Džennet je zaodjenut poteškoćama a džehennem slastima i uživanjima

Lejlla

muslima
Staff member
Džennet je zaodjenut poteškoćama a džehennem slastima i uživanjima


Allah dž.š., kaže: „O vi koji vjerujete, sebe i porodice svoje čuvajte od vatre čije će gorivo ljudi i kamenje biti, i o kojoj će se meleki - strogi i snažni - brinuti, koji se onome što im Allah zapovjedi neće opirati, i koji će ono što im se naredi izvršiti.“ (el-Tahrim, 6.)


Enes b. Malik r.a., kaže da je Poslanik s.a.w.s., rekao: „Džennet je zaodjenut poteškoćama (mekarih), dok je džehennem zaodjenut slastima i uživanjima (šehevat)!“ (Muslim, br.2822.; Tirmizi, br. 2559.; Musned Ahmed b. Hanbel, br. 8931-12581-13696-14062.; Darimi, br. 2843.)


Imam el-Nevevi rhm., kaže: „Islamski učenjaci tvrde da ovaj hadis spada u grupu poslanikovih s.a.w.s., hadisa kratkog sklopa a višestrukog značenja, jer nam je odveć poznato da je Muhammed s.a.w.s., bio obdaren time da je sa malo riječi govorio mnogo, (što treba da je i naša odlika). Značenje hadisa bi bilo: Džennet se neće postići osim putem podnošenja tegoba i poteškoća, a niti će se džehennem postići osim putem uživanja i pohota. Dakle, džennet i džehennem su zaodjenuti poteškoćama i uživanjima, tako da ko strgne zavjesu i čador stići će do onoga što želi. Čadori džennetski se skidaju podnošenjem mekariha - teškoća i nemilih stvari, dok se džehennemski čadori skidaju odavanjem šehevatima - uživanjima, strastima i pohotama. U el-mekarih i poteške stvari spada istrajavanje u 'ibadetu, robovanju i pokornosti Allahu dž.š., kao i strpljivost na njihovom sprovođenju i praktikovanju, uz gašenje srdžbe i ljutnje, opraštanje tuđih grešaka, blagosti, udijeljivanja milostinje i sadake, činjenje dobročinstva onome ko ti ga ne čini, čuvanje od odavanja šehevatima, strastima i pohotama itd.. Što se tiče šehevata, strasti i pohota kojima je džehennem zaodjenut to su prije svega obožavanje i robovanje nekom drugom mimo Allaha dž.š., kao i istrajavanje na tome, uz odavanje opojnim sredstvima, drogi i alkoholu, bludnim radnjama i zinaluku, zabranjenim pogledima uperenim u žene koje nam nisu bliži rod, gibet i ogovaranje, gubljenje vremena itd.. Što se tiče uživanja koja su halal i dozvoljena ona ne spadaju u značenje ovog hadisa uz naznaku da nije lijepo ni u njima pretjerivati kako nas to kasnije ne bi odvelo u haram ili kako nam srca ne bi postala tvrda i osora ili kako nas to ne bi omelo od 'ibadeta i pokornosti Allahu dž.š., ili kako nas to ne bi još više natjeralo da se prepustimo dunjaluku.“ (Pogledaj: Šerhul-Nevevi 'alel-Muslim, 17/168.)

Šejh Ebul-'Ala el-Mubarekfuri rhm., kaže: „Džennet je okružen mekarihom tj. onim stvarima koja zahtjevaju malo više ulaganja i truda ne bi li se sprovele poput naredbi i zabrana, a nazvane su mekarihom – teškim stvarima, zbog toga što su teške i zahtjevne onome ko ih praktikuje. Džehennem je okružen šehevatima tj. dunjalučkim pohotama i uživanjima koje Allahov dž.š., šeri'at ne dozvoljava, bilo da je u pitanju činjenje harama i zabranjenih stvari ili pak neizvršavanje farzova, obaveza i naredbi!“ (Pogledaj: Tuhfetul-Ahvezi, 7/236.)

