Unitatea musulmanilor: cu orice pret?!...

ummraschid

Active Member
Staff member
Unitatea musulmanilor: cu orice pret?
sursa: www.salaf.de


Doresti unitatea musulmanilor, cu orice pret?...Argumenteaza-ti raspunsul.

Lauda lui Allah - Azza Wa Jall - Stapanul intregii Creatii. Fie ca pacea si binecuvantarea Sa sa fie asupra ultimului Profet Muhammad, asupra familiei Profetului, asupra companilonilor sai si asupra tuturor celor care urmeaza calea bunei calauziri pana in Ultima Zi.

Nici un musulman, care este constient de starea musulmanilor in aceasta lume, nu poate avea vreo indoiala ca Ummah, Comunitatea Musulmana, se afla intr-o stare de scindare. Aparitia nenumaratelor grupe si partide, fiecare cu propriile intentii si teluri, i-a adus pe multi dintre musulmani intr-o stare de dezorienatre si nesiguranta.

Este formarea de partide si grupe permisa de Islam?

Si cum vom deveni o singura natiune/comunitate, ca un trup unic?

Oare toate drumurile conduc spre adevar?

Exista multe afirmatii, pe care le folosesc politeistii, pentru a demonstra ca toate drumurile conduc spre adevar,ca de exemplu, " toate raurile duc la aceeasi mare", sau " toate drumurile duc la Roma". Intelesul acestor afirmatii este ca, daca diferiti oameni, folosesc diferite metode, pentru atingerea aceluiasi tel, aceasta nu reprezinta nici o problema, in definitiv, au ajuns cu totii acolo. Aceasta insa nu este valabil pentru Islam.
Si cum s-ar putea, cand Allah - Azza Wa Jall - ne-a dat aceasta Religie frumoasa si ne-a explicat in Qur'an ca numai aceasta Religie este adevarul, si ca adevarul se afla in urmarea Trimisului Sau? Astfel, conduc cu adevarat, toate drumurile spre adevar? Raspunsul este NU! Numai drumul pe care Allah - Azza Wa Jall - l-a stabilit pentru noi in Qur'an si in Sunnah ("drum, exemplu", felul de viata al Profetului - sallahu alaihi wa sallam -bazat pe cuvintele si faptele sale si pe ceea ce a ingaduit fara cuvinte).
Allah subhanahu wa ta'ala a spus (in traducerea sensurilor): "Si acesta este drumul Meu drept! Deci urmati-l si nu urmati caile care va abat de la drumul Lui"(6:153)

Oricand Allah -Azza Wa Jall- vorbeste in Qur'an despre drumul corect si drept, El o face la singular, si astfel ne arata ca ceea ce conduce spre adevar, nu sunt mai multe drumuri, ci unul singur. Si de fiecare data cand El vorbeste despre caile deviate, El o face la plural, nu la singular si astfel ne arata ca drumurile ratacirii sunt multe. Aceasta este accentuat in urmatorul Hadith: Profetul - salllahu alaihi wa sallam- spunea:
"Cu adevarat, Oamenii Cartii,( evreii si crestinii) s-au scindat inaintea voastra in 72 de secte. Si aceasta natiune (Ummah) se va scinda in 73 de secte, 72 dintre ele sunt in Foc si una in Paradis." Si in alta versiune: "Toate sunt in Foc in afara de una." S-a pus intrebarea: "Care este aceea?" El - pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui - a raspuns: "Aceea pe care ma aflu eu si companionii mei."[at-Tirmidhi (5/62)]

In acest Hadith vedem cum Profetul - pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui- ne-a spus ca vor exista scindari intre musulmani, caci cuvantul Ummah se refera la musulmani. Si ca nu toti musulmanii se vor baza pe adevar, desi sunt musulmani - si ca numai cei care se vor baza pe drumul Profetului - pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui - si al companionilor sai, vor fi salvati.


Scindarea Religiei


De fapt, Allah ii avertizeaza pe musulmani in privinta scindarii, atunci cand El (in traducerea sensurilor) spune: "Intorceti-va la El caindu-va! Fiti cu frica de El si impliniti Rugaciunea si nu fiti dintre politeisti.
Dintre cei care au divizat religia lor si au devenit secte, fiecare ceata burandu-se pentru ceea ce are ea!" (30:31-32)

Si Allah spune ( traducerea sensurilor): "Tu nu esti raspunzator cu nimic pentru aceia care si-au faramitat religia lor in secte. Soarta lor depinde numai de Allah. Si apoi El le va vesti ceea ce au facut." (6:159)

Vedem deci in aceste versete, ca scindarea este ceva de care Allah ne-a avertizat, si ca este vorba de drumul politeistilor. Cum ia insa nastere aceasta scindare? Cine se scindeaza de cine?

