Iubirea pentru Allah

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Alah subhan W Taala spune in sfantul Quran adawny astagiblukum chemati-ma si eu va voi raspunde..Allah ne da de inteles din aceste cuvinte ,ca daca il vom chema el ne va raspunde..si asta este conditia care El, Sbhan W Taala a pus-o pentru a ne raspunde..ci anume sa-l chemam.Acum daca ne uitam la cuvantul dawa acest cuvant suna a invitatie invocatie daca de ex invit pe cineva acasa la mine i spun dawatucu ila beiti vin-o la mine acasa deci cand il chemam pe Allah subhana W taala este o invitatie il invitam pe Allah sa ne ajute.Invitatia are unele conditi de ex daca invitam pe cineva la cina si ii oferim un pahar de apa a doua oara nu mai vine la noi..si multe ex de genul acesta....trebuie sa ne pregatim ptr aceasta invitatie.Cand il chemam pe Allah sbahnATala, mari invattati spun ca sunt o serie de conditii de indeplinit.Sunt situati in care nu au de indeplinit conditile persoanele oprimate chiar daca acestia sunt necredinciosi.Cum ne-a spus profetul Mohammad sallallahu alehi w salam : nu exista hijab intre Allah si o persoana oprimata chiar daca e necredincios.Allah tine intotdeauna cu cei oprimati.
In situatile normale exista o serie de conditi .Avem o relatare despre un grup de oameni care erau in trecere in Ar Basara un oras in iraq,faimos pentru invatati care au trait acolo ,pentru descoperri si multe alte ...acesti oameni se aflau acolo pentru comert si l-au intebat pe un mare invatat.... Alah ne-a spus in Quran ...chemati-ma si va voi raspunde..noi l-am chemat pe Allah dar nu am vazut ca Allah sa ne raspunda ..... si aceasta a indicat aroganta lor pentru ca nu avem voie sa spunem asta. Chiar profetul Mohammad sallallahu alehi w salam ne-a interzis.Nu este permis sa spunem i-am cerut lui Alah i-am cerut lui A llah dar nu mi-a raspuns pentru ca El Subhana w taala de fapt a amanat raspunsul rugaciuni tale pentru ziua judecatii..Allah iubeste ca noi sa ne rugam Lui iar daca nu ne raspunde este pentru ca a amanat raspunsul nu ca nu ne va raspunde niciodata
A fost un om care in continu cerea lui Allah, la un moment dat a fost intrebat..... De cat timp ceri de la Allah ?iar el a raspuns..de ani de zile.Apoi a fost intrebat ai primit ceea ce ai cerut?Iar el a raspuns Nu! i s-a spus .... atunci de ce mai ceri ..omul a devenit confuz si derutat de raspunsul primit..iar in timp ce dormea a avut un vis.Un om a venit la el si i-a spus De ce ti-ai lasat rugaciunea ta?Acesta a raspuns: Ptr ca nu mi-i s-a raspuns la ea!! iar omul a spus: Nu Nu...Rugaciunea ta a fost raspunsul !!!Numai ca sti la cine sa ceri ajutor inseamna ca esti ascultat.Dar nu ai primit raspuns,,,pentru ca inima ta era moarta
...Ca sa-l chemam pe Allah trebuie sa avem inima vie , morti nu cheama Allah subahna W Taala spune chiar daca ii chemi ei nu aud...in legatura cu mortii.
Inimile voatre sunt moarte din mai multe cauze:
Una dintre ele este ca il cunoateti pe Allah dar nu executati ceea ce va ordonat
Voi spuneti la ilaha illa lah dar nu-l cunoateti pe Allah..si ipocriti spun la ilaha illa lah..trebuie sa ne indeplinim obligatiunile fata de Alah.Cum stim mai multe si despre profet saws cu atat il iubim mai mult.Natura iubiri inseamna sa faci ceea ce iti cere persoana iubita.
Un poet spune despre iubire.Daca cel pe care il iubesti iti spune sa nu bei apa in timp ce esti insetat si exista riscul de a muri din cauza asta...tu nu bei..acesta este comportamentul unuia care iubeste.
Oameni spun: MI-am pierdut credinta..nu este adevarat!!!!! De fapt nu ai avut credinta nicodata,tu citesti Quranul dar nu mergi dupa invataturile lui, sa simti rugaciunea , uni dintre oameni se roaga ca si pui numai niste miscari nimic mai mult.Dar unde merge rugaciunea asta....?Oameni isi pierd timpul de ex cu cititul ziarelor niste chestiuni care nu au nimic in comun cu ei...ce treaba ai tu ca un om necunoscut in new york a jefuit o banca .Oamneni nu mai citesc Quranul..stau si se uita la cate un film timp de 2 ore ,2 ore prinsi cu totul de film in acest timp uita de Allah daca ii chemi spun : stai putin sa vad sfarsitul dar ei stiu ca este makruh sa te uiti la sfarsitul surei cand se termina sa vezi cat timp mai ai pana vei termina de citit ...?iar cand vad ceva interesant un sport se uita si la reluare cu aceasi daruire
Din pacate asta se intampla ptr ca oameni isi pierd timpul ...citim Quranul dar nu-l practicam, care ne spune sa avem frica in inimi,iubire ,Apoi Allah subhan w Taala spune: Tu spui ca il iubesti pe profet dar nu urmezi sunna lui.
Un exemplu.
Sunna profetului Mohammad sallallahu alehi w salam in ziua de vineri este sa faci baie si sa porti cele mai frumoase haine..daca ati merge voi barbati la un interviu ptr un job veti intarzia?Sigur NU..veti avea cvul pregatit, va veti pregati discursul cu o seara inainte ....toate astea ptr un interviu din aceasta lume nu ptr lumea de apoi ,ei se pregatesc sa impresioneze pe cineva dar nu vor sa-l impresioneze pe Allah SubhanTaala.Cum merg ei la mosqeee???????Barbati poarta tricouri ....tricouri..eu unu nici n-as merge afara cu un tricou/..acesta este un port pe dedesuptul hainelor.Nu au deminitate.Eu fusesem crestin ortodox dar mergeam duminica la biserica cu cele mai frumoase haine si stateam pe desupra 3 ore in picioare si ascultam slujba.Deci islamul pot sa spun ca a fost relax ptr mine:)
Din pacate nu se urmeaza sunna profetului salallahu alehi w salam desi ei spun ca il iubesc pe profet salllahu alehi w salam .
O alta conditie este sa -i acordam lui Allah dreptul lui ,El este Cel care comanda si noi trebuie sa ne supunem.De ce fiecare fatwa care se da se spune la final Allah w Alam..ptr ca nimeni nu comnda inafara de El.
Allah Subhan W Taala spune in Quran ei iubesc viata asta si goana dupa inmultire.. dar nimic nu este vesnic in aceasta viata.Nu suntem aici sa facem ceea ce ne place,nu suntem aici sa ne pierdem timpul,acestea sunt actuni ale animalelor ele mananca fara grija zilei de maine .
Allah ne-a dat un cadou Quranul ,o lumina , haideti sa refelctam asupra lui.
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Profetul Mohammad saws a spus: Oricine ma iubeste va intra in rai exceptie facand cei care refuza.A fost intrebat atunci Care sunt cei care ar refuza..iar profetul Mohammad salallahu alehi w salam a spus: Cei care nu urmeaza sunna mea inseamna ca au refuzat.
Apoi Alah spune in Sfantul Quran spui ca iubesti paradisul dar nu cauti sa ajungi acolo profetul salallahu alehi w salam a spus:Nu este pretios darul pe care Allah ni-l face.?Este un pact intre tine si Allah ...si ce te costa??/ Viata ta!!Viata asta scurta pentru una vesnica

