Pozitia islamului cu privire la misiunile sinucigase = acte HARAAM (interzise)

Made Sarah

Servant of Allah
Staff member
Pozitia islamului cu privire la misiunile sinucigase = acte HARAAM (interzise)

Printre invatati este bine cunoscut faptul ca nu este permis ca un musulman sa comita suicid pentru a se ‚elibera’ de dificultatile financiare, de vreo afectiune dureroasa aflata in stare terminala sau orice alt necaz care a cazut asupra sa. Fara nici o indoiala, actul de sinucidere intreprins pentru ca o persoana sa scape de astfel de greutati este HARAAM.

Exista ahadeeth relatate in Saheeh Al-Bukhaaree si Muslim care sustin ca daca o persoana isi ia viata administrindu-si otrava, strapungindu-se cu o arma alba (cutit, sabie etc.) sau prin orice alt mijloc apt sa ii produca moartea – acea persoana va fi pedepsita sa tot moara in acea modalitate pina in ziua invierii. Unii invatati au interpretat acest aspect afirmind ca acela care se sinucide moare ca un necredincios, ca un Kaafir, din moment ce dovedeste prin actul de suicid ca simte vrajmasie si dispret pentru Domnul sau, din cauza necazurilor pe care nu a reusit sa le infrunte, pentru ca nu a dovedit rabdarea necesara. Fara nici o urma de indoiala spunem ca un musulman adevarat nu ar putea sa ajunga in situatia de a se gindi macar la posibilitatea de a comite un act de o asemenea atrocitate, ce sa mai zicem de fapta in sine prin care isi curma singur viata…

Individul care isi ia singur viata nu este un Mu’min, un adevarat dreptcredincios. Totusi, sint situatii in care un musulman poate fi afectat de o ideologie nociva, negativa, care il poate determina sa comita un act de suicid. Ne dam seama ca asa ceva se poate intimpla. Si din aceasta cauza, afirmam cu deplina convingere si siguranta ca acela care se sinucide NU este un adevarat dreptcredincios. E la fel ca si acela care abandoneaza rugaciunea din cauza incapatinarii (Juhood). Dar daca se cunoaste in mod cert faptul ca a renegat rugaciunea, el nu trebuie inmormintat in tarina cimitirelor musulmane. Acelasi verdict se da si in cazul unui suicid, mai ales cind se stie ca respectivul act a fost comis din cauza vrajmasiei si dispretului fata de Allah Subhanahu Wa Ta’ala, din cauza necazurilor cu care a trebuit sa se confrunte acea persoana in decursul existentei sale lumesti.

Si acum sa ne indreptam atentia catre problema misiunilor suicidare. Acestea au devenit cunoscute in intreaga lume din cauza practicii kamikaze a japonezilor. Un pilot isi dirija cu viteza avionul spre un vas american, luindu-si astfel propria viata, dar ucigind si cit mai multi soldati din trupele inamice.

TOATE misiunile suicidare din ziua de azi reprezinta acte neautorizate si TOATE trebuie considerate HARAAM (interzise).

Misiunile suicidare il pot trimite pe cel care le intreprinde pentru totdeauna in focul iadului, sau pentru o perioada determinata, dupa cum s-a prezentat si mai sus. Insa a privi aceste misiuni drept mijloace de a ne apropia de Allah, dindu-le ‚valoarea’ de act de adorare – prin comiterea unui act de suicid pentru propria patrie sau teritoriu din acea tara – aici spunem NU: NU reprezinta un act ce trebuie elogiat. ACESTEA NU FAC PARTE DIN ISLAM! Punct.

