Sa culegem binefacerile lunii Ramadan

ummraschid

Active Member
Staff member
Sa culegem binefacerile lunii Ramadan

Dr. Ali Al-Timimi
adaptare dupa o lectura


In luna Ramadan este foarte important sa petrecem cateva momente pentru a intelege intelepciunea pe care ne-o putem insusi in aceasta luna de post.
Diun pacarte, multi musulmani ajung in aceasta luna si ei sunt asa cum Profetul , pacea si binecufvantarea lui Allah fie asdupra lui, spunea: "Nu lasati ca ziua in care postiti sa fie ca cea in care nu postiti " Aceasta inseamna ca purtarea , atitudinea si aspectul cuiva sunt la fel, fie ca posteste, fie ca nu, adica postul nu are nici un efect asupra acelei persoane. Acesta este motivul pentru care trebuie sa reflectam asupra acestor lectii.

Lectia 1: Sporirea Taqwa

Allah a legiferat postul pentru castigare de Taqwa, "O , voi cei care credeti, v-a fost statornicit voua Postul, asa cum le-a fost prescris si celor dinaintea voastra - Poate ca veti fi cu frica!" (traducerea sensurilor, Surat Baqara 2:183). Taqwa inseamna, in acest caz, un scut intre sine si mania lui Allah, si Focul Iadului. Asa ca ar trebui sa ne intrebam, cand incheiem postul " Oare aceasta zi de post ne-a facut sa ne temem mai mult de Allah? Am dobandit dorinta de a ne proteja de Focul Iadului, sau nu?"

Lectia 2 : A se apropia de Allah

Aceasta se realizeaza prin recitare si reflectare asupra Qur'an-ului, in timpul zilei si al noptii, participarea la rugaciunile Taraweeh, pomenirea lui Allah, participarea la lectii pentru sporirea stiintei, si pentru cei care pot, implinirea Umrei. Deasemenea, pentru cei care pot, I'tikaaf (izolarea) in ultimele zece nopti din Ramadan, lasand la o parte orice griji lumesti si izolandu-se in moschee, doar cu gandul la Allah si pentru a se apropia de Allah, subhanahu wa ta'ala. Atunci cand cineva pacatuieste, el se simte departe de Allah. De aceea poate cuiva i se poate parea greu sa recite Qur'anul si sa mearga la moschee. Cu toate acestea, adoratorul supus se simte mai aproape de Allah si doreste sa adore pe Allah si mai mult, pentru ca nu deznaduieste din cauza pacatelor comise.

Lectia 3: Sporirea rabdarii si vointei

Allah a mentionat rabdarea mai mult de saptezeci de ori in Qur'an si a poruncit rabdarea in mai mult de saisprezece feluri in Cartea Sa. Deci, cand cineva posteste si renunta la mancare si bautura, la drepturile maritale sexuale pentru acele ore, acela invata abtinerea si rabdarea. Aceasta Ummah are nevoie de barbati si femei cu vointa puternica, care pot sa sustina Sunna si Cartea lui Allah si nu tremura in fata dusmanului lui Allah. Nu avem nevoie de oameni emotionali care flutura lozinci si striga, insa cand vine vremea sa stea fermi pentru o cauza, ei ezita tremurand.

Lecita 4 : Stradania pentru Ihsan si indepartarea de riyaa’(ipocrizie)

Ihsan insemna a adora pe Allah ca si cand L-am cauta pentru ca desi nu-L vedem, El vede totul. Hasan al-Basri spunea, " Pe Allah, in ultimii douazeci de ani, nu am rostit un cuvant, nu am apucat ceva cu mana mea sau nu m-am abtinut sa iau ceva cu mana mea, nu am facut un pas inainte sau inapoi, fara sa ma fi gandit mai inainte sa fac acel lucru: " Este acest lucru pe placul lui Allah? Este Allah multumit cu aceasta fapta?" Deci, cand cineva posteste , ar trebui sa castige aceasta calitate de a se supravegehea si deasemenea sa stea departe de riyaa' . Aceasta este ceea ce Allah a spus intr-un hadith qudsi " Postul este pentru Mine si Eu il rasplatesc." (al-Bukhari). Allah deosebeste postul dintre toate celelalte acte de adorare, spunand: "Postul este pentru Mine", pentru ca nimeni nu cunoaste daca postesti sau nu ,in afara de Allah. De exemplu, atunci cand cineva se roaga sau face pomana sau face tawaaf, el poate fi vazut de oameni, deci acela ar putea face aceste actiuni cautand lauda oamenilor. Sufyaan ath-Thawree obisnuia sa petreaca noptile si zilele plangand si oamenii il intrebau "De ce plangi, este din frica de Allah?" El raspundea , "Nu" Ei intrebara, "Este de frica de Focul Iadului?" El raspunse: "Nu, nu este Focul Iadului ceea ce ma face sa plang, ci faptul ca L-am adorat pe Allah in toti acesti ani si am invatat pe altii, si nu sunt sigur ca intentiile mele au fost numai pentru Allah."

