As salamu aleikom...sa ma prezint

Alessia

La ilaha illAllah!
Mashallah

Bine ai venit Anamaria!

Sper sa nu te simti straina aici, nu e cazul, noi suntem o comunitate fparte prietenoasa si binevoitoare.
Daca ai nevoie sa vorbesti cu cineva sau ai nelamuriri si intrebari(nu trebuie sa ai retineri in a intreba), noi iti stam la dispozitie oricand, si pe messenger:)

Dumnezeu sa te aiba in paza sa!Inshallah
 

badrya lasnami

New Member
salam alaikum wa rahmatulah...

ma bucur ca v-am gasit ,dragi frati si surori romani, mabrouk pt acest forum. Inshallah voi invata multe lucruri bune si folositoare de la voi.
numele meu este badyra, locuiesc in birmingham ,uk si lucrez ca profesoara intr-o scoala secundara . M-am convertit acum 3 ani,dupa ce am studiat Islamul aproape 2 ani. Am foarte multi prieteni musulmani din toate partile lumii , dar nicaieri nu-i ca acasa.
mi-ar face mare placere sa gasesc si alte surori romance in uk.
Allah sa va protejeze si sa va dea nenumarat barakat pt munca depusa.
salam alaikum:SMILY139:
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
As'salamu aleikom surioara draga Allah akbar Allah akbar.

ALAHMDULILAH ca avem surori romance peste tot in lume..Allah sa =i calauzeasca pe toti.amen
surioara scumpa,ahamdulilah in UK AVETI UN ISLAM AUTENTIC Masha Allah si dawah acolo merge f bine.ALHAMDULILAH JAZAKAALLAH KHAIRAN.Te asteptam si pe tine cu articole sa ne ajuti in raspandirea islamului PUR...ASA CUM A FOST INTELES DE COMPANIONI PROFETULUI MUHAMMAD sallallahu alahi wa sallam
 

badrya lasnami

New Member
jazakulauhair pt aceasta primire calduroasa...

waalaikum assalam wa rahmatulah wa barakatuh, iman99...
mi-a facut o placere deosebita sa citesc mesajul tau,cu adevarat m-am simtit binevenita in comunitatea voastra, mashallah ...forumul este fantastic si asta numai datorita voua ,eforturile sunt foarte apreciate.
Astazi am incercat sa citesc o mare parte din topicuri si mi-a venit o idee sau doua ,care cred ca ar fi de un interes practic pt voi fratii si surori. mai intai am sa-ti mentionez despre ce este vorba si ,apoi tu daca esti de aceeasi parere ,putem continua si dezvolta aceste idei.
1. este vorba de o noua carte foarte bine primita aici in librariile islamice< healing with the Medicine of the Prophet s.w.w.s. de imam Ibn Qayyim Al-Jauziyah > Realmente despre toate mentionarile in toate cartile sfinte, hadisuri ,companioni..etc vi-a-vis de beneficiile utilizarii diferselor plante,leg,veg, ierburi asupra sanatatii fizice si psihice , si nu numai . este o carte extrem de cuprinzatoare, cu nenumarate referiri si explicatii,munca de 14 ani a acestui imam, pe care poate putin cate putin o putem urmari,sau cel putin extrage anumite capitole, traduse cu ajutorul sotului meu in engleza,si apoi in romana.
2. un alt topic la care ma ganesc ar fi : nu fii trist... cu povestile fiecarora ,am putea dezvolta idea gratitudinii .Si poate povestile altora ar motiva alti frati si surori sa continue pe drumul islamului vazand latura pozitiva a vietii, fiind multumiti cu ceea ce Allah taala,a daruit .
3.un alt topic ...s-ar putea referi la lucruri la care le-a fost unora greu sa renunte de ex. muzica, sau fumat etc.Sau poate ce i-a determinat pe unii sa renunte..si poate postand aceste lucruri alti frati,surori ar fi determinati sa renunte la lucruri care doresc sa renunte ,dar nu au fost suficienti de motivati,sau poate nu au avut cunostinte necesare etc

cam atat pt astazi....uk saluta romania...
astept cu drag parerea ta.
salam alaikum :SMILY139:
 

