Cele 3 principii fundamentale- Sheikh M.bin Abdul-Wahab

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah

Cele 3 Principii Fundamentale
de Imam Muhammad bin Abdul Wahab (rahimahullah)

In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator

Stii, fie ca Allah sa aiba mila de tine, ca suntem obligati sa invatam 4 lucruri:

1.Stiinta, ceea ce inseamna – recunoasterea lui Allah, a profetilor Lui, cunoasterea religiei Islamului, bazat pe evidente clare.
2.Sa actionam dupa acestea.
3.Sa chemam la ele.
4.Sa avem rabdare la atacurile care urmeaza acestora

Dovada pentru acest lucru o gasim in spusele lui Allah Preainaltul:

Surat Al-'Asr -Traducerea sensurilor-

“Jur pe timp!
Ca omul va fi in pierdere,
Afara de aceia care cred si implinesc fapte bune si se indemna unul pe altul catre Adevar si se indeamna unul pe altul la rabdare.”


Ash-Safee, Allah sa aiba mila de el, a spus: Daca Allah nu ar fi coborat o alta dovada pentru creatia Sa, decat acest capitol, ar fi fost suficient pentru ei.

Al-Bukhary rahimahullah, a spus: Cunoasterea vine inainte de vorbire si actiuni.

Dovada pentru acest lucru este urmatorul vers din Sfantul Quran:

Surah Muhammad:19 -Traducerea sensurilor-


“Deci sa stii [O, Muhammad] ca nu exista alta divinitate afara de Allah si cere iertare pentru pacatele tale si pentru dreptcredinciosi si dreptcredincioase! Allah cunoaste umbletul vostru [pe pamant] si odihna voastra.”


Stii, fie ca Allah sa aiba mila de tine, acest lucru este obligatoriu pentru fiecare musulman, barbat sau femeie, sa invete si sa se ghideze dupa aceste trei fundamente:


1. Allah ne-a creat pe noi, ne-a aprovizionat cu cele necesare pentru noi, si nu ne-a parasit. Din contra El l-a trimis pe mesagerul Sau. Deci oricine il asculta va intra in Paradis si oricine nu ii da ascultare va intra in Iad.

Dovada: Surat Al-Muzammil:15-16 -Traducerea sensurilor-

“Noi v-am trimis un Trimis ca sa fie martor pentru voi, asa cum am trimis si la Faraon un trimis,
Insa Faraon nu i-a dat ascultare trimisului si Noi l-am lovit cu pedeapsa aspra.”


2. Allah nu e multumit de cel care ii aduce asociati chiar daca este un inger sau profet cel care ii este asociat.

Dovada: Surat Al-Djinn:18 -Traducerea sensurilor-

“Moscheile sunt ale lui Allah si nu chemati pe nimeni impreuna cu Allah!”


3. Daca il ascultam pe Mesager, sallallahu alahi wa sallam, si il adoram doar pe Allah este interzis sa luam ca aliati pe cei care se opun legilor lui Allah si se opun Mesagerului, sallallahu alahi wa sallam, chiar si daca ei sunt rude apropiate.

Dovada: Surat Al-Mujadilah:22 -Traducerea sensurilor-

“ Nu vei afla nici un neam [de oameni] care cred in Allah si in Ziua de Apoi si care sa-i ia ca prieteni pe cei care se impotrivesc lui Allah si Trimisului Sau, chiar daca ar fi parintii lor, fii lor, fratii lor sau stirpea lor. In inimile acestora EL a prescris credinta si i-a intarit pe ei cu duh de la Sine. Si El ii va ajuta sa intre in gradini pe sub care curg paraie si vesnic vor avea salas in ele. Allah este multumit de ei si ei sunt multumiti de El. Acestia sunt ceata Lui Allah, iar ceata Lui Allah sunt aceia care vor izbandi.


Stii, fie ca Allah sa te binecuvanteze cu capacitatea ascultarii Lui, religia lui Avraam este sa-L adore pe Allah singur, cu sinceritate. Aceasta este ceea ce Allah a ordonat umanitatii si acesta este scopul pentru care ne-a creat.