Lectia 5 : Perfectionarea manierelor, in special al celor legate de sinceritate si incredere

Profetul, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, spunea: "Cine nu abandoneaza falsitatea in cuvant si fapta, Allah subhanahu wa ta'ala nu are nevoie ca el sa-si abandoneze mancarea si bautura sa." (al-Bukhari). Ce invatam de aici este ca trebuie sa fim atenti la purificarea comportamentului nostru. Profetul, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, spunea ca "a fost trimis pentru a perfectiona manierele" (Malik)Deci noi trebuie sa ne controlam, daca urmam comportamentul Profetului, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui. De exemplu: Salutam cu salutul de pace, pe cei pe care-i cunoastem si pe cei pe care nu-i cunoastem? Urmam manierele Islamului, prin rostirea adevarului si numai a lui? Suntem noi sinceri? Suntem milostivi cu creatia lui Allah?

Lecia 6 : A recunoaste ca oricine se poate schimba in bine.

Profetul , pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, spunea: "Fiecare fiu al lui Adam pacatuieste si cel mai bun dintre pacatosi sunt cei care se caiesc."(Ibn Majah). Allah daruieste multe posibilitati de cainta catre El si de cautare a iertarii Lui. Daca cineva a fost nesupus, el poate deveni supus.

Lectia 7 : A fi mai milostiv

Ibn `Abaas spunea, " Profetul, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, era cel mai milostiv dintre oameni, si el obisnuia sa fie si mai milostiv in luna Ramadan cand Jibriil obisnuia sa-l intalneasca in fiecare noapte de Ramadan, pana la sfarsitul lunii..."(al-Bukhari). Profetul, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, spunea "Cel care daruieste mancare unei persoane care posteste, pentru ca sa incheie postul ei, va primi aceeasi rasplata ca acela, fara ca rasplata celui care a postit sa fie micsorata" (at-Tirmidhi).

Lectia 8: A simti unitatea musulmanilor

Profetul, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, spunea: "...Cei dintre voi care vor trai dupa mine, vor vedea multe diferente. Ei trebuie sa se agate de Sunnah mea si de Sunnah califilor celor dreptcalauziti. Tineti-va cu putere de ea si lipiti-va de ea." (Abu Dawud) In aceasta luna simtim ca exista o sansa pentru unificare, pentru ca postim impreuna, intrerupem postul impreuna, il adoram pe Allah impreuna, si ne rugam Salatul-'Eid impreuna. Astfel incat simtim ca unitatea musulmanilor este cu putinta. Este cu putinta ca musulmanii sa fie ca un singur trup, insa acest lucru poate fi realizat doar prin supunere lui Allah si Profetului Sau, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui.

Lectia 9 : A invata disciplina

Profetul, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, ne-a facut sa aderam la disciplina si la strictete, strictete care nu conduce la fanatism sau trece dincolo de limitele pe care Allah le-a stabilit. Nimeni nu poate sa intrerupa postul constient, inainte de apusul soarelui, pentru ca acesta nu va fi acceptat de Allah. Musulmanii ar trebui sa invete sa fie foarte stricti in vietile lor pentru ca ei sunt oamenii unui mesaj important, in spiritul caruia ei isi duc vietile.

Lectia 10: A-i invata pe cei mici sa-L adore pe Allah

Era in obiceiul oamenilor din Medina, ca in timpul postului de 'Ashurah sa-si invete copiii sa posteasca impreuna cu ei. Atunci cand copiii incepeau sa planga de foame sau sete, parintii lor le distrageau atentia dandu-le un fel de jucarii, sa se joace. Copiii intrerupeau postul odata cu parintii. (al-Bukhari).
Deci, copiii ar trebui adusi la moschee si ar trebui sa implineasca rugaciunea cu parintii, astfel incat sa se obisnuiasca si sa devina adoratori ai lui Allah. Daca cineva nu incurajeaza pe copii sa posteasca cat sunt mici, lor li se va parea greu sa posteasca treizeci de zile la varsta pubertatii. De aceea Profetul, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, spunea: "Porunciti copiilor vostri sa implineasca rugaciunea la varsta de sapte ani si loviti-i la varsta de zece ani ( daca nu o implinesc ) (Haakim) .

Lectia 11: A se ingriji de sanatate

Postul are multe binefaceri medicale si ii obisnuieste pe musulmani sa aiba grija de sanatatea si de puterea lor fizica. Profetul, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa, spunea: "Un credincios puternic este mai placut lui Allah decat un credincios fara vlaga, si exista bine in fiecare." (Muslim)


sursa: islaam.com
 
Top