Profetul Mohammad(salallahu aleihy w salam) ca si sot ferm

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
In timp ce profetul Mohammad(salallahu alehi w salam) le trata pe sotii cu respect ,era glumet,rabdator ,el a fost si ferm cu ele..(decisiv) in situati in care trebuia sa fie asa.Allah spune in Sfantul Quran:

28. O Profetule,spune sotiilor tale: de voiti acesat viata si podoabele ei,atunci veniti caci va void a voua mijloace cele necesare,si va void a voua dezlegare(prin divort) dupa cuvinta./29.Iar de Il voiti voi pe Allah precum sip e Trimisul Sau si Casa de Apoi atunci Alah a pregatit pentru cele binefacatoare dintre voi rasplata mare.
(Quran –traducerea sensurilor- al ahzab-28,29) Versetele mentionate au fost revelate cand mamele credinciosilor l-au intrebat pe profet de niste podoabe scumpe .Atunci profetul s-a suparat pe ele si a jurat ca nu va veni la ele o luna de zile.Si le-a abandonat timp de o luna ca sa le invete minte.Dupa aceea Alah a revelat aceste versete .Spunandu-le ca daca vor aceste podoabe si iubesc viata asta mai mult ca si viata de apoi nu vor avea rasplata de la Allah.

Imam Ahmad relateaza de la Jabir ibn Abdullah care a spus: odata Abu Bakr i-a cerut permisunea profetului(sallahu alehi w salam) sa intre in casa lui..A gasit niste oameni stand in usa profetului iar acesta (salahu alehi w salam0 nu le-a permis sa intre.Apoi Abu Bakr a cerut permisiune si si profetul l-A LASAT .Apoi A venit Omar care deasemeena a intrat dupa ce a cerut voie.Apoi l-a gasit pe profet foarte tacut si sotiile lui stateau in jurul sau.Abu Bakr a incercat sa spuna ceva ca sa-l faca pe profet sa zambeasca.A spus: O profetule Mi-ar place sa o vezi pe fata lui Khdija cand mi-a cerut support financiar si am chinuit-o putin .Apoi profetul a ras si i-a spus: Dupa cum vezi ele sunt in jurul meu cerandu-mi support financiar,Abu Bakr a prins-o pe Aisha si a inceput sa-o chinuie (intr-un mod nu dureros,doar pentru a atrage atentia)ca si Omar cu Hafsa,Apoi ei au spus: Voi ii cereti profetului ceva ce nu poseda.Apoi ele au spus: Pe Alah ca nu-I vom mai cere nicodata nimci din ceea ce al nu are.
(Companionii erau tatii fetelor))
Profetul le-a abandonat o luna.Apoi el a vorbit cu ele.Prima a fost Aisha.
i-a spus O Aisha mi-ar place sa-ti ofer ceva dar mai bine intai il intrebam pe tatal tau.Ea a intebat..despre ce este vorba?iar profetul (salahu aleihi w salam) a recitat versul 29 al ahzab.Apoi ea a spus: Sa-I intreb eu pe parinti mei in legatura cu tine?Cu siguranta am sa aleg viata de apoi pe Alah si pe mesagerul Sau.

Traducere din cartea man ans women around the mesenger (dar Al- manarah
 
Top