Dovada: Surat Adh-Dhariyat:56 -Traducerea sensurilor-

“Eu nu i-am creat pe djinni si pe oameni decat pentru ca ei sa Ma adore”


Semnificatia frazei: “ Sa ma adore” este.."Sa ma adore numai pe Mine “
Cel mai important lucru pe care Allah l-a ordonat este Tawhidul ceea ce inseamna: Monoteism...adorarea unui singur Dumnezeu. Si cel mai rau lucru este shirkul (asocierea de parteneri alaturi de Allah)

Dovada: Surat An-Nisa':36 -Traducerea sensurilor-

“Adorati-L pe Allah si nu-I asociati Lui nimic! Purtati-va bine cu parintii, cu rudele, cu orfanii, cu sarmanii, cu vecinul apropiat si cu vecinul strain, cu tovarasul de alaturi, cu calatorul de pe drum si cu cei stapaniti de mainile voastre drepte, caci Allah nu-i iubeste pe cel trufas si pe cel laudaros!”

Deci daca te intreaba cineva care sunt cele trei principii fundamentale pe care oamenii sunt obligati sa le cunoasca, ce raspunzi?
Robul trebuie sa-si cunoasca Stapanul, religia si pe profetul Muhammad sallallahu alahi wa sallam.

Primul principiu fundamental:

Deci daca ti se spune: Cine este Stapanul Tau?
Tu raspunzi: Stapanul meu este Allah, Cel care imi asigura proviziile mie si creatiei Sale prin marea favoare a Sa. Si El este Cel pe care Il Ador, nimeni nu este egal cu El.

Dovada: Surat Al-Fatiha:2

"Alhamdulilahi rabial alamin"

Traducerea sensurilor:

“Lauda Lui Allah; al lumilor Stapanitor”

Cuvantul “alameen” alam se refera la faptul ca totul ii apartine lui Allah...si eu sunt parte a creatiei Sale.

Iar daca ti se spune: Cum ai ajuns sa-L cunosti pe Domnul tau?

Tu raspunzi: Dupa semnele si creatia Sa. Si printre semne sunt ziua si noaptea, soarele si luna. Si dintre creatiile Sale sunt cele sapte ceruri si cele sapte nivele ale pamantului.

Dovada: Surat Fussilat:37 -Traducerea sensurilor-

"Si printre semnele Sale sunt noaptea si ziua si Soarele si Luna. Insa nu va prosternati nici dinaintea Soarelui, nici dinaintea Lunii, ci prosternati-va dinaintea Lui Allah care le-a creat pe ele, daca pe El il adorati voi!”

Surat Al-'A'raf:54 -Traducerea sensurilor-

“Domnul vostru este Allah, care a creat cerurile si pamantul in sase zile, iar apoi s-a asezat pe Tron. El face ca noaptea sa invaluie ziua, urmandu-i degraba. [El a creat] Soarele, Luna si stelele supuse poruncii Sale. Si nu este decat a Lui infaptuirea si stapanirea. Binecuvantat este Allah, Domnul lumilor!”

Cuvantul Rabb (Stapan) inseamna Unul demn de adorat.

Dovada: Surat Al-Baqara:21-22 -Traducerea sensurilor-

“O, voi oameni, slaviti-L pe Domnul vostru, care v-a facut pe voi si pe cei dinaintea voastra.Ca sa aveti frica [de El].
[Slaviti-L pe] cel care v-a facut voua pamantul un covor si cerul o zidire si a pogorat din cer apa si a scos prin ea, din roade, hrana pentru voi. De vreme ce voi stiti [toate acestea], nu-I faceti Lui Allah semeni!”


Ibn Katheer, rahimahullah, a spus: Creatorul a acestor lucruri este Unul si care merita toata lauda si adorarea.

Tipurile de adorare pe care Allah le-a comandat ca si Islaam, Emaan si Ihsan includ: Ruga, Frica, Speranta, Increderea, Dorinta, Spaima, Piosenia, Respectul, Cainta, Cautarea ajutorului, Cautarea refugiului, Oferirea sacrificiilor, Facerea de juraminte..etc

Dovada: Surat al-Djinn:18 -Traducerea sensurilor-

“Moscheile sunt ale lui Allah si nu chemati pe nimeni impreuna cu Allah”

Deci de cate ori indreptam aceste acte de adorare altcuiva decat lui Allah atunci suntem necredinciosi, politeisti.