Realitatea din ziua de azi e ca in nici o tara musulmana din lume nu se face Jihaad. Intr-adevar, sint multe tari islamice in care se poarta lupte, insa nu se poate vorbi despre Jihaad, care sa fie stabilit sub un singur drapel islamic si care sa respecte legile islamice. Printre aceste legi sau reguli care lipsesc se numara si cea potrivit careia unui soldat nu i se permite sa actioneze din proprie initiativa, in sensul sa se comporte asa cum vrea el, deci in mod individual. Nu i se permite sa decida el singur ceea ce va intreprinde / face. Soldatul trebuie sa se supuna ordinelor pe care le da comandantul. La rindul sau, cel care comanda nu este un individ care pretinde o pozitie de conducere pentru el insusi si devine astfel conducator. Ci comandantului ii este delegata o anumita autoritate de la Khaleefah (calif ai musulmanilor).

Sint pe deplin constient de faptul ca in trecut unele din luptele purtate de musulmani ar fi putut parea forme de suicid – e o referire la duelarea pina la moarte utilizind sulite, sabii si sageti. De exemplu, erau situatii in care citiva drepcredinciosi trebuiau sa faca fata unui mare contingent de politeisti si necredinciosi, care ii atacau din toate partile, iar musulmanii erau constienti ca putini dintre ei vor reusi sa scape cu viata din confruntare. Deci asa ceva este permis?

Raspundem spunind ca sint cazuri in care acest lucru este permis, dar si situatii in care nu se permite. Daca armata e comandata de Mesagerul lui Allah si el ii dadea permisiunea drepcredinciosului sa se angajeze in acea lupta, atunci este permis. Insa NU E VOIE ca un dreptcredincios ia o astfel de decizie individual, pentru ca reprezinta ceva periculos, deci cel putin riscant si primejdios, pentru ca nu exista nici o garantie. Prin urmare, un astfel de act NU E PERMIS fara sa existe un ordin explicit al unui comandant musulman sau o comanda care sa provina de la Khaleefah musulmanilor. De ce? In primul rind pentru ca un Khaleefah ar evalua situatia cu foarte multa atentie. El este cel care stie in ce moment ar fi oportuna atacarea inamicului. De exemplu, o confruntare intre 100 de musulmani si o aramata inamica numarind aproximativ 1.000 de combatanti: Khaleefa ar trebui sa fie cel care sa dea ordinul de a avansa, stiind ca s-ar putea sa fie zeci de victime in rindul muslmanilor, insa si o potentiala victorie de partea dreptcredincisilor. Deci atunci cind comandantului armatei i-a fost delegata o astfel de indatorire de catre Khaleefah si el ii da un ordin unui soldat - o misiune pe cimpul de lupta - de-abia atunci acesta din urma este indreptatit sa o execute. Deci nu este permis ca un tinar sa ia o astfel de hotarire de a lupta pe cont propriu, si sa intreprinda acte reprobabile, cum ar fi uciderea unor oameni nevinovati, pierzindu-si si el viata in acelasi timp. Ce beneficiu aduce o astfel de actiune? Nici unul! Sint doar niste acte condamnabile, care nu aduc nici un beneficiu cauzei islamice, ba dimpotriva.

Si sa ne amintim de ceea ce ne-a spus Allah Subhanu Wa Ta’ala in Qu’ran Kareem: "[...] Si nu va ucideti voi insiva! Allah este Indurator cu voi!" (Qu’ran, Traducerea sensurilor, 4: 29)

In islam este complet interzisa uciderea oamenilor nevinovati, precum si suicidul, indiferent de motivul care ar putea determina un gest atit de reprobabil. Interdictia de a ucide fara drept este reglementata foarte clar in islam, in Qu’ran, in Surat Al’Isra, aya 33: „Si nu luati sufletul pe care Allah l-a socotit oprit, decat pe drept! Daca cineva a fost omorat pe nedrept, atunci dam Noi putere celui mai inrudit cu el, insa acesta sa nu se intreaca in omor, caci el este ajutat [de lege]!” (Qu’ran, Traducerea sensurilor, 17:33)

“De aceea am prescris noi pentru fii lui Israel ca cel care ucide un suflet nevinovat de uciderea altui suflet sau de o alta stricaciune pe pamant, este ca si cand i-ar ucide pe toti oamenii, iar cel care lasa in viata un suflet este ca si cum i-ar lasa in viata pe toti oamenii”. (Qu’ran, Traducerea sensurilor, 5:32)

