PITANJA I DISKUSIJE

Al Bosni

New Member
:salam2: we rahmatullahi we barakatuhu,

Molim Allaha haza we dzal da ucini da su tvoje rijeci istinite, al haq Amin ya Rabbi ya Rahman ya Alim ya Allah. A Allah subhanehu we te'ala najbolje zna.

Svim pristunim i odsutnim muslimanima i muslimankama clanovima ove stranice Ramadan Mubarek.

Akhi Gazija, postavljanje pitanja na stranici minber.ba se radi preko outlook, medzutim ja imam hotmail adresu i neki problemi se pojavljuju za postavljanje pitanja bilo ko ako nesto u vezi toga pozna, neka mi odgovori Insa'Allah.

Barak'Allahu Fikum We Selam Alejkum.
 

zaria

New Member
''O vi koji vjerujete, sebe i porodice svoje cuvajte od vatre cije ce gorivo ljudi i kamenje biti, i o kojoj ce se meleki strogi i snazni brinuti, koji se onome sto im Allah zapovjedi nece opirati, i koji ce ono sto im se naredi izvrsiti.''

Selam,zelim da mi obrazlozite ovaj ajet,pogotovo dio - cije ce gorivo ljudi i kamenje biti ??!!

Unaprijed hvala i mahsuz selam
 

Yasmin222

New Member
PITANJA POVODOM TEKSTA "FADILETI AJETU-L-KURSIJE

U ime Allaha, Sveopćeg Dobročinitelja, Milostivog,

Poštovani,

Prije par dana pročitala sam tekst na ovoj stranici pod naslovom "FADILETI AJETU - L - KURSIUJE".
Međutim, jedan odlomak mi je ostao nejasan budući da autor objašnjenja prezentirao na najbolji način.

Navodim odlomak:
"Jedan covjek dosao Alejhisselamu i potuzio mu se da ima brata bolesna. Alejhisselam rece da ga dovede i on ga uze preda se i prouci mu Fatihu suru, cetiri ajeta s pocetka sure Bekare ajet ve ilahukum ilahun vahid i ajetu-l-kursijju i posljednja tri ajeta sure Bekare i ajet sehidellahu i ajet u suri 'Araf inne rabbekumullahullezi i posljednji ajet sure Mu'minun fe te'alellahu-l-meliku-l-hakk i od sure Dzinn ve ennehu te'ala
dzeddu rabbina i deset ajeta u pocetku Saffat sure i tri posljednja ajeta od Hasr sure tj. huvallahullezi la ilahe illa hu i suru Ihlas i Muavvezetejn, tj. kul e'uzu i jednu i drugu. Covjek ustade k'o da nije ni bolov'o. "

POTREBNA MI JE POMOĆ ZA SLIJEDEĆE AJETE BUDUĆI DA NIJE PRECIZIRANO IZ KOJE SU SURE I POD KOJIM BROJEM.

1.ajet ve ilahukum ilahun vahid
2.ajet sehidellahu
3.ajet u suri 'Araf inne rabbekumullahullezi
4.fe te'alellahu-l-meliku-l-hakk
5.ve ennehu te'ala dzeddu rabbina
6.huvallahullezi la ilahe illa hu i suru Ihlas i Muavvezetejn, tj. kul e'uzu i jednu i drugu

Zapravo bi se autor tekst zbilja trebao više potruditi, pa prilikom pisanja sadržaja obratiti pažnju na činjenicu da su ljudima potrebna podrobnija i jasnija objašnjenja.

S poštovanjem,

Yasmin
 

hame

New Member
U ime Allaha, Sveopćeg Dobročinitelja, Milostivog,

Poštovani,

Prije par dana pročitala sam tekst na ovoj stranici pod naslovom "FADILETI AJETU - L - KURSIUJE".
Međutim, jedan odlomak mi je ostao nejasan budući da autor objašnjenja prezentirao na najbolji način.

Navodim odlomak:
"Jedan covjek dosao Alejhisselamu i potuzio mu se da ima brata bolesna. Alejhisselam rece da ga dovede i on ga uze preda se i prouci mu Fatihu suru, cetiri ajeta s pocetka sure Bekare ajet ve ilahukum ilahun vahid i ajetu-l-kursijju i posljednja tri ajeta sure Bekare i ajet sehidellahu i ajet u suri 'Araf inne rabbekumullahullezi i posljednji ajet sure Mu'minun fe te'alellahu-l-meliku-l-hakk i od sure Dzinn ve ennehu te'ala
dzeddu rabbina i deset ajeta u pocetku Saffat sure i tri posljednja ajeta od Hasr sure tj. huvallahullezi la ilahe illa hu i suru Ihlas i Muavvezetejn, tj. kul e'uzu i jednu i drugu. Covjek ustade k'o da nije ni bolov'o. "

POTREBNA MI JE POMOĆ ZA SLIJEDEĆE AJETE BUDUĆI DA NIJE PRECIZIRANO IZ KOJE SU SURE I POD KOJIM BROJEM.

