Pitanja i Odgovori

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
klanjanje jaciju u scoje vrijeme

Pitanje:

Esselamu Alejkum Braćo,imam jedno pitanje u vezi klanjanja Jacija Namaza, dali se i Jacija namaz mora da klanja u njegovo određeno vrijeme ili se Farzovi moraju klanjat i kod Jacije u njegovo određeno vrijeme, eto toliko neka vas Allah nagradi!!!!!!!!!

Odgovor:

Svih pet farz namaza se moraju klanjati u njihovo određeno vrijeme. Rekao je Allah u prevedenom značenju ajeta: "Jer vjernicima je propisano da u određeno vrijeme namaz obavljaju" (Nisa 103.ajet) kao što je Poslanik s.a.w.s.pojasnio sva namaska vremena kako to prenosi Imam Buharija (hadis broj 533-578) i Muslim ( hadis broj 610-614) i na osnovu predhodno spomenutog jacija namaz ne izlazi iz spomenutog konteksta.
Allah najbolje zna

Prof. Smajlović Osman (fakultet Umul-qura Mekka)
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
da li je klanjanje sunneta praksa Poslanika sallallahu aleihi weselem

Pitanje:

Eselamu alejkum draga braćo moje bi pitanje glasilo koliko je rekata klanjao Poslanik s.a.w.s mislim za svaki namaz dali su sunet i sun suneti rekati praksa Poslanika ili pitanje mezheba molim vas na što brži odgovor i naravno odgovor sa dobrim argumentima kako sam i navikao kod vas mislim na prenosioce hadisa unaprijed zahvalan uz dovu da nas Allah dž.š sve na pravi put uputi i ujedini na put Kur'ana i sunneta amin eselamu alejkum.

Odgovor:

Obavljanje namaza je stroga šerijatska obaveza:"Obavljajte namaz i udjeljujte zekat" (Sure Bekare 110). A način obavljanja, broj rekata i koji su namazi farzi ili suneti Poslanik je pojasnio svojim riječima ili djelima.

Broj obavezni namaza u danu i noći je pet sabah, podne, ikindija, akšam i jacija, Poslanik je bio upitan za Islam pa je odgovorio: 'Pet namaza u danu i noći. Dali je obaveza na mene mimo njih: 'Ne osim da dobrovoljno obavljaš" (Buhari 46,Muslim 8).

A što se tiče suneta ili dobrovoljnog namaza njihov je broj deset ili dvanest shodno mišljenju uleme stim da je mišljenje od dvaneast rekata, ako Bog da, odabranije. Ibnu Omer je rekao: "Zampamtio sam od Poslanika a drugoj predaji klanjao sam sa Poslanikom: deset rekata dva rekata prija podne, dva poslije podne, dva poslije akšama, dva poslije jacije i dva prije sabaha" (Buhari 1165,1172). I rekao je Poslanik u predaji od Aiše r.a.: ' Ko ustraje u obavljanju dvanaest rekata suneta Allah će mu sagraditi kuću u Džennetu, četri rekata prije podne, dva poslije podne, dva poslije akšama, dva poslije jacije i dva prija sabaha" (Ibnu Madže,Tirmizi,hadis sahih Sahihu Džami`a 6183 Albani). Kao što se prenosi od Aiše r.a. da je rekla: "Poslanik ne bi ostavljao četiri rekata prije podne i dva rekata prije sabaha"(Buhari 1182).

Rekao je Ibnu Kajim pojašnjavajući razliku u broju rekata prije podne kako je to prenio Ibnu Omer i Aiše r.a: 'Može se reći: Ukoliko je poslanik klanjao u kući klanjao je četri rekijata, a ako bi klanjao u mesdžidu klanjao je dva što je očitije, ili je radio ovaka i ovako, tako da je preneo svako od Aiše r.a. i Ibnu Omera ono što su vidjeli. I oba hadisa su vjerodostojna i nema razloga da se opovrgava njihova vjerodostojnost ili da se kaže ova četri rekata nisu od podnevski suneta već zaseban namaz kojeg bi klanjao Poslanik poslije zeval-kada sunce pređe pola neba. Rekao je Poslanik: 'To je sat u kojem se otvaraju nebeska vrata, i volim da se u njoj uspne od mene dobro djelo ( Ahmed, Tirmizi hadis sahih)"(Zadu-Mead).

A najprtvrđeni suneti su dva rekata prija sabaha jer Poslanik je na njih najviše pazio (Buhari 1163, Muslim 723-94) i došli su hadisi koji podsticaju na njeno obavljanje mimo drugi sunet namaza. Rekao je poslanik: 'Dva rekata sabah namaza su bolja od dunjaluka i onoga što je na njemu"(Muslim 723-96).
A Allah najbolje zna.

Prof. Smajlović Osman (fakultet Umul-qura Mekka)
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
tespih namaz?

Pitanje:

Selam alejkum imam jedno pitanje u vezi tespih namaza. Htjela bi nešto više o tome koliko je vjerodostojan hadis koji govori o tespih namazu. Jeli to bila praksa našeg Poslanika s.a.v.s ili je neka novotarija. Hvala vam unaprijed i neka Vas Allah dž.š.nagradi za Vaš rad i trud! AMIN!

Odgovor:

Hadis koji se prenosi od Poslanika povodom tespih namaza je hadis u čijoj vjerodostojnosti je se ulema razišla.

Oni koji ga smatraju vjerodostojnim smatraju namaz pohvalnim a oni koji ga smatraju slabim smatraju namaz novotarijom.

Mišljenje koje je prihvatljivije je da je hadis slab i da namaz nema osnove i da je novotarija što je ujedno stav Imama Ahmeda, Ibnu Tejmije, stalne komisija za fetve u Saudijskoj arabiji, Šejha Usejmina.

A Allah najbolje zna.

Prof. Smajlović Osman (fakultet Umul-qura Mekka)
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
policajac u krsanskoj drzavi

Pitanje: Da li je Muslimanu dozvoljeno biti policajac u krscanskim drzavama?

