Griješniče, prije nego li počiniš grijeh, prisjeti se!

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Pripremio: Hajrudin Tahir Ahmetović, prof.



1 - Prisjeti se da te Allah vidi i čuje gdje god ti bio. Svevišnji Allah je rekao: "Nema tajnih razgovora među trojicom, a da On nije četvrti, niti među petoricom a da On nije šesti, ni kad ih je manje ni kad ih je više, a da On nije s njima gdje god oni bili; On će ih na Sudnjem danu obavjestiti o onome što su radili, jer Allah sve dobro zna." (Prijevod značenja El-Mudžadela, 7.)

Također je rekao: "On zna poglede koji kriomice u ono što je zabranjeno gledaju, a i u ono što grudi kriju." (Prijevod značenja El-Mu'min, 9.)

2 - Prije nego što počiniš grijeh prisjeti se da Allah i Njegovi meleki bilježe tvoje riječi i tvoja djela. Svevišnji Allah je rekao: "I Knjiga će biti postavljena i vidjećete grešnike prestravljene zbog onog što je u njoj. 'Teško nama!' – govoriće – 'kakva je ovo knjiga, ni mali ni veliki grijeh nije propustila, sve je nabrojala!' – i naći će upisano ono što su radili. Gospodar tvoj neće nikome nepravdu učiniti." (Prijevod značenja El-Kehf, 49.)

Također je rekao: "On ne izusti ni jednu riječ, a da pored njega nije prisutan Onaj koji bdije." (Prijevod značenja Kaf, 18.)

3 - Prisjeti se da je grijeh bio razlog izlaska Adema i njegove žene iz Dženneta i džennetskih (najljepših) uživanja, pa, zar misliš doista, da ćeš griješenjem postići uživanje?

4 - Prije nego li počiniš grijeh prisjeti se smrti i smrtnih muka. Svevišnji Allah je rekao: "Smrtne muke će zbilja doći – to je nešto od čega ne možeš pobjeći." (Prijevod značenja Kaf, 19.)

5 - Prije nego...


li počiniš grijeh prisjeti se da su grijesi razlog kaburske patnje.

6 -Prije nego li počiniš grijeh prisjeti se da će tvoji organi, dijelovi tijela, sutra na Sudnjem danu svjedočiti protiv tebe:

Svevišnji Allah je rekao: "Danas ćemo im usta zapečatiti, njihove ruke će Nam govoriti, a noge njihove će o onom što su radili svjedočiti." (Prijevod značenja Jasin, 65.)

7 -Prije nego li počiniš grijeh prisjeti se da ćeš se za njega sigurno kajati prije nego li umreš, kajat ćeš se za izgubljeno vrijeme koje si mogao iskoristiti u činjenju dobrih dijela koja će ti biti više nego potrebna na Sudnjem danu.

Svevišnji Allah je rekao: "Kad nekome od njih smrt dođe, on uzvikne: 'Gospodaru moj, povrati me da uradim kakvo dobro u onome što sam ostavio!' – Nikada! To su riječi koje će on uzalud govoriti, - pred njima će prepreka biti sve do dana kada će oživljeni biti." (Prijevod značenja El-Mu'minu, 99-100.)

Također, Allah, subhanehu ve te'ala, rekao je: "Na Dan kada nevjernik prste svoje bude grizao govoreći: 'Kamo sreće da sam se uz Poslanika pravog puta držao, kamo sreće, teško meni, da toga i toga za prijatelja nisam uzeo, on me je od Kur’ana odvratio nakon što mi je priopćen bio!' – a šejtan čovjeka uvijek ostavlja na cjedilu." (Prijevod značenja El-Furkan, 27-29.)

