Ko neopravdano propusti džumu-namaz, Allah dž.š., će mu srce zapečatiti!!!

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Od Abdullaha b. Omera i Ebu Hurejre r.a., se bilježi da su čuli Allahovog Poslanika s.a.w.s., kako sa minbera govori: "Ili će ljudi prestati sa neklanjanjem džume-namaza, ili će im Allah dž.š., srca zapečatiti, čineći ih jednim od gafila!" (Sahihu Muslim, br. 865., 2/591.) Imam Malik rhm., bilježu u svojoj Muvetti slijedeću predaju: "Ko, neopravdano, tri put zaredom, propusti džumu-namaz, Allah dž.š., će mu srce zapečatiti!" (Pogledaj: el-Muvetta, rivajet Jahja el-Lejsija, br. 246., 1/111.) Muhammed b. Amr r.a., prenosi da je Allahov Poslanik s.a.w.s., rekao: "Ko neopravdano propusti tri džume – Allah će mu srce prekinuti!" (Pogledaj: Sunen el-Tirmizi, br. 500., 2/373.; Sunen Ibnu Madždžeh, br. 1125., 1/357.. Šejh Albani rhm., ga smatra hasenom sahihom)


Ebul-Dža'ad el-Damri r.a., bilježi da je Allahov Poslanik s.a.w.s., rekao: "Ko neopravdano propusti tri džume zaredom – ta osoba je munafik!" (Pogledaj: Sahih Ibnu Hibbana, br. 258., 1/491.. Šejh Šu'ajb Arnaut kaže da je sened ovog hadisa hasen.)

Od Ibnu Abbasa r.a., se bilježi: "Ko propusti tri džume zaredom, bacio je islam za leđima!" (Pogledaj: Musned Ebu Ja'ale, br. 2712., 5/102.. Šejh Husejn Selim Esed kaže: Sened ove predaje je sahih do Ibnu Abbasa, zbog toga što je hadis mevkuf.)

Od Ibnu Abbasa r.a., se bilježi: "Ko, neopravdano, propusti četiri džume zaredom, bacio je islam za leđima!" (Pogledaj: Musannef od imama Abdurrezzaka, br. 5169., 3/166.; Šu'abul-iman, br. 3006., 3/103..)

Od Ebu Se'ida r.a., se bilježi da je Allahov Poslanik s.a.w.s., rekao: "Ko vjeruje u Allaha i u Sudnji dan neka požuri obaviti džumu-namaz, a ko ispusti džumu-namaz iz nemara ili posla, Allah dž.š., će njega ispustiti, a Allah je neovisan i hvale dostojan!" (Pogledaj: Medžme'ul-Zeva'id, br. 1520., 1/618.; Kenzul-'Ummal, br. 26641., 9/723.. Šejh Albani rhm., ga ocjenjuje daifom, Da'iful-tergibi vel-terhibi, 1/113.)


Džuma-namaz nije obavezan slijedećim kategorijama ljudi: maloljetnik, žena, rob, bolesna osoba, musafir, kao i ostali ljudi koji budu imali opravdane razloga izostanka. Sve navedene osobe, u slučaju da klanjaju džuma-namaz, on će im biti ispravan, i nemaju u obavezu klanjati podne-namaz tog dana.


Od Tarika b. Šihaba r.a., se bilježi da je Allahov Poslanik s.a.w.s., rekao: "Džuma je lična obaveza svake punoljetne osobe izuzev roba, žene, djeteta i bolesne osobe." (Šejh Albani rhm., ovaj hadis smatra sahihom, a bilježi ga Ebu Davud, br. 1067.; el-Mustedrek, br. 1062.; Darekutni, 2/3.; el-Bejheki, 3/183.)

Od Džabira r.a., se bilježi da je Allahov Poslanik s.a.w.s., rekao: "Ko vjeruje u Allaha i u Sudnji dan na njemu je obaveza klanjati džumu-namaz petkom, izuzev bolesne osobe, putnika, žene i roba." (Hasen liševahidihi; bilježi ga Darekutni, 2/3.; pogledaj el-Irva', 30/57.)

Nekada, kao razlog opravdanog izostanka s džume-namaza, mogu biti studa ili kiša, na osnovu predaje od Ibnu Abbasa r.a., koji je svome mu'ezzinu rekao, onda kada je padala jaka kiša: "Kada budeš rekao: Ešhedu en la ilahe illalah, ešhedu enne muhammeden resulullah, nemoj reći: Hajje 'ales-salah/požurite na namaz, već reci: Sallu fi bujutikum/klanjajte u svojim kućama. Reče: Osjetio sam da je narod malo negodovao na ovakav postupak, pa sam rekao: Ovako je postupao onaj ko je bolji od mene; džum'a-namaz je 'azima/(propis koji ima ruhsu), pa mi je mrsko bilo da vas izvodim iz kuća po blatu i klizavicama." (Pogledaj: Sahih Ibnu Huzejme, br. 1865., 3/180.; el-Mustedrek, br. 1049., 1/420., a imam Zehebi rhm., ga smatra sahihom; Irva'ul-Galil, 2/343.; Sahih Ebu Davud, br. 941., 1/198.)


