Pitanja i Odgovori

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Nakaradno oblacenje pokrivenih muslimanki

Pitanje:

Danas svakodnevno na ulicama viđamo naše sestre muslimanke koje su moderno pokrivene, na glavama nose hidžab poput turbana, oblače uske pantalone, a preko njih kratke suknje i šminkaju se poput nekih TV zvijezda. Zanima me koji je islamski stav spram današnjeg pokrivanja žena, tj. ovog modernog pokrivanja i postoje li vjerodostojne predaje vezane za ovu problematiku?

Molim Allaha da vas nagradi za odgovor!

Odgovor:

Sigurno je danas mnogo žena koje su zaboravile šta je stvarna svrha islamskog pokrivanja – ‘’hidžaba”. Također je mnogo onih koji bi, u slabosti svog imana, da spoje dvije suprotnosti: da budu u trendu sa zapadnjačkom (zabludjelom) modom i da to opet umotaju u celofan “hidžaba”. Sve spomenuto uzrokovalo je ono što je spomenuto u pitanju, zato ćemo ukratko i spomenuti uvjete koje su islamski učenjaci postavili za islamsku odjeću “hidžab”. Za svaki uvjet postoje validni argumenti, koje nećemo spominjati ovom prilikom kako ovaj odgovor ne bi prerastao u opširnu studiju:

· da hidžab prekrije cijelo tijelo, osim onoga što je vjerom izuzeto;

· da hidžab nije ukras sam po sebi;

· da hidžab bude od gusto tkanog platna, tj. da nije proziran;

· da hidžab bude prostran, tj. da nije tijesan i da ne oslikava dijelove tijela;

· da hidžab nije namirisan;

· da hidžab nije odjeća kojom se oponašaju muškarci;

· da hidžab ne nalikuje odjeći nevjernica;

· da hidžab ne potpada pod pojam “libasuš-šuhrati” – odjeće po kojoj je osoba prepoznatljiva.

(Napomena: Spomenuti uvjeti preuzeti su iz knjige velikog islamskog muhadisa šejha Albanija “Džilbabul-mereti el-muslime’’ / ‘’Odjeća žene muslimanke”)

Nakon ovih uvjeta jasno nam je koliko je u današnjem vremenu iskrivljeno shvatanje islamske nošnje za žene “hidžaba” i kako je rijetko naći ženu čiji hidžab ispunjava spomenute uvjete.

Što se tiče spomenutih vidova oblačenja, neki od njih veoma su opasni i bojati se da neki od njih potpadaju pod hadis Allahovog Poslanika: “Dvije vrste stanovnika Džehennema neću vidjeti: ljude koji u svojim rukama nose štapove poput kravljih repova i tuku njima ljude, i žene koje su obučene a gole, uvijaju se i druge navode na to. Glave su im kao grbe horosanskih mršavih deva. Neće ući u Džennet niti će osjetiti njegov miris koji se osjeti na tolikoj i tolikoj daljini.” (Muslim)

Da Allah popravi naše stanje! Amin.

Allah najbolje zna!

Pogledajte video: "Sestro, kako si to obucena?"

Odgovorio: Pezić Elvedin
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Smijem li raspolagati ženinim novcem?

Pitanje: Moja supruga je zaposlena ili ponekad radi. Da li ja mogu da raspolažem njenim novcem, jer sam ja glava kuće, ili moram svaki put da je pitam za dozvolu kada treba da se upotrijebi njen novac?

Odgovor: Rekao je Uzvišeni Allah: "Muškarci vode brigu o ženama zato što je Allah dao prednost jednima nad drugima i zato što oni troše imetke svoje" (En-Nisa, 34). U ovom ajetu je naglašeno da muškarci vode brigu o ženam zbog dvije stvari: zbog prednosti koju im je Allah dao nad ženama i zbog toga što troše svoje imetke na sebe i na svoje žene. Zbog toga, muškarac koji je istinski "glava kuće" mora uz prednost koju mu je Allah dao imati i imetak koji će trošiti na sebe i svoju porodicu.

Imetak kojeg žena stekne, poklonom, naslijeđem, radom i sl. je njeno vlasništvo i niko joj ga nema pravo uzeti bez njene dozvole. Ženi nije dozvoljeno stupiti u radni odnos bez odobrenja muža, jer to zahtijeva čest izlazak iz kuće i time uskraćuje mužu njegovo pravo. Stoga, muž može usloviti svoju dozvolu određenom naknadom, pa ako žena na to pristane dužna je to ispoštovati. (Fetava-l-mere', Ibnu Džibrin)

Odgovorio: Mr. Hakija Kanurić
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Sam u stanu sa djevojkom

Pitanje:

Da li smije momak izaci sa djevojkom i prosetati se s njom nasamo? Doci kod nje ili ona doci kod njega u stan i asikovati na taj nacin sto nece ciniti blud? Po misljenju mog druga covjek se ne moze drugacije ozeniti. Pa ako mozete da nam objasnite kakav je stav islam o ovome.

Odgovor:

Kada Islam nešto proglasi haramom, kao šsto je zinaluk, onda on prepriječi sve puteve koji vode tom haramu zabranjujući i sva sredstva i pripreme koje dovode do toga. Islam neće da rasplamsava mirne, uspavane strasti i da otvara prostore iskušesnja pred mušskarcem i žzenom, da ih podstiče na nemoral ili ono što će ih približziti nemoralu ili što će utrti put do njega. Islam to sprečava i preventivno zabranjuje presijecanjem svih puteva i odstranjivanjem svega sšto navodi na to. U ove načine koje zabranjuje Islam ubraja se i osamljivanje mušskarca sa žzenom koja mu nije blizža rodica. To ne znači gubljenje povjerenja prema njima, već je to zašstita od navodjenja na zlo ili losše misli koje bi se mogle aktivirati u njihovoj podsvijesti prilikom izoliranog medjusobnog susreta mušskarca i žzene.

Poslanik s.a.v.s. je rekao: "Ko vjeruje u Allaha i Sudnji dan, neka se nipošsto ne osamljuje sa žzenom bez njezina pratioca; treći s njima dvoma je šsejtan". Ovako se neutralisše eventualna sumnja i sumnjičavost bilo prema žzeni ili mušskarcu. Cinjenica je da žzivimo u vremenu poremećenih moralnih vrijednosti i da u skladu s tim izlazak s djevojkom, šsetanje, osamljivanje u njenoj kući itd. ne predstavlja neki moralni prekršsaj. Svijet, medju kojima i našs narod, se skoro pa navikao na to i počeo smatrati normalnim ponasšanjem.

Sa lica dana i iz običaja našseg naroda praktično su nestali pozitivni maniri i načini ophodjenja mladih. U njihovo vrijeme, u tome ćemo se svi složziti, nije bilo nemorala kao što ga danas vidimo na našsim ulicama. Velikom procentu nemorala, izmedju ostalog su doprinijeli i nesmetani i slobodni izlasci dvoje mladih medju kojima je jedina spona to što su oboje mladi i puni strasti. Brojne su djevojke ostale unesrećene i dožizvotne usidjelice zbog toga što su dopustile da se u svom ili mladićevom stanu osame.

Ako pak i nije do toga došslo, a ono je izazivalo odredjenu dozu sumnjičavosti u dotičnu djevojku, jer ako je jednom dopustila da se osami, sutra će dopustiti da i u kuću svoga muzža pusti osobu koja nije u rodbinskim odnosima sa njom ili njenim mužzem. Zbog toga Islam u korijenu liječi problem. On i ne dozvoljava da se problem uopće pojavi.

Ne bi se složzio sa vašsim drugom koji tvrdi da se danas praktično i ne možze drugačije ožzeniti osim ako se izlazi sa djevojkom i osamljuje. Sve ovisi od toga šsta trazži odredjeni mladić ili djevojka. Ako mladić trazži prolaznu zabavu i trenutno zadovoljenje svojih strasti, onda je istina ovo šsto tvrdi vasš prijatelj i neće mu smetati ako nadje djevojku s kojom je neko već izlazio. Ako pak tražzi buduću suprugu i majku svojoj djeci, onda će dobro gledati koga će izabrati. Nema sumnje da će svaki muškarac prilikom trazženja ovakve djevojke trazžiti onu koja nije izlazila i s drugim se osamljivala. Jer je to na neki način garant da je djevojka i moralno očuvana.

Način asšikovanja danas prisutan kod nas je višse komprimitirajući vid zženskog morala nego što je u korist i svrhu pronalažzenja rjesšenja za buduće bražcne drugove. Na kraju, Islam dozvoljava da se dvoje mladih ljudi upoznaju prije braka, ali je to upoznavanje uvjetovano granicama šseriata. Kada se neko naumi žzeniti i kad se opredjeli da se zaruči s nekom žzenom, dozvoljeno mu je vidjeti tu žzenu prije braka. On treba da tu zženu prihvati bez predrasuda i zakulisnih igara, da ne ide na put zavezanih očiju, da izbjegne padanje u gresšku i da se ne uplete u nesšto sšto mu ne bi bilo drago. Oko je glasnik dusše i moguće je da susret očiju bude put susretu srca i sjedinjenju dušsa.