8 - Prije nego li počiniš grijeh prisjeti se da će grijesi biti razlog udaljavanja sa Havda Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, na Sudnjem danu:

Imam Buharija, rahimehullahu te'ala, bilježi od Sehla b. Sa'da i Ebu Se'ida el-Hudrija, radijallahu anhuma, da je Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: "Ja sam vaš predvodnik na Havdu. Ko prođe pored mene taj će se i napiti, a ko se napije taj nikada neće ožednjeti. Sigurno će mi biti predočeni ljudi koje ja poznajem i koji mene poznaju a zatim će se postaviti pregrada između mene i njih, pa ću reći: 'Doista, oni su od mene!' Reći će se: 'Uistinu, ti ne znaš šta su oni sve uveli nakon tebe!' Na to ću reći: 'Daleko bio onaj koji je nakon mene mijenjao!'" (Buharija, 6583, 6584.)

9 - Prije nego li počiniš grijeh prisjeti se da će te grijesi razotkriti pred svim stvorenjima na Sudnjem danu:

Imam Buharija, rahimehullahu te'ala, bilježi od Abdullaha b. Omera, radijallahu anhuma, da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: "Doista će se na Sudnjem danu onome koji je pobjegao s bojnog polja postaviti barjak pa će se reći: 'Ovo je bježanje tog i tog!'" (Buharija, 6178.)

10 - Prije nego li počiniš grijeh prisjeti se da ćeš se zbog svojih grijeha znojiti na Sudnjem danu kada se Sunce spusti vrlo blizu ljudskih glava:

Imam Tirmizi, rahimehullahu te'ala, bilježi od El-Mikdada b. El-Esveda, radijallahu anh, da je Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: "Na Sudnjem danu, Sunce će se približiti ljudima na udaljenost od milje ili dvije, pa će ih pržiti i ljudi će se znojiti shodno svojim djelima. Nekima će znoj dosezati do članaka, nekima do koljena, nekima do struka a neke će –poput uzda-zauzdati." El-Mikdad kaže: "Vidio sam Allahova Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, kako svojom rukom pokazuje na usta." (Sahih Tirmizi od Albanija, 1973.)

11 - Prije nego li počiniš grijeh prisjeti se da će grijesi biti razlog crnila tvoga lica na Sudnjem danu:

Allah, subhanehu ve te'ala, rekao je: "Na Dan kada neka lica budu bijela a neka crna!" (Prijevod značenja Alu Imran, 106.) Ibnu Abbas, radijallahu anhuma, ove riječi prokomentarisao je na sljedeći način: "Na Sudnjem danu lica sljedbenika sunneta i zajednice bit će bijela dok će lica novotara i onih koji su vjeru podijelili u stranke biti crna." (Tefsir Ibnu Kesira, 1/343.)

12 - Prije nego li počiniš grijeh prisjeti se da će se šejtan odreći na Sudnjem danu svih onih koje je zavodio i podsticao na grijehe, neće im nimalo moći pomoći:

Svevišnji Allah je rekao: "I kada bude sve riješeno, šejtan će reći: 'Allah vam je pravo obećanje dao, a ja sam svoja obećanja iznevjerio; ali, ja nisam nikakve vlasti nad vama imao, samo sam vas pozivao i vi ste mi se odazvali; zato ne korite mene, već sami sebe, niti ja mogu vama pomoći niti vi možete pomoći meni. Ja nemam ništa s tim što ste me prije smatrali Njemu ravnim.' Nevjernike sigurno čeka bolna patnja." (Prijevod značenja Ibrahim, 22.)

13 - Prije nego li počiniš grijeh prisjeti se da ćeš sam stati pred Silnog i Uzvišenog Allaha kada te bude obračunavao za tvoja djela:

Imami Buharija i Muslim, rahimehumallahu te'ala, bilježe od Adijja b. Hatima, radijallahu anh, da je Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: "Nema nijednog od vas a da Allah, subhanehu ve te'ala, neće razgovarati s njim, između njega i Njega (Allaha) neće biti prevodioca. Pogledaće desno, pa neće vidjeti ništa osim ono što je pripremio! Pogledaće lijevo, pa neće vidjeti ništa osim ono što je pripremio! Pogledaće ispred sebe, pa neće vidjeti ništa do vatru pred svojim licem! Zato se zaštitite od vatre, pa, makar sa pola datule.!" (Muttefekun alejh: Buharija, 7512; Muslim, 2395.)


studio-din.com
 
Top