Odgovor:

Bismillahir-Rahmanir-Rahim

Sto se tice rada u policiji u Sjedinjenim drzhavama, dozvoljeno je , ukoliko u tom radu nema onoga shto je protiv Islamskog zakona. Kroz objasnjenja u vezi vojske, dr. AbdulFetah Idris, profesor fikha na Al Azharu i na univerzitetima Ujedinjenih Arapskih Emirata, rekao je :" Allah Uzvisheni je zabranio cinjenje grijeha i nasilja nad drugima. Rekao je Uzvisheni Allah:"...Jedni drugima pomažite u dobročinstvu i čestitosti, a ne sudjelujte u grijehu i neprijateljstvu..." ( Al-Maida 2 )

Cilj iza taktika napada saveznih drzava , nije radi uspostavljanja demokratije u Iraku kako to oni kazhu, vec unistenje i istrebljenje Irackog naroda koji nista nije zgrijesio, a samo zato sto su muslimani i sto svjedoche da nema drugog boga osim Allaha i da je Muhammed s.a.w.s., Njegov Poslanik. Opaka sema ovih uljeza je da pronevjere blagostanje muslimanskog svijeta. Ovo postaje veoma jasno kad zapazimo njihovu saradnju u borbi protiv Muslimana, i ravnodusnost prema ishodu rata kojeg oni sprovode. Zato, oni koji pomazu uljeze, u njihovom ratu protiv Muslimana, prljaju svoje ruke krvlju brace Muslimana, ustvari, pomazhu u ubijanju svoje brace, neprijateljskoj vojsci koja terorise stabilan narod i uznemirava njihov normalan nacin zivota.
Allah Uzvisheni je zabranio uzajamnu pomoc u svemu grijesnom i prestupnom. I ko god saradjuje sa ovim agresivnim prestupnicima, ustvari pocinjava veliki grijeh. I ne samo to, vec ko god daje njima bilo kakvu vrstu podrske u agresiji, prijateljuje sa njima, a ko za prijatelje uzima kjafire ( nevjernike ) na rashod svojoj braci Muslimanima, je slichan kjafiru sa kojim prijateljuje.

islamicity imam
prevod: sestra AAminAA
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
odgovor krcaninu na selam

Pitanje:

Esselamu aleykum, Hvala Allahu Dz.s na ljudima koji koriste svoje vrijeme i svoje znanje na
sirenju Islama. Neka vas Allah Dz.s nagradi najljepsom nagradom.

Posto zivim na zapadu cesto mi Krscani cestitaju Bajram ili mi pak nazovu Sellam. Mene zanima kako da se ja postavim prema njima to jest sta da im odgovorim a da ja nebudem grijesan.

Ovo pitam zbog toga sto sam procitao jedan Hadis u kojem se kaze da ako ti krscan kaze (Esellam aleykum) da mu Musliman treba odgovoritio samo (Sellam).

Esselamu aleykum.

Odgovor;

Ve alejkesSelam,

Ako budes u situaciji da ti nevjernik nazove selam ti mu odgovori izrazom "WE ALEJKE" tj.i tebi isto zelim.T ako nas je poducio Poslanik a.s. Ali ako ti vjernik musliman nazove selam onda radi opste koristi dodajem da smo duzni odgovoriti istim izrazom ili potpunijim od njega.

Primjera radi: Ako bi mi nazvao selam frazom "EsSelamu alejkum ve rahmetullah", meni nije dozvoljeno da samo odgovorim "We alejkesSelam", moram odgovor upotpuniti sukladno nazvanom selamu sto bi u nasem primjeru izgledalo "We alejkesSelam we rahmetullah" ili potpuniji od njega "we alejkeSelam we rahmetullahi we berekatuh". Dokaz je ajet:

"Kada pozdravom pozdravljeni budete, ljepšim od njega otpozdravite, ili ga uzvratite, jer će Allah za sve obračun tražiti. (Sura: An-Nisa, 86)

A Allah najbolje zna!

prof. Jasmin Djanan
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
nosenje niqaba

Pitanje

Esselamu alejkum we rahmetullah, neka vas Allah nagradi insaAllah za trud koji ulazete za ovu stranicu a posebno za pitanja na koja nam odgovarate i pogagate da sledimo islam u pravom svjetlu insaAllah neka nam Allah pomogne svima.

No, mene zanima stav islama po pitanju niqaba u sledecem slucaju: s obzirom da znate kako je ziveti u evropi pod niqabom (ni malo lako )al hajr kada naidjemo na policiju koja trazi da otkrijemo lice i ne dozvoljava nikako da se prodje bez toga i sta je sa pasosima i licnim kartama gde nam ne dozvoljavaju da smo cak ni pokrivene u nekim zemlajama (npr Srbija) a sta onda da kazemo za niqab, znaci sta uraditi kada naidjemo na ovako nesto da li da otkrijemo lice nedaj Allah Dragi to je katastrofa za dusu waAllahi ili kako da se ponasamo?

Allah vas nagradio insaAllah.

Odgovor:

Ve alejkumusSelam,

Ako imas mogucnost da na granicnom prelazu trazis da kontrolu obavi zenska osoba onda je hajr u tome. Ako nemaju takvu ili ne zele da je nadju, onda prezri to djelo srce i dozvoli im d ate identificiraju i nista vise, jer Uzviseni Allah nam je naredio da Ga se bojimo sukladno svojim mogucnostima.

A Allah najbolje zna!


prof. Jasmin Djanan
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Pitanje:

Selam Alejkum,

mozete li mi dati odgovore na pitanje:

- Kako Atheisti dati odgovor na pitanje: Ko je stvorio Boga, ili kako se Bog sam stvorio?

Odgovor:

Ovo nevjerničko pitanje je u korijenu neispravno i samo po sebi kontradiktorno. Kada bismo u cilju dokazivanja pretpostavili da Allah ima tvorca, postavlja se pitanje: ko je onda njega stvorio, pa koje stvorio tvorca toga stvoritelja i tako u nedogled. To je razumski neprihvatljivo i nemoguce. Razum i logika prihvataju cinjenicu da sve stvoreno vodi porijeklo od jednog Stvoritelja Kojega niko nije stvorio, a Koji je sve stvorio, a to je Uzviseni Allah.

Poslanik s.a.w.s., pojasnio nam je korijen ovoga pitanja hadisom kojeg prenosi Ebu Hurejre r.a. da je Poslanik a.s. rekao: Ljudi ce neprestano postavljati razna pitanja sve dok ne upitaju: Allah je stvoritelj stvorenja, ali ko je Njega stvorio? Kome padne na pamet takvo pitanje neka kaze: Amentu billahi. U drugom hadisu Poslanik a.s. nas je poducio: Nekima od vas dodje sejtan dosaptavajuci mu: ko je stvorio to i to...Sve dok ne upita: Ko je stvorio tvoga Gospodara? Kad se to nekome desi, neka zatrazi utociste kod Allaha i neka prestane.(Muslim,134)

Iz hadisa zakljucujemo:

Izvor ovog pitanja je sejtan!