Odgovorio hfz. Senaid Zaimovic!
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Da li da se pokrijem

Pitanje:

Prije godinu dana sam pocela klanjati i posvetila se ucenju o dragoj nam vjeri a ubrzo sam se i udala za vjernika. Ali nisam pokrivena. Naime, zivim u Holandiji i kako sam tek dosla tek sam pocela uciti jezik pa mislim da ce mi biti tesko napredovati u ovoj kafirskoj zemlji kao pokrivenoj zeni. Htjela bih prvo nesto omoguciti i ostvariti radi vjere, radi svih sestara u ovoj zemlji a naravno i za sebe i svog covjeka kako bi mogli imati djecu i svoj dom. Molila bih vas da mi odgovorite i da me posavjetujete. Pomalo me i sramota sto nisam pokrivena.

Odgovor:

Hvala Allahu Koji vas je uputio na pravi put. Molim Uzvišenog Gospodara da vas učvrsti u vjeri i da vaš brak učini uzoritim islamskim brakom. Jasno mi je u kakvoj sredini živite i u kakvim okolnostima praktikujete svoju vjeru. Molim Allaha da vam olakša! Iz vašeg pitanja vidim da vam nije baš svejedno što ste otkriveni i da bi voljeli da nosite odjeću čestitosti. U jednom hadisu Poslanik s.a.v.s. nam otkriva suštinu grijeha i govori nam kako ćemo prepoznati da li je određeno djelo grijeh prema Allahu ili ne. On kaže: «Grijeh je ono djelo koje uzrokuje nemir u vašem srcu i ne biste voljeli da svijet za njega sazna.» Očito je da niste baš smireni zbog nenošenja hidžaba, a smirenost bi došla sa njegovim praktikovanjem.

Drugo, hidžab, draga sestro, nije vezan za vrijeme i prostor. Dužna ga je nositi žena u Saudijskoj Arabiji isto kao i ona u Indoneziji, i ona u Americi i ona u Evropi. Osim što je nepraktikovanje hidžaba grijeh sam po sebi, on uzrokuje i druge grijehe poput privlačenja pogleda prolaznika i obraćanje pažnje na tijelo koje nije pokriveno itd.

Zbog toga, ako već tražite savjet, ja bih vam posavjetovao da i vi obučete odjeću čestitosti i pridružite se onom dijelu muslimanki kojima su Allahov hatur i hatur Njegova Poslanika iznad svega na dunjaluku. Znam kakva je zemlja Holandija, ali isto tako znam da muslimanke u Holandiji nesmetano nose hidžab. Svaki izgovor, traženje razloga i odugovlačenje dolazi vam od šejtana, zbog toga ne slušajte ga. Jedino kada vam je dozvoljeno da ne nosite hidžab jeste u slučaju kada je ugroženavaša lična bezbjednost. A vi najbolje znate da li je ona ugrožena.

Odgovorio Hfz. Senaid Zaimovic
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Je li muslimanu dozvoljeno tetoviranje

Pitanje:

Je li muslimanu dozvoljeno tetoviranje?

Odgovor:

Islam je dozvolio muškarcu i ženi ukrase i ljepotu: "O sinovi Ademovi lijepo se obucite kad god krenete na molitvu…" Poslanik, a.s., je rekao: Allah je lijep i voli ljepotu. Allah voli da vidi tragove Svoje milosti na Svom robu.

Međutim, islam je protiv lažne i vještačke ljepote, tj. protiv svakog iskrivljavanja, deformacije, varanja i lažnog izgleda. Tetoviranja je jedna vrsta unakažavanja Allahovih stvorenja, jedna vrsta obmane i varanja. To je šejtanski posao, jer se šejtan zakleo da će nagovarati ljude da skrnave Allahova stvaranja. Prema tome, onaj ko je to već uradio treba da zna da je mjesto tetovaže nečisto zbog postojanja krvi i zato se treba ukloniti pa makar i hirurškim zahvatom ukoliko neće imati nekih opasnih posljedica i nakon toga treba se pokajati od toga. To podjednako važi i za muškarca i za ženu.

Tetoviranje ajeta i hadisa je još više zabranjeno od obične tetovaže, jer se time Allahove riječi pišu sa nečistom tvari, i na taj način se omalovažavaju. Zbog toga što se tetovaža ne može skinuti prilikom vršenja nužde, itd. Tetoviranje je strogo zabranjeno u islamu. Poslanik je to zabranio i rekao da je Allah prokleo i one koji tetoviraju i koji traže da im se to radi.

Na pitanje odgovorio prof.dr. Sulejman Topoljak
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Sta je proscu dozvoljeno da vidi kod zene

Pitanje:

Es-selamu alejkum!

Sta je dozvoljeno proscu da vidi kod zene koju misli zeniti?

Odgovor:

Ve alejkumus-Selam!

Covjeku koji zeli zeniti djevojku dozvoljeno je da od njenog tijela vidi lice i sake i nista drugo, i to po konsenzusu islamskih ucenjaka. Na osnovu lica moze saznati da li je lijepa i dali mu se svida, a na osnovu ruku (prstiju) moze saznati dali je punija ili mrsavija. Predaja u kojoj se navodi da je Omer trazio da vidi od zene koju prosi i potkoljenice, zadignuvsi njenu odjecu nije ispravna, slabom ju je ocijenio sejh Albani u Daifus-silsile, a Allah najbolje zna.

Odgovorio: Mr. Safet Kuduzović
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Sto dalje od kamate

Pitanje:

Selam alejkum!

Prociao sam vas odgovor na ovoj stranici u vezi kamate, pa me sada interesuje jedna stvar. Ja znam da je zabranjeno uzimati kamatu, ali zasto je zabranjeno, tj. zasto je grjeh onima koji su podigli kredit iz te banke, kada vracaju taj kredit banki u ratama.

Znam da oni placaju kamatnu stopu banki, ali zar nije grjeh kamatu samo uzimati (sto u spomenutom slucaju rade banke) dok ovi ljudi nemaju nista sa uzimanjem kamate?

Odgovor:

Alejkumu Selam!

Sto se tice kamate, ona nije nikome dozvoljena i tu ne smijemo upotrebljavati svoj razum zbog toga sto su dosli jani dokazi u Kur'anu i Sunnetu, i zbog toga sto Allah postavlja uvjet z vjerovanje kada veli:" Ostavite kamatu ako ste vijernici "! (Kur'an)

"Allahov Poslanik saws je prokleo onoga ko kamatu uzima , onoga ko je daje , svjedoke koji su ucestvovali u tom cinu i zapisnicara ". Ovaj hadis biljezi Tirmizi. Kao sto se vidi ,kamatu je zabranjeno uzimati i davati, jer u hadisu se spominje da Poslanik saws proklinje i onoga ko uzima i onoga ko daje kamatu.

Kamata spad u grijehe za koje dolazi brza kazna na dunjaluku, a sta je tek onda sa ahiretskom kaznom, da nas Allah sacuva od nje. Allahu nas, pokazi nam istinu istinom, pa da je slijedimo i razotkri nam laz, pa da je se klonimo. Amin!

Na pitanje odgovorio Bilal Bosnic!
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Namaz u skoli

Pitanje:

Imam problem sa namazom dok sam u skoli. Skola pocinje u 14:00 a zavrsava se 19:10. Jos malo, pa necu moci da stignem da klanjam aksam, a ikindiju klanjam na veliki odmor. Moguli da spajam namaze u ovom slucaju?

Odgovor;

Najbolje bi bilo da putem vijeca ucenika ili vijeca roditelja, apelujes kod menadzmenta skole da imaju razumijevanja za tvoje vjerske obaveze tako da ti se omoguci obavljanje namaza u skoli npr. u kabinetu informatike ili skladisu. To bi bila najbolja opcija kako ne bi morao spajati namaze. Ako ne mognes drukcije nego tako, onda je opcija da ih spajas bolja i prihvatljivija od opcije da namaz obavljas izvan njegova vremena. Ali se ne predaji nego potrazuj svoja demokratijom zagarantovana prava.

prof. Jasmin Djanan!
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Šta uraditi ako se pronadje sihir?

Pitanje:

Sellam,

Odlucila sam da vam se javim na ovaj e-mail jer ima pitanje koje bi mogli odgovoriti, od skoro sam zaznala za ovo vasu stranicu od tetke iz njemacke, jako je zanimljiva stranica i posjecujem je cesto. Ja zivim u inustranstvu i interesuje me da li je moguce, da neko napravi sihir na voce?