Prin urmare, le spunem tinerilor musulmani: protejati-va viata, folositi-o pentru a invata despre islam si pentru a-i invata pe altii ceea ce stiti. Incercati sa fiti buni cunoscatori ai islamului si comportati-va in concordanta cu principiile acestei religii. Allah Subhanu Wa Ta’ala ne spune prin Qu’ran Kareem: „Deci indeamna! Tu esti numai un indemnator. Tu nu ai putere asupra lor [ca sa-i silesti la credinta]” (Qu’ran, Traducerea sensurilor, 21:22).

Doar aceasta este calea corecta, care ar trebui cautata de toti musulmanii, indiferent de ideologiile la care adera sau de metodologiile specifice acestora.

Articol preluat si adaptat dupa "Al-Masjid al-Aqsa - The Path to Its Freedom" de Imaam Muhammad Naasir-ud Deen Al-Albaanee
Capitolul: „The Fatwaa of the Muhaddith, Shaikh Muhammad Naasir-ud-Deen Al-Albaanee (rahimahullaah)”. Penultimele trei paragrafe si citatele din Qu’ran reprezinta adaugiri la articolul original, fiind facute in scopul de a sublinia anumite aspecte.
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Asalamu aleikom w rahmtulah w barakatu
Ma sha Allah surioara fie ca Allah sa te rasplateasca si sa te calauzeasca in contonuare te iubesc pentru Allah.
In continuare am sa prezint un interviu..sau mai bine zis o dicutie dintre un suporter inflacarat al jihadului si binecunoscutul sheik Al-Albanee rahimatullah

Discutia este a unui suporter al organizatiei islamice de jihad(IJO) cu Sheikul Nassir ud-Deen Al-Albanee Rahimahullah

IJO- nu avem nici o indoiala ca tu esti primul invatat din era noastra care a indrumat oamenii sa se intoarca la intelesurile invataturilor companionilor Allah sa fie multumit de ei.Fara nici un dubiu ca discutia cu privire la jihad este un subiect delicat pentru cei care urmeaza manhajul companionilor.La acest subiect chemam oamenii sa lupte sub 2 conditi.Prima este sa fie cu intentia pura pentru multumirea lui Allah ,iar urmatoarea este sa fie sub drapelul islamului.Noi am auzit de la musulmani devotati conditii relatate de tine pe care nu le-am auzit pana atunci,cum ar fi.... in ce conditii invatatura este islamica .Aceste conditii le-am tot auzit de la fratii care urmeaza manhajul as-salaf iar eu sunt dintre cei care urmeaza acest manhaj in sha Allah.Intrebarea mea este : Aceste conditii au referinte in Sunna?
Al-Albanee-In primul rand suntem de acord cu acest subiect cu tine, ca sa aflam despre chemarea (dawwah) ta.
IJO-Ti-am spus despre ea!
Al-Albanee-Atunci explica chemarea ta.Intrebarea pe care ai pus-o este prematura,vreau sa inteleg chemarea ta pentru ce este?
IJO-Chemarea mea este clara sa fac jihad in concordanta cu conditile islamice cele mentionate mai inainte.Intentia, pentru ca Profetul Mohammad salallahu alehi w salam a spus:eek:ricine a luptat pentru ca Cuvantul lui Allah sa fie suprem , aceasta inseamna pe calea lui Allah fisabilillah pentru multumirea Lui.Apoi sub drapelul islamic, pentru ca profetul Mohammad salallahu alehi w salam a spus: De cate ori va luptati pentru multumirea lui Allah sustinand un grup sau luptand cu altul si nu murind ca in zilele ingnorantei