Imam el-Menavi rhm., kaže: „Džennet je okružen mekarihom tj. svim onim stvarima koje nisu baš lahke čovjeku za izvršavati poput upotpunjavanja ibadeta, tahreta ili abdesta ili obavljanja namaza u zimskim periodima i onda kada je hladno ili sabura i neophodnog strpljenja prilikom preživljavanja izvjesnih nesreća ili nedaća (ili posta mjeseca ramazana u vrelim danima itd.). Dakle, džennet se neće steći osim nakon podnošenja poteškoća i istrajavanja na njima, i džehennema se nećemo spasiti sve dok dušu svoju ne odvratimo od odavanja pohotama i strastima svih tipova! Ovaj hadis nas upućuje na to da su šehevati – uživanja, strasti i pohote, i ako su duši drage, ništavne i pogubne, te da je jedini uspjeh i spas – 'ibadet i robovanje Allahu dž.š., i slijeđenje Njegova Poslanika s.a.w.s., i ako to, ponekada, duši bude teško! Dalje kaže: Svaka vrsta sabura i strpljenja na Allahovim dž.š., naredbama ili zabranama je jedno skidanje i trganje džennetskog čadora, pa će čovjek, svojim ibadetom i dobrim djelima, neprestano skidati dio po dio sve dok između njega i ulaska u džennet ne preostane još samo ispuštanje duše, kada će se reći: “A ti, o dušo smirena 28. vrati se Gospodaru svome zadovoljna, a i On tobom zadovoljan, 29. pa uđi među robove Moje, 30. i uđi u džennet Moj!“ (Fedžr,27-30.) Imam Gazali rhm., kaže: „Ovim hadisom, Poslanik s.a.w.s., nam je pojasnio da je put do dženneta trnovit i težak, pun prepreka, dalek i mučan, s puno zapinjanja i smetnji, s puno krivina i skrivenih provalija, prepun neprijatelja i drumskih razbojnika; samo tako on izgleda!“ (Pogledaj: Fejdul-Kadir, 3/388.)



Ebu Hurejre r.a., kaže da je Poslanik s.a.w.s., rekao: „Nisam vidio ništa nalik džehennemu - kako je u nemaru i snu spram njega onaj koji mora bježati od njega, a niti sam vidio išta nalik džennetu - kako je u nemaru i snu spram njega onaj koji ga želi i traži!“ (Sunen Tirmizi, br.2601.)



Šejh Ebul-'Ala el-Mubarekfuri rhm., u komentaru navedenog hadisa, kaže: „Nisam vidio ništa nalik džehennemskoj žestini i vrelini – a da ga se čovjek manje plaši i boji, jer je za normalna čovjeka normalno da se plaši toga i da se što više udaljava od toga držeći se ibadeta i robovanja Allahu dž.š., i kloneći se svake vrste grijeha, a niti sam vidio ništa nalik džennetskim uživanjima i ljepoti – a da joj se čovjek manje približava, jer je za normalna čovjeka normalno da se nastoji što više približiti tim džennetskim ljepotama i da nikada nije u gafletu i nemaru spram njih, neprestano radući djela koja će ga što prije odvesti u džennet!“ (Pogledaj: Tuhfetul-Ahvezi, 7/276.)



Alija r.a., je rekao: „Dobro poznajem drugove Allahovog Poslanika s.a.w.s., a danas ne vidim ikoga da im može biti nalik! Kada bi osvanuli bili bi blijedi i požutjeli, kao da su neprestano gledali u povorke dženaza; noć bi provodili u noćnim namazima, na kijamu i na sedždi, ili na nogama ili na čelima; kada bi osvanuli klatili bi se poput drveta na povjetarcu; oči su im uvjek bile suzne, ali danas kao da živim među običnim gafilima!“

Ebu Hurejre r.a., kaže da je Poslanik s.a.w.s., rekao: „Kada je Allah dž.š., stvorio džennet, rekao je Džibrilu: Idi i pogledaj ga. Džibril ode, i pogleda džennet, pa potom dođe i reče: Gospodaru moj, tako mi Tvoje veličine, niko neće čuti za džennet a da neće ući u njega!? Allah dž.š., za tim, okruži džennet poteškoćama i tegobama, pa reče: O Džibrile, idi sad i pogledaj džennet. On ode i pogleda džennet, nakon čega dođe i reče: Gospodaru moj, tako mi Tvoje veličine, bojim se da niko neće ući u njega! A, kada je Allah dž.š., stvorio džehennem, rekao je Džibrilu: Idi i pogledaj ga. Džibril ode i pogleda džehennem, a potom dođe i reče: Gospodaru moj, tako mi Tvoje veličine, ko god čuje za džehennem neće ući u njega!? Allah dž.š., za tim, okruži džehennem pohotama i strastima, pa reče: O Džibrile, idi sad i pogledaj džehennem. On ode i pogleda džehennem, nakon čega dođe i reče: Gospodaru moj, tako mi Tvoje veličine, bojim se da neće ostati niko a da neće ući u njega!“ (Ebu Davud, br.4744.; Tirmizi, br.2560.; Nesa'i, br.3763.)