Kao na LIMUN u zadnje vrijeme unaprijed godinu dana moja mama primjecuje cudne stvari sto se desavaju oko nase kuce, 3 ili 4 puta je nasla limun izbusen sa rupicama mozda 2 ili 3 rupice na limunu, jedan je nasla na autu gdje su brisaci, 2 je nasla na ulazu ispred vrata, i juce je jedan bijo zadiven u cosku na drugoj stepenici ulaza blizu fasade. Djeluje mi ovo cudno jer niko u nas od komsija ili igdje u blizni nema limun da raste. Jako mi je sumljivo i zeljela bi da znam sta znaci i da li bi imala o cemo da se brinem??? Ako je moguce da mi odgovorite sto brze zahvaljujem se unaprijed.

Odgovor:

We alejkumusSelam!

Šta ćeš uraditi ako nađeš sihir???

Ako te Uzvišeni Allah iskuša sa ovakvom vrstom bolesti, tebe ili nekog bliskog tebi, pa ti se Allah dž.š. iz Svoje milosti smiluje, te dođe do pronalska sihira bilo putem snova ili detaljnim pretraživanjem sumljivih mjesta u kući ili van kuće, ili ako čuvar sihira tačno kaže gdje se nalazi sihir i ako nađeš materiju na koju je napravljen sihir, na tebi je da uradiš jednu od dvije stvari:

a) Da se zaštitiš učeći iskreno sa nijjetom zaštite u srcu: Ajetu-l-Kursiju, suru El-Felek, suru En-Nas zatim proučiš dovu:“Bismillahi-l-ezi la jedurru me'a-smihi šej'un fi-l-erdi ve la fi semmai ve Huve-s-Semi'u-l-Alim“ (Sa Allahovim imenom, kad se Njegovo ime spomene, nikakvo zlo na zemlji ni na nebesima ne može štetiti) – i ova dova se prouči tri puta. Zatim tu materiju na koju je napravljen sihir uzmeš i odneseš nekom od ljudi koji su od Ehli Sunneta i koji liječe Kur'anom i šerijatski dozvoljenim stvarima, da uz Allahovu pomoć i dozvolu uradi uništavanje sihira i onemogući njegovo djelovanje, a sve to biva Allahovom dozvolom i moći. Hvala neka je Allahu Uzvišenom!!!

b) Druga situacija, jeste da TI sam uz Allahovu pomoć i dozvolu uradiš ovaj mubarek posao i tako zaslužiš nagradu kod Allaha, dž.š. što si pomogao u uništelju sihra svome bratu muslimanu koji je bio obolio od toga.

Ne boj se nikoga sem Allaha Uzvišenog !!!

Kada bi se skupili svi ljudi i džini da ti naude i naškode, ne mogu ti nauditi osim onoga što ti je Uzvišeni Allah propisao. I zbog toga nemoj se bojati nikoga sem Allaha subhanehu ve te'ala, i ako ti se Allah smiluje pa nađeš sihir, znaj da je Allah na pomoći Svome robu, dok je on na pomoći svome bratu muslimanu.

Oblici sihira!

Oblici sihira su mnogobrojni i teško ih je nabrojati, pogotovo u današnje vrijeme, kada su se pojavile mnogobrojne i različite materije na koje je veoma lahko napraviti sihir. Kada kažem oblici sihira, prvenstveno mislim na materiju na koju je sihir napravljen, ne mislim na vrste sihira, nego na materiju na koju je on napravljen, jer ovdje i govorimo o načinu njegovog uništelja uz Allahovu pomoć i dozvolu.

Pa tako svakodnevno liječnici Kur'anom susreću se sa nečim novim na što je napravljen sihir. Nekad to bude u pisanoj formi na papiru, koži, plastici ili uvezan u čvorove (uzlove) ili na katancima ili slikama ili zatvorenim bocama ili malim kipovima ili na tijelu mrtvog čovjeka ili životinje ili na kostima, ili na odjeći ili na dijelovima od čovjekovog tijela kao što su kosa, nokti, sperma, krv menstruacije i sličnim stvarima koje čovjek korisiti u svom životu a dolazi u dodir sa njima. Ovdje je bitno napomenuti da ima više načina uništavanja sihira uz Allahovu pomoć od strane liječnika Kur'anom i to je sve rezultat višegodišnjeg iskustva, prakse i ličnog idžtihada. Svaki od tih načina ako u sebi sadrže ispravno liječenje Kur'anom i dovama (a upravo i govorimo o ispravnom liječenju) je dozvoljen i niko od poznatih liječnika Kur'anom nije jedan drugom prigovorio na njegov način uništenja sihira.

Tako neki od liječnika nad sihirom kada ga nađu uče čitav Kur'an, neki ga stavljaju u vodu na koju su prethodno učili odrežene ajete i dove, neki ga uništavaju vatrom, neki ga kidaju i cijepaju na sitne komadiće, neki opet sihir stavljaju u maslinovo ulje na koje su prethodno proučili određene ajete i dove. Svi ovi načini su isprobani i bili su uspješni uz Allahovu pomoć i dozvolu. Međutim najviše korišteni i najučinkovitiji način uništenja sihira jeste, njegovo uništenje na taj način da se stavi u u vodu ili maslinovo ulje na koju ili koje se prethodno prouče određeni ajet i sure, zatim se prilikom stavljanja u vodu i dok se ta materija nalazi u vodi ili maslinovom ulju što više treba ponavljati učenje sure El-Felek i En-Nas, a pogotovo ponavljanje ajeta iz sure El-Felek:“Ve min šerri ne-f-fasati fi-l-u'kad“.

Kako ćeš uništiti sihir?

1) Pripremiš osrednju posudu sa vodom (veličina posude i količina vode u posudi zavisi od veličeine materije na koju je napravljen sihir, znači to može biti nešto malo kao što je prsten, maramica, košulja, jaje, novčanik ili nešto veće dimnezije kao što je cipela i slično tome).

2) Nakon što naliješ u posudu čistu vodu (po mogučnosti Zemzem vodu) počećeš sa učenjem Kur'ana. Kad budeš htio učiti Kur'an, možeš svoja usta približiti vodi koja je u posudi, možeš odmaknuti usta, možeš staviti ruke u vodu dok budeš učio, bilo kako bilo, šta god od ovoga uradiš dozvoljeno je i imat će pozitivan efekat uz Allahovu pomoć i dozvolu. Stim ono što je bitno jeste da kad završiš sa učenjem da puhneš odnosno ispustiš sav zrak iz usta u vodu koja se nalazi u posudi i da blago pljucneš u vodu, a isto tako možeš i neki kažu da je efikasnije da nekoliko puta u toku učenja puhneš i blago pljucneš u vodu koja je u posudi.

3) Nijjet....nijjet......nijjet, dok budeš učio Kur'anske sure, ajete i dove (koje ćemo inšAllah kasnije navesti) moraš biti čvrstog ubjeđenja, stava, odluke u srcu i svojim mislima da će Allah Uzvišeni uništiti sihir. Nemoj mislti ako odvojiš neke dijelove sihira da je isti uništen. Čitava stvar i čitav proces uništenja sihira je u i samo Allahovoj moći i Allahovoj volji, zato dok budeš učio Kur'an srce ti mora biti usmjereno ka Allahu Uzvišenom očekujući pomoć i pobjedu od NjEGA subhanehu ve te'ala.

4) Na vodu prouči Kur'anske ajete o uništelju sihira sa čestim ponavljanjem puhanja i blagog pljuckanja iz usta u vodu koja se nalazi u posudi.

5) Nakon što proučiš ajete o uništelju sihira na vodu sa čestim puhanjem i blagim pljuckanjem, uzet ćeš sihir imajući na umu da se ne bojiš nikoga sem Allaha Uzvišenog, te ćeš sihir staviti u tu naučenu vodu. Zatim češ ga početi polako rastavljati, ili odvezivati ili lomiti ili kidati, zavisno od toga našto je napravljen, a u isto vrijeme dok to budeš radio stalno češ ponavljati sure El-Felek i En-Nas i moliti iskreno Allaha da sihir uništi bilo na arapskom ili na bosanskom jeziku.

6) Kada završiš sa njegovim rastavljanjem u vodi, ili razvezivanjem čvorova, ili njegovim kidanjem, ili ako je bio napisan, njegovim brisanjem i raspadanjem, izvadi ga polako iz vode i ako možeš negdje ga daleko zakopaj u zemlju ili ga baci na neko daleko smetljiše ili đubre, jer je on uništen Allahovom dozvolom i više nije opasan. Vodu u kojoj si uništio sihir prosučeš van kuće na neko mjesto kuda ne hodaju često ljudi (znači dalje od puteva), i stim je završen proces uništavanja sihira uz Allahovu pomoć, moć i dozvolu. Stim da sve navedeno što je urađeno sa vodom isto se ovako radi i sa maslinovim uljem. NEKA JE SLAVLJEN I UZVIŠEN ALLAH SUBHANEHU VE TE'ALA!!!!