Al-Albanee-Ok .Avem nevoie de un Ameer(conducator) sa facem jihad?
IJO-Nu!
Al-Albanee-Deci facem jihad intr-o dezorganizatie ??
IJO-Nu..dar
Al-Albanee-Deci prima ta conditie era sa ai o intentie sincera.Aceasta conditie este pentru orice act de adorare,deci este clar cu ea.Urmatoarea conditie pe care ai spus-o este sa lupti sub un drapel islamic,iti imaginezi un jihad fara un conducator(ameer).Cum am putea avea un steag islamic fara sa avem un conducator pentru acel steag.
IJO-Noi putem face jihadul intr-o maniera cum ar fi: Daca de exemplu un musulman merge la un lider al necredinciosilor si il omoara ..
Al-Albanee-Dar noi vorbim de un jihad a unui grup.Jihad sub umbra unui steag este un jihad a unei persoane sau a unui grup?Deci un grup de musulmani care merg la jihad nu au nevoie de un conducator care sa-i conduca?
IJO-Da ,Da bineinteles.Un grup de musulmani care calatoresc cu intentia unui jihad au nevoie de ameer(conducator) Daca un grup de musulmani, numarind mai mult de trei persoane, pleaca pentru a face Jihad au nevoie de un emir.
Al-Albanee-Atunci de ce nu ai mentionat aceasta conditie?
IJO-Ok sa o facem o a treia conditie:D
Al-Albanee-Bine pentru un jihad obligatoriu compus din toti musulmani avem nevoie de un grup sau poate fiecare sa faca jihad individual?
IJO-Nu conteaza
Al-Albanee-Acesta nu este un raspuns
IJO-Adica?
Al-Albanee-Noi spunem ca jihadul este de 2 feluri.Fard Kifayah-care doar un numar mic de musulmani il pot face si daca acest grup o face restul musulmanilor nu vor fi intrebati despre el.Acest fel de jihad il pot face de unul singur .Si al doilea este Fard 'Ayn -Pe care toti musulmani trebuie sa- l faca in pe suprafete specifice.Sa faca astfel de jihad nu au nevoie de un ameer sa-i conduca pe musulmani?
IJO-Da avem nevoie de un ameer(conducator)pentru acest grup daca lupta sau nu
Al-Albanee-Bine ,ne intoarcem si spunem ameer ne referim la un khalifah a musulmanilor?
IJO-Nu, Nu un khalifah
Al-Albanee-De ce?Este periculos sa spunem khalifah?
IJO-Da bineinteles ca ar insemna ca vrem sa rupem fructul inainte ca sa plantam pomul.
Al-Albanee-Acest lucru te vad pe tine ca-l faci.Tu spui ca vrei un ameer pentru un grup de musulmani care sa conduca jihadul si in acelasi timp
nu vrei ca el sa fie khalifah.Asta e ceea ce vrei?
IJO-Hmm..da!
Al-Albanee-Bine..atunci unde e amirul?Si cine este el?Si putem avea mai mult de un amir?Ne-am intors acum inapoi la conditile cu care am fost in de acord,si anume ca avem nevoie de un amir,si tu ai spus ca ne trebuie un amir pentru a conduce grupul de musulmani care participa la jihad fara sa existe un khalifah.Care este primul lucru pe care il facem?Amirul sau jihadul?Aceasta este ca si cum te-as intreba sa te rogi inainte de adan sau dupa adhan?Care este ordinea?
IJO-Bine,avem nevoie de un amir inainte de a incepe jihadul
Al-Albanee-Excelent!Apoi chemam sa avem un conducator inainte sau chemam la jihad primul lucru?
IJO-Hmm..amandoua in acelasi timp
