Tefsir sura El-Beqare, ajet 256

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
"Nema prisile u vjeru, Pravi put se jasno razlikuje od zablude! Onaj ko ne vjeruje u Taguta, a vjeruje u Allaha, drži se za najčvršću vezu, koja se neće prekinuti! A Allah sve čuje i zna!" (Prevod značenja, El-Beqara, 256)

Allah Uzvišeni kaže: “Nema prisle u vjeri.” To znači, ne prisiljavajte nikog da uđe u vjeru islam, jer on je očit i jasan, njegova značenja i dokazi su očevidni, pa nema potreba da se iko prisiljava da uđe u vjeru. Naprotiv koga Allah uputi u islam, čija prsa raširi i pogled prosvijesti, taj će u njega potpuno svjesno i s jasnoćom ući, a čije srce Allah zaslijepi i zapečati mu sluh i vid, njemu nema koristi od ulaska u vjeru pod pritiskom i silom.
Navodi se da je jedan od povoda objave ovoga ajeta bio taj što je jedna žena Ensarijka odlučila da će svoje dijete, ukoliko ostane živo, uvesti u židovsku vjeru. U drugom slučaju, kada je protjerano pleme Benu-Nediru kojem je bilo i sinova Ensarija oni su kazali da ne žele ostaviti svoje sinove. Nakon toga, Allah je objavio ovaj ajet: ''Nema prisile u vjeri ...! predanje navodi Ibn -Dzerir od Ibn-Abbasa, Ebu-Davud i En-Nesa 'i od Bendara, te Ebu -Hatim i Ibn -Hibban iz hadisa Su'beta. Isto tako, Mudžahid i drugi navode da je ajet objavljen tim povodom. Muhammed Ibn Ishak navodi od Ibn-Abbasa da je ajet objavljen povodom slučaja jednog čovjeka iz plemena Benu Selem ibn -Avfa, po imenu Husajni, čija su se dva sina pokrstila dok je on bio musliman. On je rekao Vjerovjesniku, sallallahu alejhi ve sellem: “Hoću li ih prisiliti jer oni su odbili bilo što drugo osim kršćanstva?” pa je Allah objavio navedeni ajet. Međutim, ovaj ajet je derogiran “ajetom o borbi”:
''Bit ćete pozvani da se borite protiv naroda veoma hrabrog i moćnog sve dok islam ne prihvate!”(Prevod značenja, El-Feth, 16)
Zatim Allah Uzvišeni kaže: “O vjerojesniče, bori se protiv nevjernika i licemjera i budi nemilosrdan prema njma!''(Prevod značenja, Et-Tewba, 73) zatim:
“O vjernici, borite se protiv nevjernika koji su u blizini i neka oni osjete vašu strogost! I znajte da je Allah na strani onih koji se Njega boje!''(Prevod značenja, Et-Tewba, 123)

Prema tome, neophodno je se svi narodi pozovu u islam, pa ukoliko neko od njih to odbije, ili ne budu davali glavarinu (džizju) protiv njih se treba boriti dok ne budu ubijeni. To je smisao prisile. U sahih (vjerodostojnom) predanju stoji: “Tvoj Gospodar se čudi ljudima koji se u Džennet vode u lancima!” To znači: zarobljenici koji se u islamsku zemlju dovode u lancima i okovima, a nakon toga primaju islam, te njihova duša i djela budu tako dobra da uđu u Džennet.
“Onaj ko ne vjeruje u Taguta a vjeruje u Allaha, drži se za najčvršću vezu, koja se neće prekinuti! A Allah sve čuje i zna!” Tj. ko ostavi idole i kumure i druge čemu poziva šejtan mimo ibadeta Allahu, dž.š., i koji samo Allahu ibadet čini svjedočeći da nema drugog boga osim Njega, jer Tagut obuhvaća svako zlo koje su činili ljudi u doba paganstva obožavajući kumire, obraćajući se njima i moleći od njih pomoć “Drži se za najčvršću vezu koja se neće prekinut!”,tj. drži se za vjeru kako najači osnov, a to je slično najčvršćoj vezi koja se neće prekinuti, budući da je po sebi čvrsta, temeljita i snažna. Njeno vezivanje je jako, a ta čvrsta veza je vjera /iman i predanost/islamu.Onaj ko to kaže nije u suprotnosti s onim koji kaže da su to riječi ''Nema boga osim Allaha !'',odnosno da je to Kur'an ili ljubav, ili mržnja u ime Allaha Uzvisenog, jer to je sve tačno.

U vezi s riječima '''..koja se neće prekinuti'' Mauz ibn Džebel kaže da to znači: koja se neće prekinuti sve do ulaska u Dženet!Imam Ahmed navodi predavanje od Muhammeda ibn Kjsa ibn Ubase, koje kaže: ''Bio sam u džamiji, pa je došao neki čovjek a na licu se vidje trag skrušenosti. Klanjao je dva rekata skraćeno, pa su ljudi kazali: Ovo je čovjek dženetlija! Kada je izišao ja sam ga pratio sve dok nije ušao u stan. Ušao sam s njim i razgovarao, a kad se odmorio, rekao sam mu šta su ljudi o njemu govorili .On je rekao: “Allah je Veliki! Niko ne treba da govori ono što ne zna a reći ću ti zašto......!Vidio sam u snu kao da sam u zelenoj bašči !(Ibn -Avn navodi da je spomenuo njeno zelenilo i prostranstvo, da je u sredini bio željezni stub čiji je donji dio bio u zemlji a gornji na nebu, a na vrhu je bila halka /karika ).
'Rečeno mi je: Popni se uz nju; ja sam rekao: Ne mogu!Zatim mi je došao sluga (Ibn-Avn 97 navodi da je to bio mladi sluga) podigao mi je odjeću sa zadnje strane i rekao: Penji se! Penjao sam se sve dok nisam stigao do karike, pa mi je rekao: Uhvati se za kariku !Tada sam se probudio, a ona je bila u mojoj ruci! Došao sam Allahovom Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem, i ispričao mu a on je rekao: “Što se tiče bašče, to je bašča islama! Što se tiče stuba, to je stub islama, a što se tiče karike, to je najčvršća karika. Ti ćeš biti musliman do smrti svoje!'' Hadis izdaju autori oba Sahiha, a taj čovjek je Abdullah ibn Salem, r.a.



Tefsir sura El-Beqare, ajet 256

Šejhul-Islam Ismail ibn Kesir
 
Top