7) Međutim zna se često desiti da je sihir napravljen na tvrdim materijalima kao što su: zlato, srebro, stijene, razni metali i sl. Naime sihirbaz (neka je Allahovo proklestvo na njih) urežu ili isklešu riječi magije odnosno sihira na tu materiju, tako da se ne može tek tako obrisati vodom ili maslinovim uljem kao što je slučaj sa papirom, plastikom ili kožom. U tom slučaju treba uraditi slijedeće da bi se sihir uz Allahovu pomoć uništio: Uzmeš materiju na koju je napravljen sihir, na primjer srebreni malo veći prsten. Taj prsten na koji je napravljen sihir staviš ili potopiš u več pripremljenu vodu ili maslinovo ulje, to jest da si več prije na to proučio na način koji smo prije objasnili. Materija na koju je napravljen sihir u našem primjeru srebreni prsten treba da bude u vodi određeno vrijeme, hoće li to biti nekoliko minuta ili sati ili čak dana, nije toliko bitno, najbitnije je da ta materija dospije u već naučenu vodu ili maslinovo ulje. Nakon toga ćeš izvaditi tu materiju, u našem primjeru srebreni prsten iz vode ili ulja, te ćeš ga nekim jakim predmetom (čekić, jaka kliješta) jako udarati ili isjeći sve dok se ne raspadne u komadiće. Zatim te komade ili komadiće ponovo vratiti u naučenu vodu ili ulje, i na kraju opet izvaditi te iste komadiće ili komade baciti na smetljište ili zakopati u zemlju, a vodu ili ulje prosuti dalje od puteva koje koriste ljudi i životinje.

Šta se uči prilikom uništavanja sihira???

I u ovom slučaju liječnici Kur'anom uče razne ajete, sure i dove, moleći Allaha Uzvišenog da uništi sihir, i svako od tog učenja je se pokazalo hvala Allahu korisnim. Pa tako neki uče čitav Kur'an nad sihirom, neki uče cijelu suru El-Baqare, neki uče samo sure El-Felek i En-Nas, neki uče ajete uništelja sihira. Uglavnom sve navedeno je dozvoljeno i u svemu tome je najbitniji nijjet. Međutim upozoravam one koji izvrću Allahove riječi, ili sa ajetima miješa nečiji narezumljiv govor prizivajući nekoga mimo Allaha ili zajedno sa Allahom (Neu'zubillah).

Ovom prilikom navest ćemo sure i ajete koji se uče na vodu ili maslinovo ulje prije nego stavimo u vodu sihir. Ove ajete i sure večina liječnika Kur'anom upotrebljava, sa posebnim naglaskom još jednom da je najbitnije u svemu tome nijjet, te da su Kur'anski ajeti i sure samo uzrok, a lijek i uništenje sihira je u Allahovoj moći i volji. Hvala Allahu.

1) Učiš prvo sa skrušenim srcem i mislima suru Fatihu, Ajetu-l-Kursiju, od 284. do 286. ajeta sure El-Baqare (znači završetak sure), zatim sure El-Felek i En-Nas, stim da ove dvije zadnje sure ponavljaš tri, sedam ili devet puta, a ako i povećaš nema smetnje.
2) Zatim učiš 102. ajet sure El-Baqare.
3) Zatim učiš 117, 118, 119, 120, 121 i 122. ajet sure E-A'raf.
4) Zatim učiš 139. ajet sure El-A'raf.
5) Zatim učiš 81. i 82. ajet sure Junus.
6) Zatim učiš 81. ajet sure El-Isra.
7) Zatim učiš 69. ajet sure Ta-Ha.
8) Zatim učiš 18. ajet sure El-Enbijja.
9) Zatim učiš 43, 44, 45, 46, 47 i 48. ajet sure Eš-Šu'ara.
10) Zatim učiš 28. ajet sure Muhammed.
11) Zatim učiš 23. ajet sure EL-Furkan.
12) Zatim učiš 70. ajet sure El-Enbijja.
13) Zatim opet učiš sure: El-Ihlas, El-Felek i En-Nas.

Odgovor poslao prof. Jasmin Djanan!
 

Makfireta69

New Member
Es-selamu ajekum..

Ovim putem bih zeljela zamoliti hfz. Senaida Zaimovica ako mi moze reći da li ikako mozemo stupiti u kontakt preko telefona ili preko msn messengera oko nekih pitanja ?!

Hvala unaprijed,
Allahe manet.
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Da li je grijeh davati hodžama koverte na dženazi / Učenje na mezarju

Pitanje:
Esselamu alejkum! Sad evo sam dosao sa dzenaze komsinice koja je mlada umrijela i tu na dzenazi bilo je 4 ili 5 hodza. Poznato je u mom mjestu i to je svagdje tako da se hodzi daje plava koverta (sa novcem), kad zavrsi sa dzenazom. Rijetko koji odbije i ako sam zna da cini grijeh uzimajuci tu kovertu i zna da je to novitet u vjeri.

Sad postavljam pitanje vama, da li je grijeh od onog sto daje njima tu kovertu ili im ostavlja na izlazu pa kad oni podju pa koji hoce da uzme? Jer danas, sutra desi mi se smrtni slucaj u familiji, da li trebam uciniti isto kao i vecina naroda sa kovertama ili pak ne?

Odgovor:

Ve alejkumusSelam,

Kur'an se može uciti pred duše umrlih na nacin da svako uci svome preminulom i za to ne uzima bilo kakvu materijalnu nadoknadu. Ucenje Kur'ana za pare nije ispravno. Pogrešno je, takoder, shvacanje da umrli imaju koristi iskljucivo od ucenja Kur'ana.

Prema jednoglasnom mišljenju islamskih ucenjaka mrtvi imaju koristi od:
1. Dove koja se upucuje Allahu za oprost njihovih grijeha,
2. Sadake koja se za njih dijeli i
3. Hadža (i umre) koji se za njih obave. Ostali oblici sjecanja na umrle su diskutabilni.

Zato upucujmo dove Svevišnjem Allahu da se smiluje našim preminulim, oprosti im grijehe, predje preko njihovih hrdjavih djela i uvede ih u Džennet. Dijelimo za njih sadaku! cinimo djela koja su od opce koristi za društvo pa onda poklanjajmo sevape od tih dijela pred duše naših merhuma. Ako smo u mogucnosti, obavimo za njih hadž i umru. Od toga, naše rahmetlije, zasigurno, imaju koristi. Allahu, smiluj se nama i našim umrlim i podari nam Svoju milost i okrilje! Amin!
A Allah upucuje na ispravan put!

Odgovorio: Mr. Zijad Ljakić
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Učenje Kur'ana na mezarju

Pitanje:

Es-sellamunalejkum!

Šejh, kod nas je tradicija da posle obavjenog bajram namaza idemo masovno ćitavo naselje muške osobe i djece na Mezar (Grobje) i prouči se tamo par sura iz Kur"ana i suru Ya"sin. Interesujeme dali to ima osnovu u Sunnetu, ako ima onda elhamdulillah. Ali ako to nema, kako postupiti?
Es-sellamunalejkum i Allah vas nagradio.

Odgovor:

Ve alejkumus-Selam ve rahmetulah!

Nije legitimno uciti bilo sta iz Kur'ana na mezarju, bilo da se radi o bajrmu ili mimo bajrama. Svi hadisi ili predaje od ashaba koje govore o ucenju Kur'ana na kaburu su nistavne. To nije bila praksa prvih generacija koje su najbolje razumjele i praktikovale islam. Allah se smilovao imamu Maliku koji je rekao: "Sta onda (tj. u vrijeme Poslanika, s.a.v.s., i njegivih ashaba) nije bila vjera, to nece biti vjera sve do Sudnjeh dana." Kur'an je objavljen zivima, ne mrtvima. U Kur'anu se nalaze propisi vezani za vjerovanje, obredoslovlja, medusobne odnose itd. Mrtvi nije u stanju praktikovati nista od toga. Ne samo to, vec on uopste ne cuje nase ucenje Kur'ana, pa kakva onda korist od takvog postupka.

Musliman je duzan na najljepsi nacin objasniti da je ucenje Kur'ana na mezarju novotarija koju nije ispravno praktikovati, jer obavljanje ovog ibadeta ovisi o vjerski validnom argumentu. Takoder, nije ispravno na svakom bajramu posjecivati mezarja. To se moze ciniti u bilo koje vrijeme i ne treba preferirati jedno nad drugim vremenima smatrajuci ga boljim za posjetu kaburova.
A Allah najbolje zna. Es-Selamu alejkum!

Odgovorio: Mr. Safet Kuduzović
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
O stetnosti ogovaranja

Pitanje :

Selam alejkum brate!