Hafiz Ibnul-Kajjim rhm., kaže: „Gorčina na dunjaluku je slast na ahiretu, koju Allah dž.š., takvom čini, a i obratno slast na dunjaluku će biti gorčina na ahiretu! Da čovjek, nakon kratke gorčine, pređe u vječnu slast, bolje mu je nego li da kratko uživa pa da zasluži vječitu patnju, a ako ne možeš pojmiti ovo, vrati se na riječi onoga ko najistinitije zbori:„Džennet je okružen poteškoćama, dok je džehennem okružen šehevatima, uživanjima, pohotama i strastima!“ Po ovom pitanju je došlo do razilaženja međ' ljudima, ali i na istom ovom se poznaju ljudi. Većina ljudi je dala prednost kratkotrajnim slastima i uživanjima nad vječitim slastima i uživanjima. Nisu mogli podnijeti trenutak gorčine radi vječite slasti, niti trenutak poniznosti radi vječite slave, niti trenutak iskušenja radi vječitog spasa!“ (Pogledaj: Zadul-Me'ad, 4/173.)



Kulejb b. Hazen r.a., kaže da je čuo Poslanika s.a.w.s., da je rekao: „O ljudi, tražite i žudite za džennetom kako vam glava zna, i bježite i čuvajte se od vatre kako vam glava zna. Ne smije spavati onaj ko za džennetom žudi, niti smije spavati onaj ko misli od džehennema bježati i sačuvati se. Ahiret je okružen poteškoćama i tegobama, a dunjaluk strastima i pohotama!“ (el-Mu'udžem el-Kebir, br.449.; el-Mu'udžem el-Evset, br.3643.)



Allah dž.š., kaže: „Zar je onaj koji ima jasnu predstavu o Gospodaru svome kao onaj kojemu se lijepim čine ružna djela njegova i koji se za strastima svojim povodi? 15. Zar je džennet, koji je obećan onima koji se Allaha boje – u kome su rijeke od vode neustajale i rijeke od mlijeka nepromjenjena ukusa, i rijeke od vina, prijatna onima koji piju, i rijeke od meda procjeđenog i gdje ima voća svakovrsnog i oprosta od Gospodara njihova – zar je to isto što i patnja džehennemska koja čeka one koji će u vatri vječno boraviti, koji će se uzavrelom vodom pojiti, koja će im crijeva kidati!“ (Muhammed, 14-15.)



Allah dž.š., kaže: „Budi čvrsto uz one koji se Gospodaru svome mole ujutro i naveče u želji da naklonost Njegovu zasluže, i ne skidaj očiju svojih s njih iz želje za sjajem u životu na ovom svijetu, i ne slušaj onoga čije smo srce nehajnim prema Nama ostavili koji strast svoju slijedi i čiji su postupci daleko od razboritosti 29. i reci: »Istina dolazi od Gospodara vašeg, pa ko hoće – neka vjeruje, a ko hoće – neka ne vjeruje!’ Mi smo nevjernicima pripremili vatru čiji će ih dim sa svoh strana obuhvatiti; ako zamole pomoć, pomoći će im se tekućinom poput rastopljene kovine koja će lica ispeći. Užasna li pića i grozna li boravišta! 30. One koji budu vjerovali i dobra djela činili – Mi doista nećemo dopustiti da propadne nagrada onome koji je dobra djela činio 31. čekaju sigurno edenski vrtovi, kroz koje će rijeke teći, u njima će se narukvicama od zlata kititi i u zelena odijela od dibe i kadife oblačiti, na divanima će u njima naslonjeni biti. Divne li nagrade i krasna li boravišta!“ (el-Kehf, 28-31.)

Draga braćo, uvjek imajte na umu to da su dunjalučke tegobe i poteškoće zavjese i čadori džennetski, dok su dunjalučke slasti i uživanja zavjese i čadori džehennemski. Ko se strastima preda, i pohotama se prepusti i šehevatima se baci – bacio je sam sebe u džehennem ovoga i budućeg svijeta! Molimo Allaha dž.š., da nam se smiluje, i da nas uvede u Njegov džennet, a da nas zaštiti od Njegova džehennema! Amin.



Priredio: Sead ef. Jasavić, prof.fikha
 
Top