Dovada: Surat Al-Mu'minun:17 -Traducerea sensurilor-

“Deasupra voastra am facut Noi sapte straturi. Si Noi nu suntem cu nebagare de seama fata de fapturi.”

Avem haditul profetului Muhammad, sallallahu alahi wa sallam, in care el, Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca, spune: "Ruga este samburele adorarii."

Allah subhana w Taala spune in Sfantul Quran:

Surat Ghafir:60 -Traducerea sensurilor-

“Si Domnul vostru zice: "Chemati-Ma si Eu va voi raspunde! Aceia care din prea multa trufie refuza sa Ma adore vor intra in Gheena umiliti.”

Iar dovada pentru frica: Surat Al-Imran:175 -Traducerea sensurilor-

“Acela este Sheitan, care va indeamna sa va temeti de partasii sai, dar voi nu va temeti de ei! Ci temeti-va de Mine daca sunteti credinciosi!”


Speranta: Surat Al-Khaf:110 -Traducerea sensurilor-

“Spune: ”Ci eu sunt doar un om, ca si voi! Si mi s-a revelat mie ca Domnul vostru este un Domn Unic! Acela care nadajduieste sa-L intalneasca pe Domnul sau sa savarseasca fapte bune si sa nu asocieze pe nimeni altcineva la adorarea Domnului sau!”

Incredere: Surat Al-Ma'ida:23 -Traducerea sensurilor-

“Au zis doi barbati dintre cei care se temeau de Allah si care fusesera coplesiti de harul Lui: "Intrati peste ei pe poarta si, daca veti trece de ea, veti fi invingatori! Incredeti-va in Allah, daca sunteti credinciosi!”

Surat At-Talaq:3 -Traducerea sensurilor-

“Si il va inzestra pe el de unde el nici nu se asteapta. Iar aceluia care se increde in Allah, El ii este de ajuns, caci Allah implineste lucrul Sau si Allah a stabilit un termen pentru fiecare lucru.”

Ardoarea, pietatea si temerea: Surat Al-'Anbiya':90 -Traducerea sensurilor-

“Si i-am raspuns Noi si i-am dat lui pe Ioan si am tamaduit-o pentru el pe soata lui. Ei se intreceau in bine si Ne chemau cu dorinta si cu teama si erau evlaviosi fata de Noi.”


Surat Al-Baqara:149 -Traducerea sensurilor-

“Si de oriunde ai pleca, indreapta-ti fata catre Moscheea Al-Haram. Ea este Adevarul de la Domnul tau si Allah nu este fara bagare de seama la ceea ce voi faceti.”

Dovada pentru Cainta: Az-Zumar:54 -Traducerea sensurilor-

“Intoarceti-va cu cainta spre Domnul vostru si supuneti-va Lui, inainte de a veni chinul la voi, caci apoi nu veti mai putea fi voi mantuiti!”

Surat Al-Fatiha:4 -Traducerea sensurilor-

“In Ziua de Apoi Stapanul Carmuitor”

Surat Al-'Anfal:9 -Traducerea sensurilor-

“[Aduceti-va aminte] cand voi cereati ajutor Domnului vostru si El v-a raspuns numaidecat. ”Eu voi sa va vin in ajutor cu o mie de ingeri, randuiti unul dupa altul!”

Surat Al-'An'am:162-163 -Traducerea sensurilor-

“Spune: "Intr-adevar, Rugaciunea mea, actele mele de devotiune, viata mea si moartea mea ii apartin Lui Allah, Stapanul Lumilor.
El nu are nici un asocia! Astfel mi s-a poruncit si eu sunt primul dintre musulmani!”


Surat Al-'Insan:7 -Traducerea sensurilor-

“Ei isi tin legamintele si se tem de o Zi al carei rau se intinde peste tot.”