1.ajet ve ilahukum ilahun vahid
2.ajet sehidellahu
3.ajet u suri 'Araf inne rabbekumullahullezi
4.fe te'alellahu-l-meliku-l-hakk
5.ve ennehu te'ala dzeddu rabbina
6.huvallahullezi la ilahe illa hu i suru Ihlas i Muavvezetejn, tj. kul e'uzu i jednu i drugu

Zapravo bi se autor tekst zbilja trebao više potruditi, pa prilikom pisanja sadržaja obratiti pažnju na činjenicu da su ljudima potrebna podrobnija i jasnija objašnjenja.

S poštovanjem,

Yasmin

:salam2:
1. Bekare ajet 163 str. 24
2. Ali imran 18 , str. 52
3. el ´Araf 54, str. 157
4. el Mu`minun 115-118,str. 349
5 el-dzinn 3 , str.572
6. es-saffat 1-10, str. 446
7. el-hašr 22-24; str 548
8. el-Ihlas
9. el-fleq i en-nas
 

Umm Mua'dh

New Member
Es Selamu Alejkum, da li neko zna gdje mogu da pronadjem hadith o Aishi r.a. kada je od ljubomore razbila posudu, ispred Poslanika sallallahu alejhi we selme i njegovih gostiju? Jazakallah khyr Es Selamu Alejkum
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Es Selamu Alejkum, da li neko zna gdje mogu da pronadjem hadith o Aishi r.a. kada je od ljubomore razbila posudu, ispred Poslanika sallallahu alejhi we selme i njegovih gostiju? Jazakallah khyr Es Selamu Alejkum

Aleikumu Selam sestro,

pgledaj u hadiskim zbirkama, tamo bi trebala naci, inshAllah.

Esselamu Aleikum
 

zaria

New Member
Selam,
hmm...ne znam kako da pocnem s pitanjem :) u vezi vjencanja je :) Naime,moj momak je Sandzaklija,a ja iz Krajine,pa nam se malo ''tradicije'' vjencanja ne slazu.Za godinu i po se planiramo tek insaAllah vjencati,pa zelim saznati vise iz prakse Poslanikove.Ono sto ja znam i sto sam citala,jeste da se lijepo vjencati u petak,zaklati ovcu itd...Ali kako sam slusala i gledavala Sandzacke svadbe(nevjesta nosi crveni veo,mazanje meda negdje na vratima,nekakva placanja....) i ove nase Krajinske svadbe(okretanje nevjeste 3 puta,ulazak u kucu s bokalom vode u jednoj ruci,a u drugoj ruci Kur'an...),nista mi se ne svidja :hijabi: zelim da nam svadba ako Bog da bude ''normalna'' :hijabi:
Allah Vas nagradio :blackhijab:
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Selam,
hmm...ne znam kako da pocnem s pitanjem :) u vezi vjencanja je :) Naime,moj momak je Sandzaklija,a ja iz Krajine,pa nam se malo ''tradicije'' vjencanja ne slazu.Za godinu i po se planiramo tek insaAllah vjencati,pa zelim saznati vise iz prakse Poslanikove.Ono sto ja znam i sto sam citala,jeste da se lijepo vjencati u petak,zaklati ovcu itd...Ali kako sam slusala i gledavala Sandzacke svadbe(nevjesta nosi crveni veo,mazanje meda negdje na vratima,nekakva placanja....) i ove nase Krajinske svadbe(okretanje nevjeste 3 puta,ulazak u kucu s bokalom vode u jednoj ruci,a u drugoj ruci Kur'an...),nista mi se ne svidja :hijabi: zelim da nam svadba ako Bog da bude ''normalna'' :hijabi:
Allah Vas nagradio :blackhijab:

Esselamu aleikum sesto i dobro nam dosla,
mislm da ako budes isla tradicionalno da se udas onda ces sebi to sve zakomplikovati, a to nikakve nema nikakve veze sa islamom. Sve te stvari sto si nabrojala kose se sa islamom i ne samo da se kose vec tu ima dosta praznevjerja. To sa bokalom, pa u drugoj Kur'an, pa tamo negdje mazanje meda po vratima nema nikave veze sa ovom vjerom.

Ako si vec ovdje dosla da trazizi savjet onda ja ti predlazem da procitas kako Islam tretira stupanje u brak. To sto ti navodis, a mnogi od nas su prosli to je neislamski.
Ja se nadam inshAllah da ce Allah dati pa da ti i tvoj buduci dobro prostudirate nacin vjencanja i proslave svadbe u Islamu i kako to Seriat nalaze.

