Obaveza prema sebi

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Allahov Poslanik s.a.v.s. je Osmanu ibn Mez'unu r.a. i još nekim ashabima, kada su mu došli, nakon dogovora da žive isposnicki, da dane provode u postu, a noci u ibadetu, da se udalje od svojih žena, da ne jedu meso i mrsno jelo i da se sustegnu od svega što je dozvoljeno na ovom svijetu, rekao: ''Obaviješten sam o vašem dogovoru'', a zatim je dao sakupiti ljude i tom prilikom je održao sljedeci govor: ''Vi zaista imate obaveza prema sebi. Postite i mrsite. Klanjate i spavate. Ja klanjam i spavam. Postim i mrsim. Jedem meso i mrsno jelo. Živim bracnim životom. Ko ne slijedi moj sunnet taj ne pripada meni. Šta misle oni koji su svoje supruge sebi ucinili zabranjenim, koji su dozvoljena jela, odmor i druge halal stvari na ovom svijetu sebi zabranili? Ja vam nisam naredio da budete svecenici i monasi. U mojoj vjeri nema sustezanja od mesa, bracnog druga niti ima isposništva. Oblik isposništva i samoprijegora mojih sljedbenika je post i džihad. Obožavajte Allaha s.v.t. i Njemu ništa nemojte pripisivati. Idite na hadždž i umru. Klanjajte namaz, dijelite zekat i postite Ramazan. Budite ustrajni u vršenju islamskih propisa i bicete na pravom putu. Oni prije vas su stradali zbog strogosti. Bili su strogi prema sebi, pa je i Allah s.v.t. bio strog prema njima. Njihovi ostaci se nalaze u staništima u kojima su boravili.'' Poslije ovoga uslijedila je objava ajeta: ''O vjernici, na uskracujte sebi lijepe stvari koje vam je Allah dozvolio, samo ne prelazite mjeru, jer Allah ne voli one koji pretjeruju.'' Maide 87. Širazi, Kelimetur-Resuli 124, Halil Tahir, Šehru Ramadan 42

islamika.net
 
Top