Daca oameni nu iau aceasta viata in serios si daca nu vad ca au o obligatie religioasa care de fapt este scopul creatiei.
Spuneti ca iubiti paradisul dar nu va luptati ptr el .spuneti ca va este frica de foc dar nu va feriti de el..de aceea oameni sunt ciudati.
Nu stiu daca ati vazut filmul animat bamby imi amintesc o scena cand a luat foc pasunea din cauza oamenilor iar animalele instnctiv fugeau cu toate in aceasi directie adica departe de foc.. numai oameni se apropiau de el..hai sa vedem..... facem o tura sa vedem focul.Animalele daca simt pericol fug cat mai departe de el..dar oameni nu, noi mancam prea mult ,bem prea mult, dormim prea mult, preferam lucruri inutile pentru lucruri importante..aceasta se numeste prostie. Allah pune aceasta intrebare in Quran: VOI NU VA FOLOSITI MINTILE?
Doar ganditi-va ce faceti cu vietile voastre?
ALLAH SPUNE : Voi spuneti ca sheitan este dusmanul vostru dar voi faceti ceea ce va porunceste.

Noi stim totul despre sheitan Alah ne-a informat totul dar el nu are putere asupra celor dreptcredincisi.Sheitan va spune : Allah va promis si eu v-am promis ..voi m-ati crezut pe mine si nu l-ati crezut pe Allah ..eu v-am inselat eu nu am nici o putere asupra voastra singurul lucru pe care l-am facut a fost ca v-am invitat sa faceti rau si voi m-ati ascultat.Nu ma blamati pe mine ci blamativa pe voi.Nu va pot salva acum si nici voi nu ma puteti salva.Aceate vorbe vor fi spuse de sheitan.
 
Top