Profetul -pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui - spunea: "Eu v-am lasat o cale clara - noaptea ei ca si ziua - si nimeni nu se abate de la ea, fara ca el sa fie distrus." [Ahmad(4/126)]

Cititorului ii devine astfel clar ca oamenii care parasesc calauzirea Profetului -pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui - sant de fapt cei care deviaza si scindeaza. Ei se despart de cei care se tin de adevar. Cum i se poate atribui celui care se tine de adevarata Religie, vina pentru scindarea in Islam? Ci aceasta vina este numai a celor care au inventat noi conceptii si metodologii in Religie, pentru care nu detin marturii.


Cat de importanta este Unitatea?


Unitatea este foarte importanta pentru musulmani, ea este o porunca a lui Allah subhanAllahu wa ta'ala, ca musulmanii sa fie uniti asa cum Allah spune( traducerea sensurilor): "Si tineti-va cu totii strans de Franghia lui Allah si nu va scindati!"(3:103)

Ce este deci "Franghia" lui Allah? Ea este fara indoiala Qur'anul, insa cum poate Qur'anul fi aplicat fara Sunna? Sunnah este cea care explica Qur'anul. Allah ne porunceste tuturor, sa ne tinem de aceasta Franghie si dupa aceasta sa nu ne scindam. Conditia pentru Unitate este ca mai intai sa ne tinem cu totii de Franghie, Qur'anul si Sunnah, asa cum a fost ele au fost intelese de catre Salaf us Salih (1) si cei mai eminenti dintre ei au fost Companionii.
Daca cineva ar zice, ca Franghia lui Allah este numai Qur'anul, noi nu am putea fi de acord pentru ca pentru a intelege Qur'anul, avem nevoie de Sunnah, asa cum Allah spune(traducerea sensurilor): "Ceea ce va daruieste Trimisul primiti, iar cele de la care va opreste, de la acelea opriti-va si fiti cu frica de Allah, caci Allah este aspru la pedeapsa!"(59:7)

Sunnah Profetului - pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui - explica omenirii Qur'anul. Astfel, cand Qur'anul ne spune sa ne rugam, noi ne sprijinim pe Sunnah, pentru a sti cum sa ne rugam.
La fel, daca cineva ar spune, ca Franghia lui Allah ar fi doar Qur'anul si Sunnah, noi am nega din nou. Companionii Profetului - pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui - s-au format in lumina revelarii si cunoasteau Qur'anul, explicatiile lui, si calea Profetului - pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui - cel mai bine. Deci, pentru o intelegere adevarata a acestor izvoare, trebuie sa privim la drumul lor, asa cum Profetul -pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui - ne-a poruncit in renumitul Hadith: "Tineti-va cu putere de Sunnah mea, si cu putere de Sunnah (drumul) urmasilor mei cei dreptcalauziti, tineti-va cu dintii de ele".[Tirmidhi (5/44), Ibn Majah (1/15-17)]

Cititorul nu ar trebui sa se mai indoiasca ca Franghia lui Allah de care ni s-a poruncit sa ne tinem cu totii, si odata ce ne tinem sa nu ne scindam, sunt Qur'anul si Sunnah, asa cum au fost ele percepute de catre Salaf us Salih.

Daca sunt musulmani care nu se tin de aceste surse, ci mai degraba inventeaza ei insisi noi cai, dau prioritate gandirii si filozofiilor ratacite si ideilor revolutionare asupra acestor surse, atunci, te intrebam pe tine, o, cititorule, se tin ei de Franghia lui Allah? Iar raspunsul va fi NU, nu o fac.

Si daca nu o fac, cum putem atunci spune sa ne unim cu ei , daca nu se tin de ceea ce conduce la Unitate, si anume , de Franghia lui Allah?
Conceptul se rasfrange, dupa cele trei generatii laudate, asupra invatatilor Sunnei si pastratorii comunitatii Profetului - pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui - si a companionilor sai (Ahl-us-Sunnah wa-l Jama'ah), care au urmat drumul lor (drumul primelor generatii) in credinta si fapte.

Ceea ce trebuie sa facem - in loc sa cerem unitate indiferent de conceptii religioase - este sa chemam pe toti musulmanii la a se tine de Franghia lui Allah, urmand acestor trei surse in toate aspectele vietii noastre. Numai astfel vom ajunge sa ne tinem cu totii de Franghia lui Allah.


Cum putem obtine Unitatea?