Lijek za njega ogleda se u izbjegavanju sejtanskih koraka i lazi izgovorom Amentu Billahi ve rusulihi.

Potrebno je zatraziti utociste kod Allaha od prokletog sejtana.

Postoje predaje koje ukazuju das mo duzni pljucnuti na lijevu stranu tri puta i prouciti suru el ihlas.

Cinjenicu da je Allah prvi dokazuju mnoge vjerodostojne hadiske predaje:

"Boze moj, Ti si Prvi i nema nista prije Tebe.T i si Posljednji i nema nista poslije Tebe." (Muslim, 2713)

"Allah je postojao kada nista drugo nije bilo." (Buharija, 3020)

Mumin je taj koji vjeruje i ne sumnja, kjafir ne vjeruje, a munafik sumnja.

Molim Allaha subhaneh da nam podari iskren iman i nepokolebljivo uvjerenje, jer je On najbolji Upucivac.

A Allah najbolje zna.

Prof. Jasmin Djanan
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Pitanje:

Esselamu Alejkum draga Braco,

mislila sam u smislu ako djevojka nema mogucnosti da upozna momka ili ako ga upozna onda nebude nista od toga u smislu ako cura neizlazi po strane gdje bi mogla upoznati momka recimo kafici ili tako te stvari. Mada je to isto haram u islamu u smislu ako ne moze da upozna osobu sa kojom bi mogla islamski zivot da zivi !!!!!!!!!

Da li je Haram onda u takvim smislima da se djevojka neuda ili mora sebi traziti osobu da se uda, mada nema ni osoba koji se za nju raspitivaju i ako se raspitivaju onda ne bude nista od toga.

To bi me Interesovalo stvarno sta je sa takvim osobama, sigurno ima i zato jedan odgovor jer u nasem ljepom islamu, imase za sve odgovor,

Esselamu Alejkum da vas dragi Allah nagradi sa svacim dobrim na Dunjaluku i na Ahiretu

Odgovor:

Ve alejkumusSelam we rahmetullahi we berekatuh,

Osnova u islamu je da djevojka sebi ne trazi momka niti se reklamira u te svrhe. Na njoj je duznost da se islamski odgoji usavrsi znanje i spozanju o islamu i Allahu subhaneh. Potom da ucini dovu Allahu kako bi joj olaksao brak sa osobom koja ce zeljeti i znati da zivi islamskim nacinom zivota. Mozda Allah subhaneh iz svoje mudrosti prolongira tvoju udaju jer nisi dovoljno spremna i zrela za taj cin. Ili ima neki uzviseniji ili veci cilj radi kojeg si stvorena i Allah te cuva za izvrsenje iste.

Na tebi je da iskoristis svo svoje lsobodno vrijeme u edukaciji izucavanju ljepota vjere islama a Allah ce sigurno poslati odabranika tvoga srca kad bude podobno vrijeme za to.

Zato saburaj i nadaj se nagradi od Uzvisenoga, jer sputavas strasti iskreno radi njega. Pozeljno je da se i posti kako bi se intenzitet istih niskih pohota umanjio.

Neka te Dragi Allah obaspe raznolikim blagodatima na Dunjaluku i na Ahiretu.

A Allah najbolje zna!

Prof. Jasmin Djanan
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Pitanje:

Esselamu alejkum ve rahmetullah!

Kako postupiti u situaciji kad vam na ulici novac trazi beskucnik i/ili neko ko konzumira alkohol, odnosno kakav je stav islamskih ucenjaka spram ove situacije?

Takodje me zanima stav spram prosnje cigana ovdje u Mostaru, posebno za Bajram i Ramazan?

Da vas Milosnik nagradi. Amin.

Odgovor:

Ve alejkumusSelam we rahmetullahi we berekatuh,

Nije svaki onaj koji trazi pomoc zasluzan da mu se da. Obicno se u nekom naselju ili gradu poznaju oni koji su u stvarno teskoj materijalnoj situaciji, tako da je njima dozvoljeno pomoci. Zalosno je da se posljednjih godina na svakom koraku vide bosonoga iznemogla i nejaka djeca koja se salju ranim sabahom da za *poslodavca* skupljaju novac, u zamjenu za sitni baksis koji ih odrzava u zivotu. Takvim sigurno nije dozvoljeno pomoci, jer iskoristavaju nejaku djecu ili samohrane majke kako bi se na ustrb njih bogatio mali sloj visoko odabranog drustva.

Slicno je sa ciganima kojih ima i veoma bogatih, a najveci procenat te zarade upravo se odnosi na prosnju ulicama i trgovima. Zalosno je to da je bilo situacija kada bi ljudi zeljeli da pogledaju to dijete koje se nalazi u narucju majke, a tamo bi nailazili na klupko vjesto umotanih krpa i pelena.

Ako se pak ustanovi da ima porodica koje nisu u mogucnosti da same sebi privrjedjuju ili da nemaju muskoga staratelja onda nema smetnje pomoci istima.
Da i vas Uzviseni Allah obilato nagradi. Amin.

Prof. Jasmin Djanan
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
djamija nije prema kibli

Pitanje

Es-selamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu!

U nasem gradu je sagradjena nova dzamija, ali ta dzamija nije tacno okrenuta prema kibli, po nekim proracunima odstupa oko 30 stepeni udesno od kible, da li u nasem serijatu imaju neka dozvoljena odstupanja i da li je dozvoljeno klanjati u ovoj dzamiji?

Da vas Allah nagradi za vas trud!

ODGOVOR:

VE ALEJKUMUSSELAM,

Ako insan ima mogucnost da putem clanova dzamijskoga odbora ispravi tu gresku koja je u proslosti ucinjena onda je hajr u tome. Ima se mogucnost ukositi putem linija od kanape svaki formirani saff, kako bi u potpunosti bili okrenuti u pravome smjeru.

Sto se tice ajeta koji pojasnjava klanjanje nafile namaza u njemu se kaze da "gdje god se okrenete tu je Allahova strana".

