Savjeti Ebu Zerru, radij Allah anh

Konjanik

Hic Rhodus Hic Salta
بسم الله الرحمن الرحيم

Poslanikovi, sallallahu alejhi we sellem, savjeti Ebu Zerru, radij Allah anh​

Ebu Zerr, r.a. jednom upita Allahovog Poslanika s.a.v.s.: „A kakve su bile Sahife Musa’ove, a.s.?“
Allahov Poslanik, s.a.v.s. mu odgovori: „Sve su to bili savjeti iz kojih se uzimaju pouke. …(Od tih pouka su): 'Čudim se onome ko sigurno zna da će umrijeti, a i dalje se veseli. Čudim se onome ko je potpuno ubijeđen da postoji džehennemska vatra, a i dalje se smije. Čudim se onome ko vjeruje u Allahovo određenje (kader), a tome se protivi. Čudim se onome ko vidi dunjaluk i njegovu promjenljivost sa ljudima, pa i pored toga u tome nalazi smiraj. Čudim se onome ko je čvrsto ubijeđen da će sutra polagati račun, a za to se ne priprema.'”

Ebu Zerr, r.a., reče: „Allahov Poslaniče, posavjetuj me!”
Poslanik mu reče: “Savjetujem ti da budeš bogobojazan, jer to je kruna svih stvari“.

Tada Ebu Zerr, r.a. reče: “Reci mi još koji savjet!”
Poslanik mu reče: “Uči Kur'an i spominji Allaha, dž.š. (čini zikir), jer ti je to svjetlost na zemlji, a tvoje blago i zaliha na nebesima“.

Tada Ebu Zerr, r.a. reče: “Reci mi još koji savjet!“
Poslanik mu reče: “Čuvaj se pretjeranog smijanja, jer to umrtvljuje srce i uklanja svjetlost (nur) s lica“.

Ebu Zerr, r.a. opet reče: “Reci mi još koji savjet, Allahov Poslaniče“.
Poslanik, s.a.v.s. nastavi: „Učestvuj u džihadu, jer to je asketizam mog ummeta“.

Ebu Zerr, r.a. opet reče: „Reci mi još koji savjet, Allahov Poslaniče“.
Poslanik, s.a.v.s. nastavi: „Voli siromašne i druži se s njima“.

„Reci mi još nešto, Allahov Poslaniče“, reče Ebu Zerr.
Poslanik, s.a.v.s. mu reče: „Gledaj u onoga ko je u težoj situaciji od tebe, a nemoj gledati u onoga ko je u boljoj situaciji, tako ćeš više cijeniti Allahovu blagodat prema tebi“.

„Reci mi još nešto, Allahov Poslaniče“, reče Ebu Zerr.
Poslanik, s.a.v.s. mu reče: „Govori istinu, pa makar bila i gorka“.

„Reci mi još nešto, Allahov Poslaniče“, reče Ebu Zerr.
Poslanik, s.a.v.s. mu još ovo reče: „Ono što znaš od svojih mahana neka te odvrati od istraživanja mahana kod drugih ljudi i njima ne zamjeraj zbog onoga što i ti sam činiš! Ružna li je osobina istraživati tuđe mahane, a sebe zapostavljati“.

Zatim je Poslanik, s.a.v.s. potapšao Ebu Zerra po njegovim plećima i rekao:

„O Ebu Zerre, nema ništa pametnije od razmišljanja, niti ima veće bogobojaznosti od neuznemiravanja ljudi, niti ima vrjednijeg plemenskog porijekla od lijepog ponašanja”.


Ibn Hibban u Sahihu i Hakim u Mustedreku
 
Top