Acest raspuns l-am dat deja. Singura modalitate de a obtine Unitatea este sa ne tinem strans de Qur'an si de Sunnah, cu perceperea Salafilor Salih. Si acum te rugam sa te gandesti asupra urmatoarelor:

Unde se gaseste in aceste trei surse, dovada pentru:

1.Chemarea mortilor din morminte, cand Allah ne spune( traducerea sensurilor): "Aceia pe care voi ii invocati in locul lui Allah sunt robi asemenea voua. Invocati-i, asadar, si sa va raspunda, daca voi sunteti cu adevarul!" (7:194)
Si Profetul -pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui - spunea: "Cel care moare, facand lui Allah asociati, va merge in Focul Iadului." [al-Buchari]

2.Credinta ca Allah se afla pretutindeni, cand Allah spune (traducerea sensurilor): "El este Stapanul Suprem peste robii Lui si El este Inteleptul si Bine Stiutorul."(6:18)
Si Profetul - pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui - spunea unei sclave: "Unde este Allah?" Ea raspunse: "Deasupra cerurilor" El - pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui - spuse: "Si cine sunt eu?" Ea raspunse: "Tu esti Trimisul lui Allah" El - pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui - spuse "Lasati-o libera, caci intr-adevar, ea este o credincioasa."[Sahih Muslim]

3.Urmarea orbeasca a unor oameni in locul Profetilor, desi Allah spune ( traducerea sensurilor): "Aceia care fug de porunca Sa sa se fereasca sa nu-i loveasca pe ei o nenorocire sau sa nu-i loveasca pe ei pedeapsa dureroasa!"(24:63)

4.Respingerea si rastalmacirea ( intelesului) Numelor si Atributelor lui Allah, cum ar fi negarea mainilor Sale sau afirmatia ca ele inseamna Puterea Sa si rastalmacirea altor atribute cand doar Allah spune( traducerea sensurilor): " [Allah] a zis: "O, Iblis! C tea impiedicat pe tine sa te prosternezi dinaintea a ceea ce Eu am plamadit cu mainile Mele?" (38:75)

5. Introducerea in Religie a noi metode de adorare, si Dhikr cand Allah spune ( traducerea sensurilor): "In ziua aceasta am desavarsit religia voastra si am implinit harul meu asupra voastra si am incuviintat Islamul ca religie pentru voi!" (5:3)

Si cand Profetul -pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui - spunea: "Cine introduce in aceasta chestiune a noastra ceva nou, ce nu tine de ea, aceasta noutate va fi respinsa."[al-Buchari]

6. Blestemul asupra companionilor Profetului - pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui - desi Allah a spus( traducerea sensurilor) "...caci Allah este multumit de ei, iar ei sunt multumiti de El. "(98:8)
Si Profetul - pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui - spunea: "Cine ocaraste companionii mei, asupra lui este blestemul lui Allah, al ingerilor si al oamenilor" [Sahih, at-Tabarani]

O, nobil cititorule, cugeta , cat de ranit si enervat ai fi daca cineva ar blestema-o pe mama ta, te-ai gandi vreodata sa te unesti cu ei sau sa cooperezi cu ei? Nu, deci ce este cu cei care o blesteama pe mama dreptcredinciosilor, (Umm ul-Mu'minin) 'A'ishah - Allah sa fie multumit de ea -? Cum am putea noi fi vreodata uniti cu ei sau cu cei care blesteama si resping pe as-Sidiq (cel drept, cinstit, leal) Abu Bakr - Allah fie multumit de el -, 'Umar al-Faruq ( cel care deosebeste intre adevar si falsitate) - Allah fie multumit de el - sau 'Uthman - Allah fie multumit de el -, fata de care si ingerii se rusineaza?
Cum am putea sa-i iubim vreodata pe cei care ii belstema pe companioni si spun ca ar fi ipocriti ? Niciodata, o cititorule, niciodata.

O nobil, cititorule, poti distinge cu claritate faptul ca cei care ii chema pe sfintii din morminte sau cei care au cu privire la Allah si la Numele si Atributele Sale, conceptii ratacite, sau cei care sacrifica in numele altora decat Allah, NU se tin de Franghia lui Allah. Si nici cei care inventeaza noi metode de adorare si nici cei care ii blesteama pe companioni si nici cei care practica " misticismul" sau cei care chema la Unificarea Religiilor, sau cei care cheama la revolta si la varsare de sange, sau cei care se arata de acord cu practicile ne-islamice ale terorismului. In ce fel se tine oricare dintre acestia, de Franghia lui Allah?.
Daca ai ajuns la raspunsul NU, atunci, cum se poate coopera cu ei si cum sa ne unim cu ei si sa trecem cu vederea peste practicile lor false?