Kako da postupim u situaciji kada jedan covjek prica lose o nekim ljudima i ogovara ih (inace meni dragim ljudima) pa kada mu ukazem da je to haram, on mi odgovara da je to istina i da istinu treba reci?

Odgovor :

We alejkumus-Selam !

Ogovaranje nije nista drugo do zelja da se omalovaze drugi, da se okleveta njihova cast i ugled i da se ismije ono sto je nepovredivo (huremât) u njihovom odsustvu.
Posto je to podbadanje iza ledja, to je onda izraz uskogrudnosti i kukavicluka. Ogovaranje je negativna crta i njime se bave oni koji su sami i nemaju drugog
zanimanja. To je sredstvo razaranja, jer onaj koji mu robuje ne ostavlja nikoga a da na njega ne baci koplje i ne rani ga.

Nije onda cudno sto Kur`an donosi tako odbojnu sliku ove lose navike ne bi li se ljudi u uzasu zgrozili nad tim:" O, vjernici, klonite se mnogih sumnicenja, neka sumnjicenja su, zaista, grijeh. I ne uhodite jedni druge i ne ogovarajte jedni druge! Zar bi nekom od vas bilo drago da jede meso umroga brata svoga, - a vama je to odvratno-, zato se bojte Allaha, Allah zaista prima pokajanje i samilostan je" (El-Hudzurat:12). Posto covjek osjeca mucninu od same pomisli da jede ljudsko meso, kako ce onda biti revoltiran kad pomisli da jede meso svoga brata, i to jos umrlog!

Kad se neko ne svidja nekome, onda on nastoji da pronadje mahanu u njegovom izgledu, ponasanju, porijeklu ili necemu drugom sto mu pripada. Aisa – radijallahu anha – prenosi da je ona rekla Vjerovjesniku (alejhi`s-selam) : - Da li ti vidis da je Safija (druga zena Bozijeg Polsanika) takva i takva? – misleci da je malehna rastom. Vjerovjesnik – alejhi`s-selam – je rekao: “Ti si izrekla takvu rijec da bi se more, da se ta rijec pomijesa s njegovom vodom, zamutilo ” (Ebu Davud, Et-Tirmizi i El-Bejheqi).

Ibni Omer prenosi da je jedne prilike Boziji Poslanik (alejhi`s-selam) popeo se na mimber i visokim glasom pozvao: “ O skupino koji su muslimani samo na jeziku, a do cijih srca nije dopro iman, ne uznemiravajte muslimane, ne istrazujte njihove sramote, jer ko istrazuje sramotu svoga brata muslimana, Allah dzelle sanuhu ce istrazivati njegovu sramotu, a kome Allah dzelle sanuhu bude istrazivao njegovu sramotu, On ce je iznijeti na vidjelo cak i u udubini njegove kuce ” (Et-Tirmizi, a i Ibni Madze prenosi slicno).

Resulullah (alejhi`s-selam) je zelio objasniti tacno znacenje gibeta svojim ashabima kroz pitanja i odgovore. Upitao ih je: “ Znate li sta je gibet?” Oni rekose: - Allah i Njego Poslanik znaju najbolje. – On rece: “Reci nesto o svome bratu sto bi njemu bilo mrsko.” – Neko upita: - A sta ako reknem svome bratu ono sto je istina? – Muhammed – alejhi´s-selam – mu odgovori: “Ako o njemu reknes istinu, ogibetio si ga, a ko reknes o njemu ono sto nije istina, onda si ga lazno potvorio ” (Muslim, Ebu Davud, Et-Tirmizi i Nesai).

Osobi kojoj je sejtan uljepsao da prenosi tudje rijeci, ili da ogovara ili da gibeti nekoga, potrebno je naprvom mjestu savjetovat kad je sam. Nema efekta da se kritikuje pred drustvom ili bliznjima. A taj stav koji zastupaju pojedinci da se istina treba reci, neka znaju da iznosenje cinjenica i istine treba da bude na pogodnom mjestu, u pogodnom drustvu i u pogodnoj prilici. A pouku primaju razumom obdareni!

Na pitanje odgovorio prof.Jasmin Djanan
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Nikab i brada

Pitanje:

Esselamu alejkum,

Ja bi voljela odgovor na pitanje dali je nikab i brada kod muskaraca vadzib? Zanima me dal postoji hadis o nosenju nikaba? Zasto su zene poslanika a.s nosile nikab? Ovdje smo culi od jednog brata, da je sad brada postala farz?

Pa me pomalo sve skupa smucuje,jer kolko sam upoznata sa serijatskim propisima hidzab je farz a nikab i brada sunnet,pa vas molim da mi malo razjasnite.Da vas Uzviseni dz.s. nagradi!

Odgovor:

Ve alejkumusSelam,
Islamski učenjaci se razilaze po ovom pitanju.Ali, svi su slozni da je ženi bolje i preče pokriti lice i šake, jer se time zatvaraju putevi razbuktavanja prohtijeva. Ko želi opširnije o ovom pitanju neka pogleda djelo: "Pokrivanje lica, obavezno ili pohvalno" od hfz. mr. Senaida Zaimovica i "Biseri iz riznica islamskog prava" str. 223-240 od prof. Semira Imamovića, a Allah najbolje zna.

Svaka šerijatski punoljetna muslimanka mora se pokriti. Na pokrivanje žene jasno ukazuje Kur'an, Sunnet i konsenzus svih islamskih učenjaka, od vremena Poslanika, s.a.v.s., do današnjih dana.
Onaj ko bi kazao da žena nije dužna pokriti se, a znao istinu, postao bi otpadnik (apostata) od islama.
Nema razilaženja među islamskim učenjacima (dakle, jednoglasan je stav) da su žene Poslanika, s.a.v.s., bile obavezne pokriti cijelo svoje tijelo.

Nikada se nije vodio spor među islamskim učenjacima po pitanju žena Allahovog Poslanika, s.a.v.s. i pokrivanja lica i šaka, već se spor vodi da li obaveza pokrivanja lica vrijedi za sve žene općenito ili samo za majke vjernika, a Allah najbolje zna.

Da li se u Kur'anu naređuje pokrivanje žene?

Odgovor je:

U suri El-Ahzab u 59-tom ajetuje konkretna naredba. Pokrivanje žene muslimanke se, također, zaključuje iz 31-vog ajeta sure En-Nur i 33-trećeg ajeta sure El-Ahzab. Nema razilaženja među islamskim učenjacima kroz stoljeća islama da je obaveza pokrivanja žene potvrđena Kur'anom, kao obavljanje namaza. Ako neko kaže: "Kur'an nije podrobno precizirao način samog pokrivanja, već ga općenito naređuje, pa šta da činimo?" Ogovor glasi: Kur'an, također, nije podrobno pojasnio način obavljanja namaza, hadždža, davanje zekata itd. Zato je obligatna dužnost svih muslimana da se vrate na Poslanikovu, s.a.v.s., praksu da bi znali ove pojedinosti i detalje, a Allah najbolje zna.

Brada

Brada je obiljezje svih prijasnjih poslanika i definisat je kao farz bilo bi preostro iz razloga sljedeceg: Svaki onaj koji ne izvrasava farzove veliki je prestupnik,tako da i pored razilazenje uleme po ovom pitanju (a obe skupine ucenjaka imaju svoje dokaze koji se mogu uzet u razmatranje),konstatovat mozemo da je potvrdjeni sunnet, nesto sto insan ako bude praktikaovao imat ce za to nagradu. Samo cu spomenut hadis u kome se navodi:“Da ce doci ljudi na Sudnji dan i da ce stati na Sirat cupriju koju svi moramo preci.Za nju se kaze da je tanja od dlake i ostrija od sablje.Jedino svjetlo preko nje biti ce za muskarce njihove brade“-Neka je selam i spas na one koji zele sljedjenje ispravnih prethodnika.
A Allah najbolje zna!

Na pitanje odgovorio prof. Jasmin Djanan!
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Islamski brak

Pitanje:

Selam!

Molio bih cijenjenu gospodu da mi-ako moze kaze nesto o islamskom braku ( predbracni odnos..sta se smije znat i vidjet-muskarac o zeni i zena o muskarcu prije samog ulaska u brak, kao i to kako na najbolji nacin jacati taj brak? Iskreni selam..i hvala unaprijed!

Odgovor:

Ve alejkumusSelam,

Musa ibn Abdullah prenosi od Ebu Hurejre, r.a., da je Resul, s.a.v.s., rekao: "Kada neko od vas zaprosi ženu nije mu grijeh da je gleda, ako je to zbog braka, pa makar ona i ne znala za to (gledanje)." Prvi uvjet za brak su čovjek i žena, mladić i djevojka, spremni da u ime Allaha stupe u međusobni bračni odnos.