Al Doilea principiu fundamental

Stiind religia islamica, bazele si evidentele ei, inseamna supunerea fata de Allah, pe calea Tawhidului si a ne dispensa de a-I face asociati Lui Allah.

Credinta se divizeza in 3 categorii:

Islam
Eman
Ihsan


Fiecare nivel are stalpii lui.

1.Islam.

Stalpii islamului sunt 5:

a} Marturisirea de credinta - la ilaha illa llah Muhammadan rasulu llah (Nu exista alt Dumnezeu afara de Allah si Muhammad este mesagerul Sau)
b} Cele 5 rugaciuni zilnice
c} Zakat
d} Postul in ramadan
e} Hajj (pelerinajul la Mekah)

Dovada: Surat Al-'Imran:18 -Traducerea sensurilor-

“Allah marturiseste ca nu exista alta divinitate in afara de El. Si ingerii si cei inzestrati cu stiinta [marturisesc] cu dreptate ca: "Nu exista alta divinitate in afara de El, Atotputernicul, Inteleptul (Al-Aziz, Al-Hakim)."


Marturisirea de credinta inseamna ca negam pe oricine in afara de Allah in adorare, El nu are nevoie de nimeni.

Surat Az-Zukhruf:26-29 -Traducerea sensurilor-

“Si cand a zis Avraam tatalui sau si neamului sau: "Eu ma dezic de aceia la care voi va inchinati.
Afara de Cel care m-a facut pe mine si care ma va calauzi!"
Si el [Avraam] a facut-o [aceasta afirmatie] un cuvant care sa ramana pentru urmasii sai. Poate ca ei se vor intoarce.
Si Eu le-am daruit acestora si parintilor lor bucurie, pana ce a venit la ei Adevarul si un Trimis care sa faca lucrurile deslusite.”



Surat Al-Baqara:64 -Traducerea sensurilor-

“Apoi v-ati indepartat, dupa aceea, si de n-ar fi fost harul lui Allah asupra voastra si indurarea Lui, ati fi fost printre cei pierduti.”

Surat At-Tawba:128 -Traducerea sensurilor-

“A venit la voi un Trimis chiar dintre voi, caruia ii sunt grele necazurile ce va lovesc, care este plin de grija pentru voi, iar cu dreptcredinciosii este milostiv si indurator.”

Muhammad este mesagerul lui Allah -a doua parte a marturisirii de credinta inseamna sa-l ascultam, ceea ce ne-a spus sa credem, sa stam departe de ceea ce ne-a interzis si sa nu-l adoram pe Allah decat prin ceea ce gasim in sharia.

Dovada pentru Rugaciune si Zakat: Surat Al-Bayyina:5 -Traducerea sensurilor-

“Si nu li s-a poruncit decat sa-L adore pe Allah, cu credinta curata si statornica in religia Lui, sa implineasca Rugaciunea si sa achite Dania. Aceasta este credinta comunitatii celei drepte."

Dovada pentru post in luna ramadan: Surat Al-Baqara:183 -Traducerea sensurilor-

“O, voi cei care credeti, v-a fost statornicit voua Postul, asa cum le-a fost prescris si celor dinaintea voastra- Poate ca veti fi cu frica!”

Dovada pentru Haj: Surat Al-'Imran:97 -Traducerea sensurilor-

“In ea (Kaba'a) sunt semne limpezi, locul (piatra) unde a stat Avraam iar acela care intra in ea este in siguranta. Este o datorie a oamenilor fata de Allah [sa implineasca] Pelerinajul la aceasta Casa, daca au mijloacele pentru aceasta. Cat despre aceia care nu cred, Allah nu are nevoie de aceste lumi.”

2.Eman

Acest nivel consta in mai mult de 70 de ramuri. Cea mai inalta fiind marturisirea de credinta si cea mai de jos este indepartarea unui obiect care ar putea face rau de pe strada.

Si Hayya (onestitatea) este o ramura a Emanului.