Priredio: Sead ef. Jasavić
Imam "Sultanija" džamije
Plav, Sandžak, Crna Gora
 

Enisa

New Member
Esselamu alejkum,

voljela bi znat kako stoji dzuma namaz kod zena?Cula sam vise razlicitih stavova pa me zanima ako neko od vas sta vise zna o tome da mi objasni.:shymuslima1:
 

Lejlla

muslima
Staff member
Esselamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu !

Sta te konkretno interesuje u vezi dzuma namaza seki ?:salah:
 

Enisa

New Member
We alejkumu selam

pa konkretno sve :shymuslima1:Jel zene klanjaju dzumu kao muskarci jel dozvoljeno u to vrjeme klanjati podne namaz,...???Nijedna informacija nece bit od viska.
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
We alejkumu selam

pa konkretno sve :shymuslima1:Jel zene klanjaju dzumu kao muskarci jel dozvoljeno u to vrjeme klanjati podne namaz,...???Nijedna informacija nece bit od viska.


Esselamu aleikum

Sestro pogledaj pod PITANJA I ODGOVORI ja mislim da sam postavio nesto uvezi dzume i odlaska zena na istu. Mada koliko ja znam vama nije naredjeno da idete na dzumu osim ako hocete. Uglavnom ako nenadjes po ODGOVORIMA onda cu ja postaviti fetvu tako da znamo 100%, da nebude ja seih:lol:

weselam
 

Enisa

New Member
Es sellamu alejkum,

pogledala sam ja pod odgovore i pitanja ali nista konkretno nisam nasla.Ja znam da zenama nije naredjeno da klanjaju dzumu namaz jel znaci da mi onda u to vrjeme klanjamo podne namaz? Cula sam jednom, da nije dobro za vrjeme dzume namaza klanjati podne namaz pa me zanima kako je sa tim i dali zene dzumu namaz klanjaju isto kao muskarci? Zanima me isto ako zeni nije naredjeno da klanja dzumu namaz a da se za to vrjeme nije dobro klanjati podne jel onda zene propuste taj namaz? Ja znam, da zena moze ako zeli da klanja dzumu (posto je u to vrjeme u dzamiji malo ili skoro nijedna zena) jel njoj bolje da klanja dzumu u dzamiji ( gdje skoro pa nema zena) ili ji je bolje da klanja kuci i ako je dzuma namaz koji se klanja u dzematu? Eto malo sam iskomplicirala sa pitanjima ali nekako je to jos tabu tema sta se zena i dzume tice pa bi voljela i tim pitanjima naci odgovor :shymuslima1:

selam
 

muharram23

New Member
Staff member
Es sellamu alejkum,

pogledala sam ja pod odgovore i pitanja ali nista konkretno nisam nasla.Ja znam da zenama nije naredjeno da klanjaju dzumu namaz jel znaci da mi onda u to vrjeme klanjamo podne namaz? Cula sam jednom, da nije dobro za vrjeme dzume namaza klanjati podne namaz pa me zanima kako je sa tim i dali zene dzumu namaz klanjaju isto kao muskarci? Zanima me isto ako zeni nije naredjeno da klanja dzumu namaz a da se za to vrjeme nije dobro klanjati podne jel onda zene propuste taj namaz? Ja znam, da zena moze ako zeli da klanja dzumu (posto je u to vrjeme u dzamiji malo ili skoro nijedna zena) jel njoj bolje da klanja dzumu u dzamiji ( gdje skoro pa nema zena) ili ji je bolje da klanja kuci i ako je dzuma namaz koji se klanja u dzematu? Eto malo sam iskomplicirala sa pitanjima ali nekako je to jos tabu tema sta se zena i dzume tice pa bi voljela i tim pitanjima naci odgovor :shymuslima1:

selam

Salamu alaykum

sestro, zenema nije obaveza da idu u dzamiju. Poslanik svas je rekao u hadisu "La temn'au nisaaaekum al mesadzide, wa buyuutuhunne khairun lehunne" Sto znaci. Nemojte sprecavati vase zene da prisutvuju u dzamijama (da odlaze u dzamije) ali njihove kuce su bolje za njih. Znaci, ako zena zeli da ide u dzamiju bilo kada ili cak za dzumu, onda je muz nemoze da sprijeci niti iko drugi, iako njezin namaz kod kuce je mnogo bolji za nju. Zamislite da je poslanik svs ovo rekao ashabima iako je namazu u dzamiji u meki vrijedi 100,000 nego bilo negdje drugo, a u poslanikovoj dzamiji u medini jedan namaz vrijedi 1000 namaza bilo negdje drugo, pa je poslanik svs iako je tolka nagrada klanjati u tim mesdzidima, opet rekao, da je zenin namaz u kuci bolji nego u dzamiji. Zamisli sestro, zenama ma gdje god bile u svijetu, njima njihov namaz u kuci je bolji nego u masjidu haramu, medini, i onda drugim mjestima. Sto se tice muskaraca, za njih je obavezno dase odazovu ezanu ako cuju i da prisustvuju u zajednickom namazu u dzamiji. Navodi se u jednom hadisu da je poslanik svs rekao, da namaz muskarcima u dzematu je bolji od 20 i nesto stupnjeva (jednoj predaji 25 a drugoj 27) nego kod kuce.