Sto se tice klanjanja farza, i oni su dozvoljeni jer sejhul Islam Ibn Tejmijje kada to pojasnjava navodi dokaz da je ocuvanje islamskoga saffa prece nego otici i razici se sa dzematom.

A Allah najbolje zna!

Prof. Jasmin Djanan
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Pitanje: Imam djevojku s kojom sam u vezi već dvije godine, međutim, sad sam se okrenuo vjeri, hvala Allahu, i saznao da nema ašikovanja, druženja, razgovora s djevojkom, ništa prije braka. Stoga me zanima da li mogu da oženim djevojku bez staratelja, mahrema, jer ona je iz šehidske porodice? Možemo li stupiti u brak po šerijatu i kome se obratiti ako može?

Znam da majka ne može biti zastupnik u bračnom ugovoru, ali ona nema nikog drugog od svojih mahrema koji se drže propisa vjere. Allah vas nagradio!

Odgovor: Es-selamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu! Molim Uzvišenog Allaha da vam podari ustrajnost na Pravom putu i da vas učini od onih sa kojima je On, s.v.t., zadovoljan.

Većina islamskih učenjaka je na stanovištu da djevojci nije dozvoljeno da se uda bez staratelja. Ovo mišljenje temelji se na hadisu Allahovog Poslanika, s.a.v.s., u kojem kaže: “Nema braka bez velijja i dva pravedna svjedoka.“ Hadis je zabilježio Bejheki u svom Sunenu od Imrana i od Aiše, r.a., a šejh Albani kaže da je hadis vjerodostojan. Ovo mišljenje zastupaju hanbelijska, šafijska i malikijska pravna škola, a temelji se na već citiranom vjerodostojnom hadisu. Ovo je mišljenje i Ebu Jusufa i Muhammeda, učenika Ebu Hanife. Kaže imam Tahavi u svom djelu ''Šerhu meanil-asar'':

''I ovo je mišljenje Ebu Jusufa i Muhammeda ibn Hasana“, tj. da je staratelj uvjet za ispravnost braka.

Međutim, ono na što ovdje treba ukazati jeste da otac nije jedini koji biva staratelj. U slučaju da nema oca, strateljstvo prelazi na drugu osobu. U islamskom pravu te osobe su precizno spomenute. Redoslijed staratelja identičan je redoslijedu osoba koje se nazivaju asaba u nasljednom pravu. Taj redoslijed je sljedeći:

1) otac, djed, pradjed,

2) sin, zatim unuk,

3) brat (po ocu i majci), zatim brat po ocu, zatim sin od pravog brata, zatim sin od brata po ocu,

4) amidža, zatim sin od amidže.

Tako ako, npr., nema oca, starateljstvo prelazi na djeda, ako nema djeda, starateljstvo prelazi na sina, ako nema sina, na brata i tako dalje, shodno redoslijedu koji smo naveli. A Allah najbolje zna!

Odgovorio: hfz. Dževad ef.Gološ
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
da li zena u tanju hajza moze prisustvovati predavanju u djamiji?

Pitanje : Es-selamu alejkum! Da li je dozvoljeno ženi koja ima hajz da prisustvuje predavanjima i halkama Kur’ana u džamiji, i da se zadrži u džamiji samo za vrijeme predavanja, nakon čega će odmah izaći? Potrebno je napomenuti da ona posjećuje ta predavanja u kontinuitetu i boji se da će joj ostati uskraćeno znanje koje može steći na tim predavanjima i koje je poslije teško steći ili naći na drugom mjestu. Allah vas nagradio!

Odgovor: Većina islamskih učenjaka, a među njima i četverica imama (Ebu Hanife, Malik, Ahmed i Šafija) smatraju da ženi koja ima hajz nije dozvoljen boravak u džamiji. Kao dokaz za svoje mišljenje uzimaju hadis koji bilježe Buharija (974) i Muslim (890) od Ummi 'Atije koja je rekla: ''Naredio nam je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, da izvedemo mlade djevojke nabajramsku musallu iz njihovih odaja, a naredio je ženama u hajzu da se odmaknu od bajramske musalle.''

U ovom hadisu vidimo da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, zabranio ženama koje imaju mjesečnicu, tj. hajz, da prisustvuju na musalli te im naredio da se udalje od nje, jer musalla ima propis mesdžida, što ukazuje da je takvoj ženi zabranjen boravak u mesdžidu.

Kao dokaze sa svoju tvrdnju navodili su i druge hadise koji su slabi – daif, poput onoga u kojem Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kaže: ''Nije dozvoljeno ući u džamiju ženi koja ima hajz i čovjeku koji je džunub.'' Ovaj hadis bilježi imam Ebu Davud, a šejh Albani ocijenio ga je slabim – daif.

Stalnoj komisiji za fetve u Saudijskoj Arabiji postavljeno je sljedeće pitanje:

Kakav je šerijatski propis za ženu koja u vremenu hajza ulazi u mesdžid kako bi slušala hutbu? Njihov odgovor je glasio: ''Ženi koja ima hajz ili nifas nije dozvoljeno da boravi u mesdžidu, s tim da joj je dozvoljeno da samo prođe kroz mesdžid ukoliko se za to ukaže potreba i bude sigurna da neće doći do prljanja mesdžida. Kaže Uzvišeni: ''...i kada ste džunubi – osim ako ste putnici – sve dok se ne okupate. (An-Nisa, 43.) Žena koja ima hajz je poput čovjeka koji je džunub.'' (Fetve Stalne komisije: 10 tom, str. 143)

Upitan je šejh Usejmin, r.h.: Da li je dozvoljeno ženi koja ima hajz da prisustvuje predavanjima u džamiji, pa je odgovorio: ''Ženi koja ima hajz nije dozvoljeno da boravi u džamiji. Dozvoljeno joj je da prođe kroz džamiju pod uvjetom da je sigurna da krv koja izlazi iz nje neće uprljati džamiju. Dozvoljeno joj da sjedi pored vrata ili u blizini džamije ako do nje dopire glas predavača sa razglasa. Međutim, nije joj dozvoljeno da uđe u džamiju radi slušanja predavanja ili učenja Kur’ana dok je u hajzu. U prilog ovome idu riječi Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, na Oprosnom hadždžu, kada je saznao da je Safija (njegova supruga) dobila hajz, pa je rekao: ''A zar će nas zadržati'', tj. spriječiti naš planirani izlazak iz Mekke. Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, pomislio je da ona nije obavila tavaful-ifade i da će morati čekati da joj prestane hajz pa da opet može ući u Harem i obaviti obavezni tavaful-ifade oko Kabe. Prisutni rekoše: ''Ona je već obavila tavaful-ifadu.'' Ovaj hadis ukazuje na to da ženi nije dozvoljeno ući u džamiju pa makar željela činiti ibadet. Zatim, u vjerodostojnim predajama stoji da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, naredio ženama da izađu na bajramsku musallu radi zikra i namaza, a s druge strane naredio je ženama u hajzu da se udalje od te iste musalle.(Šejh Usejmin, Fetava tahare, str. 273.)