Unitatea companionilor si a oamenilor din trecut


Nici un musulman nu se poate indoi ca perioada cea mai plina de glorie a acestei Ummah a fost timpul Profetului - pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui - si al companionilor sai. Trebuie sa ne intrebam, pe ce se bazau companionii si cum se unisera ei? Allah spune(traducerea sensurilor): "Daca ei vor crede in ceea ce voi credeti, vor fi pe calea cea buna!" (2:137)
Deci adevarata calauzire vine prin urmarea drumului companionilor. Multi dintre ei proveneau din triburi diferite, din tari diferite, aveau culoarea pielii diferita. Ce ii unea atunci, astfel incat se iubeau unii pe altii si luptau unul langa altul? Aceasta era frumoasa Religie a Islamului. Era rostirea Tawhid-ului "Nu exista nici o divinitate demna de adorare in afara de Allah si Muhammad este Trimisul sau" ceea ce ii unise. Era dragostea pentru Religia lor, Aqida lor, dorinta lor de a proteja conceptiile corecte de adorare, ceea ce ii unea.

Si ce este cu noi? Ce facem noi? Imamul cel maret de la Medina, Imam Malik - Allah sa aiba mila de el - spunea:
"Generatiile viitoare ale acestei Ummah nu vor putea fi corectate, decat prin ceea ce si generatia trecuta a fost corectata." [asch-Schifa' von Qadi'Iyyadh (2/676)]

Cunoaste , astfel, nobil cititorule, ca singurul lucru care ii poate uni pe musulmanii din aceste zile, nu sunt emotiile si sloganurile goale, ci ceea ce a unit si generatiile trecute ale Ummei. Si aceasta era implementarea corecta a Religiei lui Allah subhanahu wa ta'ala si anume prin Cunoastere.


Argumentele acelora, care intentioneaza o Unitate bazata pe multitudine de diferente


1. Ei spun ca ar trebui sa nu ne concentram aspura Aqidei si asupra a ce fac alti musulmani, ci sa ne concentram in primul rand asupra unificarii.

Aceasta este o idee falsa, caci, cu adevarat, Profetul lui Allah -pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui- a petrecut treisprezece ani in Mecca chemand oamenii in primul rand la Tawhid, inainte ca crima, alcoolul, preacurvia, furtul, etc. sa fie declarate ca lucruri nepermise. De ce? Daca Tawhidul nu ar fi fost important, s-ar fi petrecut lucurile asa? Trimisul lui Allah - pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui - trimise pe Mu'adh bin Jabal - Allah sa fie multumit de el - in Yemen si spuse: "Te duci la un popor de Oameni ai Cartii, asa ca primul lucru, la care sa chemi, sa fie : Nimeni nu are dreptul sa fie adorat in afara de Allah si Muhammad este Trimisul Sau".[al-Buchari]

Deci ce este cu noi? Nu ar trebui ca primul lucru la care sa chemam oamenii sa fie Tawhid-ul?


2. Trebuie sa afisam Unitatea fata de ne-musulmani, ca sa le aratam ca nu suntem scindati?

In primul rand, nemusulmanii stiu ca musulmanii sunt scindati, aceasta este o realitate.
In al doilea rand, sa renutam noi la metodologia Profetului - pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui - cu privire la Dawa( chemarea la Islam), doar din grija pentru cum ne prezentam in fata nemusulmanilor? Nu.
Si in al treilea rand, daca aceste grupe, care cheama la unitate, in pofida diferentelor si falselor conceptii ale unui musulman, s-ar baza pe adevar si ar constitui un mijloc de reinviere a Ummei, atunci fii sigur ca cei care urasc Islamul, ar fi luptat de mult impotriva lor, daca acesta ar fi fost adevarul. Insa acestia mai degraba nu lupta impotriva lor, pentru ca le recunosc ratacirea.

3. Trebuie sa respectam conceptiile si practicile celorlalti?

Shirk (politeism, adorarea a altora decat Allah) , Bid'ah (inovatii) (2) si Kufr nu pot fi niciodata respectate , caci , cu adevarat, Allah nu le tolereaza si spune( traducerea sensurilor): "Allah nu iarta sa i se faca vreun partas. Afara de aceasta El iarta cui voieste." (4:48)

Deci cum putem noi sa respectam practicile unui musulman care crede ca Allah este pretutindeni si cheama pe sfintii din morminte? Nu, nu putem sa le respectam, ci dimpotriva vom avertiza, pentru ca aceasta Ummah este cea mai buna natiune asa cum Allah spune( traducerea sensurilor) "O, voi cei care credeti! Daca voi urmati unei parti dintre aceia carora li s-a daruit Cartea, aceasta va va impinge de la credinta voastra facandu-va din nou necredinciosi!" (3:100)

