutim, da tvojoj prijateljici se ALlah sva smiluje, ona mora da ostavi taj grijeh, da se skloni takvih ljudi i da se druzi sa dobrim vjernicima. Ona mora biti od pokornih vjernika tako da ispunja duznosti koje je ALlah naradio svojim robovima kao: (klanjanje pet dnevnih namaza, post, zekat, haj, da se zena pokriva itd.)

Znaci osoba mora biti pokorna i truditi se sto vise da cini dobra djela koja bi izbrisala to lose djelo. Kad god osoba koja voli ALlah s.va i hoce Njegovu nagradu, pogrijesi, odmah treba da ucini neko dobro djelo da bi zamjenilo to lose djelo.

Ucini dovu za svoju prijateljicu da je ALlah subhane uputi i otvori joj srce islama i da bude pokorna ALlahu subhanahu wet'ala.

A ako tvoja prijateljica nastavlja da cini takva djela i ne uzima opomenu od tebe, onda se moras sacuvati i nedruziti tako da nebi tebe navela na grijeh. U jednom hadisu se navodi da je poslanik :saw: kao rekao

"da je covjek na vjeri svoga druga"

Ako je prijatelj vjernik, pa on/ona ce ga navoditi da cini dobra djela, da je pokorna osoba prema ALlahu. A ako je prijatelj losa osoba, pa od te osobe nece nista dobro nauciti osim lose.

Kao sto je jedan ucenjak rekao i dao nam primjer.

Kaze da je vjernik kao osoba koja prodaje miris. Kaze, ako si uznjega/uznju, ili ces dobiti malo da se namirises, ili ces mirisati kao on/ona, ili ces dobit poklon mirisa odnjega.

A kaze los prijatelj je kao osoba koja pravi zeljezo pa ima dosta dima oko njega. Pa kaze, ili ces smrditi kao on, ili ces se isprljati odnjega.

Znaci, prijatelji su vrlo vazni. Moramo se druziti sa dobrim vjernicima/vjernicama koji ce nam zeliti dobro na ovom i na onom svijetu a ne druziti se sa losim koji nas u propast odvode.

Allah zna najbolje

Ako razumijes engleski, dobro bi bilo da posjetis ove linkove

http://islamqa.com/en/ref/32/fornication
http://islamqa.com/en/ref/33/fornication
http://islamqa.com/en/ref/14381/fornication


Allah subhanehu vetala takoder kaze u suri zumer

"Reci, O moji vjernici koji ste se prema sebi ogrijesili negubite nadu u ALlahovu milost. Allah ce sigurno sve grijehe oprostiti. I pokajte se Allahu i pokoravajte mu se prije nego sto vam dode kazna od koje vam niko pomoci nece"

Znaci ALlah subhane voli da ljudi se nonstop kaju i ako hoce sve grijehe moze da nam oprosti zato sto je on Gafuruurahim (onaj koji ja milostiv samilostan) za vjernike ali takoder je Shedidul Iqab (onaj koji strahovito kaznjava).

Da ALlah oprosti nama i vama i takoder da vas sacuva sva zla. Ameen
vesselam
 

Meliha

New Member
SELLAM ALEJKUM
Hvala puno na uputi.Nisam znala kako da joj pomognem,ali sam verovala da postoji nada za oprost kod ALLAHA DZ.S. upravo zato sto znam da ON puno prasta.Moja prijateljica nije losa samo je ne upucena,u njenoj porodici joj nikad nije receno koliki je to greh,posto su njeni komunisti,a ona nije,dok sam ja znala da je kazna za ovakav greh velika,i da je ovo veliki greh,ali mi je bilo zao da joj jos vise pogorsavam stanje u kojem se nalazi,i da je osudjujem!VELIKO HVALA JOS JEDNOM I DA VAS DRAGI ALLAH DZ.S. NAGRADI ZA UPUTU.AMIN!
 

muharram23

New Member
Staff member
SELLAM ALEJKUM
Hvala puno na uputi.Nisam znala kako da joj pomognem,ali sam verovala da postoji nada za oprost kod ALLAHA DZ.S. upravo zato sto znam da ON puno prasta.Moja prijateljica nije losa samo je ne upucena,u njenoj porodici joj nikad nije receno koliki je to greh,posto su njeni komunisti,a ona nije,dok sam ja znala da je kazna za ovakav greh velika,i da je ovo veliki greh,ali mi je bilo zao da joj jos vise pogorsavam stanje u kojem se nalazi,i da je osudjujem!VELIKO HVALA JOS JEDNOM I DA VAS DRAGI ALLAH DZ.S. NAGRADI ZA UPUTU.AMIN!