lorena

New Member
salam

:salam2:ma numesc lorena si ma bucur ca vam intanlit as vrea sa descopar mai multe de islam nu prea stiu multe dar totusi putine fapte bune cunosc dexemplu:luna de ramadan nu se mananca toata ziua nu se bea apa nu se vb urat se respecta uni pe ceilalti an aceasta luna trebui sa fi mai bun asta ce apune soarele poti manca si bea apa;an aceasta luna de ramadan trebui sa respecti cele 5 rugaciuni pentru femei nu este obligatoriu mersul la biserica dar pentru barbat este obligatoriu;finca se zice ca femeia se poate ruga antrun loc curat adica an casa finca ia e cu trebutile gospodaresti si ia la fel trebui sa respecte cele 5 rugaciuni cert este obligatoriu si pentru femeie si pentru barbat mia parut bine ca vam antanlit.
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
buna Lorena bine ai venit pe Tunroislam..inshaAllah s ate simti bine alaturi de noi si sper sa te putem ajuta cu cat mai multe informatii inshaAllah Bi'idhnillah.
 

Fatiha_c2000

New Member
assalamu alaikom sunt fatiha din cluj

:hijabi:assalam aleikom sunt foarte fericita ca am descoperit acest site prin care sper sa gasesc multe raspunsuri la intrebarile mele despre islam.:tti_sister:
 

Made Sarah

Servant of Allah
Staff member
Assalamu 3alaykum wa ra7matu Allahi wa barakatuhu.

Badrya, Zainab Lorena si Fatiha :hearts: - fiti binevenite printre noi pe acest forum, In sha Allah sa invatam cit mai multe lucruri folositoare.

Wa 3alaykum assalam wa ra7matu Allahi wa barakatuhu.
 

awez

New Member
Assalamualaikum fatiha!!!

I am very glad you are exploring this website!inshllah you will get all your answers here....if there is something you need,we are all here....!

walaykumsalam warahmatullahi wabarakatuhu!!!

awez cluj:salah:
 

Alessia

La ilaha illAllah!
Mashallah

mai intai am sa-ti mentionez despre ce este vorba si ,apoi tu daca esti de aceeasi parere ,putem continua si dezvolta aceste idei.
1. este vorba de o noua carte foarte bine primita aici in librariile islamice< healing with the Medicine of the Prophet s.w.w.s. de imam Ibn Qayyim Al-Jauziyah > Realmente despre toate mentionarile in toate cartile sfinte, hadisuri ,companioni..etc vi-a-vis de beneficiile utilizarii diferselor plante,leg,veg, ierburi asupra sanatatii fizice si psihice , si nu numai . este o carte extrem de cuprinzatoare, cu nenumarate referiri si explicatii,munca de 14 ani a acestui imam, pe care poate putin cate putin o putem urmari,sau cel putin extrage anumite capitole, traduse cu ajutorul sotului meu in engleza,si apoi in romana.
2. un alt topic la care ma ganesc ar fi : nu fii trist... cu povestile fiecarora ,am putea dezvolta idea gratitudinii .Si poate povestile altora ar motiva alti frati si surori sa continue pe drumul islamului vazand latura pozitiva a vietii, fiind multumiti cu ceea ce Allah taala,a daruit .
3.un alt topic ...s-ar putea referi la lucruri la care le-a fost unora greu sa renunte de ex. muzica, sau fumat etc.Sau poate ce i-a determinat pe unii sa renunte..si poate postand aceste lucruri alti frati,surori ar fi determinati sa renunte la lucruri care doresc sa renunte ,dar nu au fost suficienti de motivati,sau poate nu au avut cunostinte necesare


assalamu alaikum wa rahmatullahu wa barakatuhu
Bismillah ar-raman ar-rahim

Mashallah surioara draga, propunerile tale sunt foarte bune si ma bucur ca ai venit cu aceste idei.
Tin sa iti urez si eu un bun venit calduros si sper sa putem colabora impreuna pe viitor.Am sa iti las id-ul meu pe privat pentru ca mai am si alte intrebari legate de UK>:)

Allah sa fie multumit de noi de toti! amin!
 

alex_maryam24

New Member
al salam alykom

in numele Lui Allah Cel Milostiv! as vrea sa iau legatura cu musulmani din cluj, daca e cineva din cluj va rog sa lasati un mesaj. :hijabi:
 

moraru

New Member
Bun gasit!

Assalam aleikum!

De cateva zile am descoperit acest forum si imi place foarte mult. Eu sunt un musulman roman convertit , si sper sa gasesc si alti frati ca si mine.:salah:
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Wa 3aleikom salam wa rahmtu-llahi wa barakatuhu

Bine ai venit frate.InshaAllah sa te simti bine la noi si inshaAllah sa beneficiem impreuna de toate informatile de pe forum.

De unde esti frate?

wa 3aleikom salam
 
Top