Stalpii credintei sunt 6:

Credinta in: - Allah
-in ingeri Lui
-in cartile Sale
-in Mesageri
-in ziua de Apoi
-in destin

Dovada: Surat Al-Baqara:177 -Traducerea sensurilor-

“Cuviosia nu sta in a va intoarce fetele voastre spre Rasarit sau spre Apus, ci cuviosia este in a crede in Allah si in Ziua de Apoi, in Ingeri, in Carte si in Profeti, a da din avere in profida iubirii pentru ea, rudelor, orfanilor, sarmanilor, calatorului, cersetorului si pentru rascumpararea robilor, a implinii rugaciunea, a da dania, a-si tine legamantul daca s-a legat, a fi rabdator la nenorocire, la rau si in momentele de primejdie. Acestia sunt cei drepti, acestia sunt cei evlaviosi.”

Surah al Qamar:49 -Traducerea sensurilor-

“Si Noi am creat toate lucrurile bine intocmite”




3.Ihsaan

Ihsaan este un stalp care inseamna sa-l adori pe Allah ca si cum l-ai vedea, cu toate ca nu-l vezi, El cu siguranta te vede.

Dovada: Surah An-Nahl:128 -Traducerea sensurilor-

“Allah este cu adevarat cu cei care au frica si cu aceia care au ihsan”

Surah Ash-shu'ara:217-220 -Traducerea sensurilor-

“Si increde-te in cel Atotputernic, Indurator (Al-Aziz,Al-Rahim)/
Care te vede cand te ridici (pentru rugaciune)/ Si care vede si miscarile tale impreuna cu cei care se prosterneaza / El este Cel care aude totul [si] Atoate stiutor [As-Sami', Al-'Alim].”


Surah Yunus:61 -Traducerea sensurilor-

“Tu nu vei fi in nici o imprejurare, nu vei recita nici un fragment din Quran si voi nu veti implini nici o fapta fara ca Noi sa fim martori in clipa cand o savarsiti. Domnului tau nu-i va scapa nici cat greutatea unui fir de colb - nici de pe pamant, nici din cer-, nici cat o greutate mai mica si nici mai mare, fara ca acestea sa fie inscrise intr-o carte limpede.”



Dovada din Sunnah este binecunoscutul hadith a lui Jibril relatat de la Umar bin Al-Khattaab Allah sa fie multumit de el, care a spus: Intr-o zi stateam cu profetul Muhammad, sallallahu alahi wa sallam, pe cand a venit la noi un barbat cu hainele extrem de albe si cu par extrem de negru. Nu se vedea nici urma de calatorie pe el si nici unul dintre noi nu l-a recunoscut. Apoi el s-a asezat in fata profetului, sallallahu alahi wa sallam, punandu-si mainile pe genunchi si apropiandu-si genunchii apoi i-a spus profetului, sallallahu alahi wa sallam: "O Muhammad, spune-mi despre Islam!" Asa ca mesagerul, sallallahu alahi wa sallam, a raspuns: "Este marturisirea ca nu exista alt Dumnezeu in afara de Allah si ca Muhammad este mesagerul Sau. Sunt efectuarea rugaciunilor obligatorii, zakat (dania), este postul pe parcursul lunii ramadan si pelerinajul la Casa Lui Allah, daca esti capabil" -Apoi omul a spus: "Tu ai grait adevar"- (Noi eram uluiti ca el a fost cel care a intrebat apoi a raspuns “Tu ai grait adevar” -de parca stia raspunsul)
Apoi omul a spus: "Acum spune-mi despre Emaan", asa ca profetul, sallallahu alahi wa sallam, a raspuns: "Este crezul in Allah, in ingerii Sai, in Cartile revelate, in Mesagerii Sai, in Ziua de Apoi, in destin, in binele din el si raul din el." Apoi omul a spus: "Tu ai grait adevar Acum spune-mi despre Ihsan." El, sallallahu alahi wa sallam, a zis: "Este sa-L adori pe Allah ca si cum L-ai vedea, chiar daca nu il vezi, caci El intr-adevar te vede."
Apoi omul a zis: "Acum spune-mi despre Ceas". Iar profetul, sallallahu alehi wa sallam, a raspuns: "Cel care este intrebat nu are mai multa stiinta despre asta decat cel care a intrebat." Apoi el a zis: "Atunci spune-mi despre semnele lui". El, sallallahu alahi wa sallam, a spus: "Va fi atunci cand mama va da nastere stapanei sale, cand cei desculti se vor intrece in constructii care de care mai inalte."
Apoi acel om a plecat si noi am ramas uluiti si nemiscati. Apoi mesagerul, sallallahu alahi wa sallam, a intrebat:
"O Umar, stii cine a fost cel care a intrebat?" Am spus: "Allah si Mesagerul Sau stiu cel mai bine." El, sallallahu alahi wa sallam, a zis: "A fost ingerul Jibril care a venit si v-a invatat religia voastra."