Govoreći o ovom pitanju, šejh Bin Baz je rekao: ''Nema smetnje da žene koje imaju hajz i nifas borave blizu džamije i tako slušaju predavanje, ali im nije dozvoljeno da uđu u džamiju.'' (Fetve šejha Bin Baza, 10 tom, str. 220.)

Kaže šejh Muhammed el-Muhtar eš-Šenkiti: ''Ženi koja ima hajz nije dozvoljeno da boravi u mesdžidu. Dokaz za to je hadis u kojem je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, dok je bio u džamiji, rekao Aiši, r.a.: ''Dodaj mi tu posteljinu'', a ona mu odgovori: ''Ja imam hajz.'' Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, reče: ''Tvoj hajz nije u tvojoj ruci.'' Ovaj hadis nam ukazuje na to da je ženi zabranjen ulazak u džamiju dok ima hajz, jer je Aiša, r.a., kada joj je rečeno: ''Dodaj mi tu posteljinu'', odgovorila: ''Ja imam hajz.'' Sustegla se od izvršenja naredbe pravdajući to time da ima hajz (i da ne može ući u mesdžid). Ovo je bilo općeprihvaćeno mišljenje za vrijeme Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, jer Aiša, r.a., neće sama od sebe izmišljati šerijatske propise.'' (šerh Zadul-mustekna)

A Allah, dž.š., najbolje zna!

Odgovorio: Adnan Maglić
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
stan na kredit

Pitanje: Trenutno živim u Austriji. Imam stan koji sam kupio prije nekoliko godina na kredit s kamatom, dok nisam poznavao propise vjere. Saznavši da to nije dozvoljeno, s obzirom da sad praktikujem vjeru, ne znam šta da uradim sa tim stanom? Imam nijjet da ga prodam, a da sebi iznajmim stan za koji ću plaćati kiriju. Šta mi vi savjetujete? Allah vas nagradio svakim dobrom!

Odgovor: Ako nemate gotov novac da isplatite svoj stan, onda je jedino i najbolje rješenje njegova prodaja i iznajmljivanje novog stambenog objekta, baš onako kako ste namjeravali učiniti. Biti podstanar u Allahovom zadovoljstvu preče je i bolje nego živjeti u vlastitom stanu u Allahovoj srdžbi. Koliko će muslimana gorjeti u Vatri zbog betonskih zidina?! Koliko je muslimana prodalo svoj ahiret za prezreni dunjaluk?! Koliko muslimana boravi u objektima na koje se neprestano spušta Allahovo prokletstvo?! Molim Allaha, brate moj, da te sačuva svakog zla i poveća tvoju brižnost prema vjeri. Amin!

mr. Safet Kuduzović
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
plasticne operacije

Pitanje:

dali je zeni dozvoljeno da se uljepsava plasticnim operacijama, kao na primjer negdje svoje tjelo da sijece a na Drugim mjestima povecava.

ODGOVOR:

PLASTICNA OPERACIJA S NAMJEROM DA SE MIJENJA ORIGINALNI LJUDSKI IZGLED NIJE DOZVOLJENA. ALLAH NAS JE STVORIO U NAJSAVRSENIJEM OBLIKU PA KAKO NAKON TOGA POTPUNOGA SAVRSENSTVA MOZE INSAN DA TRAZI DODATNE ZAHVATE??

UCENJACI IZ OVOGA PROPISA IZUZIMAJU POSEBNE DEFORMACIJE KOJE UGROZAVAJU VITALNU FUNKCIONALNOST ORGANIZMA, ALI I TO TREBA DA ODOBRI I POTVRDI STRUCNA OSOBA, LJEKAR MUSLIMAN PO MOGUCNOSTI

Prof. Jasmin Djanan
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Pitanje:

ESELAMU ALEJKUM

Dok sam razgledivala nesto po stranic(ama), procitala sam i to da Omer r.a. prije objave o pokrivanju nije nikako volio da zene muslimanke izlazu otkrivena lica vani. Pa je govorio Muhamedu a.s. da naredi zenama da pokriju svoje lice kako bi bile zaklonjene od muskih pogleda, ali on nekaje salavat i selam na njega, nije im htio narediti dok nije objavljen ajet o pokrivanju lica...

Mene zanima da li ijedan ajet govori o tome da moramo pokriti lice, da li nam je to farz kad se kaze: "I nek se od ukrasa njihovih ne vidi nista, osim onoga sto je i onako spoljasnje."

Da li u to spoljasnje spada i lice ili ga moramo pokriti....??? Molim da mi ovo pojasnite posto sam sad pocela praktikovat vjeru pa neznam bas mnogo...selam!

Odgovor:

Ve alejkumusSelam,

Ucenjaci koji kazu da je nikab farz kao i oni koji tvrde da nije nekada koriste iste dokaze, s tim da kod jedne grupe nadjaca predaja nekog hadisa, a druga skupina ga ocijeni slabijom.

Allah u kur'anu je spomenuo slijedece:

Sura: 24 [An-Nur (Svjetlost)], Ajet: 31

"A reci vjernicama neka obore poglede svoje i neka vode brigu o stidnim mjestima svojim; i neka ne dozvole da se od ukrasa njihovih vidi išta osim onoga što je ionako spoljašnje, i neka vela svoja spuste na grudi svoje; neka ukrase svoje ne pokazuju drugima, to mogu samo muževima svojim, ili očevima svojim, ili očevima muževa svojih, ili sinovima svojim, ili sinovima muževa svojih, ili braći svojoj ili sinovima braće svoje, ili sinovima sestara svojih, ili prijateljicama svojim, ili robinjama svojim, ili muškarcima kojima nisu potrebne žene, ili djeci koja još ne znaju koja su stidna mjesta žena; i neka ne udaraju nogama svojim da bi se čuo zveket nakita njihova koji pokrivaju. I svi se Allahu pokajte, o vjernici, da biste postigli ono što želite."
Ovaj dio ajeta da se vela spuste na grudi svoje jedni su protumacili da velo ide s vrha glave preko lica na grudi. Drugi su to protumacili da ide s vrha glave na kosu a potom na grudi ne spominjuci lice pri tome.