Al-Albanee-Lahawlawalaquwataillabillaah(Nu exista putere doar la Allah)Tocmai ne-am inteles ca avem nevoie de un amir pentru jihad al-Ayn inante de a incepe lupta.Urmatoarea intrebare este sa chemam inainte amirul sau chemam la jihad inainte?Acest grup ,toate felurile de grupuri au nevoie de amiir.Sa chemi la un astfel de jihad avem nevoie de un amiir in primul rand.si amirul va chema la jihad si ii va trimite pe diferite suprafete.
IJO-Bine.Daca un grup de musulmani citesc in Sfantul Quran despre jihad si vor sa lupte si se aduna pentru aceasta si apoi numesc un amiir dintre ei
Al-Albanee-Ya akhi -ceea ce descrii tu este in cazul jihadului Fard al-Kifayah este acceptat un grup mic de musulmani sa se adune si sa mearga sa faca jihad.Pentru Fard al-'ayn avem nevoie de toti musulmanii.Cum puteam avea totalitatea aceasta daca nu avem un lider pentru acest gen de jihad? Acest amiir,Nu vad ca nici unul din cei care participa la jihad sa fie.De ce nu chemi pentru acel amirr?
IJO-Bine vom face chemare la amiir
Al-Albanee-Bine care sunt caracteristicile acestui amiir(conducator) in opinia ta?
IJO-Sunt cateva
Al-Albanee-Si vezi un astfel de amiir cu aceste caracteristici(CALITATI)
IJO-Da multi!
Al-Albanee-Unde?
IJO-Peste tot!
Al-Albanee-Am spus ca avem nevoie de un amiir pentru intregul grup ,pentru toti musulmani.Cum putem avea mai mult de un amir pentru toti musulmani?
IJO-{s-a uitat in jur}
Al-Albanee-Tu sti ceea ce spune haditul relatat de Huthayfah bin Yaman radiallahu anhu [fa in lam yakun lahom jama'a wa la imam.Daca nu exista nici jamah, nici lider) - asta inseamna ca acest Jihad are nevoie de un Khalifaah, sau nu ?
Haidth relatat in Bukhary Kitaab Al-Manaqib, Ahaadeeth #3338 .Haditul spune:Cand oamenii l-au intrebat pe profetul Mohammad salallahu alejhi w salam despre bunatate,am fost intrebat atunci despre rau si teama ca m-ar putea ajunge (raul)am intrebat O profetule salallahu alehi w salam noi eram in perioada ignorantei apoi Allah a adus binecuvantarea ,va mai fi alt rau dupa aceasta?El salallahu alehi w salam a spus: da va venii ,Am spus atunci: Dar dupa asta va mai veni ceva bun?El salalahu alehi w salam a spus: Da dar cu cateva impuritati..am intrebat ce sunt aceste impuritati?A spus el(salallahu alehi w salam) Sunt oameni care nu se ghideaza dupa invataturile mele.Stiu despre acestea si le neaga?Am intrebat va veni ceva rau dupa asta?El a spus (salallahu aleihi w salam)Vor fi predicatori care vor predica pentru usile iadului,De cate ori li-i se va raspunde ei ii vor arunca in focul iadului ! am spus: Descrie-i pe ei pentru noi!!El (salallahu aleihi w salam) a spus:Ei sunt dintre voi si vor vorbi limba noastra apoi am intrebat: Ce sa fac daca voi intalnii asta?El salalahu alehi w salam a spus: Tine-te de grupul de musulmani si liderul lor, am spus apoi: Dar daca nu au nici un lider?El salalahu alehi w salam a spus: Daca ei nu au un lider sau un imam atunci lasa toate grupurile chiar daca ar trebui sa mananci dintr-un pom pana la moartea ta.