Afla, nobil cititorule, ca cei care isi doresc unitate fara sa cheme la corectarea conceptiilor gresite, sunt ca cei care isi doresc o aratura pe ocean, nu s-a intamplat si nu se va intampla. Unitatea va veni numai cu aceia care se tin de adevar. Adevarul si falsitatea nu se vor amesteca niciodata. Ne rugam ca Allah sa unifice masele musulmanilor, conducandu-i spre adevar, spre calea cea dreapta. Amin.

Citeste, inca o data titlul si raspunde la intrebare, bazandu-te pe ceea ce tocmai ai citit.


(1) Nota : As Salaf us Salih (pe scurt Salaf) inseamna predecesorii cei dreptcredinciosi si se refera la primele si cele mai bune generatii de musulmani. Ele sunt Sahabah(companionii) Profetului - pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui - , urmasii imediati ai acestora (Tabi'un), si urmasii Tabi'unilor. Acestia au fost laudati de catre Profet - pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui - el spunand: "Cei mai buni oameni sunt in generatia mea, apoi cei care le vor urma, apoi cei care le vor urma acestora."[Sahih al-Buchari und Sahih Muslim].

(2) Nota : Orice inovatie in Islam este interzisa. Numeroase Ahadith ale Profetului - pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui - indica aceasta. Printre care: "Cel mai bun cuvant este Cuvantul lui Allah (Qur'anul) si cea mai buna calauzire este calauzirea lui Muhammad - pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui - si cele mai rele chestiuni sunt inovatiile si fiecare inovatie este Bid'ah si fiecare Bid'ah este o ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului. "[ Muslim]
Allah a trimis Islamul perfect si desavarsit, fara lipsuri si greseli. Allah spune ( traducerea sensurilor): "In ziua aceasta am desavarsit religia voastra si am implinit harul meu asupra voastra si am incuviintat Islamul ca religie pentru voi!" (5:3)
'Aishah - Allah sa fie multumit de ea - relateaza ca Profetul lui Allah - pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui - spunea: "Cine introduce ceva nou in cauza noastra (Islamul) ce nu face parte din ea, acesta va trebui respins." [al-Buchari & Muslim] O alta versiune : "Cine actioneaza impotriva cauzei noastre, trebuie respins."[Muslim]. Pentru mai multe amanunte cu privire la pericolul reprezentat de inovatii in Islam, vezi www.salaf.de.
 

hanbeli

New Member
Apel catre UNIFICAREA UMMEI :

“Sa se faca dintre voi o comunitate care sa cheme la tot ceea ce este bun, sa porunceasca ceea ce este drept [ma’aruf] si sa opreasca de la ceea ce este nedrept [munkar]. Acestia sunt cei care izbandesc!” (Sura ‘Al ‘Imran:104).
“Spune: <<Aceasta este calea mea! Eu chem la Allah, eu si cei care m-au urmat, bizuindu-ne pe dovada limpede!>>” (Sura Yusuf:108).
“Acestia [sunt] cei care – daca Noi le dam putere pe pamant – implinesc Rugaciunea [As-Salat], achita Dania [Az-Zakat], poruncesc ceea ce este drept si opresc de la ceea ce este neingãauit.” (Sura Al-Hajj:41).

DRAGA COMUNITATE :
Rasplata pentru munca in folosul Islamului facuta in colectivitate este mai mare decat cea facuta individual
“Sunteti cea mai buna comunitate care s-a ivit pentru oameni!” Voi porunciti ceea ce este drept si opriti ceea ce este nedrept si credeti in Allah! (Sura ‘Al ‘Imram:110).
Calea Islamului este o cale grea care nu poate fi indeplinita numai de o singura persoana. Datorita faptelor profetului Muhammed (sas) care au avut la baza colectivitatea,obiectivele majore ale comunitatii nu pot fi indeplinite decat prin colectivitate. Oprirea intentiilor ravoitoare la adresa Islamului nu este posibila decat prin colectivitate, inamicii islamului lucreaza organizat si in colectivitate.Pentru a-i opri trebuie sa lucram organizat si in colectivitate.
De aceea vom organiza pe data de 14 august 2008,o conferinta extraordinara, la orele 22:00, unde se vor discuta aspectele Islamului din Romania.
Sunteti asteptati cu totii, fie ca Allah subhanuhu sa ne binecuvanteze pe toti.
 
Top