As salamu aleikom...sa ma prezint

Made Sarah

Servant of Allah
Staff member
Wa alaykum, fii binevenita printre noi, Nurhan, spune-ne te rugam ce nedumeriri ai si vom incerca sa raspundem intrebarilor tale.
 

ummraschid

Active Member
Staff member


wa alaikum assalam si bine ai venit in mijlocul nostru, draga Nurhan!


inshaAllah, fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa iti ushureze cautarea si sa te calauzeasca spre lumina Sa...orice nedumeriri ai avea, ne vom stradui inshaAllah, cu voia lui Allah, dupa puterile noastre sa iti raspundem...:shymuslima1:

alhamdulillah, Allah subhanahu wa ta'ala ti-a daruit dorinta de a cunoaste, inshaAllah, nu osteni in cautarea ta si increde-te in Allah ta'ala, caci El subhanahu wa ta'ala este Cel care ne asuigura intr-un hadith qudsi (sfant), ca atunci cand un rob al Sau se apropie de El ca de un cot, Allah subhanahu wa ta'ala se apropie de acesta de un stanjen, si atunci cand robul Sau se indreapta catre El mergand, Allah subhanahu wa ta'ala se indreapta catre acesta, in graba!...

:hearts:
 

nurhan

New Member
marhaba....nici nu stiu cu ce sa incep.....la serviciul meu sunt inconjurata de musulmani......si eu vorbesc mult despre islam.....imi doresc sa fiu musulmana....insh allah! vreau sa stiu care este diferenta intre siiti si sunny? iubesc islam-ul tot ce am citit pana acum despre aceasta religie mi sa parut corect!! Dar astazi am citit ceva in care scria ca femeia musulmana nu are voie sa se penseze si macheze,asa este??
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
As'salamu 3aliekom

Da draga noastra ,asa este femeia musulmana nu are voie sa se penseze..adica daca o face ,comite un pacat...
De machiat are voie sa se machieze dar conditia e sa nu o vada barbatii care nu sunt mahram(adica cei cu care se poate casatori in cazul in care sotul ei moare sau divorteza )
Dar femeia musulmana este incurajata sa aiba grija de ea..sa se aranjeze in casa ei ...sa fie ca o regina,,sclipitoare intotdeauna ptr iubitul ei sot:d

Dar..suntem off topik:d:muslim_child::muslim_child:

InshaALlah daca ai intrebari exista theardul ptr intrebari si raspunsuri.
Te pup O zi buna iti dorsc draga mea
 

cynthia

New Member
salam aleikom wr wb
machiajul este interzis,nu pt ca islamul doreste sa faca femeia urata pe strada ci din anumite motive precise
1-valoarea sa nu consta in machiaj
2-atrage barbatii,ceea ce nu e deloc modest :hijabi:,(facand sotul tau sa simta jelozie si chiar sa simta durere ,stim noi toti ce mult tine un sot musulman la sotia lui)
3-pt ca scrie in coran ca femeia sa nu isi expuna frumusetile celor nemahram

deci este o metoda de profilaxie
aveam probleme cu acest pensat ,de ce nu pot avea frumoase arcuite ca celelalte femei
dar un sot musulman credincios nu apreciaza deloc ceva ce e facut cu haram,desi eu le am groase sotu jura wallah ca arat asa mai bine
vrei sa se uite la tine si sa tot vada pacatul?:D allah a stiut ce iti sta tie bine asa ca lasa-le
insha allah ai timp sa te gandesti la astea
musulman sau nemusulman fiind tot pacat e pensatul si machiatul in fata celor ne mahram
dar fiind musulman iti poti asigura viitorul in jannah
daca simti ca esti musulmana in suflet ,
doar o pronuntare n-ar trebui sa te opreasca de la succes :) o fiica lui Adam sa fii printre cele destinate sa intri in jannah,si noi toti amin ya rabbi
 

hannah21amar

New Member
salam aleikoum

salam aleikoum wa rahmetullah wa barekeatuhu......numele meu este anamaria si m-am convertit la islam in septembrie,mi ar placea sa particip si eu la lectiile de pe acest site.
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
As'salamu 3aleikom wa rahmtullahi