IJO-Haditul nu are legatura cu discutia noastra!

Al-Albanee-Hudayfah radiallahanhu nu l-a intrebat pe profetul Mohammad salallahu alehi w salam despre ce sa faca cand sunt cei care cheama la usile iadului?Profetul Salallahu alehi w salam i-a raspuns ca trebuie sa se tina strans de imam si de jamma si daca nu este un imam atunci lasa-i sa stea departe de orice jama'a.Se aplica conditile astea in ziua de azi?Nu avem oameni care se numesc pe ei insisi musulmani dar ei de fapt cheama la Foc?Nu lipseste un khalifa?
IJO-Prefer sa discut alte hadituri cum ar fi "exista o parte a natiuni mele care se lupta pentru dreptate si nu le pasa cine nu e de acrord cu ei sau ii abandoneaza
Al-Albanee-Ce legatura are asta cu discutia noastra?Nu suntem in dezacord cu chemarea la jihad.Suntem de acord ca jihadul este o obligatie.Cu ceea ce suntem de comun acord este ca avem nevoie de khalifa inainte sau nu?
IJO-Ok
Al-Albanee-Afla ca profetul Mohammad salallahu alehi w salam a spus ca daca musulmani nu au un imam sau jamma sa lase orice grup...deci ce e de facut acum?
IJO-Hmm...cautam un grup de musulmani si gasim un imam pentru ei
Al-Albanee-Aceasta este ceea ce chemam!Jihadul este fard dar acum nu este timpul lui.Ne trebuie un imam intai si asta profetul Mohammad salallahu alehi w salam ne-a ordonat sa urmam si sa ne tinem strans de acest grup
IJO-Cum putem sti ca nu putem face jihad inainte de a avea un khalifah este acest lucru necesar?
AL-Albanee-Haditul spune ca daca musulmani nu au un lider trebuie sa paraseasca cu totii grupurile.Si noi mai devreme am mentionat ca jihadul pentru fard al-ayn trebuie condus de un lider al musulmanilor un amiir.Daca musulmani nu au un lider ei vor sta departe de toate grupurile.Cum pot ei sa faca un grup pentru jihad daca ei in acelasi timp trebuie sa stea departe de orice grup....Tu contrazici ceea ce tocmai mai devreme ai fost de acord.Islamic vorbind noi avem doar un singur steag,un grup si un lider,Nu avem nevoie de acest grup sa incepem jihadul Fard al-Ayn?
IJO-.........................
l-Albanee- Acum ceea ce vreau sa fac este sa-ti demonstrez ca acest amir acest conducator a jihadului Fard Ayn trebuie sa fie khalifah,nu numai un amiir.Demonstratia este din nou haditul lui Hudhayfah radiallahu anhu .Cateodata evidenta este clara si cateodata deductibila.Hai sa consideram un exemplu a unui sheik care isi sfatuieste stundentii despre intelesurile acestui hadith.Stundentul isi intreba sheikul ce sa fac sa evit raul?Sheikul spune ..Tine-te de imamul musulmanilor.Studentul raspunde ca musulmani nu au un khalifah asa ca sheikul in sfatuieste sa stea departe de grupuri.Stundentul este ascultator sheikului si sheikul isi urmeaza profetul salallahu alehi w salam.Ce face studentul?Va continua sa isi traiasca viata intr-o vale, ingrijindu-si animalele si petrecindu-si timpul slavindu-l pe Allah .Unde este jihadul?Daca ar fi fost o obligatie pentru musulmani sa lupte sheikul le-ar fi spus sa lupte ci nu sa stea departe de orice grup.Exista jihad in contextul acesta?Atata timp cat nu exista un imam...nu exista jihad.Si aceasta evidenta este Qat'i al-Dilalah(evidenta clara)JIhadul trebuie sa fie in supravegherea unui imam sau khalifah.Dar da-mi voie sa-ti spun despre o chestiune care a pus in incurcatura pe multi stundenti.Ca sint multe grupari care lupta precum afganii sau cei din Siria, cu mai mult de un deceniu in urma .Acesti oameni daca vor sa lupte trebuie sa o faca in umbra unui amir,si asta nu inseamna ca Syria lupta in afganistan si Afganistan in Syria ..Nu!Inseamna ca amandoua grupuri trebuie sa fie conduse de un imam si un khalifah. Nu in sensul de 2 grupuri de lupta, ci cel de un singur grup unit prin lider, insa e posibil sa existe mai mult de un grup de luptatori, fiecare grupare luptind intr-o alta parte a lumii islamice) - ar mai opera cele doua grupuri pe cont propriu?Sa faci fard ayn jihad obligatiunea musulmanilor este unitatea,si ca se te unesti trebuie un khalifah.Si ca sa stabilim acest lucru trebuie sa incepem cu educatia si purificardea Tasfiyah si Tarbiyah.Nu incepem cu jihad acum
IJO-Bine si cum aceasta educatie si purificare sa fie condusa de un khalifa?
Al-Albanee-Istoria se repeta.Cu totii pretind ca profetul este modelul lor.Profetul nostru salallahu alehi w salam si-a petrecut prima jumatate din profetie facand da'wa si a inceput cu ea nu cu jihadul.Profetul Mohammad salallahu alehi w salam a inceput cu educarea islamica a companionilor,ca de exemplu sa spuna intotdeauna adevarul si sa nu se teama de el,el salalalahu alehi w salam le-a adus deasemenea si invataturi islamice.Si stim ca islamul de azi nu e ca si cel de atunci cand Allah a revelat"astazi V-am completat religia voastra" foarte multe lucruri noi s-au adus in islam esti de acord?
IJO-Da sunt total de acord dar sunt foarte multe dovezi Coranice ca jihadul este o obligatie importanta.