Kada je ovaj prvi korak u pitanju veoma je važno znati da je Islam dozvolio viđenje žene/čovjeka s kojom/kojim želi stupiti u brak. Mugire ibn Šu'be prenosi da je zaprosio ženu pa mu je Poslanik, s.a.v.s., rekao:"Vidi je, jer će to produžiti vašu vezu."(Bilježe petorica osim Ebu Davuda)Od Džabira, r.a., se prenosi da je Resul, s.a.v.s., rekao:"Kada neko od vas zaprosi ženu ako može da vidi kod nje ono što će ga privući i podstaći na brak neka vidi."(Ebu Davud)

Što se tiče dijelova tijela koje je dozvoljeno vidjeti većina uleme smatra da su to lice i šake, iako ne postoji hadis koji precizno određuje ono što je dozvoljeno vidjeti kod žene sa kojom čovjek treba da se oženi.

Važno je napomenuti da je viđenje obostrano i nije ograničeno samo na viđenje žene od strane muškarca, jer žena tu ima isto pravo kao i muškarac, i njoj se dopada kod muškarca ono što se muškarcu dopada kod žene, ili joj se nešto ne sviđa kod njega zbog čega će imati pravo da odbije udaju. Rekao je El E'Ameš: "Svaki brak koji se sklopi bez viđenja, njegov izvor je tuga i žalost."

Musa ibn Abdullah prenosi od Ebu Hurejre, r.a., da je Resul, s.a.v.s., rekao: "Kada neko od vas zaprosi ženu nije mu grijeh da je gleda ako je to zbog braka, pa makar ona i ne znala za to(gledanje)." (Ahmed)Kad je u pitanju viđenje žene (djevojke) sa kojom se želi oženiti to mora biti u prisustvu staratelja (velijja) ili nekoga od zul-mahrema (to su bliski muški srodnici žene s kojima ne može stupiti u brak, koji mogu da je vide i da se s njom druže).

Islam je strogo zabranio osamljivanje muškarca i žene, čak i u situaciji da je djevojka isprošena, jer ona je haram muškarcu sve dok se ne sklopi bračni ugovor. Resul, s.a.v.s., je u mnogim svojim hadisima skrenuo pažnju na opasnost osamljivanja muškarca i žene. Prenosi se od Džabira, r.a., da je Poslanik, s.a.v.s., rekao: "Ko vjeruje u Allaha i Sudnji dan neka se ne osamljuje sa ženom bez njenog mahrema, jer je šejtan treći s njima."

Mnogi ljudi olahko shvataju ovu stvar pa dozvoljavaju svojoj kćerki ili sestri da se druži i osamljuje sa mladićem koji je namjerava ženiti; bez imalo opreza i bojazni za nju. Međutim, poznato je da često posljedica takvog druženja bude gubljenje djevojačke časti i čednosti, najljepšeg ukrasa ženske duše, kao i ostavljanje takve djevojke na cjedilu od strane muškarca koji joj je sve obećavao i predstavio se kao pošten, dok je nije obeščastio, a onda je potpuno odbacio.

Zato čude stavovi nekih ljudi čak i iz reda uleme koji dozvoljavaju osamljivanje, kao i predbračnu vezu mladića i djevojke i nazivaju je ašikovanjem, mada za to nemaju nijednog dokaza u islamskim izvorima. Naprotiv ono što će naći u Kur'anu i Sunnetu i praksi selefa jeste zabrana osamljivanja muškarca i žene koja ima svoju duboku svrsishodnost, opravdanost i mudrost.

Ona se slaže sa moralnim zakonom u čovjeku i njegovim zdravim razumom. Dovoljno je samo napomenuti da Allah, dž.š., naređuje i muškarcu i ženi obaranje pogleda od harama zbog bojazni od grijeha, pa kako da dozvoli osamljivanje, druženje i ašikovanje dvoje mladih ljudi, koji po prirodi osjećaju naklonost jedno prema drugom i koje je put do zinaluka i gubljenja časti.

S druge strane, Islam ne poznaje brak bez viđenja budućih supružnika iako se nekada dešavalo da staratelj ne dozvoljava viđenje svoje kćeri, a pristaje na njenu udaju. Najbolji stav je islamski stav i njegove posljedice su najljepše, a to je viđenje i dogovor u prisustvu mahrema, jer islamski brak ustvari predstavlja ugovor o bračnoj vezi na obostrano zadovoljstvo.

Sljedeći uslov za valjanost braka jeste dozvola staratelja i treba istaći da većina uleme smatra da nije dozvoljeno djevojci da se uda bez velijja (staratelja). Kada se ispune svi prethodni uslovi obavezujuće je da staratelj djevojke bude taj koji će pred kadijom i svjedocima vjenčati svoju kćerku. Ovo je najispravniji stav, jer staratelj ima najviše prava kod svoje kćerke prije udaje i ako je on uda onda to znači da se on obavezuje i da snosi odgovornost i poslije udaje, ukoliko se desi nešto neželjeno.

Poznato je da brak ima mnogo svojih ciljeva, a većina žena je podložna osjećajima tako da zbog toga izostane pravi izbor muža zbog čega se ne ostvare svi ciljevi braka i često dolazi do razočarenja. Otac u tom smislu ima iskustvo i sigurno će se potruditi da se svi ciljevi braka upotpune kroz pravilan izbor muža.

Jedan od uslova sklapanja braka jeste i tzv. MEHR-odnosno vjenčani dar. Od odlika i veličine Islama je i davanje prava ženi koja joj prirodno pripadaju i zaštita žene kao ličnosti. Tako je jedno od prava koje je Islam dao ženi pravo na posjedovanje i sticanje imetka.

Poznato je da je žena u predislamskom dobu trpila nepravdu svake vrste i da su njena prava bila oduzeta, a ona kao ličnost omalovažavana, tako da je njen stratelj slobodno raspolagao njenom imovinom i nije joj davao priliku da zaradi niti da raspolaže sa imetkom. Islam je spasio ženu ovog ponižavajućeg položaja i odredio joj vjenčani dar - MEHR i učinio ga njenim vlastitim pravom, i nije dozvolio da od njega uzima bilo ko od njenih bližnjih, osim ako se ona s tim složi i ako to dozvoli.

Islam nije odredio veličinu mehra, jer ljudi se razlikuju u svojim materijalnim mogućnostima, te je vjernicima ostavljeno da prema njima daju mehr. To isključivo pravo žene (djevojke) često zloupotrebljavaju očevi tražeći visoke cijene(mehr) za svoju kćerku, kršeći tako islamski propis i otežavajući sklapanje braka na što nemaju nikakvo pravo.

Sljedeći uvjet jeste da sklapanju braka prisustvuju svjedoci, najmanje dvojica. Sklapanje braka također treba da bude javno i lijepo je tom prilikom napraviti gozbu na primjeren i islamski način.Posljednji uvjet je, u stvari, sam čin sklapanje bračnog ugovora tzv. IDŽAB i KABUL-ponuda i prihvatanje. Ponuda i prihvatanje moraju biti izrečeni javno, pred svjedocima. To podrazumjeva i potvrđuje da se djevojka ne može i ne smije prisiliti na udaju ukoliko ona to ne želi.

Međusobni odnosi bračnih drugova

Kada su u pitanju odnosi bračnih drugova, možemo izdvojiti sljedeće propise:

Lijep odnos

Lijep odnos je sveobuhvatna riječ koja u sebi sadrži sva međusobna prava i obaveze između muža i žene a znači: dobročinstvo (milosrđe),
neizazivanje neugodnosti, neodugovlačenje sa ispunjavanjem obaveza, širokogrudost i ispoljavanje radosti i sreće. Osnova za lijep odnos su riječi Allaha, dž.š.: "I prema njima se na najljepši način odnosite." (Prijevod značenja - En-Nisa, 19.)
"Njima pripada onoliko dobročinstva koliko su one obavezne prema muževima." (Prijevod značenja - El-Bekare, 228.)

Rekao je Ibn Abbas, r.a.: "Volim da se sredim svojoj ženi kao što volim da se ona meni sredi, jer Allah, dž.š., kaže: "Njima pripada onoliko dobročinstva koliko su one obavezne prema muževima".
Kaže Ibn Kesir u tumačenju ovog ajeta: "Tj. govorite im lijepe riječi i prema njima činite lijepe ustupke koliko god ste u mogućnosti. Sve što želite da one vama čine, činite i vi njima."

Rekao je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem: "Najbolji su oni među vama koji su najbolji prema svojim ženama." (Bilježi ga Tirmizi i Darimi a Ibn Hibban ga je ocijenio vjerodostojnim) (Tefsir Ibn Kesir).