Al Treilea principiu fundamental



Cunoasterea profetului tau: Profetul Muhammad, sallallahu alahi wa sallam, este fiul lui Abdullah fiul lui Abdul-Mutallib bin Haashim. Haashim a fost din tribul Quraish si Quraishii au fost dintre arabi. Arabii sunt dintre urmasii profetului Isma'eel (Ismail), fiul profetului Ibrahim (Avraam), Allah sa-i binecuvanteze si sa-i miluaiasca pe toti.

El, sallallahu alahi wa sallam, a trait 63 ani -40 de ani anteriori profetiei si 23 de ani i-a petrecut ca si mesager. El, sallallahu alahi wa sallam, a devenit profet in momentul cand a primit revelatia, vezi Surat Al'Alaq:1 Iqra!....
{Citeste!....}

Tara natala a fost Mekah, mai tarziu a emigrat in Medina. Allah l-a trimis ca sa avertizeze asupra shirkului (politeismului) si sa cheme la Tawhid(monoteism- adorarea unui singur Dumnezeu Unic).

Dovada pentru acestea sunt spusele lui Allah Subhana w Taala:

Surat Al-Muddathir:1-7 -Traducerea sensurilor-

“O, tu cel acoperit,
Ridica-te si indeamna
Pe Domnul tau preamareste-L,
Vesmintele tale curateste-le
Si de nelegiuire(inchinarea la idoli) stai departe
Si nu darui cautand sa dobandesti mai mult
Si pentru Domnul tau indura!...”


“Ridica-te si indeamna" inseamna sa avertizeze asupra politeismului si sa cheme la Tawhid (monoteism) si Lauda-l Pe Domnul tau - adora-L pe calea tawhidului, si curata-ti vesmintele tale -inseamna curata-ti actiunile de politeism - Si de “nelegiuire stai departe" - adica paraseste-i pe cei care adora statui si elibereaza-te.

El, sallallahu alahi wa sallam, a ramas asa timp de zece ani chemand oamenii la tawhid. Apoi dupa zece ani a fost inaltat in Cer cand a primit comanda rugaciunilor obligatorii. Apoi s-a rugat in Meka timp de trei ani, dupa care a emigrat in Medina.

Dovada: Surat An-Nisa':97-99 -Traducerea sensurilor-

“Ingerii, cand iau sufletele celor care au fost nedrepti cu ei insisi, le zic lor: "Ce ati facut voi pentru credinta voastra?" Si raspund ei: "Noi am fost slabiti pe pamant." Si le zic (ingerii): "Nu a fost pamantul Lui Allah destul de larg pentru ca voi sa purcedeti in lume?" Adapostul acestora este Gheena si ce soarta rea! / Afara de cei neputinciosi dintre barbati, de femei si copii, care nu sunt in stare sa se descurce si nu gasesc nici o cale / Pe acestia poate ca o sa-i ierte Allah, caci Allah este Indurator, Iertator ('Afuww, Ghafur)”

Si Allah Preainaltul spune:

Surat Al-'Ankabut:56 -Traducerea sensurilor-

“O, robi ai mei care ati crezut! Pamantul Meu este atat de intins! Adorati-Ma pe Mine!”


Al-Baghawee, Allah sa aiba mila de el, a spus: Motivul revelarii acestei aya (verset) a fost atunci cand cativa musulmani care locuiau in Mekkah, nu au emigrat in Medina.