Selamu alejkum

Ima prica da je bila jedna bludkinja (prostitutka) koja je jednom isla ulicom i nasla jednog psa koji je bio toliko zedan da je bio blizu smrti. Sta je ova bludkinja uradila, uzela je svoju papucu i ugrabila vode iz bunara i onda napojila psa. Cineci ovo malo djelo ta osoba se nije nadala da ce joj ALlah subhane sva losa djela oprostiti. Ona nije imala namaza, niti je obavljala vjerske duznosti, nego je bila nepokorna, bila je prostitutka. Ali, iako je bila takva Allah joj je oprostio djela, ne samo oprostio, nego je uveo u dzennet.

Takoder ima is vjerodostojna prica da je jednom bila jedna osoba koja je ubila 99 ljudi. Pa zeleci da se pokaje, ode jednom neucenom osobi u upita dali ima pokajanja zanjega. Ta upitana osoba je odgovorila. "Ne, zatebe nema pokajanja". Razljutivsi se, ovaj ubi i ovu osobu i zatim napuni 100 ubistava :).
Isto onda najide na jednog ucenjaka i zapita njega dali ima pokajanja. A ucenjak odgovori "svakako, ali ti trebas da napustis ovu zemlju grijeha i odes u zemlju gdje su ljudi pokorni". Ovaj covjek, sve dragosti zaputi se tom gradu. Ali, zavrijeme putovanja, ufatiga smrt i tako da nije doso do te zemlje.

I sta sad?

Dodose meleki Nagrade i meleki Kazne i pocevsi se svadati ko da ga uzme. Pa ALlah posalje jednog drugog meleka da presudi i on im rece. "Izmerite, ako je blizi gradu dobra, pa neka ga uzmu meleki dobra, a ako je blizi onom losem gradu, pa neka ga uzmu meleki kazne". Medutim Allah dade da bude blize (kako kazu u jednoj predaji da je bio za stopalu blizi dobru) gradu dobra i tako da su ga uzeli meleki dobra i dobio dzennet.

U jednoj predaji se navodi da je ALlah skupio zemlju pa tako da bude blizi gradu dobra iako je bio blizi losem gradu. Allah je zaista Milostiv, najmilostiviji.

Znaci, osoba ako se iskreno pokaje i nada u ALlahovu milost Allah ce svoju milost ispuniti.

Ali moramo imati jos jednu stvar, a to je takoder strah od Allaha.

Kako je ucenjak Ibnul Qayum Al-Jawzi rekao da vjernik mora imati dvije stvari a to je Nadu u ALlahovu milost i strah od njegove kazne. Ovo dvoje su kao dva krila od ptice. Jedno krilo je nada, a druga strah. Bez jednog od krila ptica nece letjeti.

Pogresno je kad ljudi odu i ekstremnost u jednom od tih smjera. Napr. Imaju ljudi koji se samo nadaju u Allahovu milost tako da kazu ah nema veze ti mozes grijesiti ALlah je milostiv i on oprasta, ali takoder zaboravljaju da je on onaj koji Strasno kaznjava.

A opet imaju druga vrsta ljudi koji odu u drugu ekstremnost a to je da se boje prekovise i tako kazu "ah, ja sam toliko i toliko zgrjesio, meni ALlah nikad nece oprostiti" tako da ucini sejtan da ovi ljudi nikad netraze oprost od Allaha.

Znaci obadvije ove vrste ljudi ce u vatru.

A ispravno je da se covjek nada u ALlahovu milost (to ga cini da cini dobra dijela i da se trudi sto vise) i da strahuje od njegove kazne (to ga cini da ostavlja losa djela i da necini ono sto je ALlah zabranijo.

Znaci imate obadvoje ove stvari su vrlo vazno a ne samo jedno od to dvoje.

Da nas ALlah ucini od isrenih robova svojih. Ameen

Allah zna najbolje

Vesselam
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Esselamu Aleikum,

Muhareme de promjeni naslov; Znacenje rijeci tefsir u onaj pod naslov.

weselam
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Esselamu aleikum,

Kako bi bilo da malo se vise angazujemo pa da prevodimo textove a drugi nek lektorisu. Sta mislite?

weselam
 

Belajbeg

New Member
SELLAM ALEJK !