Ako zena klana dzuma namaz, onda ce klanjat normalno uz imama 2 rekata i to joj je dovoljno. Ona netreba da opet klanja podne namaz, zato sto je dzuma dovoljna i zauzima podne namaz. Ako klanja izvan dzamija, tj. ne dzum, onda ce normalno klanjat farz 4 rekjata.

Sto se tice brace koja zive negdje gdje se neuci ezan na glas ili cak necuju, ucenjaci smatraju da nije obavezno da prisustvuje u dzematsko namazu niti dzuma namaz. Allah sva navodi u suri "jumuah"

9. O vjernici, kada se u petak na molitvu pozove, kupoprodaju ostavite i po|ite da molitvu obavite; to vam je bolje, neka znate!


A, normalno da je bolje da se ide radi imana. Kad se druzimo u dzematu i u dzamiji, onda iman raste i sejtan ima manje sanse da djeluje.

Nadam se da je ovo malo pomoglo.

Allah zna najbolje

wasalam
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
esselamu aleikum!

Ako se necuje ezan posto nema dzamije onda nije dzuma obavezna? Jel kod nas nema dzamija u blizinu.


Esselamu Aleikum

Brate bolje je otici na dzumu zbog nagrade koju insan ima. Ovo sto je brat muharem naveo nisam cuo za tu fetvu pa nemogu komentarisati.

weselam
 

muharram23

New Member
Staff member
Esselamu Aleikum

Brate bolje je otici na dzumu zbog nagrade koju insan ima. Ovo sto je brat muharem naveo nisam cuo za tu fetvu pa nemogu komentarisati.

weselam

Salamu alaykum

Sejh munajid sa islam qa kaze da nije potrebno ako necujes ezan. http://islamqa.com/index.php?ref=2402&ln=eng&txt=no athan
A imam ahmad je rekao isto da nije potrebno ako necujes pa je izracunao da je to odprilike 5 km ako covjek uci glasom bez zvucnika. Znaci, da ako necujes po fetvi munajjida i imama ahmada da ako necujes da netrebas. Ali pokusacu da nadem bolji dokaz. Vecina hadisa, se navodi da ako cujes ezan, da se moras odazvati.

Hadis kad je slijepac ibn ummu mektum ra pitao poslanika za olaksicu da nejde u dzamiju da klanja zajednicki namaz, zato sto nevidi i nema ko da mu pokaze put prema dzamiji. Pa je poslanik svs upitao "dali, cujes poziv na namaz?" pa je slijepac odgovorio "da". Zatim je poslanik svs naredio da se odazove pozivu. Sigurno da je ibn um mektum ra rekao da necuje ezan, poslanik svs bi mu sigurno da onda izgovor da nemora ici na namaz zato sto ga je pitao "dali cujes poziv za namaz?".

Ali inshAllah pokusacu da nadem ako ima boljih dokaza.

Allah zna najbolje
veselam
 

muharram23

New Member
Staff member
:salam2:
Bismillahi

Novi sam član na forumu i nakon pročitanih postova treba ovdje obznaniti da je svaki punoljetni muškarac čuo on ili nečuo ezan obavezan da pristupi dzumi namazu jer je dzuma namaz naređena u Qur'anu i sa njom nema igranja.
Mislim da ovdje malo treba i mozak koristiti. Jer da je covjek gluhonjem zanči nebi trebao ići na dzumu namaz.
Musliman treba živjeti u gradu u kojem postoji mesdzid ili da putuje tamo gdje ima. Ovo je u mojim riječima da ne duljim.

„O vjernici, kada se u petak na namaz pozovete, kupoprodaju ostavite i pođite da namaz obavite, to vam je bolje neka znate!“(Kur´an, sura El- Džumua, 9. ajet)

:astag:

Salamu alaykum

brate, pa daj nam dokaz zato sto govoris. Mi koristimo mozak ali kroz quran i sunnet a ne bez to dvoje. Znasli brate da musafiru nije obavezna dzuma namaz iako on cuo ezan ili ne, zato sto ima hadis da musafiru nije obavezna dzuma a takoder Allah sva je dao olaksanje i da smanji farz namaze sa 4 rekjata na 2. Ajeti u quranu i hadisi navode obavezu prisustvovanja dzuma namaza ako se cuje poziv sa namaz "ezan". Izgleda da nisi procito da je ibn um mektum bio ashab koji je bio slijep da se odazove ako cuje ezan. Poslanik svs ga je pitao "dali cujes poziv za namaz?". Ako je obaveza da ide i onaj koji cuje i onaj koji necuje, zasto bi onda pitao "dali cujes poziv za namaz?".

Ako imas dokaze da je obavezno to sto si ti rekao, molim te donesi koji dokaz da se imi okoristimo. Oh takoder, dobro dosao ehlen vesehlen na stranicu TTI.

ALlah zna najbolje

veselam
 
Top