Dovada pentru hijra, din Sunnah:


El, sallallahu alahi wa sallam, a spus: "Emigrarea nu va inceta pana cand cainta nu va inceta. Si cainta nu va inceta (sa fie acceptata) pana cand soarele va rasari din vest."
(Relatat de Abu Dawood)(A doua parte este si relatata de Muslim, de Abu Huraira)

Atunci cand s-a instalat in Medinah, el, sallallahu alahi wa sallam, a comandat toate legile islamului, ca si Zakat, Post, Haj, Adhan, Jihad, a comandat binele si a interzis raul, ca si alte lucruri care tin de legile islamice. Toate acestea, timp de zece ani, dupa care a murit, sallallahu alahi wa sallam.
Aceasta a fost religia lui - Nu a existat un bine fara ca el, sallallahu alahi wa sallam, sa nu-si indrepte comunitatea spre acel bine. Binele dupa care si-a directionat comunitatea a fost: Tawhidul si tot ceea ce Allah iubeste si ceea ce Il multumeste.

Raul despre care a fost averitzata comunitatea a fost: shirkul (politeismul) si tot ceea ce Allah uraste si respinge.

Allah l-a trimis pe el, sallallahu alahi wa sallam, pentru omenire si el a facut obligatoriu pentru noi oamenii si pentru djini, sa-l urmeze pe profetul Muhammad, sallallahu alahi wa sallam.

Dovada: Surat Al-Araaf:158 -Traducerea sensurilor-

“Spune: "O, oameni! Eu sunt pentru voi toti trimisul Lui Allah, caruia ii apartine imparatia cerurilor si a pamantului! Nu exista alta divinitate inafara de El! El da viata si El da moarte! Deci credeti in Allah si in trimisul Sau, profetul cel neinvatat, care crede in Allah si in cuvintele Sale! Si urmati-l! Poate ca veti fi calauziti!”

Allah a desavarsit religia noastra...ea este completa, alhamdulilah, iar dovada acestui fapt sunt spusele Lui Allah Subhana w Taala:

Surat Al-Ma'ida:3 -Traducerea sensurilor-

“Va sunt oprite mortaciunea, sangele scurs, carnea de porc, animalele cele asupra carora a fost pomenit numele altcuiva decat al lui Allah [la injunghierea lor], ce a pierit inabusit, lovit, in urma caderii sau impuns cu coarnele [de alta vita], ce a fost sfasiat de fiare, doar daca ati injunghiat [aceste vietati inainte de muri], ca si vitele injunghiate pe pietrele inaltate, si cele pe care le impartiti, prin tragere la sorti, cu sageti. Acestea sunt pentru voi pacat! Aceia care nu cred sunt astazi deznadajduiti sa va indeparteze de la religia voastra. Deci, nu va temeti de ei, ci temeti-va de Mine! In ziua aceasta am desavarsit religia voastra si am implinit harul Meu asupra voastra si am incuviintat Islamul ca religie pentru voi! Si daca cineva e silit de foame [sa manance din cele oprite] fara p o r n i r e spre pacat, Allah este Iertator, Indurator” (Al-Ghafur, Ar-Rahim).


Dovada din Sfantul Quran, ca profetul, sallallahu alahi wa sallam, a murit, este :

Surat Az-Zumar:30-31 -Traducerea sensurilor-

“Tu vei muri si vor muri si ei [intr-o zi]. / Apoi in Ziua Invierii; va veti certa voi intre voi, inaintea Domnului vostru”

Dupa ce oamenii vor muri; ei vor fi inviati si dovada o avem in Sfantul Quran, in foarte multe parti din acesta:

Surat Ta-Ha:55 -Traducerea sensurilor-

“Din el (pamant) v-am creat, in el va vom intoarce si din el va vom scoate inca o data.”


Si Allah Subhana w Taala spune in Sfantul Quran:

Surat Nuh:17-18 -Traducerea sensurilor-

“Allah v-a facut pe voi sa rasariti asemenea ierburilor, din pamant! / Apoi va va aduce pe voi inapoi la el si va va face sa iesiti cu adevarat”

Dupa ce vor fi inviati, vor fi judecati si recompensati in functie de actiunile lor.

