Ostavljanje prepirki, diskusija i rasprava u vjeri.

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Pripremio: Hajruddin Tahir Ahmetović, prof.



Spomenute tri pojave imaju jedno te isto značenje. U hadisu Saiba b. Abdullaha el-Mahzumija zabilježenom kod imama Ahmeda u njegovom Musnedu stoji da je on bio drug Allahovog Poslanika, sallallahu 'alejhi ve sellem, prije pojave islama i on Vjerovjesnik, sallallahu 'alejhi ve sellem, i prije pojave islama nije se prepirao i raspravljao.[1]


Također, prenosi se da je Vjerovjesnik, sallallahu 'alejhi ve sellem, rekao: „Raspravljanje o Kur'anu je nevjerstvo“[2], tj. rasprava i prepirka o Kur'anu koja dovodi do sumnje u njega.


Zabrana rasprave spomenute u ovom hadisu obuhvata i svaku raspravu u vjeri, poput rasprave o Allahovoj odredbi, o ljudskim djelima, rasprave o Allahovim imenima i svojstvima i značenjima koja ukazju na Njega, subhanehu ve te'ala, također, rasprava o pitanjima gajba-nevidljivog svijeta poput načina kaburske kušnje i onoga što će slijediti poslije nje; i sličnog. Sljedbenici sunneta i zajednice zastaju na jasnim tekstovima. Ne raspravljaju se sa sljedbenicima novina u vjeri. Ne raspravljaju se o...



pitanjima gajba kojima ih je podučio Svevišnji Allah. Sve to je od njihovog općenitog vjerovanja. Kada za nešto nađu dokaz, o tome i govore. A Svevišnji Allah najbolje zna.


--------------------------------------------------------------------------------

[1] Ahmed (3/425), Ebu Davud (4836), Ibn Madže (2287) od Saiba b. Abdullaha da je rekao: „Došao sam Vjerovjesniku, sallallahu 'alejhi ve sellem, pa su me drugi stali hvaliti i spominjati pred njim. Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, je rekao: 'Ja ga bolje poznajem od vas.' Rekao sam: 'Istinu kažeš, oca i majka žrtvujem za tebe. Bio si mi prelijepi drug. Nisi se prepirao niti raspravljao.'“ (Tekst hadisa je kod Ebu Davuda.)


[2] Ahmed (2/286, 300, 424, 475, 503, 528), Ebu Davud (4603), Ibnu Hibban (73) i Hakim (2232).


Ibnu Hibban ga je ocijenio vjerodostojnim kao i Hakim s kojim se složio i Zehebi.


Ahmed Šakir je rekao: „Lanac prenosilaca je vjerodostojan.“ (7835)


Arnaut u „Šerhu Sunne“ kaže: „Lanac prenosilaca je dobar.“ (1/261).


U ovom poglavlju kod imama Ahmeda prenose se slični hadisi od Amra b. El-Asa, radijallahu 'anh, (4/204, 205) i Ebu Džuhajma, radijallahu 'anh, (4/170).
 
Top