Allah najbolje zna koje je tumacenje tacnije, ali tebi kao osobi koja ces tek spoznati sta znaci rijec 'iskusenje' preporucujem da najprije svoje srce i dusu smiris pod mahramom a nakon toga da ako uvidis da mozes ojacanoga imana ucinit korak vise nema smetnje.

A Allah najbolje zna!

Prof. Jasmin Djanan
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Pitanje:

EsSelamu alejkum draga braco i sestre.

Citajuci vasa pitanja i odgovore naseg brata na njih odlucih i ja da pitam ono sto me pritiskuje izvjesno vrijeme. Kao i mnogi od nas pocela sam se u nekoliko zadnjih godina posvecivati, svakim danom sve vise, nasoj dragoj vjeri - Islamu. Obavila sam Umru, i planirala sam da i Hadz obavim, naravno sa svojim muzem zajedno. U meni gori zelja da naucim Kur'an na pamet i da se pokrijem. Zivim u Dijaspori i znam da je pokrivanje u ovom momentu nemoguce jer bih ostala bez posla, a dvoje djece, skolaraca, jós ne razumiju rijec nemam ili ne mogu...

Na odgovornom sam mjestu i svaki dan u iskusenju, ali dajem sve od sebe da pokazem i dokazem kako je vjera Islam lijepa i lahka kada je covjek shvati i razumije. Fakultetski sam obrazovana ali ne znam kako dalje. Molim Vas da mi pomognete u odluci. Da nas dragi Allah s.w.t. na pravi put uputi i sacuva. Amin. Unaprijed zahvalna sestra.

Odgovor:

Ve alejkumusSelam we rahmetullahi we berekatuh,

Znaj da to sto te Allah subhaneh odabrao i podario uputu, kao fakultetski obrazovanoj licnosti daje dodatnu dozu odgovornosti. Obaviti umru, posebno u ramazanu, je pohvalno i pozeljno djelo u islamu, ali se POKRITI je najveci farz svakoj zeni koja priznaje Allaha za svoga Gospodara. Biti na odgovornom mjestu na dunjaluku je pohvalna duznost i polozaj, ali ta djeca koja su ti emanet trpe svakim tvojim poslovnim odsustvovanjem, jer Allah je muskarce zaduzio da se brinu o svojim clanovima obitelji.

Doista sam imao priliku da upoznam nekoliko famelija u kojima su clanovi poput tebe fakultetski obrazovani, ali su prihvatili poslove nize struke kako bi mogli Allaha velicati i odrazati islamski koncept zivljenja. Allah ce sigurno takvima namiriti na buducem svijetu, i potpomoci ih i ucvrstiti na ovome.

To sto si samoj sebi rekla da ces unaprijed ostati bez posla, umnogome je sejtanu olaksalo djelovanje protiv tebe. Mi u mnogo slucajeva nismo ni pokusali razgovarati sa pretpostavljenima na tu temu i cuti njihovo misljenje i u ime Allaha mu reci da si s ponosom muslimanka i da se time dicis i ponosis. I da kao takva zelis da se odazoves naredbi Bozijoj glede pokrivanja.

Uzdajmo se u Allaha i nemojmo posustat prije samoga pocetka. A na Allahu je da pomogne iskrene svoje robove.

Molim Uzvisenoga da otkloni strah iz srca tvoga,j er nije to jedina firma i nije to jedini direktor koji te nece prihvatiti kao pokrivrenu. Allah vec sutra moze ti poslati nekoga ko ce ti dati mnogo povoljniju priliku i sansu, samo je problem do nas.

"Allah nece izmjenuti stanje jednog naroda dok oni ne krenu mijenjati ono sto se pri njima samima nalazi." (Kur'an)

A Allah najbolje zna!

Prof. Jasmin Djanan
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Pitanje:

Selam alejk,

da li je grijeh kupovati, u jednom gradu, robu (hranu, odijecu, i drugo) u katolickim prodavnicama (prodajnim centrima) ako imaju muslimanske, ali je neka roba jeftinija u katolickim? Isto tako, da li je grijeh trosit proizvode (hranu, odijecu, i drugo) koje su proizvele katolicke kompanije (na primjer: mesni i mlijecni proizvodi)?

Odgovor:

Ve alejkumusSelam ve rahmetullah,

Moramo biti svjesni da lanac distribucije odredjenih artikala ima utrt put tako da oni poslodavci koji su najjaci uvoznici prehrambenih artikala, i koji imaju jake lance potrosackih radnji imaju i vecu mogucnost postavke i distribucije, nama kao zadnjim kupcima, jeftinijih artikala koji u osnovi vode porijeklo iz iste zemlje ili kompanije.

Onoga trena kada imadnemo poboljsanu svijest rasudjivanja zatvorit cemo lanac obrta novca medjusobno. Tako cemo ici svome brici da nas sisa, elektricaru da nam popravi auto, mljekaru da nas opskrbi mlijekom i mesom. Vremenom bismo uocili da ustvari vrsimo povrat sredstava nama samima, jer nismo "gotovom" novcu dozvolili da se transformise u nestvarnu cifru "u obliku tudjeg novca" koju nam bankomat prikaze kad god posegnemo za istom.

Posto je poslanik a.s. imao trgovinske odnose sa nevjernicima kazemo da je to dozvoljeno, uz preporuku da se okrenemo nasim dobavljacima kako bismo im obezbjedili dovoljan priliv stvarnoga novca putem kojega bi oni mogli da idu u korak sa vodecim dobavljacima i distributerima ziveznih artikala, voca i povrca.

A Allah najbolje zna!

Prof. Jasmin Djanan
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Pitanje : Es-selamu alejkum! Je li dozvoljeno muškarcu sklopiti brak sa ženom koja nije muslimanka, ali koja će nakon šerijatskog sklapanja braka preći na islam? I da li je dozvoljeno ženi udati se za muškarca koji nije musliman, a koji će poslije šerijatskog sklapanja braka preći na islam?