Al-Albanee-Nu contest asta.dar fratioare,intrebarea este..De unde sa incepem?Chemarea mea este.....:
Sa facem acest jihad avem nevoie de un amir,sa aducem acest amir trebuie sa muncim la educatie si purificare.Gnadeste-te la asta singur uitandu-te la haditul lui Hudhayfah radiallahu anhu care ne spune ca avem nevoie in primul rand de un conducator
IJO-A chemat cineva la purificare si la educatie inainte de jihad?
Al-Albanee-Allah sa aiba mila de tine.Spune-miii cand musulmani nu s-au unit printr-un califah?
IJO-Pe timpul lui Ali radiallaahu anhu sii Mu'awiyah radiaallahu anhu....?
Al-Albanee-Spui ca ai suspiciuni ca Ali radiaallahu anhu a fost drept,si acel Mu'awiyah radiallahu anhu a fost gresit?
IJO-Nu..dar..
Al-Albanee-Nu "Dar:" Cati khulafaa au fost atunci?
IJO-Bine Bine,unu
Al-Albanee-Acesta e intr-adevar un sfat bun. Traim in niste vremuri in care o serie de caracteristici eronate sint raspindite, cum ar fi faptul ca fiecare se agata cu dintii de parerea sa. Azi oricine citeste un pic din Qu'ran si invata cite ceva din Ahkaam (regulamente) si Ahadeeth - crede ca a ajuns sa aiba 'ilm (cunoastere) - desi nu este capabil sa citeasca Ahadeeth fara greseli, iar apoi vrea sa pledeze pentru tot ceea ce vede?
IJO-...{incearca sa intrerupa}
Al-Albanee-Timpul disctiei noastre a expirat..Sfatul meu pentru stundeti care cauta stiinta este sa nu predice oamenilor chestiuni care i-ar putea rataci pe acestia mai tare.Trebuie sa verificam cu invatatii inainte de a sarii la concluzii.
Este unul din dezastrele musulmanilor in ziua de azi sa adopte opinii repede fara sa se uite la parerile celor din trecut a companionilor si celor bine calauziti.
Jihadul este fara indoiala mandrie in islam si o baza a islamului,iar versetele si haditurile care amintesc de acesta le cunoaste fiecare in sha Allah.
Dar jihadul are conditii si o introducere
Din conditile de baza se enumera educarea,purificarea asa cum rasul Salalahu alehi w salam i-a educat pe companionii lui.
Cum pot acesti oameni sa fie pregatiti pentru jihad si ei nu inteleg lucrurile obligatorii de inteles cum ar fi aqidah?

In final sfatuiesc pe fiecare musulman sa mediteze asupra haditului lui Ibn AL-Yaman radiallahu anhu..lasati toate grupurile la o parte si stati singuri
Ceea ce nu inseamna sa ne izolam..in nici un caz..dar inseamna sa nu ne impreunam(sa nu ne inrolam) cu nici un grup.

waleikom salam w rahmtulah w barakatu
 
Top