Ce este Islamul?

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Asalamu aleikom wa rahmatu llahi wa barakatuhu.
Aveti mai jos un document in format PDF prin care se explica foarte frumos, pe intelesul tuturor, ce este Islamul, cine sunt musulmanii etc.
 

Attachments

  • Ce este islamul PDF 21.pdf
    77.8 KB · Views: 189

fatima_faith

New Member
mashallah surioara:hearts::hearts::hearts: pt doument in care se explica f bine astfel incat sa nu mai apara confuzii . Allah sa fie multumit de tine ameen. Este o greseala care apare la multi necunoscatori pe care vreau sa o subliniez (tatal meu are aceesi greseala si credeti-ma ca ma deranjeaza mult )si anume : atribuirea la musulmani denumirea de "mahomedani". Ca sa fiu mai inteleasa o sa scriu din cartea "Islam-credinta si invataturi" cu referire la subiect.

"MAHOMEDANISM" ESTE O DENUMIRE GRESITA
Islamismul este uneori impropriu denumit "mahomedanism" si musulmanii sunt gresit numiti "mahomedani". Alte religii au fost numite dupa numele fondatorului lor sau al comunitatii unde au proliferat. De exemplu, crestinismul a fost denumit dupa Christ, budismul dupa Budha si iudaismul dupa numele tribului Juddah.
Dar islamismul nu a fost denumit dupa Muhammad sallallahu alahi wa sallam) Islam se numeste INVATATURA trimisa de Allah pentru umanitate, relevata prin profeti. Muhammad (sallallahu alahi wa sallam) a fost ultimul dintre profeti. Deci, este gresit ca Islamismul sa fie numit "mahomedanism" si musulmanii -"mahomedani".

"Islam" si "Muslim" sunt cuvinte din Coran. Coranul spune:
"Singurul mod de viata poruncit de Allah este islamismul" (3:19)."El v-a numit musulmani Inainte si Intru aceasta" (22:78).Mesajul tuturor profetilor si mesagerilor de la Adam (pacea fie cu ei) pana la Muhammad (sallallahu alahi wa sallam este acelasi. Ei cer oamenilor sa-l asculte pe Allah (si nu pe altcineva) si pe nimeni altul. Acest mesaj trimis prin profeti a fost completat In timpul lui Muhammad (sallallahu alahi wa sallam), care a fost ultimul din sirul profetilor. Aceasta completare este mentionata In Coran."In aceasta zi am Indreptat religia voastra, am sporit bunavointa mea pentru voi si am ales pentru voi Islamismul, ca mod de viata" (5:3).
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Asalamu aliekom wa rahmatu llahi

InshaAllah sa se inteleaga aceasta mare greseala
Allah sa fie multumit de tine surioara

wa aleikom salam
 

umm aisha

Junior Member
Asalamu aleikum

Inshallah documentul asta va clarifica multe idei gresite despre Islam si musulmani.
Greseala de care vorbea sora Fatima este intalnita pentru ca se crede ca asa cum Crestinismul isi trage numele de la Hristos la fel si Islamul trebuie sa fie una si aceeasi cu "Mahommedanismul".
Inshallah se vor clarifica lucururile chiar si pentru unii musulmani care cred ca sunt "mahommedani".
din pacate sunt multi in Dobrogea care se autonumesc gresit in acest fel.
Inshallah Allah sa ii indrume.
 

MIRAje_Safaoui

New Member
shoukran kteer pentru tot..cu ocazia asta am lamurit si eu pe multi in legatura cu greseala de a-i numi pe musulmani,mahomedani...
:muslim_child::salah:
 
Top