Smije li žena uopće biti u braku sa muškarcem koji se nije rodio kao musliman, iako ga srce vuče prema islamu, a ako nije dozvoljeno, sa kojim razlogom? Nisam uspio dobiti odgovore na ova pitanja pa bih vas zamolio ako možete da mi objasnite. Hvala unaprijed.

Odgovor:

A- Muslimanu općenito nije dozvoljeno da oženi nevjernice, na osnovu riječi Uzvišenog Allaha: ''Ne ženite se mnogoboškinjama dok ne postanu vjernice; uistinu je robinja-vjernica bolja od mnogoboškinje, makar vam se i sviđala.“ (El-Bekare, 221.) Iz ovog općeg propisa izuzimaju se čestite žene ehlul-kitabija (kršćana i židova). Na ovo izuzimanje ukazuju riječi Uzvišenog Allaha: ''Od sada vam se dozvoljavaju sva lijepa jela; i dozvoljavaju vam se jela onih kojima je data Knjiga, i vaša jela su njima dozvoljena; i čestite vjernice su vam dozvoljene, i čestite kćeri onih kojima je data Knjiga prije vas, kad im vjenčane darove njihove dadete s namjerom da se njima oženite, a ne da s njima blud činite i da ih za priležnice uzimate.“ (El-Maide, 5.) Na osnovu spomenutog možemo kazati da nije dozvoljeno vjerniku-muslimanu da se oženi nevjernicom sve dok ona ne prihvati islam, osim ako je u pitanju ehlul-kitabijka, kada je dozvoljeno vjerniku da se oženi njom, bez obzira da li prihvatila islam prije sklapanja braka ili ne, pod uvjetom da je čestita – kako to spominje Uzvišeni Allah. Iako je to dozvoljeno, islamski učenjaci smatrali su da je prioritetnije da mu'min oženi muslimanku i da se ne ženi ehlul-kitabijkom zbog problema koji bi mogli da nastanu u takvom braku.

B- Muslimanki nije dozvoljeno, ni u kom slučaju, da se uda za nevjernika, bez obzira da li bio ehlul-kitabija ili neko drugi, niti da ostane u braku sa njim u slučaju ako žena prihvati islam. Ako se desi da žena, koja je udata za nevjernika, primi islam, a on to odbije, ona je obavezna da ga napusti ili da i muž prihvati islam pa da nastave živjeti zajedno, kada nisu obavezni obnavljati bračni ugovor. Na spomenuto ukazuju riječi Uzvišenog Allaha: ''O vjernici, kada vam vjernice kao muhadžirke dođu, ispitajte ih – a Allah dobro zna kakvo je vjerovanje njihovo – pa ako se uvjerite da su vjernice, onda ih ne vraćajte nevjernicima: one njima nisu dopuštene, niti su oni njima dopušteni; a njima podajte ono što su potrošili.'' (El-Mumtehine, 10.) Na osnovu spomenutog, vidimo da žena ne može stupiti u brak sa nevjernikom, pa makar obećao da će prihvatiti islam, sve dok ne prihvati islam i pokaže da je prihvatio islam iz ubjeđenja, a ne kako bi se oženio određenom osobom koja je muslimanka.

C- Slično pitanje postavljeno je Stalnoj komisiji za fetve, a koje glasi: ''Je li dozvoljeno muslimanu da se oženi ženom strankinjom, kršćankom ili židovkinjom, koja će ostati u svojoj vjeri, ili onom koja kaže mužu da će prihvatiti islam nakon sklapanja braka, međutim, kada stupe u brak, ona odbija da prihvati islam?'', pa su odgovorili: Odgovor: Muslimanu je dozvoljeno da se oženi ehlul-kitabijkom – kršćankom ili židovkinjom, ako su slobodne, tj. nisu robinje, i čestite – čedne, na osnovu riječi Uzvišenog Allaha: ''Od sada vam se dozvoljavaju sva lijepa jela; i dozvoljavaju vam se jela onih kojima je data Knjiga, i vaša jela su njima dozvoljena; i čestite vjernice su vam dozvoljene, i čestite kćeri onih kojima je data Knjiga prije vas, kad im vjenčane darove njihove dadete s namjerom da se njima ož*!enite, a ne da s njima blud činite i da ih za prilež*!nice uzimate. A onaj ko otpadne od prave vjere – uzalud će mu biti djela njegova i on će, na onom svijetu, nastradati.'' (Trpeza, 5.) Svakako da je prioritetnije da musliman oženi mu'minku – vjernicu, a ostavi ženidbu židovkinjom i kršćankom kako ne bi njega i njegovo potomstvo zavela svojom vjerom. (Fetve Stalne komisije: fetva broj 3081, 18 tom, str. 315)

D- Također, istoj instituciji postavljeno je pitanje koje glasi: Pitanje: Jedan kršćanski bračni par, u kojem je supruga prihvatila islam, a muž ostao kršćanin, pita je li im dozvoljeno da ostanu u braku ili se njenim primanjem islama kida bračna veza, a treba reći i da zbog starosti oni nemaju spolni odnos? Ako bračna veza prestaje, koliko traje njen priček, šta treba da učini sa mehrom – vjenčanim darom, i je li njemu dozvoljeno da je vrati – počnu ponovo živjeti, ako i on prihvati islam? <!--[endif]-->



Odgovor: Ako žena kršćanka primi islam, a njen muž i dalje ostane u svojoj vjeri, prekida se njihova bračna veza. Ona će njemu vratiti vjenčani dar, na osnovu riječi Uzvišenog Allaha: ''Pa ako se uvjerite da su vjernice, onda ih ne vraćajte nevjernicima: one njima nisu dopuštene, niti su oni njima dopušteni; a njima podajte ono što su potrošili.'' (Provjerena, 10.)

Na osnovu spomenutog, njoj nije dozvoljeno da ostane u braku sa njim, pa makar bili u poznim godinama i ne imali spolne kontakte. Njen priček traje tri mjeseca, iz predostrožnosti, zato što je ona izgubila nadu da će dobiti mjesečnicu, a Uzvišeni Allah kaže: ''A one *!žene vaše koje su nadu u mjesečno pranje izgubile i one koje ga nisu ni dobile, one treba da čekaju tri mjeseca, ako niste znali.'' (Razvod braka, 4.)