Prenošenje bračnih tajni

Prenošenje onoga što se događa u kući, među supružnicima, rodbini i prijateljima je zabranjeno i nije dozvoljeno ni čovjeku ni ženi da obavještavaju druge ljude, bez obzira li se radilo o rodbini ili prijateljima, o njihovom međusobnom odnosu. Kaže Allah, dž.š.: "Zbog toga su čestite žene poslušne i za vrijeme muževljeva odsustva vode brigu o onome o čemu treba brigu da vode." (Prijevod značenja - En-Nisa, 34.)

Kaže Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem: "Ljudi koji će na Sudnjem danu biti u najtežem položaju jesu čovjek i žena koji budu prenosili tajne iz njihovog međusobnog intimnog odnosa." (Muslim)

Kako se odnositi prema neposlušnoj ženi

Kaže šejh Muhammed ibn Salih el Usejmin (r.a.: "Najbolji put kojeg čovjek može slijediti u slučaju ženine neposlušnosti je sljedeći: - Savjetovanje i podsjećanje na pravo njenog muža i pojašnjenje veličine grijeha kojeg čini zanemarivanjem tog prava, a sa druge strane pojašnjenje veličine nagrade za njenu poslušnost i sreće koja ih može pratiti još na ovom svijetu."

Ako čovjek uradi sve ono što je obavezan prema ženi, pokoravajući se riječima Allaha, dž.š.: "I prema njima se lijepo odnosite", a ona i pored toga ustraje na neposlušnosti, ponovo će je savjetovati i podsjećati na veličinu grijeha kojeg čini takvim svojim ponašanjem. U slučaju da ne bude koristi, pribjegne se metodu "izbjegavanja". Pod ovom metodom se podrazumijeva svaka vrsta izbjegavanja koja bi mogla uroditi plodom i biti uzrokom popravljanja žene kao što je npr:

1) Spavanje na istom krevetu okrenutih leđa ženi i izbjegavanje odnosa sa njom.

2) Grubost u govoru ili potpuno izbjegavanje govora.

3) Spavanje u drugoj sobi ili van kuće.

Ako ova metoda ne bude koristila, pribjegava se odgojnom udaranju žene, pod uslovom da to udaranje ne bude bolno i ne prouzrokuje još veću odbojnost i neposlušnost žene.

(IŠRETU-N-NISAI VE HALLU-L-HILAFATI-ZZEVDŽIJJETI 97,98) Rekao je šejh Ibn Usejmin za one koji udaraju svoje žene iz navike, bez ikakvog povoda i bez šerijatskih granica u tome: "Takvi ljudi su nepokorni Allahu i suprostavljaju se Njegovom Šerijatu jer je Allah, dž.š., naredio muževima da se na najljepši način odnose prema suprugama. Da li se može reći za čovjeka koji ulazi u kuću srdit, tjera sve od sebe i udara da se odnosi prema porodici na najljepši način? Naprotiv, za takve se kaže da imaju kratku pamet i slabu vjeru. Rekao je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem: "Najbolji među vama su oni koji su najbolji prema svojim ženama." (Tirmizi) (MEDŽMUU DURUSI FETAVA-L-HAREMI-L-MEKKIJJI3/248 str.)

Koliko je mužu dozvoljeno da bude odsutan od kuće?

Neki ashabi Allahovog Poslanika ograničili su odsutnost čovjeka od kuće na četiri mjeseca a drugi su to ograničili na šest mjeseci. Međutim, ograničenje dolazi u pitanje tek kada žena bude zahtijevala da on dođe kući. Ako se taj zahtjev dogodi nakon pola godine i čovjek bude u mogućnosti da ga ispuni, a ne ispuni, žena ga ima pravo tužiti kod islamskog kadije (u našem vremenu kod nekog od učenih ljudi koji poznaju kadiluk - islamsko sudstvo) i tražiti razvod braka.

Ako mu žena dozvoli da ostane, pa makar se radilo o dužem roku, nema nikakve smetnje u tome jer se ona u tom slučaju dobrovoljno odrekla svoga prava. Bitno je napomenuti i to da čestit i bogobojazan muž zna bolje svoje obaveze od žene i zna sve šta treba raditi da bi obezbijedio sretan i uredan život porodici, tako da nema potrebe da ga ona primorava na ostanak u kući nakon što je ostavio potrebnu opskrbu i namirnice i obavezao nekoga da se brine za njihovu sigurnost i sve što im je potrebno.

Postoje mnoge situacije u kojima se ne može ograničiti čovjekovo odsustvo od kuće niti žena ima pravo zahtijevati od njega da se vrati, kao što je bolest, borba na Allahovom putu, poziv u Allahovu vjeru (da'va), učenje Allahove vjere i sl., osim ako bude nezbrinuta i uskraćena za ono što joj je potrebno za normalan život. Na ženi je tada da se strpi i nada Allahovoj, dž.š., nagradi.

Na ovu temu jos se moze govorit,ali za ovaj put ovoliko. Allah najbolje zna!

Na pitanje odgovorio prof. Jasmin Djanan!
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Da li je šerijatski dozvoljeno uzimanje poklona koji se djele svake godine povodom ch

Pitanje:

Assellamu allejkum we rahmetullah we barakatullu

Da li je šerijetski dozvoljeno uzimanje poklona ili gift cards na poslu, ko je se djele svake godine povodom christmas-a ( bozica ), i imaju nacrtane slike na njima djeda mraza,jelki i itd.

Dzazakullah hayr



Odgovor:

Nije dozvolejno jer time se djeca uce tim obicajima i ucestvuej u njima.

Odgovorio: Prof. Abdulmelik Bašić
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Da li je ispravnije zikr obavljati nakon namaza sâm za sebe ili skupno

s-selamu alejkum!

Da li je ispravnije zikr obavljati nakon namaza sâm za sebe ili skupno, zatim je li dozvoljeno aminovanje za imamom, potiranje rukama i učenje Fatihe na kraju namaza?
Zbog ovih pitanja imam nedoumice, a tragajući za istinom dobijam različite odgovore, da li zbog neznanja ili politike, stoga mi, Allah vam se smilovao, pomozite ako imate znanja o tome, i ako vam nije problem i argumentirati odgovore hadisom i sl. Allah vam se smilovao, potreban mi je hitan odgovor.

ODGOVOR:

Alejkumus-selam ve rahmetullahi ve berekatuhu

Cijenjeni brate, na samom početku molim Uzvišenog Allaha da nas sve skupa učvrsti na putu pridržavanja za načela ove savršene vjere. Molim Ga, subhanehu ve te’ala, da nam istinu pokaže istinom i olakša nam njeno slijeđenje i prakticiranje, a da nam neistinu pokaže neistinom i da nam omrzne njeno slijeđenje i prakticiranje. Što se tiče tvojih pitanja, odgovor na njih iziskuje poznavanje jedne veoma bitne osnove u vjeri islamu. Naime, trebaš znati da svako ko nas pozove u činjenje bilo čega i kaže da je to ibadet, obavezan je za to predočiti validan dokaz.

Islamski učenjaci u svojim knjigama spomenuli su da je osnova u ibadetima zabrana, osim onoga što je potvrđeno validnim argumentima, dok je osnova u običajima dozvola, osim onoga što je zabranjeno validnim argumentima

Govoreći o tome, kazao je šejh Abdur-Rahman ibn Nasir es-Si’di u stihovima:

‘’Osnova u našim običajima je dozvola

sve dok ne dođe nešto što mijenja tu osnovu.

Nije propisano u našoj vjeri ništa osim onoga

na što ukazuju validni argumenti vjere.’’


Dokazi koji ukazuju na ovo pravilo:

Da je osnova u običajima dozvola, na to nam ukazuju riječi Uzvišenog Allaha: ‘’On je za vas sve što postoji na Zemlji stvorio.“

A da je osnova u ibadetima zabrana, na to nam ukazuju riječi Uzvišenog Allaha: ''Zar oni da imaju bogove koji im propisuju da vjeruju ono što Allah nije naredio?“

Također to potvrđuju riječi Allahovog Poslanika: ''Ko uvede u ovu našu vjeru ono što nije od nje, to će biti odbačeno.“ (Buharija i Muslim od Aiše, r.a.

Pojašnjenje ovog pravila

Čovjekovi postupci mogu se podijeliti u dvije skupine: ibadeti i običaji.

Što se tiče ibadeta, osnova u tom poglavlju je da ne možemo ni za jedan postupak tvrditi da je njegovo činjenje ibadet osim ako za to posjedujemo validan i jasan argument. Npr., ako bi nas neko pozvao da činimo neko djelo smatrajući to ibadetom, mi ćemo tražiti od takve osobe validan i jasan dokaz, ako nam spomene validan argument za to, mi ćemo to činiti, a ako ne spomene, mi to nećemo činiti.

A što se tiče običaja, sve je dozvoljeno činiti osim onoga što nam validni i jasni dokazi zabrane. Npr., čovjeku je dozvoljeno da jede, pije, oblači sve što želi osim onoga što je validnim argumentima izuzeto iz te osnove i zabranjeno, kao svinjetina, alkohol i dr

Na osnovu spomenutog, preostaje nam da tvoje pitanje provučemo kroz ovu veliku formulu.

