Cele mai bune generatii

Made Sarah

Servant of Allah
Staff member
Assalamu 3alaykum wa ra7matu Allahi wa barakatuhu.

Cele mai bune generatii

In multe ayat din Qu’ran, Allah Subhanu Wa Ta’ala a subliniat virtutile Companionilor Profetului Muhammad (sal-Allaahu 'alayhe wa sallam). Un companion este definit ca fiind o persoana care l-a intilnit si l-a urmat pe Profet (sal-Allaahu 'alayhe wa sallam), aceea persoana crezind in Tawheed si murind tot in aceasta stare.

In Qu’ran Allah Subhanu Wa Ta’ala ne spune (dupa ce mentioneaza chestiuni referitoare la ipocritii care s-au retras de la Jihad):

"Insa Trimisul si cei care au crezut laolalta cu el au luptat cu averile si cu sufletele lor. Acestia vor avea parte de lucrurile bune si acestia sunt cei care izbândesc.
Allah a pregatit pentru ei Gradini pe sub care curg piraie, in care ei vor salaslui vesnic. Iar aceasta este marea izbinda” – (Qu’ran, Traducerea sensurilor, Soorah At-Tawba, ayat 88-89 -- 9:88-89)

Lauda adusa Companionilor s-a extins si la cei care i-au urmat pe acestia, pentru ca in Qu’ran Kareem Allah Subhnau Wa Ta’ala ne spune:

„Allah a fost multumit de primii [credinciosi] dintre cei care au purces la pribegie [muhajirun] si sprijinitori ['ansar] si dintre cei care l-au urmat cu buna purtare, si Allah este multumit de ei, dupa cum si ei sunt multumiti de El. Si El le-a pregatit Gradini pe sub care curg piraie si vesnic vor salaslui in ele. Aceasta este marea izbinda!” (Qu’ran, Traducerea sensurilor, Soorah At-Tawba, aya 100 – 9:100)

Cele mai bune generatii din toate timpurile sint: generatia Profetului sal-Allaahu 'alayhe wa sallam (adica Sahâbah – Companionii Profetului Muhammad sal-Allaahu 'alayhe wa sallam), apoi cei care i-au urmat pe acestia (at-taabi'een) si cei care au urmat acestora din urma (atbaa' at-taabi'een).

Aceste generatii reprezinta cele mai bune exemple pentru noi. Atunci cind avem indoieli referitoare la o anumita practica, sau legate de Bid'ah, ori pur si simplu atunci cind avem nevoie de o buna interpretare si exemple bune de Deen trebuie doar sa cautam si sa cercetam pentru a vedea cum au procedat aceste generatii in respectivele chestiuni. Daca avem indoieli cu privire la modalitatea in care sa implinim rugaciunea sau alte acte de venerare a lui Allah Subhanu Wa Ta’ala si constatam ca aceste generatii nu au practicat respectivele actiuni, sau nu au facut nimic asemanator ori le-au condamnat in mod deschis – atunci stim cu certitudine ca ele nu fac parte din islam, ci din categoria Bid'ah, pe care Allah Subhanu Wa Ta’ala si Profetul Muhammad (sal-Allaahu 'alayhe wa sallam) ni le-au interzis cu desavirsire.

Intr-un hadeeth Saheeh Bukhari se relateaza ca Profetul Muhammad (sal-Allaahu 'alayhe wa sallam) a spus: "Cei mai buni din natia mea sint cei din generatia mea, apoi cei care ii urmeaza pe acestia si dupa aceea cei care ii vor urma (pe acestia din urma)”. Hadeeth Saheeh Bukhari

Cuvintul ce desemna notiunea de generatie in limba araba este „qarn”. In ziua de azi, acest termen este utilizat cu semnificatie de „secol”. Exista trei interpretari ale acestui termen in aceste ahaadeeth:

1. O suta de ani. Exista o serie de ahaadeeth in care se relateaza ca Profetul (sal-Allaahu 'alayhe wa sallam) a spus cuiva ca va ajunge sa traiasca pina la "qarn", iar apoi alte relatari au narat faptul ca respectivele persoane au trait pina la virsta de 100 de ani. Exista si citeva divergente in legatura cu acest subiect.

2. Oamenii care au trait intr-o anumita perioada de timp sau care au fost impreuna intr-o situatie data – de exemplu sub conducerea unui anumit lider sau care au urmat un Profet.

3. "Qarn"-ul Profetului (sal-Allaahu 'alayhe wa sallam) este reprezentat de Comapanioni (Sahâbah), apoi urmatoarea generatie este reprezentata de cei care au urmat acestora (taabi'een) iar cea de-a treia – cei care au urmat celei de-a doua generatii (atbaa' at-taabi'een).

Ultimele doua interpretari seamana intr-o foarte mare masura intre ele. Iar cea de-a treia reflecta in cea mai buna modalitate mesajul pe care ni-l transmit in general aceste ahadeeth. Deci generatia Companionilor a durat pina la decesul ultimului dintre Sahabah, la fel calculindu-se si la urmatoarele doua generatii care au urmat acesteia.

Invatatii au ajuns la un acord asupra faptului ca ultimii exponenti ai generatiei care a urmat dupa generatia ce s-a succedat generatiei Companionilor au murit cam la 220 de ani dupa aparitia Sahabah. Dupa acest moment au aparut tot felul de inovatii si tot in aceasta perioada isi au originea istorica si numeroase dintre sectele in care s-a divizat comunitatea musulmana (Ummah). Cei care au dat nastere sectei Mu'tazilah au inceput sa vorbeasca in mod public iar filosofii si-au ridicat capetele. Oamenii care aveau cunostinte despre islam au fost fortati sa afirme ca Qu’ran-ul a fost creat. Pe scurt, lucrurile s-au schimbat intr-o maniera foarte drastica si multe au ramas cu deficiente majore chiar pina in ziua de astazi.

Singura modalitate de a aduce inapoi o linie unica in cadrul comunitatii musulmane (Ummah) este prin respectarea si urmarea comportamentului Companionilor si primelor generatii de dupa acestia.

Abi Burda relateaza de la tatal sau: "Am implinit rugaciunea de Maghrib cu Trimisul lui Allah, Profetul Muhammad (sal-Allaahu 'alayhe wa sallam), si apoi ne-am zis intre noi: De ce san u stam sis a asteptam sa implinim si rugaciunea Isha alaturi de Profet (sal-Allaahu 'alayhe wa sallam)? Asa ca am ramas, iar Profetul (sal-Allaahu 'alayhe wa sallam) a venit la noi si a intrebat: “Inca mai sunteti aici?”. Noi am spus : "O, Trimis al lui Allah, am implinit rugaciunea Maghrib alaturi de tine si ne-am hotarit sa raminem aici pentru a o implini si pe cea de Isha impreuna cu tine". Profetul (sal-Allaahu 'alayhe wa sallam) a spus: "Ati facut bine". Apoi si-a ridicat privirea catre cer si a spus: “Stelele sint o aparare (protectie) pentru cer – cind ele dispar, ceea ce a fost scris sa se intimple se intimpla. Eu sint aparatorul companionilor mei – cind voi disparea, ceea ce a fost scris se va intimpla companionilor. Iar Companionii mei sint apararea pentru Ummah – cind vor disparea se vor intimpla comunitatii musulmane ceea ce ii este scris". Hadeeth Saheeh Muslim

Wa 3alaykum assalam wa ra7matu Allahi wa barakatuhu.
 
Top