Učenje Kur'ana naglas ili usebi:

Za vrijeme namaza
Izvan namaskog vremen

Šta je "ISTI'AZEH "?
 

zaria

New Member
es-selamu alejkum
imam jedno pitanje
moze li zena koja ne nosi hidzab,koja se bavi sihirima i koja pravi nered u familiji biti dervis?i moze li zena uopste biti dervis??
unaprijed hvala
 

Lejlla

muslima
Staff member
Ve alejkumu selam postovana sestro u islamu. Dobro dosla na forum.

Zena koja pravi sihr je sihirbaz ,a sihirbazi su nejgori ljudi za takve u seritskoj drzavi je smrtna kazna. Pravljenje sihra je smrtni grijeh koji izvodi iz islama.

Ja takodje ne vidim potrebu da musliman bude bilo sta drugo osim musliman .Zasto bi se neko nazivao nekim drugim imenima i dijelio u neke sekte kad nas je Allah u Kur'anu nazvao muslimanima .Sufizam je zabluda a sihr smrtni grijeh,tako da nevalja ni jedno ni drugo.
 

zaria

New Member
Ve alejkumu selam postovana sestro u islamu. Dobro dosla na forum.

Zena koja pravi sihr je sihirbaz ,a sihirbazi su nejgori ljudi za takve u seritskoj drzavi je smrtna kazna. Pravljenje sihra je smrtni grijeh koji izvodi iz islama.

Ja takodje ne vidim potrebu da musliman bude bilo sta drugo osim musliman .Zasto bi se neko nazivao nekim drugim imenima i dijelio u neke sekte kad nas je Allah u Kur'anu nazvao muslimanima .Sufizam je zabluda a sihr smrtni grijeh,tako da nevalja ni jedno ni drugo.

selam
puno hvala sto ste mi odgovorili na pitanje
ali ja imam jos jedno pitanje
nazalost ja zivim u takvom okruzenju da moj blizi rod(oceva sestra) zivi tako i naziva se tako
(dervisi) i ja i moja porodica-mislim na moje roditelje-zivimo bas vrata uz
vrata s njima.znamo da je to smrtni grijeh kao sto znamo da nas samo Allah,dz.s.,od svega toga cuva,ali mislim da je moj otac na neki nacin pao pod njene cini.kako i na koji nacin da njoj dokazemo da to nije uredu kad ona ne zeli cuti nista od nas?!
molim vas,ako vi znate odgovor recite nam
 

Lejlla

muslima
Staff member
Selam sestro.

Evo idi na ovu stranicu http://www.lijecenje-kuranom.com/ tu ces naci jako puno informacija o tome sta je to zapravo sihr,koje vrste sihra postoje i kako se najbolje zastititi od toga.

Za pocetak ocistite kucu ako imate slika ili nekih ukrasa sa likovima zivih bica sklonite to .Snimi suru El Bekare pustaj je stalno u kuci da uci,jer sejtan ne ulazi u kuce u kojima se uci ta sura. Naravno uz to ide i islamski nacin zivota da se insan sto vise kloni grijeha islamske propise redovno izvrsava kao naprimjer namaz klanja,ramazan posti ...

Da vam Allah olaksa i popravi vase stanje inshAllah . Da Allah uputi tvoju tetku ako je za upute . A vas da sacuva od svakoga zla vidljiva i nevidljiva .Amin!


Eto seko nadam se da sam ti bar malo pomogla .Zelim ti svako dobro ostani sa nama na forumu ,jer ovdje se moze dosta nauciti o nasoj vjeri islamu a vjerniku je najbolje da bude u drustvu vjernika.

Svako dobro i Selam alejkum!
 

Lejlla

muslima
Staff member
Selam alejk !!!


Ve alejkumu Selam ve rahmetullahi ve berekatuhu postovani brate u islamu.

Gledano sa današnjeg aspekta mislim da u islamu nebi trebalo biti protivno obilježavanje četeresnica, godišnjica i sl. jer se na taj dan (bolje ikako nego nikako) živi sjete svojih mrtvih..