Njemu je dozvoljeno da je vrati, sve dok se ne uda za nekog drugog, sklapanjem novog bračnog ugovora, ako je njen priček završio. Dokaz za to je u postupku Allahovog Poslanika koji je vratio svoju kćer Zejneb njenom mužu kada je primio islam. Ona je primila islam šest godina prije njega i nije se udavala nakon primanja islam sve dok i on nije primio islam.

(Fetve Stalne komisije: fetva broj 784, 19 tom, str. 16.)

A Allah najbolje zna.

Odgovorio: Pezić Elvedin
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Pitanje : Pročitao sam negdje tekst po naslovom ''BONTON I ADABI DRUŽENJA S KUR'ANOM'', u kojem se u pretposljednjoj tezi kaže: ''Ne ulaziti sa "te'avizima", tj. kur'anskim ajetima i zapisima protiv sihra i uroka, u zahod, izuzev ako su dobro umotani u kožu ili u srebreni okvir, što će se smatrati isto kao da su ti ajeti u tvojim prsima.'' Zanima me koliko je ovo ispravno, s obzirom da mi je poznato da bilo kakvo nošenje zapisa ustvari nije dozvoljeno. Da vas Allah, s.v.t., nagradi!

Odgovor: Nije dozvoljeno unošenje u WC ili nošenje prilikom vršenja nužde na otvorenom bilo čega na čemu piše Allahovo ime ili na čemu je napisano nešto od kur'anskih ajeta. Enes, radijallahu anhu, prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, imao prsten na kojem je pisalo ''MUHAMMEDUN RESULULLAH'', pa ga je skidao prilikom vršenja nužde. (Ibn Madže)

Isto tako nije dozvoljeno nošenje zapisa koji sadrže nešto drugo osim ajeta i dova koje su došle sunnetom Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, naučenog konca i sl. Oko zapisa na kojima su ispisani samo ajeti ili sunnetske dove ima razilaženja islamskih učenjaka, ali je sigurnije i ispravnije da se i one ne nose. Ebu Bešir Ensarijj, radijallahu anhu, prenosi da je bio sa Allahovim Poslanikom, sallallahu alejhi ve sellem, na nekim njegovim putovanjima, pa je poslao izaslanika (s naredbom) da na vratu nijedne deve ne ostane ogrlica od strune ili (je rekao) ''...ogrlica, a da ne bude otkinuta.'' (Buharija, br. 3005.) (Detaljnije pogledati djelo ''KNJIGA TEVHIDA I RADOST PRAVOVJERNIH'', str. 93.)

Allah najbolje zna!

Odgovorio: Ikanović M.
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Pitanje : Es-selamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu! Šaljem vam ovo pitanje u nadi da ćete mi ovoga puta odgovoriti i osloboditi velike šubhe po ovom pitanju. Pošto sam već slao ovo pitanje (ali nisam dobio odgovor), a dani džume se ponavljaju, veoma me muči što ne znam kako treba postupiti. Naime, u mom mjestu vlada mišljenje da čovjek ukoliko je spriječen da ode na molitvu petkom (što je moj slučaj, jer sam bolestan i gubim ravnotežu) treba da sačeka 45 minuta ili 1 sat da se džuma obavi i da u tom periodu samo ima pravo na zikr. Nakon tog vremena od 45 minuta – 1 sat, i ja imam pravo klanjati namaz. Pošto sam čitao u Buharijinoj zbirci hadisa da je poziv na molitvu petkom (džuma) obaveza za svakog muslimana, bilo žensko ili muško, mlado ili staro, zanima me da li je ovaj propis vjerodostojan? Možda sam pomalo nejasno postavio ovo pitanje u želji da budem što jasniji, ali u Allaha se uzdam da ćete mi odgovoriti na ovo kao i na pitanje o tome da sam ja spriječen da idem na molitvu petkom (džumu). Da vas Allah, s.v.t., nagradi najboljom nagradom i samo kako On umije. Džezakumullahu hajren i es-selamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu!



Odgovor: Alejkumus-selam ve rahmetullahi ve berekatuhu! Što se tiče osoba koje nisu obavezne prisustvovati džuma-namazu, njih je precizirao i spomenuo Allahov Poslanik riječima: ''Svakom muslimanu je obaveza klanjati džuma-namaz u džematu osim četvorici: robu, ženi, malodobniku i bolesniku.“

A što se tiče tebe, ako potpadaš pod skupinu ljudi koji nisu obavezni prisustvovati džuma-namzu, ti nisi obavezan čekati dok imam klanja u džematu, već ti je dozvoljeno klanjati podne-namaz onog momenta kada nastupi namasko vrijeme za podne-namaz. Bez obzira da li muslimani, koji klanjaju džuma-namaz, počeli klanjati, završili džuma-namaz ili ne.

Treba napomenuti da je bilo učenjaka koji su kazali da je pohvalno, a ne da je to stroga obaveza, da osobe koje ne prisustvuju džuma-namazu iz opravdanog razloga, odgode klanjanje podne-namaza do vremena kada imam završi džuma-namaz, iz razloga ako se desi da razlog zbog kojeg su odsustvovali sa džume prestane, a nakon toga im bude obaveza da se odazovu džuma-namazu.

Moguće je da je običaj u vašem društvu zasnovan na neispravnom shvatanju činjenice da ima učenjaka (tog stava je hanbelijska pravna škola, imam Malik, Šafija u novom mezhebu, Zufer, Ishak, Ebu Davud) koji su smatrali da je podne-namaz koji se klanja prije nego što imam klanja džuma-namaz neispravan osobi koja je obavezna da klanja džuma- namaz, tj. ako iz neopravdanog razloga nije prisustvovala džuma-namazu. (Ne želim da govorim o tome da li je to ispravno mišljenje ili ne.) Ovo pitanje se svakako razlikuje od vašeg i ne obuhvata vaše stanje, jer vi, kako ja shvatam iz pitanja, ne prisustvujete džuma-namazu iz opravdanog razloga, a to je bolest.

Napomena: Čovjeku koji ne prisustvuje džuma-namazu u džematu, nije dozvoljeno, po konsenzusu učenjaka, da klanja džumu sam, već će klanjati podne-namaz.

A Allah najbolje zna.

Odgovorio: Pezić Elvedin
 
Top