Da li postoje validni i jasni argumenti koji ukazuju na to da je Poslanik nakon namaza činio zajednički zikr ili ga je sâm činio? Da li je preneseno da je on učio nakon namaza dovu, a drugi aminali na njegovu dovu? Da li je učio Fatihu nakon namaza, potirući rukama lice?

Odgovor: Ne postoje validni dokazi da je Poslanik zajedno zikrio sa ashabima, već su zikrili svako za sebe. Ne postoje validni argumenti da je Poslanik učio dovu nakon svakog namaza i da su ashabi aminovali na ono što on kaže. Ne postoje validni argumenti koji ukazuju da je Allahov Poslanik učio Fatihu nakon namaza i nakon toga potirao lice

Allah najbolje zna



Odgovorio: Mr. Zijad Ljakić
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
O cemu da razmisljm u namazu kada ne razumijem ono sto ucim ili kad imam uci pred dze

Pitanje:

Es-selamu Alejkum. O cemu da razmisljm u namazu kada ne razumijem ono sto ucim ili kad imam uci pred dzematom.


Odgovor:

Prije svega trebaš naučiti značenje Fatihe, nezamislivo je da musliman živi u okrilju Islama godinama a da ne zna značenje ove sure koju mora učiti 17 puta nadan samu u farz namazima. Drugo, klanjač u namazu treba biti prisutan i skrušen, to znači da je cijelo vrijeme svjestan da je u namazu i da se obraća Allahu Uzvišenom. Od načina prisutnosti u namazu kako se prenosi od selefa je da klanjač razmišlja o Džennetu i njegovim ljepotama kao i da se sjeti Džehennema, džehennemske vatre i svih strahota Sudnjeg dana. Uglavnom, prisutnost u namazu koja je vadžib kod mnogih učenjaka se očituje u tome da klanjač u toku namaza ne luta u mislima i srcu, tj. da razmišlja o dunjaluku, svakodnevnim problemima, trenutnim namjerama, stvarima i ljudima koje vidi oko sebe. Namaz u suštini predstavlja veličanje Allaha pa sve što ga izvodi i odvodi od toga je neprisutnost i nemarnost u namazu zbog koje klanjač ima manju nagradu od svog namaza. Kako kaže Ibn Abbas, radijallahu anhuma: "Ti nemaš od svog namaza osim onoliko koliko si prisutan u njemu". Tako kaže Uzvišeni govoreći o mu'minima koji su uspjeli: "Uspjeli su mu'mini. Koji su u svom namazu skrušeni (prisutni)". (El_mu'minun 1. i 2. ajet) U ajetu nije rečeno da su uspjeli oni koji klanjaju nego oni koji ka da klanjaju prisutni su. Ve billahi tevfik.

Odgovorio: Mr. Zijad Ljakić
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
S kojom rodbinom moramo održavati rodbinske veze

Pitanje.


S kojom rodbinom moramo održavati rodbinske veze, t.j. na koga se odnosi zabrana prekidanja rodbinskih veza? Allah vas nagradio dobrom.


Odgovor:

Islamski učenjaci imaju podijeljeno mišljenje oko toga ko se ubraja u rodbinsku vezu koju je musliman dužan održavati a zabranjeno mu je da je prekida.
Prvo mišljenje, na kojem je Ebu Hanife a navodi ga i Nevevi, je da se pod tom rodbinom porazumijevaju svi mahremi koji su u rodbinskoj vezi, tj. to su oni koji ako je jedan od njih muško a drugi žensko nije im dozvoljeno da se žene po Šerijatu. Po ovom mišljenju rodbina su roditelji, njihovi roditelji (dido i nana) i tako naviše, djeca i njihova djeca (unučad) i tako naniže, braća i njihova djeca, sestre i njihova djeca, amidže i tetke (sestre od oca), daidže i tetke (sestre od majke). Po ovom stavu djeca od amidža, daidža i tetki (od oca i majke) nisu rodbina. Dokaz ovog stava je zabrana da čovjek oženi dvije žene koje su u rodbinskoj vezi tako da je jedna žene tetka po ocu ili po majci drugoj ženi, kao što je došlo u vjerodostojnim hadisima. U jednom od rivajeta stiji: „A ako to učinite (tj. ako oženite neku ženu i njenu tetku) prekinut ćete njihove rodbinske veze“. Prema tome da se neka žena i kćerka od njene tetke po ocu ili majci ubrajaju u rodbinu čije veze je zabranjeno kidati onda ne bilo dozovoljeno da muškarac oženi njih dvije istovremeno, a to je dozovoljeno po idžmau' učenjaka. (pogledaj: Šerh Nevevi ala Muslim 16/113)
Drugo mišljenje je da su rodbina svi oni koji nasljeđuju određenu osobu. Po ovom mišljenjeu daidže i tetke po majci nisu rodbina te nije obaveza da se održavaju rodbinske veze sa njima, tj. dozovljeno je prekinuti rodbinske veze sa njima. (Tefsir Kurtubi 16/248) Međutim, ovo mišljenje je slabo jer kaže Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, u hadisu kojeg bilježi Buharija (2699): „Tetka (po majci) je na stepenu majke“.
Treće mišljenje je da se u rodbinu ubraja svako onaj ko je rođak i po ocu i po majki. Na ovom stavu je bio Šafija i to je rivajet od Ahmeda. Pa tako po ovom stavu djeca amidže, daidže i tetki (po ocu i majci) potpadaju pod pojam rodbine. Način održavanja rodbinskih veza po ovom mišljenju se razlikuje shodno blizini rodbinske veze. Prema nekima je obaveza održavati vezu rodbinstva svaki dan, dok je prema drugima svake sedmice a prema trećima svakog mjeseca. Takođe, sa nekima se održava rodbinska veza imetkom, sa drugima nazivanjem selama a sa trećima telefonskim pozivom.
Četvrto mišljenje je da se rodbina koju je obaveza održavati vezu sa njom proteže sve do četvrtog djeda. Ovo je zvanični mezheb kod hanabila. Znači, u tu rodbinu spadaju vlastita djeca, djeca od oca (braća i sestre), djeca od djeda (amidže i tetke od oca) i djeca od očevog djeda (amidže od babe i babine tetke sa očeve strane). Po ovome ne spada u rodbinu niko sa majčine strane što se kosi sa hadisom : „Tetka (po majci) je na stepenu majke“. Oni dokazuju svoj stav sa ajetom: „Plijen od stanovnika sela i gradova koji Allah Poslaniku Svome daruje pripada: Allahu i Poslaniku njegovu, i bližnjim njegovim, i siročadi, i siromasima, i putnicima-namjernicima...“. (El-Hašr 7) a Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je davao od plijena svojoj djeci, djeci Abdulmuttaliba i djeci Hašima, izuzev djece Abduššemsa i Nevfela. (El-mugni 8/529)
Pa tako na kraju ove kratke studije može se konstatovati da je prvo mišljenje najbliže istini, tj. da se pod tom rodbinom porazumijevaju svi mahremi koji su u rodbinskoj vezi, tj. da su to oni koji ako je jedan od njih muško a drugi žensko nije im dozvoljeno da se žene po Šerijatu. S tim da se uz ovo mora dodati i četvrto mišljenje zbog snage dokaza, tj. da u rodbinu ulaze mimo spomenutog u prvom mišljenju još i djeca od očevog djeda (amidže od babe i babine tetke sa očeve strane). A Allah zna najbolje. Ve billahi tevfik.


Odgovorio: mr. Zijad Ljakić
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Pitanje u vezi abdesta i vesvesa

Pitanje:

Eselamualejkum --pitanje dok se ja abdestim ponekad desimise usred naidze ispustiti vjetar--dali da nastavim il ponovim ispocetak abdest..Allah swt. vas nagradio amin.



Odgovor:

To je kao i u toku namaza, moze da bude stavrnost, a moze da bude vesvesa,sejtansko poigravnje. Ti znas o sebi dali si sklon izlasku vjetra nekontrolisnao ili nisi. Ako jesi, onda ima velikog izgleda da je kada to osjetis stavrno, a ako ne onda nije. Polsnaik a.s. je onima koji imaju vesvesu da su izgubili abdest pustanejm vjetra rekao, da se na to neobaziru dok ne cuju gas ili ne osjete miris, a misli se dok ne budu ubjedjeni. Jer cinjenica ne prestaje sumnjom. Ovdje je cinjenica da imas abdest odnosno pola abdesta a sumnjas dali si izlaskom vjetra pokvario abdest. Zato ako nisi siguran da si ispsutio vjetar, nastavi abdestiti porazavajuci sejtana da ti ne ubacuje vesvese.

Odgovorio: prof. Abdulmelik Bašić
 
Top