Evo pogledaj ovdje kako bi trebalo da bude; http://islamskibrak.super-forum.net...aka-u-nasem-okruzenju-i-nasoj-zbilji-t422.htm

http://islamskibrak.super-forum.net/brak-f7/svadbeni-obieaji-u-nasem-narodu-t444.htm

http://www.turntoislam.com/forum/showthread.php?p=416420#post416420

http://www.dzemat-oberhausen.de/pag...sko-sklapanje-braka-nikjah-mustafa-spahic.php



Esselamu Aleikum
 

zaria

New Member
Selam,
da Vas Uzviseni Allah nagradi i puno Vam hvala!Sad samo moram sacekati da mi habibi dodje,pa da razovaramo :hijabi: Veliki selam i ocekujte me uskoro insaAllah :)














Esselamu aleikum sesto i dobro nam dosla,
mislm da ako budes isla tradicionalno da se udas onda ces sebi to sve zakomplikovati, a to nikakve nema nikakve veze sa islamom. Sve te stvari sto si nabrojala kose se sa islamom i ne samo da se kose vec tu ima dosta praznevjerja. To sa bokalom, pa u drugoj Kur'an, pa tamo negdje mazanje meda po vratima nema nikave veze sa ovom vjerom.

Ako si vec ovdje dosla da trazizi savjet onda ja ti predlazem da procitas kako Islam tretira stupanje u brak. To sto ti navodis, a mnogi od nas su prosli to je neislamski.
Ja se nadam inshAllah da ce Allah dati pa da ti i tvoj buduci dobro prostudirate nacin vjencanja i proslave svadbe u Islamu i kako to Seriat nalaze.

Evo pogledaj ovdje kako bi trebalo da bude; http://islamskibrak.super-forum.net...aka-u-nasem-okruzenju-i-nasoj-zbilji-t422.htm

http://islamskibrak.super-forum.net/brak-f7/svadbeni-obieaji-u-nasem-narodu-t444.htm

http://www.turntoislam.com/forum/showthread.php?p=416420#post416420

http://www.dzemat-oberhausen.de/pag...sko-sklapanje-braka-nikjah-mustafa-spahic.php



Esselamu Aleikum
 

zaria

New Member
Selam,

moj brat je dobio referat iz vjeronauke 'Porijeklo i simbolika mjeseca i zvijezde u vjeri islamu'....Naime,on je pitao profesora da mu to objasni,pa mu je profesor rekao da napravi referat na tu temu.Molim Vas da nam to objasnite :blackhijab:

Mahsuz selam :hijabi:
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Selam,

moj brat je dobio referat iz vjeronauke 'Porijeklo i simbolika mjeseca i zvijezde u vjeri islamu'....Naime,on je pitao profesora da mu to objasni,pa mu je profesor rekao da napravi referat na tu temu.Molim Vas da nam to objasnite :blackhijab:

Mahsuz selam :hijabi:

Esselamu Aleikum,

malo je tesko dobiti nekih konkrentnih dokaza na nasem jeziku uvezi ovoga. Nema puno veze sa Islamom. Neznam da li moze na engleskom posto ima vise inormacija nego na nasem...evo ovdje malo informacija; http://forum.novipazar.org/print.ph...5&sid=408201964636846879b00a41eb957c0c&page=1

http://muslimanka.net/sajt/index.ph...d=36&func=view&id=4573&view=threaded&catid=17
 

mini911

New Member
Essellamu alejkum. Mene zanima, kako znati da dzini imaju uticaja na covjeka. Naime, jedan moj prijatelj se u zadnje vrijeme jako cudno ponasa, previse psuje, previse je ljubomoran, zavidan, nesrecan, stalno ga boli glava, neraspolozen je bez razloga, bezvoljan, nesretan, takodjer bez razloga, stalno je u nekoj depresiji, nema volje ni za cim, treba mu sitnica da postane ljut, pocne psovati ili jednostavno padne u depresiju. Uskoro se zeni, a njegovo stanje je toliko otislo u beskraj da se ja bojim za tu curu, njegova ljubomora i sumnja je ubise, i iako ima razloga da joj vjeruje, on uvijek sumnja, provjerava, optuzuje je stvari koje nemaju smisla. do skoro nije psovao nikad, a nedaj Boze tek onda neke stvari koje su povezane sa vjerom i Bogom, sad psuje sve, i kad prodje nekoliko vremena, bude mu zao, i tad ga griznja savjesti pojede, kaze da jednostavno ne zna sta se na trenutak s njim desava., uz to sve ima problema sa glavoboljom, kosti ga bole, i trne mu desni palac. Razmisljao je o tome da ode kod nekog ko se bavi lijecenjem, ali ne znamo je li do toga, je li ima sanse da je nesto ove prirode uzrok tome? Mozete li mi pomoci, molim Vas, unaprijed hvala
 
Top