Dovada: Surat An-Najm:31 -Traducerea sensurilor-

“Ale lui Allah sunt cele din ceruri si cele de pre pamant, pentru ca sa-i rasplateasca pe cei care au savarsit rau dupa ceea ce au facut si sa-i rasplateasca pe cei care au implinit bine cu cea mai buna (rasplata).”

Oricine respinge ideea invierii este necredincios, si dovada este:

Surat At-Taghabun:7 -Traducerea sensurilor-

“Aceia care nu au crezut, au pretins ca ei nu vor mai fi inviati. Spune: "Ba da! Pe Domnul meu! Veti fi voi inviati si apoi vi se va vesti voua ceea ce ati facut! Si acesta este un lucru usor pentru Allah!”

Allah a trimis toti mesagerii cu lucruri bune si sa avertizeze.

Dovada: Surat An-Nisa':165 -Traducerea sensurilor-

“[Si a trimis] trimisi - vestitori si prevenitori - pentru ca oamenii sa nu mai aiba nici un fel de scuza fata de Allah, dupa trimisi! Iar Allah este Puternic, Intelept ('Aziz, Hakim)

Primul dintre ei a fost Noe, pacea fie asupra sa, si ultimul a fost Muhammad, sallallahu alahi wa sallam, care a incheiat sirul profetilor.

Dovada ca Noe a fost primul dintre ei: Surat An-Nisa':163 -Traducerea sensurilor-

“Noi ti-am revelat tie precum i-am revelat lui Noe si profetilor de dupa el, precum le-am revelat lui Avraam, Ismail, Isaac, Iacob si semnintilor si lui Isus, Iov si lui Iona, Aaron si lui Solomon si i-am dat lui David psalmii.”

Surat An-Nahl:36 -Traducerea sensurilor-

“Noi am trimis la fiecare comunitate un trimis ca sa le zica: Adorati-L pe Allah si tineti-va departe de Taghut..."

Allah i-a obligat pe toti robii Sai sa creada in Allaah. Si sa-l paraseasca pe Taghut.

Ibn Qaim, rahimahullah, a spus: Taghut inseamna cineva sau ceva pentru care se depasesc limitele in adorare.

Tawaagheet este pluralul, si are 5 componente:

1.Iblees (Shaitan, satana), blestemul lui Allah supra lui
2.Oricine este adorat in afara de Allah
3.Oricine cheama oamenii sa se adore pe ei insisi
4.Oricine pretinde ca ar avea cunostinta despre cele Nevazute
5.Alte legi, diferite de cele ale lui Allah

Dovada pentru aceasta o gasim in Sfantul Quran:

Surat Al-Baqara:256 -Traducerea sensurilor-

“Nu este silire la credinta! Razvedita este deosebirea dintre calea cea dreapta si ratacire iar acela care se leapada de Thagut si crede in Allah acela s-a prins de cea mai trainica toarta, care nu se sparge nicoodata. Si Allah este Cel care Aude totul, Atoatestiutor [Sami', 'Alim].”

Si in haditul Profetului Muhamamd, sallallahu alahi wa sallam:
Capul tututror lucrurilor este islamul si stalpul cel mai important al acestuia este Rugaciunea. Si cea mai inalta parte este Jihadul pentru cauza lui Allah.

Si Allah stie cel mai bine...fie ca pacea si binecuvantarea lui Allah sa fie asupra profetului Muhammad, sallallahu alahi wa sallam, asupra familei si asupra companionilor, Allah sa fie multumit de ei.


 

umm djamyl

New Member
Assalamu alaikum ua rahmatullahi ua barakatuh! Jazak Allahu hair surioara Iman. Intr-adevar este o carte foarte buna, si orice musulman care cauta cunostinte ar trebui sa o citeasca, fiindca e una din cartile care sta la baza islamului. In sha Allah ca Allah sa te rasplateasca pentru aceasta postare.:tti_sister: Assalamu alaikum!
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
As'salamu 3aleikom.
Ma sha Allah um Djamil ma bucur ca ai stiut sa-l apreciezi.
Imam Abdul Wahab rahimahullah are multe lucrari depre monoteism tawhid aqedah si nu numai ,foarte interesante...

Allah sa te rasplateasca surioara

wa 3aleikom salam
 
Top