Na ovo je upozorio Poslanik s.a.v. kad kaze "Slijedicete obicaje onih koji su bili prije vas pedalj po pedalj, lakat po lakat, pa cak kad bi se i u gusterovu rupu uvukli i vi biste usli za njima." Rekli smo: O Boziji poslanice, da li se to misli na krscane i zidove?
A on odgovori: " A ko drugi nego oni." (Sahih, prenosi ga El-Hakim)


Obeljezavanje nekakvih sedminima, cetrdesnica,godisnjica je uzeta od nikog drugog vec od nasih komsija krscana.

Pa trebamo li mi to slijediti njih i njihove obicaje ili Kur'an i sunnet Allahovog poslanika Muhammeda,s.a.v.s., ? Ko god podrzava ovakve stvari nek se zapita dali je Allah zadovoljan time i dali on slijedi uopste Poslanika Muhammeda,s.a.v.s., ili svoje strasti i ono na cemu je vecina naroda u njegovom okruzenju?

"A da je tvoj Gospodar htio uistinu bi svi koji su na Zemlji vjernici bili.(Poglavlje Junus, 10: 99)


Poslanik s.a.v. je još rekao:“Ko oponaša jedan narod, on je od njega (pripada njemu)“ (Ebu Davud, Ahmed).

Eto nek svako razmislja gdje svojim postupcima i djelima sebe svrstava i sa kojim narodom zeli biti prozivljen na Sudnjem Danu ,dali je to ummet Muhammeda,s.a.v.s., ili neki drugi narod?


(Ograđujem se od TV i muzike, o tome nema nikakve diskusije)

Slazem se sa tobom muzika je haram a tv sve zavisi kako se koristi isto kao i internet moze biti halal a i haram.

Recimo, neki se stalno sjećaju, neki na godišnjicu, neki nikako. Ne vidim šta ima loše u učenju i poklanjanju hatmi ili evt. jasina,

Svojih mrtvi se trebamo stalno sjecati ,pa prema tome nema potrebe da se od toga prave kojekavi cirkusi i spektakli te tako oponasaju nevjernici .Podijeliti sadaku na ime mrtvih to je u redu ,prouciti nesto iz Kur'ana i te sevape pokloniti svojim mrtvima ni u tome ne vidim nista lose .Ali ucenje Kur'ana za pare to je haram .A te sedmine,cetrdesnice,godisnjice ,tehvidi(pozidovljavanje),mevludi(rodjenje) su bas i izmisljeni i na njima se nejcesce vrsi ta haram trgovina ucenja Kur'ana za pare .

Evo malo vise o vrstama ucaca Kur'ana:

http://www.minber.ba/index.php/kur`an-i-tefsir/2108-dvije-vrste-ueaea-kurana


ili ko bi bio taj koji će pokušati zabraniti Ajvatovicu, Kariće, Igman, Solunsku dovu...na kraju krajeva i mevlud, jer se i mevlud obilježava al, doduše svake godine...

SubhanAllah brate pa zasto ti mislis da ti bilo ko treba braniti da posjecujes kojekakva dovista jos iz paganskog vakta ? Niko nikog ne tjera brate da bude vjernik ,to je izbor nas. Ali ti brate razmisli koga i sta slijedis ,dali se tako slijedi Allahov poslanik i miljenik Muhammed,s.a.v.s.,?

Onda možda nije dobro ni obilježavanje mubarek noći, jer se i one obilježavaju svake godine na svoj, poseban način...

Sve sto ima uporiste u sunenetu Allahovg poslanika Muhammeda,s.a.v.s., je dobro a sve za sta nema dokaza iz Kur'ana i sunneta odbacuje se.Sto se tice mevluda njega su izmislile sije u cetvrtom stoljecu poslije hidzre tako da nema uporista u Kur'anu i sunnetu .To isto vazi i za tehvide,sedmine,cetdesnice,godisnjice,turbeta kojekava doviste i da ne nabrajam sve redom za sada ce biti dosta.


Ovo je samo moje razmišljanje a ono može i ne mora biti ispravno.

Ostaj u Allahovoj milosti .Da nas Allah uputi na pravi put na ispravno slijedjenje Kur'ana i sunneta.Amin!

Selam alejkum!
 