Alhamdulilahi rabia 3alamin

Bine ai revenit la Islam:muslim_child::muslim_child::shake::shake:.InshaAllah sa te simti bine la sanul familiei Turntoislam ...Ne bucuram ca ni te-ai alaturat.Allah sa te calauzeasca in continuare surioara Ana Maria

wa 3aleikom salam
 

cynthia

New Member
salam aleikom a rahmatu allahi wa barakatuh
bun venit la TTI surioara
Allah sa te calauzeasca pe siratul mustaqeem,si pe noi toti amin:tti_sister:

insha allah sa fii prezenta pe aici:muslim_child:
 

jashem

New Member
noul membru

sal . Alaykum Assalam. sunt nou pe forum, sunt nascut in UAE/Dubai locuiesc in Cluj, mama e romanca tata arab nu am nici o religie pot sa spun....ma duc lamoschee de cate ori am ocazia cand plec in Dubai .... vroiam sa vad ce se petrecepe acest forum mai mult.....o sa am si eu intrebari data vitoare.
 

Made Sarah

Servant of Allah
Staff member
Wa 3alaykum assalam wa ra7matu Allahi wa barakatuhu.

Bine ai venit la noi pe forum, Jashem, asteptam eventualele intrebari.

Wa 3alaykum assalam wa ra7matu Allahi wa barakatuhu.
 

Made Sarah

Servant of Allah
Staff member
Assalamu 3alaykum w ara7matu Allahi wa barakatuhu.

Bine ai venit printre noi, surioara Anamaria, ne bucuram ca ni te-ai alaturat noua si speram sa gasesti cit mai multe lucruri folositoare in articolele de pe forumul nostru. :hearts:

Wa 3alaykum assalam wa ra7matu Allahi wa barakatuhu.
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
As'salamu 3aleikom

Bine ai venit in familia Turntoislam..Allah sa ne ajute sa beneficiem de stiinta folositoare.

wa 3aliekom salam
 

jashem

New Member
noul membru

Assalamu Alaykum sunt nou membru ! cum sa incep.... sunt nascut un UAE/Dubai mama e romanca tata arab si traiesc in Romania
 

jashem

New Member
se face vreo intalnire prin parte clujului ? ar fi frumos daca am face o intalnire odata.......nu se pot discuta face to face mai multe :astag:
 

cynthia

New Member
se face vreo intalnire prin parte clujului ? ar fi frumos daca am face o intalnire odata.......nu se pot discuta face to face mai multe :astag:

salam aleikom
azi jumuah la moschee cluj pe pastorului 17
ora 13:00
acolo sunt multi frati de ai tai care cu drag ar discuta face to face
cauta-l pe Selim,caci el stie multe despre care ai vrea sa vorbesti Ma sha Allah,Alhamdulillah
 

alzarou

New Member
Selam aleykum, ma numaesc Fatima sunt din Romania dar locuiesc cu familia in Abu Dhabi.
Alhamdulillah am reusit sa ma loghez pe acest forum.
De obicei postam pe forumul islamulazi, dar acum inshallah sa tinem legatura aici.
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Wa 3aleikom salam Fatima.Bine ne-am gasit.Allah sa te binecuvanteze si stiinta surioara mea.Ne bucaram ca esti printre noi.
wa 3aleikom salam
 

tasnim1

New Member
salam alekum wa rahmatulahi wa barakatuhu.
Sunt Tasnim din Romania si ma bucur sa fiu printre voi. Inshaallah sa ne ajute bunul Allah swt sa invatam cat mai mult despre Islam!
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
As'salamu 3aliekom

Tasnim..Bine ai venit ALlah sa te binecuvanteze si pe tine surioara mea, cu stiinta.:tti_sister::tti_sister:

Wa 3aleikom salam
 
Top