Tumacenje snova

Zehra

Junior Member
Esselamun alejkum,
Dali neko zna gdje se moze nac knjiga ili na internetu web stranicu o islamskom tumacenju snova.
Ima jedna stranica bosnic.com al mi ono nesto kao i nije islamsko
Unaprijed hvala.
Selam svima
 

Lejlla

muslima
Staff member
Snovi


Istiniti (lijepi) san je od Allaha, dz.s.s, a ruzan san je od sejtana. Kada neko od vas usnije lijep san moze ga ispricati prijateljima. Koga probudi ruzan san neka cini slijedece:

- puhne tri puta na lijevu stranu
- trazi zastitu kod Allaha od sejtana i zla sto je sanjao ucenjem Euzubillahi (3x)

- to sto je sanjao neka ne prica nikome, pa mu nece nauditi
- okrene se na drugu stranu (Muslim)

Zikr pred spavanje

"Ko navece prouci posljednja dva ajeta sure El-Bekare (Amenerresulu), bice mu dovoljna zastita te noci". (Buharija i Muslim)

" Kada legnes u postelju, prije nego zaspes prouci Ajetul-kursijju. Allah ce ti odrediti cuvara da ti se sejtan ne priblizi tokom noci sve do sabaha. (Buharija)

Dova kod nesanice ili naglog budjenja iz sna

"Euzu bi kelimatillahi-ttammati min gadabihi ve ikabihi ve serri ibadihi ve min hemezati-ssejatini ve en jahdurun". - Trazim zastitu , savrsenim Allahovim rijecima od Njegove srdzbe, Njegove kazne, od zla Njegovih robova, od sejtanskih zavodjenja i njihova prisustva. (Ebu Davud, Ahmed)

"Svakodnevni zikr i dove" - Ishak Sedic
 

Lejlla

muslima
Staff member

Pitanje:
Zanima me da li je dozvoljeno govoriti nekome o svom snu i da li snovi imaju neko značenje? Nek vas Allah nagradi!


Odgovor: Alejkumus-selam ve rahmetullahi ve berekatuhu!

Neophodno je spomenuti da je poglavlje o snovima tematika koja je nepoznata velikom broju onih koji se deklarišu kao muslimani, što je svakako uzrokovalo mnoga pogrešna ubjeđenja i postupke. Koliko mjesto u islamu zauzimaju snovi te njihovo tumačenje, govori nam činjenica da skoro pa ne možete naći hadisku zbirku a da u njoj nije jedno veće poglavlje posvećeno snovima i njihovim tumačenjima, te adabima vezanim za snove. Npr. imam Buharija spomenuo je u svom Sahihu u poglavlju o snovima i njihovim tumačenjima šezdeset i pet hadisa, što je sigurno veliki pokazatelj kakvo mjesto u islamu zauzima ta tematika. U jednom od spomenutih hadisa odgovor je na vaše pitanje. Hadis Ebu Seida, r.a., u kojem stoji da je Allahov Poslanik kazao: “Kada neko od vas usnije san koji voli, to je san od Allaha, neka se zahvali Allahu i neka o njemu govori drugima (u rivajetu: “onome koga voli”). Ako usnije nešto drugo, neka zna da je to od šejtana, pa neka zatraži zaštitu kod Allaha i neka o njemu nikome ne govori pa mu neće naštetiti.” (Buharija)

Što se tiče vašeg pitanja, da li snovi imaju značenje, možemo odgovoriti također hadisima koje je spomenuo imam Buharija u ovom poglavlju, jedan od njih je hadis Ubade ibn Samita, r.a., da je Poslanik kazao: “San mu’mina je četrdeset i šesti dio poslanstva.” Da snovi imaju svoje značenje govori nam i činjenica da je Poslanik običavao nakon obavljenog sabah-namaza kazati ashabima: ‘’Je li neko od vas sanjao nešto?’’ (Buharija) Da snovi nemaju značenje, ne bi Poslanik pitao o njima i tumačio iste. Kur’an je prepun događaja koji potvrđuju da snovi imaju značenja. Sura Jusuf je možda jedan od najboljih dokaza za to, jer san Jusufa, a.s., koji je usnio još kao dječak, obistinio se, također san vladara koji je tada vladao obistinio se onako kako ga je protumačio Jusuf, a.s.

Na osnovu spomenutog neki učenjaci naveli su kako da se čovjek ponaša u oba slučaja, tj. kada usnije lijepe i loše snove.

Ako usnije lijep san, čovjek treba zahvaliti Allahu, radovati se snoviđenju i o tome govoriti osobama koje voli, a ne onima koje ne voli.

Ako usnije loše snove, one koji su od šejtana, čovjek treba zatražiti zaštitu Uzvišenog Allaha kako od lošeg sna, tako i od šejtana, tri puta pljucnuti na lijevu stranu i ne govoriti san nikome. Neki učenjaci također na to dodaju da će ustati klanjati i da će promijeniti stranu na kojoj je spavao (za sve spomenuto postoje vjerodostojni argumenti). (Pogledaj Fethul-Bari, kometar Buharijine zbirke hadisa od hafiza Ibn Hadžera, 12 tom, str. 386)

Allah najbolje zna!

Odgovorio: Pezić Elvedin
 

Lejlla

muslima
Staff member
Evo ti link gdje mozes kupiti Nablusijev tumač snova inshAllah.


Nablusijev tumač snova



Cijena po Jedinici (komad): 35.00 KM (uključen PDV)



TUMAČ SNOVA, čiji je autor Abdulgani en-Nablusi, sadrži veliki broj pojmova poredanih abecednim redom što čitaocu olakšava traganje i pomaže u otkrivanju pravog značenja sna, a znamo da san nije nešto isprazno u ljudskom bitisanju.


Knjiga sadrži biografiju autora kao i uvod u metodiku tumačenja snova.




http://www.libris.ba/component/page...roduct_id,43/option,com_virtuemart/Itemid,29/
 

AAminAA

Amatullah
:salam2:

Sestro, mislim da se mi ne mozhemo nasloniti na "sanovnik" jer ne znache snovi svakom isto. Naveshcu ti sluchaj Jusufa a.s., kad je u tamnici bio sa dva chovjeka. Usnili su isti san a on ga je a.s. njima protumachio na dva razlichita znachenja. Jedan da ce biti pogubljen a drugi da ce biti pushten na slobodu.

Tako da se ne mozhemo osloniti na sanovnik. A Allah Uzvisheni zna najbolje !

:wasalam:
 

Nura25

New Member
Snovi

Puno sam citala o snovima, i sa naucnog stajalista, a tako i znacenje snova u Islamu. Ali ipak sebi nisam mogla pronaci i dati odgovor na jedan san koji sam vec davno sanjala. P bih vas molila da mi neko objasni. Naime radi se o tome da sam sanjala jednu osobu prije otprilike 9 godina, koju ranije nisam upoznala, a niti kada vidjela. U mom snu ta osoba je imala veliki znacaj, rekla bih pozitivan. No nakon toliko godina ja sam konacno ovog ljeta upoznala tu osobu. Mogu reci da smo iz dvije razlicite drzave, i za sada nema nikakvu ulogu u mom zivotu. Mogu reci samo da sam malo zbunjena zbog svega. Citala sam tumacenja snova, objasnjenja, znacenja, ali sebi na ovo nisam mogla dati odgovor. Pa bih Vas molila, ako ima neko objasnjenje, da mi neko objasni. Hvala
 
Top