Al Bosni

New Member
Brak

:salam2: We Rahmetullahi We Barakatuhu,

Hvala Allahu s.w.t. Gospodaru nebesa i zemlje i onog sto je izmedzu njih, neka je Salavat na njegovog Poslanika Muhammeda s.a.w.s. Na porodicu njegovu, na ashabe njegove.


PITANJE: Postovana braco i sestre, upoznao sam jednu zenu, sa kojom se vec duze vrijeme cujem, sa kojom se slazem, radi se naravno o'muslimanki, zeleci slijediti Allahove s.w.t. propise razmisljamo da se serijatski vjencamo. S'obzirom da moji i njeni roditelji se nedrze do Allahovih s.w.t. zakona nezelimo ih obavijestit o'tome do odredzenog vremena. Zelim da znam na koji nacin i gdje u Sarajevu mozemo da se serijatski vjencamo, kako nebih bili od onih koji prelaze preko Allahovih s.w.t. granica, kako nebih cinili blud hak'Allah i slicne stvari sto nedolikuju mu'minu i mu'minki. Hvala braci ili sestrama koji budu odvojili od svoga vremena, a vrijeme je blagodat Allaha s.w.t. svima nama, da meni odgovore.
 

Lejlla

muslima
Staff member
Ve alejkumu Selam ve rahmetullahi ve berekatuhu!

Nama je bio u gostima sejh Safet Kuduzovic i tako da je bas bilo govora o ovom pitanju .

Jako je vazno da se kod ovakvih pitanja iznesu tacne cinjenice kad se trazi fetva, jer na kraju Allah sve vidi i sve zna .Zena se ne moze udati bez pristanka staratelja i to je fakat cinjenica . A staratelj je sirok pojam ako je babo kafir on ne moze biti staratelj muslimanki .Ali ako babo svjedoci sehadet nema udaje bez njegovog pristanka tu se pravi izuzetak ako babo nalazi da je prektikovanje vjere ono zbog cega on ne zeli dati svoj pristanak. Bar u Sarajevu imate na na svim stranama ucenih insana tako imate bar koga pitati .Ne zurite brate nego se oslonite na Allaha i osaburajte ,brak je ozbiljna stvar zato mu treba tako i pristupiti.Ako mislite da cete otici u haram ,prestanite da kontaktirate dok ne dobijete odgovor na vase pitanje od ucena insana i ne trazite olaksice a Allah nikog ne opterecuje preko njegovih mogucnosti.

:wasalam:
 

Al Bosni

New Member
Hvala cijenjena sestro na tvome odgovoru odnosno savijetu

Poznato ti je sigurno sestro da u posljednih 60-50 godina vecina Bosnjaka i Bosnjakinja su zivjeli pod utjecajem komunistickog rezima, i nezelim mnogo o'tome raspravljati. Poznate su nam posljedice, i one su razne od dijelimicnog zapostavljanja Islama, pojave dzahilijeta, do potpunog zaborava Allahovih s.w.t. propisa i prakse njegovog Resula s.a.w.s.

Danasnja mladost potice od tih generacija koje su rodzene u tim mracnim godinama, tako da ja licno i ta djevojka smo potomci te zalutale generacije. Gdje da ja trazim tog staratelja u njenoj porodici? Ovaj moj slucaj mi postavlja pitanje: Kako su ashabi zenili svoje zene u koliko su roditelji bili nevjernici (ashabijki)? A poznato je da je Islam osvajao mladost, dok su se stariji drazli mnogobostvu...
 

Lejlla

muslima
Staff member
Postovani brate tako zive vecina nasih roditelja ali oni izgovaraju sehadet i tvrde za sebe ipak da su muslimani .

Trazi misljenje ucena insana Allah ti se smilovao ,nemoj sebi nikao da izdajes fetve i da poslije trazis onoga ko ce ti potvrditi da si u pravu.Vec nadju ucena insana da te posavjetuje a kad dobijes vec fetvu duzan si postupiti po njoj a ne traziti olaksice.

Evo ovdje mozes postaviti pitanje i traziti misljenje ucena insana inshAllah.

http://akosbih.com/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1

A evo i jednog odgovora u vezi sklapanja braka:

http://www.minber.ba/index.php/pita...g-vjenanja-uz-nijjet-i-dovu-kuran-kao-svjedok
 

muharram23

New Member
Staff member
selamu alejkum

evo bio sam malo odsutan i vidoh da se dosta desava na stranici. Kako ste vi meni?

Vesselam
 
Top